Επιλογές μεταφοράς μοτοσυκλέτας στην Ευρώπη

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Καλό το ταξίδι με την μηχανή μας αλλά υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις σε μεγάλα ταξίδια που θα ήθελες να διακτινιστείς από το ένα σημείο και να βρεθείς σε κάποιο άλλο.
Τι θα λέγατε στην περίπτωση που πηγαίνατε προς βόρειο ακρωτήρι και αντί για μια κλασσική διανυκτέρευση σε ένα μέρος, κάνατε επιβίβαση σε νυχτερινό τραίνο εσείς και η μηχανή και από Βίλαχ ή Βιένη βρισκόσασταν Αμβούργο (γλυτώνοντας χρήμα και χρόνο); Ή τι θα λέγατε να σταλεί η μηχανή σε ένα μακρινό σημείο πχ Αγγλία και να πάτε αεροπορικώς και να συνεχίσετε με την καλή σας το εκεί ταξίδι;

Υπάρχουν κάποιες επιλογές όμως θέλουν αρκετό ψάξιμο και οργάνωση. Υπάρχουν τραίνα (motorails), καράβια (ferry) ακόμα και εξειδικευμένες υπηρεσίες μεταφοράς μηχανών με φορτηγά (bikeshuttles) όπως το Bikeshuttle.

Εδώ είναι ένα καλό σημείο να συγκεντρώσουμε ότι αντίστοιχη πληροφορία έχουμε. Ενδεικτικά κόστη, χρόνος, διαδικασία κλεισίματος κλπ. Δεν συζητάω φυσικά ότι αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία μας λέει.

Διάβασα πχ για έναν Ολλανδό που με 450 ευρώ (μαζί με την επιστροφή) έστειλε την μηχανή του από Αμστερνταμ Βαρκελώνη μαζί με τα πράγματα, γλυτώνοντας ανούσια χιλιάδες χιλιόμετρα σε εθνική, διόδια, πιθανούς κινδύνους κλπ και έχοντας μετά όλο τον χρόνο στην διάθεση του να κάνει το εκεί ταξίδι με την μηχανή. Ή μια συνηθισμένη δίοδο που χρησιμοποιούν οι Άγγλοι για Ισπανία είναι μέσω καραβιού ferry από Πλίμουθ/Πορτσμουθ - Σανταντερ/Μπιλμπάο (κάτι σαν το δικό μας Πάτρα Ανκόνα) αποφεύγοντας τα χιλιόμετρα της Γαλλίας.

Παραθέτω κάποια links που βρήκα ψάχνοντας....
Οδηγός με βάση την Αγγλία: Guide to Motorail trains in Europe | Taking your car by train
Χάρτης με σημεία επιβίβασης οχημάτων σε τραίνα: MTL: ARZ - Übersichtskarte
Σχετική συζήτηση: Motorail Trains - transeurotrail.org
 

AkisGSpot

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Akis
Μοτό
Yamaha Movistar GP (Sky VR Team)
Επιγραμματικά, θα αναφέρω δυο εταιρίες που αναφέρονται σε διαφορά bike forums και έχουν τη δυνατότητα έναντι ενός ποσού (σε μερικές περιπτώσεις μάλλον ακριβού ανάλογα βέβαια με την απόσταση), να πακετάρουν το μηχανάκι σου και να το στείλουν σε οποίο μέρος του κόσμου ενδιαφέρεσαι. Δεν γνωρίζω καθόλου από τιμές, αλλά τσίμπησα την πληροφορία διότι έχουν γραφεία και στη Θεσσαλονίκη (εκτός Αθηνών).
Εναεριες μεταφορες | μεταφορες εξωτερικου | διεθνες μεταφορες
Greece | DSV
Πολύ yolo σαν σκέψη, ειδικά αν έχεις χρόνο και κυρίως χρήμα να δεις και άλλες χώρες και ωκεανούς



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ενδιαφερον θεμα...Ειχα κοιταξει για το τρενο Βιεννη - Ντυσελντορφ και μου ειχαν πει κοστος 900 ευρω πηγαινε-ελα, δυο ατομα και μια μηχανη.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Σωκρατη, προσωπικα πιστευω οτι κατι τετοιο αξιζει αν πχ μετακομιζεις ή μεταφερεσαι για ενα μεγαλο διαστημα σε καποια αλλη χωρα, γιατι -ξαναλεω προσωπικα- 90% για εμενα ειναι η διαδρομη. Καταλαβαινω βεβαια οτι αν εχεις παει 30 φορες βαλκανια ή Ιταλια , πρεπει να φας ενα μεγαλο τμημα του ταξιδιου σου σε ... γνωριμα/"βαρετα" κομματια, γιατι ειμαστε και στην γωνια ρε γμτ. Ο Ολλανδος βρισκει και μια νταλικα που λεει ο λογος που παει Ισπανια, του δινει 100-200 ευρω ξερω γω και περναει αβερτα, γιατι δεν συνανταει πουθενα συνορα και τελωνεια στο δρομο του. Παρ'ολα αυτα σε τετοιες περιπτωσεις ενστερνιζομαι το σοφο λαϊκο ρητο που λεει οτι "το καλυτερο εκτος δρομου οχημα ειναι το νοικιασμενο ΙΧ"... Πας εκει που θες, νοικιαζεις μια μηχανη, και δεν αγχωνεσαι ουτε με ασφαλιστικες καλυψεις, ουτε με φοβο κλοπης/ζημιας, βλαβης που θα σε αφησει στο δρομο κτλ.

Επειδη ομως καταλαβαινω το νοημα του νηματος, θα ψαξω να βρω ενα γνωστο που μου ειχε πει για μια μεταφορικη που στελνει μεχρι και Αγγλια οικοσκευες, και τσεκαρισμενα επαιρναν και μηχανες.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Κώστα, αξίζει/συμφέρει σε κάποιες περιπτώσεις και σε κλασσικό ταξίδι αν είναι να αποφύγεις βαρετά κομμάτια εθνικής και κερδίσεις χρόνο από την διανυκτέρευση. Στο TEΤ (ένα από τα link που έβαλα στην αρχή) λένε για νυχτερινό τραίνο που συνδέει Τσεχία (Πράγα) με Σλοβακία (Košice) -λογικά θα περνάει και από brno - με κόστος λιγότερο από 130 ευρώ με επιστροφή (τιμές 2017). Μιλάμε για περίπου 700χιλ. απόσταση μόνο το one way.

Ένα θα σου πω σχετικά με τις βαρετές διαδρομές. Αν υπήρχε νυχτερινό τραίνο να συνδέει Αθήνα Θεσσαλονίκη και να μπορείς να ταξιδεύεις μαζί με την μηχανή με παρόμοιο κόστος με το παραπάνω παράδειγμα θα το (εκ)τιμούσαμε δεόντως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κώστα, αξίζει/συμφέρει σε κάποιες περιπτώσεις και σε κλασσικό ταξίδι αν είναι να αποφύγεις βαρετά κομμάτια εθνικής και κερδίσεις χρόνο από την διανυκτέρευση. Στο TEΤ (ένα από τα link που έβαλα στην αρχή) λένε για νυχτερινό τραίνο που συνδέει Τσεχία (Πράγα) με Σλοβακία (Košice) -λογικά θα περνάει και από brno - με κόστος λιγότερο από 130 ευρώ με επιστροφή (τιμές 2017). Μιλάμε για περίπου 700χιλ. απόσταση μόνο το one way.

Ένα θα σου πω σχετικά με τις βαρετές διαδρομές. Αν υπήρχε νυχτερινό τραίνο να συνδέει Αθήνα Θεσσαλονίκη και να μπορείς να ταξιδεύεις μαζί με την μηχανή με παρόμοιο κόστος με το παραπάνω παράδειγμα θα το (εκ)τιμούσαμε δεόντως.
Καλα, με τις τιμες τις βενζινης και με τα διοδια (τα οποια ανεβαινουν κατα 0.10€ απο 1/1/19 παρεμπιπτοντως) αυτο για Αθηνα-Θεσσαλονικη θα εκανε χρυσες δουλειες.
 

TopGun

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Honda VFR800X crossrunner MY2016
για εξωτερικό υπάρχουν αρκετές μεταφορικές εταιρείες που αναλαμβάνουν το αμπαλάρισμα και τη μεταφορά. Και όταν λέμε αμπαλάρισμα μιλάμε για συσκευασία σαν αυτή που έρχονται οι καινούργιες μηχανές. Νομίζω για κάποιον που θέλει να διαθέσει όλες τις μέρες του στο προορισμό του και όχι στη διαδρομή μέχρι εκεί είναι πολύ καλή εναλλακτική λύση ειδικά αν δεν έχει πολλές διαθέσιμες μέρες άδειας.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
για εξωτερικό υπάρχουν αρκετές μεταφορικές εταιρείες που αναλαμβάνουν το αμπαλάρισμα και τη μεταφορά. Και όταν λέμε αμπαλάρισμα μιλάμε για συσκευασία σαν αυτή που έρχονται οι καινούργιες μηχανές. Νομίζω για κάποιον που θέλει να διαθέσει όλες τις μέρες του στο προορισμό του και όχι στη διαδρομή μέχρι εκεί είναι πολύ καλή εναλλακτική λύση ειδικά αν δεν έχει πολλές διαθέσιμες μέρες άδειας.
για βαλε καμια φιλε
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
να επεκτεινω λιγο το θεμα και να ρωτησω,αντιστροφως αν υπαρχει εμπειρια απο καποιον,ποσο στοιχιζει μια μεταφορα μηχανης(πακεταρισμα) απο ευρωπαικη χωρα,,π.χ ιταλια στην ελλαδα
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Πιο καλά πας Νορβηγία νοικιάζεις ένα σκούτερ και την άλλη μέρα είσαι εκεί.
Κατά τ άλλα καλά?
Η γυναίκα τα παιδιά όλοι?
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Ενδιαφερον θεμα...Ειχα κοιταξει για το τρενο Βιεννη - Ντυσελντορφ και μου ειχαν πει κοστος 900 ευρω πηγαινε-ελα, δυο ατομα και μια μηχανη.
Για Ντίσελντορφ που είδα τώρα στη σελίδα της ΟΒΒ , υπάρχει απευθείας σύνδεση με νυχτερινό τραίνο από Ινσμπουργκ όχι από Βιένη.
Ξεκινάει κάθε μέρα 8 το βράδυ και φτάνει 8 το πρωί (ταξιδεύεις όσο κοιμάσαι και γλυτώνεις περίπου 700χιλ γερμανικής autobahn).
2 άτομα μαζί με την μηχανή oneway οι τιμές ξεκινάνε απο 87 ευρώ (one way) μέχρι 157 -εξαρτάται την μέρα που θα το κλείσεις-
1 άτομο με μηχανή oneway από 57 ευρώ έως 128.
Είναι καλή περίπτωση αν κάποιος κατευθύνεται προς τις κάτω χώρες ή γυρνάει από εκεί.

Αντίστοιχα υπάρχει καθημερινή σύνδεση Βιένη Αμβούργο με το ίδιο κόστος πάνω κάτω με λίγο περισσότερο χρόνο. (εκεί όσο κοιμάσαι κάνεις περίπου 1000 χιλ).
Βολεύει αν πάει κάποιος προς Νορβηγία, Βόρειο ακρωτήρι κλπ.

*η επιβίβαση για τις μηχανές γίνεται μια ώρα νωρίτερα και φυσικά πρέπει να έχεις κλείσει θέση εκ των προτέρων (αρκετό καιρό πριν).
 
Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosGS1200

Μέλος
Περιοχή
Πάφος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS, 2007
να επεκτεινω λιγο το θεμα και να ρωτησω,αντιστροφως αν υπαρχει εμπειρια απο καποιον,ποσο στοιχιζει μια μεταφορα μηχανης(πακεταρισμα) απο ευρωπαικη χωρα,,π.χ ιταλια στην ελλαδα
Λαυριο-Λεμεσο 410 ευρω φουλ φορτωμένη. Χωρίς συσκευασία φυσικά, χύμα μέσα στο καράβι. Έτσι να υπάρχει σαν πληροφορία.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Λαυριο-Λεμεσο 410 ευρω φουλ φορτωμένη. Χωρίς συσκευασία φυσικά, χύμα μέσα στο καράβι. Έτσι να υπάρχει σαν πληροφορία.
λιγο ακριβη η τιμη νομιζω..
 

TopGun

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Honda VFR800X crossrunner MY2016
για βαλε καμια φιλε
Μανώλη οι περισσότερες μεγάλες μεταφορικές που ασχολούνται με διεθνείς μεταφορές μεταφέρουν τα πάντα στο εξωτερικό και το κόστος δεν είναι απαγορευτικό. Νομίζω αν γκουγκλάρεις για τέτοιες εταιρείες και ρωτήσεις θα βρεις πολλές. Ειδικά από Θεσσαλονίκη είναι πολύ φτηνότερα και αν θυμάμαι καλά κάποιος από τη μοτοπαρέα στα Τρίκαλα που διοργάνωναν τα γνωστά event είχε κάνει τέτοια μεταφορά.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
ο @zissimo μετεφερε περσι μια r100gs με την SCHENKER και στοιχισε 700 ευρω...
Ασπρόπυργος - Λισαβόνα ...
Το κουτι ηταν 2,50 χ 1,00 χ 1,60 και πανω απο 250 κιλα....

SCHENKER Α.Ε.
Λυσικράτους 29, Καλλιθέα 176 74
τηλ. 210 949 4444
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Εγω εχω στειλει απο Γερμανια(Mannheim)προς Ηρακλειο Κρητης KTM 1190 R με μεταφορικη εταιρια που κανει γενικες μεταφορες χωρις πακεταρισμα σε κουτα στα 400€.
Ειναι λιγο ρισκο αν δεν ειναι πακεταρισμενη γιατι πολλα μπορουν να συμβουν μεσα στην καροτσα της νταλικας.
Ολα αυτα απο την ημερα παραλαβης της απο Γερμανια σε 5 μερες ηταν στο νησι.
 

xarisiero

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα-Ηρακλειο
Όνομα
Χαρης
Μοτό
XRV 750
Εγω εχω στειλει απο Γερμανια(Mannheim)προς Ηρακλειο Κρητης KTM 1190 R με μεταφορικη εταιρια που κανει γενικες μεταφορες χωρις πακεταρισμα σε κουτα στα 400€.
Ειναι λιγο ρισκο αν δεν ειναι πακεταρισμενη γιατι πολλα μπορουν να συμβουν μεσα στην καροτσα της νταλικας.
Ολα αυτα απο την ημερα παραλαβης της απο Γερμανια σε 5 μερες ηταν στο νησι.
Χρόνια πολλά... Ποια εταιρία είναι?? Να υποθέσω γερμανική??

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Χρόνια πολλά... Ποια εταιρία είναι?? Να υποθέσω γερμανική??

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλησπερα.Οχι ειναι τοπικη μεταφορικη(Ηρακλειο Κρητης)και κανει μεταφορες παντως τυπου.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Άνευ κουτιού ανεβοκατεβασα 3-4 φορές το CBR μου στην Αγγλία μεσω asteras.co.uk. Χρέωση για μεταφορά από τις αποθήκες τους στο Λονδίνο έως Πάτρα και Αθήνα γύρω στις 300 λίρες. Συνεννόηση όχι πάντα εύκολη, αλλά ποτέ δεν υπήρξε φθορά στην μοτοσυκλέτα.
Υπάρχουν υπηρεσίες μεταφοράς μότο & εξοπλισμού από Αγγλία προς Γενεύη και Πυρηναία, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ενδιαφέρουν σε αυτό το thread.
 
Top Bottom