Επιλέγοντας μια action camera!

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Παιδια εγω πριν απο λιγες εβδομαδες, αγορασα αυτη : https://www.rollei.com/products/film-and-video/actioncams/rollei-actioncam-425,p313050

Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημένος διοτι για τα γουστα μου και τις αναγκες μου εχει πολυ καλο video, οπως και φωτογραφια...Τωρα της εχω βάλει μια microsd 16gb που ειχα στο συρταρι μου και λογω της κλασης της καρτας, αυτοματως με παει χωρίς καμια αλλη επιλογή στα 1080p (30 fps). Δεν με χαλαει φυσικα αυτο.Αυτο που παρατηρησα όμως ειναι :

1) ενω εχει χωρο η καρτα, μολις το βιντεο φτασει στα 29 λεπτα, σταματαει η ληψη....2) Στα παρελκομενα ειχε ενα remote control που το φορας στο χερι για απομακρυσμενο ελεγχο με δυο κουμπια, ενα φωτο, ενα βιντεο . Αυτο σκεφτηκα οτι ειναι πολυ καλο, διοτι εχεις την καμερα στο κρανος και την ελεγχεις χωρις να κανεις τον καλικατζαρο και να ψαχνεις τα κουμπια...
Το προβλημα ειναι οτι, επανω στο remote εχει ενδεικτικη λυχνια, αλλα αναβει μονο οταν πατησεις καποιο κουμπι. Εννοω οτι αν αφησεις το κουμπι, το λαμπακι σβηνει.
Ετσι ομως δεν ξερεις αν η καμερα σου ειναι στο rec ας πουμε... Κανει ενα ηχητικο η καμερα οταν ξεκινησει η εγγραφη, αλλα μεσα απο το κρανος λιγο δυσκολο να το ακουσεις και πιο πολυ δυσκολο ακομη, για εμενα που ειμαι κουφαλογο.Δεν θα επρεπε επάνω στο remote να αναβει συνεχομενα το λαμπιονι, την ωρα που η καμερα γραφει;
Φίλε @Chester24 η κάμερα σταματάει να γράφει όπως κάνουν οι περισσότερες του είδους καθώς δεν διαθέτουν σύστημα ψύξης καθώς και ψύκτρες αν υπάρχουν είναι πολύ μικρές λόγω περιορισμένου χώρου στο εσωτερικό τους. Έτσι για να προστατευτεί ο επεξεργαστής από υπερθέρμανση σταματούν να γράφουν.
Γιαυτό καλό θα είναι να μάθεις οι λήψεις σου να μην είναι συνεχόμενες σε μεγάλα διαστήματα αλλά να κάνεις μόνος σου διαλείμματα και στο σπίτι με τη βοήθεια του υπολογιστή μπορείς να συράπτεις τα βίντεο. Πάντως βιντεάκια των 15 λετών φέρνουν πολύ καλά οπτικά αποτελέσματα.
Σε ότι αφορά το remote control δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δες όμως αν η κάμερα υποστηρίζεται από κάποιους είδους app με το οποίο ενδεχομένος να μπορείς να βλέπεις σε Live streaming από το κινητό σου αν γράφει ή όχι (αυτό προϋποθέτει βέβαια πως θα έχεις το κινητό σου σε κάποια βάση στη μηχανή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Φίλε @Chester24 η κάμερα σταματάει να γράφει όπως κάνουν οι περισσότερες του είδους καθώς δεν διαθέτουν σύστημα ψύξης καθώς και ψύκτρες αν υπάρχουν είναι πολύ μικρές λόγω περιορισμένου χώρου στο εσωτερικό τους. Έτσι για να προστατευτεί ο επεξεργαστής από υπερθέρμανση σταματούν να γράφουν.
Γιαυτό καλό θα είναι να μάθεις οι λήψεις σου να μην είναι συνεχόμενες σε μεγάλα διαστήματα αλλά να κάνεις μόνος σου διαλείμματα και στο σπίτι με τη βοήθεια του υπολογιστή μπορείς να συράπτεις τα βίντεο. Πάντως βιντεάκια των 15 λετών φέρνουν πολύ καλά οπτικά αποτελέσματα.
Σε ότι αφορά το remote control δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δες όμως αν η κάμερα υποστηρίζεται από κάποιους είδους app με το οποίο ενδεχομένος να μπορείς να βλέπεις σε Live streaming από το κινητό σου αν γράφει ή όχι (αυτό προϋποθέτει βέβαια πως θα έχεις το κινητό σου σε κάποια βάση στη μηχανή.
@STF Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.... Αυτο με την υπερθερμανση δεν το ηξερα. Αφου το ξερω τωρα, δεν μου κανει κοπο να γραφω λιγο λιγο. Η αληθεια ειναι οτι ειναι δοκιμαστικες οι πρωτες ληψεις, οποτε τωρα και εγω μαθαινω την καμερα.

Αυτο με το κινητο το ξερω και εγω και εχω ηδη κατεβασει την εφαρμογη, αλλα δεν εχω προς το παρον βαση που να συγκρατει το κινητο. Η αληθεια ειναι ομως οτι θελω τα πραγματα λιγο πιο απλα...
Οταν πηγαινω ας πουμε την ονοφαδα μου δεν θελω να εχω το μυαλο μου στο κινητο, γιατι οσο να 'ναι, οταν εχεις το κινητο σου μπροστα σου θα κοιτας ολο εκει. Και βαλε βασεις και αναψε το wifi και βαλε να εχει ρευμα συνεχεια το κινητο μην μεινεις και και και...

Μια ενδεικτικη λυχνια που να αναβοσβηνει επανω στο remote και να ξερω οτι γραφει ειναι υπεραρκετη. Πιστευω πως θα επρεπε να το ειχαν προβλεψει ρε γαμωτ
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
@KORAX VLC καρντιά μου και ξέχασέ τα όλα τα άλλα! http://www.videolan.org/vlc/index.el.html

@Chester24 Δεν έχει λυχνία να αναβοσβήνει το σώμα της; Εγώ την κοιτάζω στον καθρέπτη και ακούω και το "μπιπ".
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
@KORAX VLC καρντιά μου και ξέχασέ τα όλα τα άλλα! http://www.videolan.org/vlc/index.el.html

@Chester24 Δεν έχει λυχνία να αναβοσβήνει το σώμα της; Εγώ την κοιτάζω στον καθρέπτη και ακούω και το "μπιπ".
@yns Εχει αλλα ειναι στο πανω μερος της. Η καμερα ειναι τοποθετημενη στην αριστερη πλευρα του κρανους... Δοκιμασα να την τσεκαρω στον καθρεπτη αλλα νομιζω αληθωρισα λιγο και τελικα δεν καταφερα να δω :wacky:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Με το vlc μπορείς να κάνεις και επεξεργασία ή μόνο προβολή;
Έχω καιρό να ασχοληθώ... Γενικά το VLC είναι πολυεργαλείο και παίζει τα πάντα χωρίς να χρειάζεται codecs (ακόμα και DVD και live streaming).
Για απλή επεξεργασία video μπορείς να χρησιμοποιήσεις το (δωρεάν) Windows Movie Maker.

Σεντ φρομ Ténéré φον
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Πήρα μια 360 camera, την elePhone, αν δεν κάνω λαθος λένε πως έχει επεξεργαστή Sony.
Έχει δίκη της εφαρμογή και σύνδεση με tablet και smartphone μέσω wifi.
Αρχικά φαίνεται καλή περίπτωση για τα λ7 της.
Θα τη δοκιμάσω να δούμε ποσο "action" είναι και θα ενημερώσω σύντομα με σχετικό υλικό...
Ευθύμη ακόμα περιμένουμε το σύντομα... Φαίνεται ενδιαφέρον project

...
Γενικά νομίζω ότι τα χαρακτηριστικά που εγώ θα αξιολογούσα σημαντικά είναι:

Ανάλυση στα 1080
Τηλεχειριστήριο στο πακέτο
Και έστω 60fpsή 120 μιας και πάω γρήγορα!

Δυστυχώς, κατά έναν περίεργο τρόπο με καλύπτει μόνο το μαύρο πακέτο!
Υπάρχει update στις επιλογές?... ποιες κάμερες καλύπτουν τα παραπάνω και δεν χρειάζεται να βάλεις το χέρι βαθεία στην τσέπη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Ρίξε μια ματιά σ' αυτήν
http://www.rcmaster.net/de-runcam-3-64g-hd-1080p-60fps-ntsc-pal-155-degree-wide-angle-wifi-fpv-camera-p243618.htm?source=ProductListAds&id=18283950120&currency=eur&country=DE&gclid=Cj0KEQjw9YTJBRD0vKClruOsuOwBEiQAGkQjP7ipij3XJcqDJHaYoqjEIR_Oe9v4iE4YhE8RkwypR6UaAqKw8P8HAQ
Λέει ότι χτυπάει την Session 5 της gopro στα ίσα και σε κάποια πράγματα είναι καλύτερη, όπως για παράδειγμα στην ισορροπία λευκού αλλά κυρίως στην τιμή.
Αν δε σε ενδιαφέρει το 4Κ που το θεωρώ υπερβολή για τα μέσα αναπαραγωγής και επεξεργασίας που έχουμε, και δε σε πειράζει να είναι αδειαβροχη μόνο μέσα σε ειδικό κουτάκι τότε είναι μακράν η καλύτερη επιλογή σήμερα σε Action Cam σε Cube Format, ακόμη συγκρινόμενη με κατά πολύ ακριβότερες.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραια οδήγηση !!!!!
Σταθερή !!!
Ρε συ Στεργιο, το βιδεακι ρε...
Η καμερουλα πως τραβαει, αυτο ρωτησα:D:D
Καλο αποτελεσμα;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ρε συ Στεργιο, το βιδεακι ρε...
Η καμερουλα πως τραβαει, αυτο ρωτησα:D:D
Καλο αποτελεσμα;
βασικα το ματι βλεπει μεχρι 50χερτζ αρα νομιζω οτι ειναι τελεια σαν και σενα σαν το εργαλειο σου.....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
βασικα το ματι βλεπει μεχρι 50χερτζ αρα νομιζω οτι ειναι τελεια σαν και σενα σαν το εργαλειο σου.....
:D:D

Μ εστειλες τωρα.
Δεν ξερω καν τη συχνοτητα που βλεπει το ματι...:eek::eek:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
:D:D

Μ εστειλες τωρα.
Δεν ξερω καν τη συχνοτητα που βλεπει το ματι...:eek::eek:
διαβασε λιγο μαρι κουλαντζα ολα εγω θα στα μαθαινω
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
διαβασε λιγο μαρι κουλαντζα ολα εγω θα στα μαθαινω
:D
Λαδια , λαστιχα , γραναζια κλπ εγω.
Εσυ τα ιατρικα :cool:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ρε σεις, μια γνωμη για την καμερουλα ζητησα....
Τη δοκιμαζω προ τροφυ.
Πειτε και μετα με πειραζετε:D
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ρε σεις, μια γνωμη για την καμερουλα ζητησα....
Τη δοκιμαζω προ τροφυ.
Πειτε και μετα με πειραζετε:D
αφουσουπα ειναι καλη!!!!!!!!!!!
 
Top Bottom