Επιλογή δεύτερου ελαστικού για Yamaha Tenere 700

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Ήρθε λοιπόν η κυρία μας που τόσο περιμέναμε και αμέσως αρχίσαμε τις χωματόβολτες αλλά και τον προγραμματισμό των πρώτων ταξιδιών.

Το ένα απο αυτά θα είναι ενα 8ήμερο στη πελοπόννησο με αρκετά μεγάλα κομμάτια χώματος (40-60%) και κάποια άλλα σε ορεινή κρήτη. μελλοντικά θα παίξουν και trail ride /naxos rally κτλπ.

Αρχικά να πω ότι απο διαστάσεις έχει εμπρός 90/90-R21 και πίσω 150/70-R18 και τώρα φοράει το Pirelli Scorpion Rally Str
ναι οκ μπαινει στα χωματάκια δεν αντιλέγω ... αλλά σε κάτιο πιο extreme ?? σε κάτι λασπωμένο ?? σε καμιά άμμο??

Μετά απο μπόλικο διάβασμα έχω καταλήξει στα παρακάτω:
  1. TKC 80
  2. Anakee Wild
  3. Mitas E09
Αυτά τα ελαστικά αν κάνεις μισό χώμα μισή άσφλατο ... πόσα χλμ βγάζουν??
Είναι κάποιο που να κάνει καλύτερα την χρήση και στα δυο τερέν ??
Θα δω τεράστια διαφορά στο χώμα απο το μαμά ελαστικό???
Θα δω τεράστια διαφορά στην άσφλατο απο το μαμά ελαστικό???

Μιλήστε ελεύθερα!!! :D
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Βάλε και το Shinko 805 & 805 στις επιλογές...
Πολύ τίμιο ελαστικό για αυτά που κάνει...
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Καταρχην καλοριζικο και καλοταξιδο.Επελεξες το καταληλο εργαλειο για να τα κανεις ολα.Οσο αναφορα τα λαστιχα:
Tkc80 Πανακριβο πλεον,αλλα φοβερο σε ολα τα τεραιν.
Μιτας 09 καταπληκτικο στο χωμα αλλα ποιο αγριο-θορυβωδες
Anakee πολυ καλο λαστιχο,κοντα στο tkc με καλη συμπεριφορα παντου.
Ολα τα χωματινα θελουν προσοχη στο βρεγμενο.
Εγω ψηφιζω μιτας 09 σε σχεση τιμης-αποδοσης(για χειμωνα και για μικτες διαδρομες στην δουλεια και το σκ στο βουνο και στις λασπες)
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Τα 2 προηγούμενα σετ μου ήταν τα tkc80..Μου βγάλαν άνετα 10.000 Ενώ όταν τα άλλαζα το.μπροστα είχε πολύ ψωμί ακόμα.. Βέβαια δεν έιχα ποτέ 2ο άτομο πίσω και το μηχανάκι μου είναι πιο ελαφρύ και με μικρότερη ιπποδύναμη..
Για αλλαγή τώρα φοράω τα wild.Τα έβαλα πριν το τροφυ και έχω κάνει έως τώρα 3000 και είναι σε πολύ καλή κατάσταση...Θεωρητικά βγάζουν παραπάνω χλμ περιμένω κάπου στα 12.000....Και τα δύο στο βρεγμένο,ιδίως στα πρωτοβρόχια είναι αρκετά επικίνδυνα και θέλουν πολύ προσοχή...
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Τα 2 προηγούμενα σετ μου ήταν τα tkc80..Μου βγάλαν άνετα 10.000 Ενώ όταν τα άλλαζα το.μπροστα είχε πολύ ψωμί ακόμα.. Βέβαια δεν έιχα ποτέ 2ο άτομο πίσω και το μηχανάκι μου είναι πιο ελαφρύ και με μικρότερη ιπποδύναμη..
Για αλλαγή τώρα φοράω τα wild.Τα έβαλα πριν το τροφυ και έχω κάνει έως τώρα 3000 και είναι σε πολύ καλή κατάσταση...Θεωρητικά βγάζουν παραπάνω χλμ περιμένω κάπου στα 12.000....Και τα δύο στο βρεγμένο,ιδίως στα πρωτοβρόχια είναι αρκετά επικίνδυνα και θέλουν πολύ προσοχή...
Τα wild τα θεωρώ καλύτερα από τα tkc 80 παντού εκτός από βρεγμένη άσφαλτο αλλά... Μην περιμένεις το πίσω να σου κρατήσει τόσο δυστυχώς. 3 πίσω 1 μπροστά είναι όλως παραδόξως η αναλογία τους. Αυτό βέβαια εξαρτάται τοσο από τα κιλά όσο και από τον καρπό...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Οποιοδήποτε από τα ελαστικά αυτά είναι τελείως διαφορετικό τόσο στο χώμα όσο και στην άσφαλτο. Όλα συνηθίζονται όμως, τόσο τα καλά της υπόθεσης όσο και τα άσχημα.
Κάθε μηχανή αλλά και κάθε αναβάτης είναι διαφορετικός. Ποιο είναι καλύτερο για το Tenere 700 (και για σένα) δυστυχώς θα το αποφασίσεις μόνος σου και μάλιστα με τον δαπανηρό τρόπο (δηλ. δια της δοκιμής). Μπορείς να πειραματιστείς και με διαφορετικούς τύπους εμπρός/πίσω.

Όσες προτάσεις και να πάρεις, όσες σκέψεις και να κάνεις... αυτή είναι η μία και μόνη αλήθεια.

Καλορίζικη, καλοτάξιδη, καλολάσπωτη η όμορφη!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Συμφωνώ με τον Στέφανο STF

Εγω μετά από δοκιμές, έχω καταλήξει σε συνδυασμό μπροστά TKC80 πίσω E09, στο 990.
Το 80αρι μαζί με το wild είναι πανομοιότυπα ελαστικά, ενώ το mitas E09 είναι ελαφρώς πιο χωμάτινο.

Τα τακουνατα γενικά, είναι μαλακά ελαστικά, επομένως η πρόσφυση τους είναι αυξημένη στην στεγνή ασφαλτο, το αναγλυφό τους όμως λειτουργεί αρνητικά στην βρεγμένη.
Εδώ που τα λέμε κανεις δεν πηγαίνει τάπα στο βρεγμένο..... ο κίνδυνος πιο πολύ είναι σε φρεναρίσματα πανικού, νερά στην στροφή κτλ.
Επίσης όντας μαλακά, θα φαγωθούν σχετικά γρήγορα ιδιαίτερα αν οι ταχύτητες είναι υψηλές η το μηχανάκι έχει αυξημένο πρόσθετο βάρος, είτε επειδή το έχεις φορτώσει σαν τον παλιατζίααα η ο αναβάτης το σοροπχιάζει το γαλακτομπούρεκο.

Παρεμπιπτόντως, κατά έναν περίεργο τρόπο, το μπροστά ΤΚΣ80 βγάζει πολλά, πάρα πολλά χιλιόμετρα...π
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Μην ξεχνάμε τα ΜΤ21... Για παραπάνω επιδόσεις στο χώμα και τρομερή τιμή.
To οποιο ομως το πισω θα γινει κουρελι πολυ συντομα σε ενα βαρυ μηχανακι οπως το Τ700
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
και η δικη μου υποκειμενικη αποψη.....

wild μπρος - πισω....
δυστυχως ομως , η αναλογια θα ειναι 3 πισω 1 εμπρος...

ιδανικα για μενα...
tkc 80 εμπρος και E09 πισω....

καλοριζικη και καλα χιλιομετρα...:friendship:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Tα STR κατα την αποψη μου ειναι αμιγως ασφαλτινα, απλα δειχνουν τακουνατα.

Οποτε τα Shinko 805 θα ειναι σιγουρα καλυτερα χωμα, αφού μοιαζουν με τα TKC80 σε χαρακτηριστικα. Εγω θα ελεγα να δεις και τα Μιτας Ε07+. Εαν έβρισκες καπου παραχωμενο και το παλιο καλο απλο Ε07 ακομη καλυτερα, αλλα πολυ δύσκολο πλεον.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Tα STR κατα την αποψη μου ειναι αμιγως ασφαλτινα, απλα δειχνουν τακουνατα.

Οποτε τα Shinko 805 θα ειναι σιγουρα καλυτερα χωμα, αφού μοιαζουν με τα TKC80 σε χαρακτηριστικα. Εγω θα ελεγα να δεις και τα Μιτας Ε07+. Εαν έβρισκες καπου παραχωμενο και το παλιο καλο απλο Ε07 ακομη καλυτερα, αλλα πολυ δύσκολο πλεον.
Κανένα δεν έχει αραιό και ψηλό τακούνι.... Μιλάω για τα shinko και τα str.
 
Top Bottom