Επιλογή δεύτερου ελαστικού για Yamaha Tenere 700

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Για πες.
Τα χεις δοκιμάσει?
Εδώ...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κανένα δεν έχει αραιό και ψηλό τακούνι.... Μιλάω για τα shinko και τα str.
Το shinko εχει πολυ πιο ψηλο και αραιο τακουνι απο το STR. Αντιγραφα των TKC80 ειναι. Δεν είναι εντουραδικα λαστιχα αλλα 40/60 ειναι σιγουρα. Τα STR θα τα ελεγα 85/15...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το shinko εχει πολυ πιο ψηλο και αραιο τακουνι απο το STR. Αντιγραφα των TKC80 ειναι. Δεν είναι εντουραδικα λαστιχα αλλα 40/60 ειναι σιγουρα. Τα STR θα τα ελεγα 85/15...
ΟΚ... Αφού επιμενετε με 40/60 80/20
Εγω δεν τα πάω καλά με αυτά.
Αν δεν είναι 12πντο το τακούνι δεν το φχαριστιεμαι.
Ίσως φταίει η κουλαμάρα μου.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δείτε και αυτό La Bible du Pneu Trail : avis et recensement des pneus mixtes - Motard Adventure
& το καθε λάστιχο & την καθε μηχανή ο καθένας μας το αισθανεται διαφορετικά.
Δίνουν 10% καθαρά ασφάλτινο λαστιχο για χώμα.
Εγώ μια φορά μπήκα με Ενα trail attack Δικαβαλος σε ένα πανεύκολο χώμα και μετά ήταν για πέταμα.
Ιδίως αν είναι ζεστό από την άσφαλτο το λαστιχο.... Ξεχάστε το χώμα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγώ πάντως με τον συνδυασμό TKC80 μπροστά E09 πίσω, πετυχαίνω ένα 48.7734103 / 51.2265897.

Πιστοποιημένος μηγαμ...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
ΟΚ... Αφού επιμενετε με 40/60 80/20
Εγω δεν τα πάω καλά με αυτά.
Αν δεν είναι 12πντο το τακούνι δεν το φχαριστιεμαι.
Ίσως φταίει η κουλαμάρα μου.
Ε πχιο εννοεις 12ποντο τακούνι ντε? Μιλαμε για 200κιλα μηχανακια...


Δείτε και αυτό La Bible du Pneu Trail : avis et recensement des pneus mixtes - Motard Adventure
& το καθε λάστιχο & την καθε μηχανή ο καθένας μας το αισθανεται διαφορετικά.
Αυτο ηθελα να γραψω πιο πανω, δεν εχει να κανει με το Τ700, με τον αναβατη και τη χρηση εχει να κανει. Απλα καθαρα εντουρο λαστιχα δεν την παλευουν σε ονοφ 200+ κιλων.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ε πχιο εννοεις 12ποντο τακούνι ντε? Μιλαμε για 200κιλα μηχανακια...



Αυτο ηθελα να γραψω πιο πανω, δεν εχει να κανει με το Τ700, με τον αναβατη και τη χρηση εχει να κανει. Απλα καθαρα εντουρο λαστιχα δεν την παλευουν σε ονοφ 200+ κιλων.
Wild, TKC, mitas και mt21
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Σπύρο, είδα ότι αναφέρθηκαν (gsmaniac) τα ΜΤ21 τα οποία βάζω εδώ και καιρό στο G650X.

Είναι πιο χωμάτινα από όλα και αλλάζω ένα μπρος, 2 πίσω (το πίσω κάπου στα 5000χλμ)

Στην άσφαλτο δεν έχει κανένα θέμα πάει μπάλα με εξαίρεση βέβαια το βρεγμένο που θέλει
προσοχή, τίποτα το ιδιαίτερο όμως, όπως όλα που αναφέρθηκαν.

Στο χώμα όμως ξυρίζει...δεν καταλαβαίνει ούτε σαθρά, ούτε λάσπες ούτε τίποτα...

Ενδεικτικά σου λέω ότι :
  • Στο φετινό Troffy πήγα-ήρθα (κάπου 800χλμ) ασφάλτινα από εθνική, άνετα (με 120-130χλμ/ωρα)
  • Στο βουνό είχα παντού πρόσφυση... πραγματικά χωμάτινη......με πλήρη διασκέδαση...
  • Τη τελευταία μέρα του Troffy κάναμε αρκετά ασφάλτινα υπό καταρρακτώδη βροχή.
Στα συν είναι και η αρκετά χαμηλή τιμή τους (περί τα 120€ το ζευγάρι)

Γενικά πολύ ευχαριστημένος.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ε αυτο σου λεω! Το Σινκο 805 στην ιδια κατηγορια ειναι! Αντίγραφο του TKC80.
Διαφωνω και νομίζω ότι στις φώτο φαίνεται η διαφορα



Advphone....
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κι ομως δουλευει, μπορει να μην εχει την πλευρικη προσφυση του tkc σε σαθρα αλλα ολοι λενε οτι κανει δουλεια. Καμια σχεση ομως με το str που ειναι ξεκαθαρα για το look.
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Εγώ πάντως με τον συνδυασμό TKC80 μπροστά E09 πίσω, πετυχαίνω ένα 48.7734103 / 51.2265897.

Πιστοποιημένος μηγαμ...
Γιάννο πάντως εγώ στο μηχανάκι μου θεωρώ εντελώς άχρηστο το μπροστινό TKC 80. Παντελώς όμως .... Για αυτό μου κάνει εντύπωση που το θεωρείς καλό .. για το μπροστινό μιλάμε πάντα . Και επίσης θα προτιμούσα ένα πιο χωμάτινο μπροστά και ένα πιο " ασφάλτινο " πίσω . Δλδ MT21 μπροστά και TKC 80 πίσω .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Γιάννο πάντως εγώ στο μηχανάκι μου θεωρώ εντελώς άχρηστο το μπροστινό TKC 80. Παντελώς όμως .... Για αυτό μου κάνει εντύπωση που το θεωρείς καλό .. για το μπροστινό μιλάμε πάντα . Και επίσης θα προτιμούσα ένα πιο χωμάτινο μπροστά και ένα πιο " ασφάλτινο " πίσω . Δλδ MT21 μπροστά και TKC 80 πίσω .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτό ακριβώς.. Αν δεν έχεις τιμόνι στο χώμα τί γίνεται? Πίσω να πέφτει γλύστρα δε πειράζει, μαζεύεται.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιάννο πάντως εγώ στο μηχανάκι μου θεωρώ εντελώς άχρηστο το μπροστινό TKC 80. Παντελώς όμως .... Για αυτό μου κάνει εντύπωση που το θεωρείς καλό .. για το μπροστινό μιλάμε πάντα . Και επίσης θα προτιμούσα ένα πιο χωμάτινο μπροστά και ένα πιο " ασφάλτινο " πίσω . Δλδ MT21 μπροστά και TKC 80 πίσω .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι φιλαράκι μου γιατί έχεις μονοκυλινδρο και μπορείς να παίξεις με πιο χωμάτινα ελαστικά.

Εγώ στο 990 αν βάλω mt21 και κάνω σε ένα τριήμερο 1200 φορτωμενα ονοφάδικα χιλιόμετρα, όπως στο τελευταίο τροφυ, το Mt21 θα μείνει με τα λινά, άσε που δεν ξέρω πόσο safe μπορεί να είναι με 150αρες και φορτωμένο το μηχανάκι.

Εκθιαζω το μπροστά TKC για την αντοχή του αλλά και συμπεριφορα, δεδομένου ότι μπορεί και αντέχει τα 260 κιλά της φορτωμενης 990 + τα δικά μου, καμία 130αρα μαζί με εξοπλισμό, και με όλα αυτά να κοπανιεται σε χωμάτινο τεραιν, φυτευτες κτλ, να ταξιδεύει με 150αρες σε Εθνικές, με εντουραδικες σαμπρέλες, και παρόλα αυτά να αντέχει και πάνω από 10Κ χιλιόμετρα.

Οπωσδήποτε στο χωμα θα κάνω υποχωρήσεις, αλλά θα τις κάνω ούτως ή άλλως έχοντας να διαχειριστώ σχεδόν 400 κιλά πάνω σε λασπωδη γλιστρερά τεραιν.

Προσωπικά το θεωρώ πολύ τίμιο για μεγάλα βαριά μηχανάκια.

Εννοείται ότι στο 640 φοράω ΜΤ21, δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να βάλω ονοφάδικο λαστιχο, όπως το TKC.

Νομίζω μετά τον αναβάτη, το λαστιχο ορίζει την χρήση της μότο.
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
πωπωπωπωπω
Διαβάζω , ψάχνω , μαζεύω πληροφορίες και συγκρίνω.
Ήθελα χτες να ρωτήσω αν είναι σωστό να βάλω διαφορετικό μπρός και πίσω αλλα που απαντήσατε αμέσως όπως ο Aldebaran και άλλοι

Προφανώς καταλαβαίνω οτι σε τρελή βροχή δεν έχω τις απαιτήσεις να βρίσκω τα μαρσπιε κάτω. ούτε στα πρωτοβρόχια. ποτέ δεν το είχα απο κανένα μηχανάκι ουτε ελαστικό
Προσπαθώ να δω και τι μηχανή έχει ο καθένας σας για να συγκρίνω κιλά ώστε να μην τα λιώσω αμέσως. Γιατί πιστευω οτι εκεί είναι ένα μεγάλο ζήτημα για το ελαστικό.

Σε εθνικές πάω σπάνια πάνω απο 130 - 140 έτσι κ αλλιως , και φόρτωμα αντε άλλο ένα άτομο 50-60 κιλά ( για κάτι μακρινό). Το χειμώνα θέλω όταν σχολάω απο τη δουλεια να το σπάω λίγο στη παραλία , εκεί ανοίγει το χεράκι . Να το φάω με ανοίγματα στην άσφαλτο το θεωρώ δύσκολο.

Καταλήγω νομίζω πιο έντονα στο συνδιασμό TKC80 εμπρός και Ε09 / anakee πίσω , ή στο σενάριο των ΜΤ21 αν και δεν έχω βρεί μέγεθος και τιμή για τα νούμερά μου.
Όπως και να έχει η εμπειρία σας και η βοήθειά σας μετράει πολύ , πάρα πολύ!!! Ειδικά προς ένα άτομο που δεν έχει ασχοληθεί με το on - off χώμα.

2 ερωτήσεις:
Aldebaran τι σημαίνει αυτό ---> Εγώ πάντως με τον συνδυασμό TKC80 μπροστά E09 πίσω, πετυχαίνω ένα 48.7734103 / 51.2265897.
Τα Karoo τι λένε?? Τα Pirelli που έχω τώρα αλλά στην έκδοση χωρίς το STR ??
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
τι σημαίνει αυτό ---> Εγώ πάντως με τον συνδυασμό TKC80 μπροστά E09 πίσω, πετυχαίνω ένα 48.7734103 / 51.2265897.
μην δινεις σημασια στον αμπεμπαμπλομ.....
εχει ''ποτισει'' αλμυρα....
του λειπει και το χωωωωωμα...
ε... καταλαβαινεις...

ασε μην αρχισω και λεω για την πιστοποιηση....:wacky::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
πωπωπωπωπω
Διαβάζω , ψάχνω , μαζεύω πληροφορίες και συγκρίνω.
Ήθελα χτες να ρωτήσω αν είναι σωστό να βάλω διαφορετικό μπρός και πίσω αλλα που απαντήσατε αμέσως όπως ο Aldebaran και άλλοι

Προφανώς καταλαβαίνω οτι σε τρελή βροχή δεν έχω τις απαιτήσεις να βρίσκω τα μαρσπιε κάτω. ούτε στα πρωτοβρόχια. ποτέ δεν το είχα απο κανένα μηχανάκι ουτε ελαστικό
Προσπαθώ να δω και τι μηχανή έχει ο καθένας σας για να συγκρίνω κιλά ώστε να μην τα λιώσω αμέσως. Γιατί πιστευω οτι εκεί είναι ένα μεγάλο ζήτημα για το ελαστικό.

Σε εθνικές πάω σπάνια πάνω απο 130 - 140 έτσι κ αλλιως , και φόρτωμα αντε άλλο ένα άτομο 50-60 κιλά ( για κάτι μακρινό). Το χειμώνα θέλω όταν σχολάω απο τη δουλεια να το σπάω λίγο στη παραλία , εκεί ανοίγει το χεράκι . Να το φάω με ανοίγματα στην άσφαλτο το θεωρώ δύσκολο.

Καταλήγω νομίζω πιο έντονα στο συνδιασμό TKC80 εμπρός και Ε09 / anakee πίσω , ή στο σενάριο των ΜΤ21 αν και δεν έχω βρεί μέγεθος και τιμή για τα νούμερά μου.
Όπως και να έχει η εμπειρία σας και η βοήθειά σας μετράει πολύ , πάρα πολύ!!! Ειδικά προς ένα άτομο που δεν έχει ασχοληθεί με το on - off χώμα.

2 ερωτήσεις:
Aldebaran τι σημαίνει αυτό ---> Εγώ πάντως με τον συνδυασμό TKC80 μπροστά E09 πίσω, πετυχαίνω ένα 48.7734103 / 51.2265897.
Τα Karoo τι λένε?? Τα Pirelli που έχω τώρα αλλά στην έκδοση χωρίς το STR ??
:roflmao:Τίποτα δε σημαίνει, κάνω πλάκα γιατί μιλάμε για ποσοστά στα ελαστικά, πόσο ασφαλτο/χώμα ορίζει ο κατασκευαστής και πόσο πραγματικά τα ποσοστα έχουν εφαρμογη στην πραγματικότητα στο μέσο χρήστη βέβαια.

Τα Pirelli Rally, τα έχει βάλει ο Λεωνίδας ΛΕΩΝΙΔΑΣ. στο GS1150 του και έχει κάνει αρκετό χώμα με το τριαξονικο του.
Πουσε ρε Λέωωω;;

Επίσης προτάθηκε και το mitas e07 το οποίο είναι εκπληκτικό λαστιχο, από εκείνα που τα κάνεις όλα με αξιώσεις.
Τα φοράει ο Δημήτρης dkom σε ένα tiger 800, ο οποίος έχει έρθει σε τροφυ, σε εορταστικές... και απ'οτι ξέρω έχει κάνει και ταξίδι στο εξωτερικό, όλα με το ίδιο λαστιχο. Βέβαια στη λάσπη χορεύεις καρσιλαμάδες, αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να συμβιβαστεις γιατί κερδίζεις σε πολυχρηστικότητα, αντοχή αλλά και τιμή γιατί είναι και φτηνά. Τώρα έχουν βγει τα 07+, που νομίζω δε διαφέρουν και πολύ από τα 07 του ΠΑΣΟΚ.

Τον Σουγκαριά sugariasgeorge μην τον ακούς, γιατί θα κυλήσεις στην αμαρτία σε χρόνο dt.... μου θυμίζει κάτι μπαρμπαλοστρομαίους της παλιάς σχολής, που έχουν φάει τα νιάτα τους στα κακοφημα σοκάκια της Paranagua και του Coatzacoalcos.
:inlove::inlove:
:friend:

Anyway, πουλέν και στη κωριό, όπως καταλαβαίνεις το λαστιχο από ένα σημείο και μετά γίνεται πολύ υποκειμενικό όσο το αναλύεις.
Μετά από αρκετές δοκιμές θα κατασταλάξεις ποιο είναι για εσένα και την χρήση που σκοπεύεις να του κάνεις.

Εγώ, για το δικό μου μηχανάκι (που είναι και το καλύτερο βέβαια, να τα λέμε αυτά:sneaky:) και τη δική μου χρήση, επιλέγω τον συνδυασμό που προανέφερα.
Δε σημαίνει όμως ότι θα δουλέψει και σε άλλον.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
:roflmao:Τίποτα δε σημαίνει, κάνω πλάκα γιατί μιλάμε για ποσοστά στα ελαστικά, πόσο ασφαλτο/χώμα ορίζει ο κατασκευαστής και πόσο πραγματικά τα ποσοστα έχουν εφαρμογη στην πραγματικότητα στο μέσο χρήστη βέβαια.

Τα Pirelli Rally, τα έχει βάλει ο Λεωνίδας ΛΕΩΝΙΔΑΣ. στο GS1150 του και έχει κάνει αρκετό χώμα με το τριαξονικο του.
Πουσε ρε Λέωωω;;

Επίσης προτάθηκε και το mitas e07 το οποίο είναι εκπληκτικό λαστιχο, από εκείνα που τα κάνεις όλα με αξιώσεις.
Τα φοράει ο Δημήτρης dkom σε ένα tiger 800, ο οποίος έχει έρθει σε τροφυ, σε εορταστικές... και απ'οτι ξέρω έχει κάνει και ταξίδι στο εξωτερικό, όλα με το ίδιο λαστιχο. Βέβαια στη λάσπη χορεύεις καρσιλαμάδες, αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να συμβιβαστεις γιατί κερδίζεις σε πολυχρηστικότητα, αντοχή αλλά και τιμή γιατί είναι και φτηνά. Τώρα έχουν βγει τα 07+, που νομίζω δε διαφέρουν και πολύ από τα 07 του ΠΑΣΟΚ.

Τον Σουγκαριά sugariasgeorge μην τον ακούς, γιατί θα κυλήσεις στην αμαρτία σε χρόνο dt.... μου θυμίζει κάτι μπαρμπαλοστρομαίους της παλιάς σχολής, που έχουν φάει τα νιάτα τους στα κακοφημα σοκάκια της Paranagua και του Coatzacoalcos.
:inlove::inlove:
:friend:

Anyway, πουλέν και στη κωριό, όπως καταλαβαίνεις το λαστιχο από ένα σημείο και μετά γίνεται πολύ υποκειμενικό όσο το αναλύεις.
Μετά από αρκετές δοκιμές θα κατασταλάξεις ποιο είναι για εσένα και την χρήση που σκοπεύεις να του κάνεις.

Εγώ, για το δικό μου μηχανάκι (που είναι και το καλύτερο βέβαια, να τα λέμε αυτά:sneaky:) και τη δική μου χρήση, επιλέγω τον συνδυασμό που προανέφερα.
Δε σημαίνει όμως ότι θα δουλέψει και σε άλλον.
Νομίζω ότι δεν τον έχουμε μπερδέψει και κατάλαβε πάνω κατω τι λέει ο καθένας.
Επειδη ο Σπύρος δεν έχει μεγάλη εμπειρία στα χώματα, εγώ θα πρότεινα να βάλει όσο πιο χωμάτινα ελαστικά μπορεί και ας φθαρουν γρήγορα.
Να μάθει το Τ700 καλά και μετά ας πειραματιστει με 80-20 70-30 κλπ π@παριες που λένε οι εταιρείες για να πουλήσουν.

Έκλαψα με Ζαχαρια και παραναγκουα... :fun
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Ενας φίλος λαστιχάς πρότεινε το Karoo 3.... ταξιδεύει καλύτερα στο νερό.... θα δω όμως διαφορά με το ήδη υπάρχων ???
το tkc80 και το anakee wild και το μιτασ δείχνουν μάχημα τακουκια και μου αρέσει!! :D
 
Top Bottom