Επιλογή ελαστικού για το Himalayan

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Παναγιώτη σε λαστιχά στον Βόλο, θες να ρωτησω μήπως μπορεί να φέρει κιαλλα και να σου στείλω με ΚΤΕΛ ίσως; Έχει νοημα;

επίσης εγώ δεν έχω σκοπό να τα χω μόνιμα πάνω γιατί όπως ξέρεις τα μαμά με καλύπτουν μια χαρά σε όλα εκτός από λάσπες κτλπ, όποτε θα τα βάζω μόνο για εντουραδες τα αλλα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πέτε μου διαστάσεις που ψάχνετε ,εσείς που ψάχνετε.
Ειδικά αν θέλετε κάτι μόνο για την συγκεκριμένη βόλτα ,ή παρόμοιες ,κι όχι για μόνιμο ,άρα καινούργιο.
Εχω κάποια στο στάβλο.
Μήπως βολέψω κανέναΝΑΙ...
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Το νου σου στα νερα..
Η διάσταση αυτή είναι η διακεκομενη Κωστή, όχι σαν τα 140+ που βγαίνει μονοκοματη, σίγουρα βαστάει καλύτερα. Τα ειχα κ γω στο ΤΑ.
Θα μείνει ευχαριστημένος ο Παναγιώτης.
Μεγειες καλοφαγωτο φίλε!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το νου σου στα νερα..
Εκεί που έχει κατουρήσει ο σκύλος... ;)
Στο πολύ νερό δεν έχει θέμα...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Περισσότερο πρόβλημα στο "φάγωμα" των ελαστικών είναι η δύναμη, δευτερευόντος και το βάρος. Τα Heidenau τα είχα στο XT660Z και δεν τρώγονται με τίποτα. Στα νερά ήμουν προσεχτικός και δε με τρόμαξε ποτέ. Νομίζω είναι καλή επιλογή Παναγιώτη για τη χρήση που κάνεις.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Περισσότερο πρόβλημα στο "φάγωμα" των ελαστικών είναι η δύναμη, δευτερευόντος και το βάρος. Τα Heidenau τα είχα στο XT660Z και δεν τρώγονται με τίποτα. Στα νερά ήμουν προσεχτικός και δε με τρόμαξε ποτέ. Νομίζω είναι καλή επιλογή Παναγιώτη για τη χρήση που κάνεις.

Kαι σε αυτή τη διάσταση και ως τα 130 δεν έχει τη Ρίγα στη μέση οπότε είναι πιο χωμάτινο.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Kαι σε αυτή τη διάσταση και ως τα 130 δεν έχει τη Ρίγα στη μέση οπότε είναι πιο χωμάτινο.
Ναι, ενω στη διασταση 150-18 που ταχει ενας φιλος σε Αφρικα 1000 εχουν συνεχη λωριδα στη μεση, δηλ καλυτερη ποιοτητα κυλισης αλλα οχι οτι καλυτερο για λασπες, μαλακα χωματα, κλπ. Στο βρεγμενο θελουν προσοχη.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μη μας τρομάζεις τωρα... για να παω λασπη τα βαλα....
Εεεε.. Κοιτα..ολα είναι συμβιβασμοί. Αν με ρώταγες πιο είναι το καλύτερο λάστιχο για λάσπη θα σου έλεγα ένα enduro FIM ξέρω γω με ανοιχτά τακούνια. Μπορείς Κα φορέσεις τέτοιον λάστιχο. Όχι. Αν με ρωτάς πιο λάστιχο σε 50/50 μπροστινό είναι καλό σε λάσπη θα σου έλεγα pirelli Mt21. Μαζί με ένα mitas E09 πίσω Κα εις καλή δουλίτσα. Αν με ρώταγες για το tkc 80 τι ρόλο βαράει θα σου έλεγα εξαιρετικό all around αλλά πολύ μέτριο στη λάσπη. Είναι το αδύνατο του σημείο για μένα. Θα περάσει αλλά θα πας 30% κάτω ταχύτητα και θα νιώθεις ανασφάλεια αρκετή.

Η εμπειρια μου αυτή είναι με ένα σετ tkc 80 μπρος πίσω σε ktm lc4 640 πριν 2 χρόνια νομίζω σε ένα λασπερο 2ημερο του advride που είχαμε πάει, νομίζω το Olympus madness ήταν και είχε κομμάτια ζόρικα με λάσπη. Ζορίστηκα πολύ και δεν το φχαριστηθηκα. Πολύ γλίτσα η φάση με τα tkc μπουκώνουν ευκολα

Τα έβγαλα μετά τη βόλτα και έβαλα metzeler mc360 mid hard.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Οτι εγινε εγινε τώρα. Θα σας παραθέσω και την δικιά μου λασπωμένη εμπειρία και για το λάστιχο αλλά και το χιμαλάιαν.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 
Top Bottom