Επιλογή ελαστικού για το Himalayan

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Θα βγάλουν τοσα χιλιομετρα τα ΜΤ21 στο Himalayan? Δεν είναι και κατηγοριας φτερου, κανα 190αρι κιλα γεμάτο αν δεν κανω λαθος, βαλε και βαλιτσες...

Στην αμμο σε αυτα τα κιλα παντως νομιζω οτι κανενα λαστιχο δεν θα κανει ουσιαστική διαφορά.
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250

Αυτό;;;;Σε βρεγμένη άσφαλτο πρέπει να είναι κίνδυνος θάνατος,στο χωμα σίγουρα θα δώσει το κάτι παραπάνω αλλά για ταξίδια εξωτερικού δεν κάνει σίγουρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Θα βγάλουν τοσα χιλιομετρα τα ΜΤ21 στο Himalayan? Δεν είναι και κατηγοριας φτερου, κανα 190αρι κιλα γεμάτο αν δεν κανω λαθος, βαλε και βαλιτσες...
190 κιλά πές η μηχανή
160 οι αναβάτες (στα 80 περίπου έκαστος)
+ βαλίτσες κτλ
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Κοίταγα και τα Bridgestone AX41 AdventureCross
αλλά θα πρέπει πίσω να βάλω 130/80 R17 αντί για 120/90

Μέχρι να βρείς τελικά ποιό λάστιχο σου κάθετε καλύτερα στην μηχανή σου είναι μεγάλος πονοκέφαλος ....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κοίταγα και τα Bridgestone AX41 AdventureCross
αλλά θα πρέπει πίσω να βάλω 130/80 R17 αντί για 120/90

Μέχρι να βρείς τελικά ποιό λάστιχο σου κάθετε καλύτερα στην μηχανή σου είναι μεγάλος πονοκέφαλος ....
Διαφωνώ.... Έχει ενδιαφέρον η δοκιμή.
Είναι και αυτό στο πλαίσιο του μοτοσυκλετισμου.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Η αλήθεια είναι ότι το θέμα επιλογής ελαστικού είναι τεράστιο κεφάλαιο.....
Βέβαια η λύση είναι απλή,μιας και ο κάθε αναβάτης με την εκάστοτε μοτο, ζητάνε διαφορετικά πράγματα ο καθένας
Οπότε, δοκιμάζεις και αν δε σου κάτσει όπως θες ξανά πάλι, και στο τέλος καταλήγεις και δε ξανααλλαζεις...
Κοστοβορο μεν συμφωνώ, το ασφαλέστερο δε... :)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Παναγιώτη....
Για τη συγκεκριμένη μηχανή και για τη χρήση που μέχρι σήμερα κάνεις (όσο σε παρακολουθώ), κατά τη γνώμη μου μια ασφαλής λύση είναι αυτή των Pirelli ΜΤ21. Θα σου προσφέρουν αυτό το συν στο χώμα χωρίς μεγάλες θυσίες στην άσφαλτο.
:omg2:
Για να μην γραφω τα ιδια απαντησαν οι παρακατω

Θα βγάλουν τοσα χιλιομετρα τα ΜΤ21 στο Himalayan? Δεν είναι και κατηγοριας φτερου, κανα 190αρι κιλα γεμάτο αν δεν κανω λαθος, βαλε και βαλιτσες...
Αυτό;;;;Σε βρεγμένη άσφαλτο πρέπει να είναι κίνδυνος θάνατος,στο χωμα σίγουρα θα δώσει το κάτι παραπάνω αλλά για ταξίδια εξωτερικού δεν κάνει σίγουρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Τα Mitas τα ειχε το ΤΑ που πηρα. Ειχα διαβασει πολλα σχετικα με τα λαστιχα αυτα. Ημουν σε σκεψεις να τα αλλαξω αν και ειχα μεγαλη εμπιστοσυνη στις επιλογες του προηγουμενου ιδιοκτητη. Εχω κανει 5000 χλμ με αυτα και παλι τα ιδια θα βαλω. Σε ολες τις περιπτωσεις ειναι σε βαθμιδα αρκετα εως πολυ καλο λαστιχο για διπλης προσωπικοτητας μηχανη. Δεν μου εχει δωσει ποτε δικαιωμα να νοισω ανασφαλης σε ασφαλτο χωμα βρεγμενο λασπη.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μετά απο 13000 χλμ με τα Pireli MT60 ψάχνω με τι να τα αντικαταστήσω.
Έμεινα ευχαριστημένος με αυτά αλλά θα ήθελα κάτι πιο χωμάτινο.
Ρωτώντας σε λαστιχάδες δεν βγάζω άκρη ο καθένας σου προτείνει αυτά που έχει η πουλάει και θάβει τα άλλα

Λοιπών οι διαστάσεις είναι 120/90 R17 και 90/90 R21
υποψήφια με σειρά προτίμησης μέχρι στιγμής είναι τα:

Mitas E07
Heidenau K60 Scout
Metzeler Enduro Sahara 3
κάποιο άλλο ;

Μας ενδιαφέρει να έχουν καλή συμπεριφορά στο βρεγμένο (τα pireli δεν με προβλημάτισαν ποτέ) και να βγάζουν αντίστοιχα χλμ, γιατί έχουμε προγραμματισμένα κάποια ταξίδια εντός, εκτός και επί τα αυτά για το υπόλοιπο του 19 και το 20 (η καλή συμπεριφορά στην άμμο θα είναι στα υπέρ).

Το Himalayan θα ταξιδεύει δικάβαλο και φορτωμένο αλλά οι ταχύτητες δεν θα ξεπερνάν τα 120 χλμ (δεν μπορεί να πάει και πιο γρήγορα :D )

Οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθεί δεόντως.....
Θα βγάλουν τοσα χιλιομετρα τα ΜΤ21 στο Himalayan? Δεν είναι και κατηγοριας φτερου, κανα 190αρι κιλα γεμάτο αν δεν κανω λαθος, βαλε και βαλιτσες...

Στην αμμο σε αυτα τα κιλα παντως νομιζω οτι κανενα λαστιχο δεν θα κανει ουσιαστική διαφορά.

Αυτό;;;;Σε βρεγμένη άσφαλτο πρέπει να είναι κίνδυνος θάνατος,στο χωμα σίγουρα θα δώσει το κάτι παραπάνω αλλά για ταξίδια εξωτερικού δεν κάνει σίγουρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μισό...

Επειδή έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα θέματα του Παναγιώτη. Το βάρος μπορεί να είναι ένα θέμα (αν και δεν είναι τραγικό, επιπλέον πράγματα φορτώνουμε και σε μηχανές των 240 κιλών) αλλά το πρόβλημα της φθοράς των ελαστικών λειτουργεί συνδυαστικά δηλ. βάρος + υψηλή μ.ω.τ.
Ο Παναγιώτης έχω καταλάβει πως πάνω/κάτω κινείται στα 120 χλμ/ώρα. Με αυτές τις ταχύτητες αποκλείεται να έχει γρήγορη φθορά. Αν έχω λάθος με διορθώνεται.

Σε ότι αφορά το βρεγμένο, δε νομίζω πως το MT21 υστερεί σε αυτό το τομέα σε σύγκριση με οποιοδήποτε "πιο χωμάτινο" από τα ΜΤ60. Και αν υπάρχει κάποιο "πιο χωμάτινο" με καλή συμπεριφορά στο βρεγμένο τότε σίγουρα θα έχει πιο μαλακιά γόμα = γρήγορη φθορά.

Αν μείνουμε σε προτάσεις παρόμοιες με το MT60 αλλάζει το πράγμα. Αλλά νόμιζα πως διάβασα καλά και το ζητούμενο ήταν καλύτερη χωμάτινη συμπεριφορά από το προϋπάρχον που σημαίνει ελαστικά αυτής της μορφής (D606, MT21 κτλ). Η καλύτερη χωμάτινη συμπεριφορά δε μπορεί να δέσει με άψογη συμπεριφορά στο βρεγμένο. Θα πρότεινα τα Τ63 που είχαν αρκετά καλή συμπεριφορά στο βρεγμένο αλλά δεν τα βρίσκεις πλέον.

Αν τα MT21 προκαλούν ανασφάλεια και βρίσκεις τα ANAKEE WILD στις διαστάσεις που θέλεις R.E.H δοκίμασε τα, οι ταχύτητες που κινείσαι και η ιπποδύναμη της μηχανής δίνουν τη δυνατότητα για μεγαλύτερη διάρκεια. Επίσης... μην αλλάξεις τις διαστάσεις των ελαστικών σε ΜΗ ανάλογα μεγέθη. Αν φοράς 120/90-17 μπορείς π.χ. να βάλεις 130/80-17 αλλά δε μπορείς να βάλεις 130/90-17 γιατί το αυτοφερόμενο βάρος του ελαστικού θα μεγαλώσει και με 25 άλογα στρόφαλο θα χάσεις σημαντική δύναμη και όσο από το λίγο νεύρο διαθέτεις. Άσε που θα μεγαλώσει και το προφίλ σου με αποτέλεσμα να το μακρύνεις... και θα ψοφήσει εντελώς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Ο Παναγιώτης έχω καταλάβει πως πάνω/κάτω κινείται στα 120 χλμ/ώρα.
Και να θέλω να πάω παραπάνω δεν πάει :D:D:D

Για φέτος παρήγγειλα τα mitas e07 για πίσω και το tkc80 για μπροστά και βλέπουμε.
Θα τα δοκιμάσουμε και αν δεν μου αρέσει κάτι εδώ είμαστε να τα λέμε.

Όσον αφορά το μάκρυμα της μετάδοσης είναι στα πλάνα για το 2020 αλλά θα ανοίξω νέο θέμα για αυτό κάποια στιγμή όταν θα έρθει το πλήρωμα του χρόνου.

Καλώς εχόντων των πραγμάτων την Πέμπτη θα τα φορέσω.

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις και το χρόνο σας
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Παντως ειδικα το μπροστα φαινεται να εβγαζε καμποσες ακομα χιλ χλμ Εκτος και αν πλεον ειχε ξεραθει
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Σε αναζήτηση πίσω ελαστικού μετα απο 14.000 χλμ με mitas e07

Δεν έχω κάποιο παράπονο απο τα mitas και ίσως τα ξαναβάλω ...

Η διάσταση είναι 120/90-17

και βλέπω αυτά για την ώρα χωρίς να ξέρω ποια είναι διαθέσιμα:

Mitas E-07
Bridgestone AX-41
κάποια άλλη πρόταση ;

Επίσης κάποιο μαγαζί Αθήνα ;
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Σε αναζήτηση πίσω ελαστικού μετα απο 14.000 χλμ με mitas e07

Δεν έχω κάποιο παράπονο απο τα mitas και ίσως τα ξαναβάλω ...

Η διάσταση είναι 120/90-17

και βλέπω αυτά για την ώρα χωρίς να ξέρω ποια είναι διαθέσιμα:

Mitas E-07
Bridgestone AX-41
κάποια άλλη πρόταση ;

Επίσης κάποιο μαγαζί Αθήνα ;
Θα ρωτησω αυριο μεσημερι που θα παω και θα σου πω. ;)
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Σε αναζήτηση πίσω ελαστικού μετα απο 14.000 χλμ με mitas e07

Δεν έχω κάποιο παράπονο απο τα mitas και ίσως τα ξαναβάλω ...

Η διάσταση είναι 120/90-17

και βλέπω αυτά για την ώρα χωρίς να ξέρω ποια είναι διαθέσιμα:

Mitas E-07
Bridgestone AX-41
κάποια άλλη πρόταση ;

Επίσης κάποιο μαγαζί Αθήνα ;
Ρε φίλε πιο καίριο τάιμινγκ δεν θα μπορουσες, και εγω είμαι για να βάζω λάστιχα για να πάω να λασπωθώ με τον theno. τα mitas e07 και TKC 80 τα δοκίμασες τελικά χώμα/λάσπη?
Στο μυαλό μου αυτή η επιλογή θα με κάλυπτε και μένα. Συμφωνείς η θα είμε κλωτσοπατινάδα μεσα στις γούρνες?
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Με τα stock που φοράω μόνο λάσπη ειχα θεμα. Φαντάζομαι και αμμο, αλλα δεν ετυχα ακομα εκει.
Γι αυτο και ρωταω.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
...θα είμε κλωτσοπατινάδα μεσα στις γούρνες?
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν θα είσαι...? :p
 
Top Bottom