Επιλογή ελαστικού για το Himalayan

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Μετά απο 13000 χλμ με τα Pireli MT60 ψάχνω με τι να τα αντικαταστήσω.
Έμεινα ευχαριστημένος με αυτά αλλά θα ήθελα κάτι πιο χωμάτινο.
Ρωτώντας σε λαστιχάδες δεν βγάζω άκρη ο καθένας σου προτείνει αυτά που έχει η πουλάει και θάβει τα άλλα

Λοιπών οι διαστάσεις είναι 120/90 R17 και 90/90 R21
υποψήφια με σειρά προτίμησης μέχρι στιγμής είναι τα:

Mitas E07
Heidenau K60 Scout
Metzeler Enduro Sahara 3
κάποιο άλλο ;

Μας ενδιαφέρει να έχουν καλή συμπεριφορά στο βρεγμένο (τα pireli δεν με προβλημάτισαν ποτέ) και να βγάζουν αντίστοιχα χλμ, γιατί έχουμε προγραμματισμένα κάποια ταξίδια εντός, εκτός και επί τα αυτά για το υπόλοιπο του 19 και το 20 (η καλή συμπεριφορά στην άμμο θα είναι στα υπέρ).

Το Himalayan θα ταξιδεύει δικάβαλο και φορτωμένο αλλά οι ταχύτητες δεν θα ξεπερνάν τα 120 χλμ (δεν μπορεί να πάει και πιο γρήγορα :D )

Οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθεί δεόντως.....
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
τα καινούρια michellin wild adventure? όχι πως τα ξέρω, απλά έτσι τα λέω!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα scout είναι χάλια στο νερό.
Δοκιμασε τα mitas που είναι σχετικά οικονομικά.
Τα wild είναι χωμάτινα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το μιτας είναι πολύ τίμιο λαστιχο.
Έχουν γραφτεί εδώ μέσα πολλά γι αυτά τα λάστιχα, δυστηχως δε μπορώ να σου βάλω σύνδεσμο γιατί γράφω από κινητό.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
τα Κ60 Scout γιατι σωνει κ καλα να ειναι χαλια στο νερο?
προσεξατε διαστασεις που φοραει?120 λεει.οπως κ εγω στο ΤΑ
δεν ανηκει σε αυτες (νομιζω απο 140 κ Πανω για πισω τροχο) με το μονοκοματο μεσαιο πελμα που ειχε ολισθησεις.
εμενα -οκ ηταν φρεσκα- αλλα προχθες σε επαρχιακους κ εθνικους δρομους με 5ωρη βροχη δεν μου εδειξαν ασαφεια πουθενα...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
τα Κ60 Scout γιατι σωνει κ καλα να ειναι χαλια στο νερο?
προσεξατε διαστασεις που φοραει?120 λεει.οπως κ εγω στο ΤΑ
δεν ανηκει σε αυτες (νομιζω απο 140 κ Πανω για πισω τροχο) με το μονοκοματο μεσαιο πελμα που ειχε ολισθησεις.
εμενα -οκ ηταν φρεσκα- αλλα προχθες σε επαρχιακους κ εθνικους δρομους με 5ωρη βροχη δεν μου εδειξαν ασαφεια πουθενα...
ΟΚ... Σε αυτές τις διαστάσεις πιστεύω εσένα.
Αφού το λες έτσι θα είναι.
 
Reactions: S.P

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Προσωπικά με τα heidenau με 150/70 πίσω δεν πήγαινα με την ταυτότητα στο στόμα στη βροχή...
Ίσα ίσα...
Το Sahara καλό στη βροχή χάλια στην λασπη και πέφτει γρήγορα...
Για τα αλλά δεν έχω άποψη...
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
επισης για Σαχαρα 3 (τα ειχα πριν τα Κ60),
ωραιο,μαλακη γομα αλλα βαστανε λιγα χιλ .το πισω ειδικα.
δλδ 1 εμπρος 2 πισω θα βγαινει, καλη συμπεριφορα στις πρωτες 3-4 χιλιαδες χιλ διοτι μετα αρχιζει εχει τετραγωνισμα κ πρεπει να το συνιθισεις στα πλαγιασματα
ομως ακριβο
ενω σε καμια περπτωση ειδικα δικαβαλο δεν θα φτασει τις 13,000 που ειδες με τα Πιρελια.
5-6 με το ζορι.
εμενα μονοκαβαλα στις 6.000 ειχε ελαχιστο τακουνι πισω.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
H Mitas σε 120/90-17 εχει ακομη διαθεσιμο το παλιο το καλο το ορθοδοξο Ε07, για πισω για τη χρηση και τις απαιτησεις σου ειναι ταμαμ.

Το μπροστινο Ε07 ειναι ολιγον ΓΤΠ παντου, οχι μονο στο χωμα, οποτε προτεινω ενα TKC80 μπροστα που και χλμ θα βγαλει οσα το Ε07 πισω, και καλο στο χωμα ειναι και εμενα προσωπικα δε με εχει προβληματισει ποτε στη βροχη. Νομιζω οτι τα μπροστινα tubed 90/90-21 TKC80 τα εχουν σε λογικες τιμες, σιγουρα οχι οσο πανακριβα δινουν τα πισω.
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Τον Μάιο που μας πέρασε τα mitas e07 όσο και αν προσπάθησα να τα βρω εδώ στην Ελλάδα δεν,μόνο από έξωτερικο.Να προσθέσω μόνο την καλη συμπεριφορά του μπροστινού tkc80 στην στεγνή άσφαλτο,στην βρεγμένη προσέχω έτσι και αλλιώς δηλαδή κοτούλα στο χωμα μου φάνηκαν μια χαρά για normal ρυθμούς,κανα 100αρικο το έβαλα 90/90/21 διάσταση.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
80€ βλεπω το TKC80 σαμπρελατο στο γνωστο γερμανικο ιντερνετικο σαιτ ελαστικων, 90€ το πισω Ε07. Ανετα θα βγαλουν 15000χλμ με το συνδυασμο αυτο.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Τον Μάιο που μας πέρασε τα mitas e07 όσο και αν προσπάθησα να τα βρω εδώ στην Ελλάδα δεν
Πρίν από μερικές μέρες μου είπαν για 170 μπρός πίσω αφού πήραν τηλ στην αντιπροσωπεία η σε κάποιο έμπορο
 
Reactions: S.P

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας - συμβουλές...
Οπότε έχουμε

χωρις σειρά προτίμησης πλέων

mitas e07 μπρός πίσω στα 170
Mitas e07 πίσω tkc 80 μπροστα ελάφρως πιο ακριβά
Heidenau k60 scout στα 170 και αυτά.
Και κανα 30 σαμπρέλες....

Είμαι πολυ μπερδεμένος .....
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας - συμβουλές...
Οπότε έχουμε

χωρις σειρά προτίμησης πλέων

mitas e07 μπρός πίσω στα 170
Mitas e07 πίσω tkc 80 μπροστα ελάφρως πιο ακριβά
Heidenau k60 scout στα 170 και αυτά.
Και κανα 30 σαμπρέλες....

Είμαι πολυ μπερδεμένος .....
Μην μπερδεύεσαι καθόλου ότι και να βάλεις μια χαρά θα είναι με προσοχή στο βρεγμένο.
Εγω το δεύτερο συνδυασμό θα επέλεγα.
Που βρήκες τα mitas στην Αθήνα;
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Στο Dominator είχα δοκιμάσει δοκιμάσει mitas 07, heidenau κ tkc (μπροστά). Συμφωνώ με την πρόταση του k0k0s για mitas πίσω κ tkc 80 εμπρός. Καλή σχέση οδηγικής απόδοσης-χιλιομετρικής αντοχής-τιμής
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Mitas e07 πίσω
tkc 80 μπροστά

οι λογοι εχουν ηδη γραφτει απο τους προλαλησαντες....
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μετά απο 13000 χλμ με τα Pireli MT60 ψάχνω με τι να τα αντικαταστήσω.
Έμεινα ευχαριστημένος με αυτά αλλά θα ήθελα κάτι πιο χωμάτινο.
Ρωτώντας σε λαστιχάδες δεν βγάζω άκρη ο καθένας σου προτείνει αυτά που έχει η πουλάει και θάβει τα άλλα

Λοιπών οι διαστάσεις είναι 120/90 R17 και 90/90 R21
υποψήφια με σειρά προτίμησης μέχρι στιγμής είναι τα:

Mitas E07
Heidenau K60 Scout
Metzeler Enduro Sahara 3
κάποιο άλλο ;

Μας ενδιαφέρει να έχουν καλή συμπεριφορά στο βρεγμένο (τα pireli δεν με προβλημάτισαν ποτέ) και να βγάζουν αντίστοιχα χλμ, γιατί έχουμε προγραμματισμένα κάποια ταξίδια εντός, εκτός και επί τα αυτά για το υπόλοιπο του 19 και το 20 (η καλή συμπεριφορά στην άμμο θα είναι στα υπέρ).

Το Himalayan θα ταξιδεύει δικάβαλο και φορτωμένο αλλά οι ταχύτητες δεν θα ξεπερνάν τα 120 χλμ (δεν μπορεί να πάει και πιο γρήγορα :D )

Οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθεί δεόντως.....
Παναγιώτη....
Για τη συγκεκριμένη μηχανή και για τη χρήση που μέχρι σήμερα κάνεις (όσο σε παρακολουθώ), κατά τη γνώμη μου μια ασφαλής λύση είναι αυτή των Pirelli ΜΤ21. Θα σου προσφέρουν αυτό το συν στο χώμα χωρίς μεγάλες θυσίες στην άσφαλτο.

Πολλές από τις υπόλοιπες λύσεις που σκέφτεσαι μπορούν να γίνουν αποδεκτές στο πεδίο του πειραματισμού (που δεν είναι παράλογο αλλά να έχεις υπόψη σου πως μπορεί και να δυσαρεστηθείς από το αποτέλεσμα).

Για καλή συμπεριφορά στην άμμο θα πρέπει να κάνεις θυσίες σε άσφαλτο (πράγμα που η λογική δεν το επιτρέπει).
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παναγιώτη....
Για τη συγκεκριμένη μηχανή και για τη χρήση που μέχρι σήμερα κάνεις (όσο σε παρακολουθώ), κατά τη γνώμη μου μια ασφαλής λύση είναι αυτή των Pirelli ΜΤ21. Θα σου προσφέρουν αυτό το συν στο χώμα χωρίς μεγάλες θυσίες στην άσφαλτο.

Πολλές από τις υπόλοιπες λύσεις που σκέφτεσαι μπορούν να γίνουν αποδεκτές στο πεδίο του πειραματισμού (που δεν είναι παράλογο αλλά να έχεις υπόψη σου πως μπορεί και να δυσαρεστηθείς από το αποτέλεσμα).

Για καλή συμπεριφορά στην άμμο θα πρέπει να κάνεις θυσίες σε άσφαλτο (πράγμα που η λογική δεν το επιτρέπει).
Να μια επιλογή που δεν έπεσε στο τραπέζι...!
Ωραίος Στέφανε... :ok:
 
Top Bottom