Επιλέγοντας μια action camera!

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
@forester @Simitis Καλημέρα παιδιά . Για το χώμα χρειάζεται πάνω, αλλά για χρήση ταξιδιού σε υψηλές ταχύτητες η τοποθέτηση αριστερά η δεξιά είναι μονόδρομος... Βέβαια κάμερα τύπου cube δεν έχω δοκιμάσει και ίσως ο συγκεκριμένος τύπος κάμερας να "παλεύεται" ψηλά .
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@forester @Simitis Καλημέρα παιδιά . Για το χώμα χρειάζεται πάνω, αλλά για χρήση ταξιδιού σε υψηλές ταχύτητες η τοποθέτηση αριστερά η δεξιά είναι μονόδρομος... Βέβαια κάμερα τύπου cube δεν έχω δοκιμάσει και ίσως ο συγκεκριμένος τύπος κάμερας να "παλεύεται" ψηλά .
Όχι...
Δεν παλεύεται, έχεις δίκιο.
Μέχρι 100-120 είναι ανεκτή. Μετά.... γεια σας:D:D:D
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Βετερανε τεζα μπαλαντεζα το πας το μηχανάκι στο ποτάμι ....
Η Κινεζουλα μου φάνηκε μία χαρά ... Σταθερή λήψη χωρίς κραδασμούς και ωραία χρωματα !! Τωρα τελευταία κυκλοφορούν πολλές VFM λυσεις από Κίνα στις action .
Ολα κομπλέ λοιπόν .... Θα τραβάς τον @ilai που θα βρίσκεται μπροστά σου ....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Βετερανε τεζα μπαλαντεζα το πας το μηχανάκι στο ποτάμι ....
Η Κινεζουλα μου φάνηκε μία χαρά ... Σταθερή λήψη χωρίς κραδασμούς και ωραία χρωματα !! Τωρα τελευταία κυκλοφορούν πολλές VFM λυσεις από Κίνα στις action .
Ολα κομπλέ λοιπόν .... Θα τραβάς τον @ilai που θα βρίσκεται μπροστά σου ....
ΟΚ ευχαριστώ Ζωρζ :)

ΥΓ: Το τέζα - μπαλαντέζα το αληθινό, το χάσατε:D:D:D Στα 160-170+ άλλαξε θέση... και είδε ουρανό:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Προτιμώ το κάδρο λίγο πιο χαμηλά, να φαίνεται και μηχανή όταν είσαι καθιστός.


Σκέψου ότι έτσι όπως είναι τώρα, όρθιος θα βλέπει πολύ ψηλά.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@achalatsis Αλεξανδρε τετοιες αποψεις ψαχνω...
Για να καταληξω σε ρυθμισεις ;)
Παντως δοκιμασα κι ορθιος σε κατι στενα, δεν αλλαζει κατι.
Αντιθετα οταν τη χαμηλωσα και φανηκε το γεισο του κρανους, χανοταν ο οριζοντας.
Θα επανελθω για συγκριση και κριτικη:)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black


@achalatsis Αλέξανδρε κοίταξε πώς είναι σ αυτό το βίντεο η εικόνα, που δείχνει πιο χαμηλα.
Και στο 1:25'' περίπου που διορθώνω προς τα πάνω. Έρχεται ο ουρανός/δρόμος στο 50/50 περίπου....
Όταν δείχνει πολύ μηχανή, χάνει στον ορίζοντα.
Τι λες?
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Στο 2ο μισό είνια όντως καλύτερα. Ισως δεν βγαινει το κάδρο που έχω στο μυαλό μου.
Τώρα για το troffy πάντως νομίζω την θες να είναι ευθυγραμμισμένη στον οριζόντιο άξονα (όπως είναι δηλαδή).
Και κάνουμε και την Παρασκευή στην ανάβαση δοκιμές και μικροδιορθώσεις.
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Στο 2ο μισό είνια όντως καλύτερα. Ισως δεν βγαινει το κάδρο που έχω στο μυαλό μου.
Τώρα για το troffy πάντως νομίζω την θες να είναι ευθυγραμμισμένη στον οριζόντιο άξονα (όπως είναι δηλαδή).
Και κάνουμε και την Παρασκευή στην ανάβαση δοκιμές και μικροδιορθώσεις.
Μάθε μας μπαλιτσα άρχοντα !!!!!!

Στάλθηκε από τον επιχειρησιακό S7.....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στο 2ο μισό είνια όντως καλύτερα. Ισως δεν βγαινει το κάδρο που έχω στο μυαλό μου.
Τώρα για το troffy πάντως νομίζω την θες να είναι ευθυγραμμισμένη στον οριζόντιο άξονα (όπως είναι δηλαδή).
Και κάνουμε και την Παρασκευή στην ανάβαση δοκιμές και μικροδιορθώσεις.
λάϊκ :)
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Εγω την εχω τοποθετησει στο πλαι του κρανους..

Οταν ειμαι ορθιος δεν φαινεται τιποτα παρα μονο και ελαχιστα η ζελατινα... Για σκεψου το και αυτο.. ;)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Τεο ακομα με εσενα ασχολούμαστε ;;;;
Τι θα γινει θα διαβάσεις τιποτα ;;;;
Ολα μασημένα τα θελεις !!!!!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τεο ακομα με εσενα ασχολούμαστε ;;;;
Τι θα γινει θα διαβάσεις τιποτα ;;;;
Ολα μασημένα τα θελεις !!!!!!!
Εννοειται πλι μ.:inlove::inlove:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγω την εχω τοποθετησει στο πλαι του κρανους..

Οταν ειμαι ορθιος δεν φαινεται τιποτα παρα μονο και ελαχιστα η ζελατινα... Για σκεψου το και αυτο.. ;)
Τη δοκιμασα κι εκει.
Ειδα οτι τραβαει πολυ κρανος στο πλαι.
Θα αλλαξω βραχιονα με λιγο μακρυτερο και θα βαλω αλλη μια βαση στο πλαι.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Τη δοκιμασα κι εκει.
Ειδα οτι τραβαει πολυ κρανος στο πλαι.
Θα αλλαξω βραχιονα με λιγο μακρυτερο και θα βαλω αλλη μια βαση στο πλαι.
Και εγω με λιγο πιο μακρύ βραχίονα την εχω ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λοιπόν...., άλλαξα θέση της camera στο κράνος. Νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι σαφέστατα πιο καλό!



Και το κάδρο πολύ καλύτερο (@achalatsis συμφωνείς? , αυτό δε σκεφτόσουν?) και οι κραδασμοί πιο λίγοι και ταχύτητα έως 170 που καταφερα, δεν ένιωσ το τράβηγμα που ένιωθα όταν ήταν στην κορυφήτου κράνους!
Λογικο, όλα λογικά, αφού ο βραχίονας πλέον κάνει γωνία και δεν εκτείνεται τόσο μακριά!
Ευχαριστώ το Σταυράκο μας @The Doctor για τις συμβουλές, τη δοκιμή και την επί τόπου εφαρμογή ;)
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Λοιπόν...., άλλαξα θέση της camera στο κράνος. Νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι σαφέστατα πιο καλό!



Και το κάδρο πολύ καλύτερο (@achalatsis συμφωνείς? , αυτό δε σκεφτόσουν?) και οι κραδασμοί πιο λίγοι και ταχύτητα έως 170 που καταφερα, δεν ένιωσ το τράβηγμα που ένιωθα όταν ήταν στην κορυφήτου κράνους!
Λογικο, όλα λογικά, αφού ο βραχίονας πλέον κάνει γωνία και δεν εκτείνεται τόσο μακριά!
Ευχαριστώ το Σταυράκο μας @The Doctor για τις συμβουλές, τη δοκιμή και την επί τόπου εφαρμογή ;)
κατι παιζει με την αναλυση,εχεις ακομα κραδασμους απλα δεν ησουν χωμα τωρα(γνωμη μου,δεν ειμαι και ειδικος)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λοιπόν...., άλλαξα θέση της camera στο κράνος. Νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι σαφέστατα πιο καλό!



Και το κάδρο πολύ καλύτερο (@achalatsis συμφωνείς? , αυτό δε σκεφτόσουν?) και οι κραδασμοί πιο λίγοι και ταχύτητα έως 170 που καταφερα, δεν ένιωσ το τράβηγμα που ένιωθα όταν ήταν στην κορυφήτου κράνους!
Λογικο, όλα λογικά, αφού ο βραχίονας πλέον κάνει γωνία και δεν εκτείνεται τόσο μακριά!
Ευχαριστώ το Σταυράκο μας @The Doctor για τις συμβουλές, τη δοκιμή και την επί τόπου εφαρμογή ;)
κατι παιζει με την αναλυση,εχεις ακομα κραδασμους απλα δεν ησουν χωμα τωρα(γνωμη μου,δεν ειμαι και ειδικος)










Για δες και τα 2 μαζί, άσφαλτο και τα 2. Σαφώς στο χώμα θα υπάρχει κραδασμός, νομίζω όμως πιο λίγο από όσο πριν.
Οι ρυθμίσεις δεν έχουν κάτι για αντικραδασμικό, το έψαξα.
Άλλαξα όμως την αναλογία εικόνας, από 4:3 σε 16:9 (μαζί μ αυτό αλλάζει και η ανάλυση ελαφρώς, αυτόματα).
 
Top Bottom