Επιλογή ελαστικού για BMW F650gs Dakar

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
To τωρινο σου στεφανι δηλαδη εχει στραβωσει? Δεν παιρνει η ζαντα σου ακτινολογηση?
Αυτός είπε ότι δεν φτιάχνεται. Εγώ δεν έχω και πολύ ιδέα να πω την αλήθεια μου..
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Φωτο απο το στεφανι στο σημειο που ειναι στραβο θα βοηθουσε.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Επίσης τη διάσταση από το στεφάνι καλό θα ήταν να βάλεις...
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Φωτο απο το στεφανι στο σημειο που ειναι στραβο θα βοηθουσε.
Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω κοιτώντας το αν είναι κάπου στραβό με γυμνό μάτι. Ο λαστιχάς την ώρα που έβαλε τον τροχό για ζυγοστάθμιση πρόσεξε ότι γυρνώντας η ζάντα έκανε ένα περα δώθε και μου το είπε.. το θέμα είναι πως ψάχνοντας το λίγο έπεσα σε αυτό το βίντεο :


Νομίζω πως η κίνηση της ζάντας ήταν όπως στο 02:12 ,σε μικρότερο βαθμό, πριν ξεκινήσει να κάνει ακτινολόγηση ο τύπος. Θα πάω και αλλού μήπως με μία ακτινολόγηση λύνεται το πρόβλημα.

Επίσης να ρωτήσω και κάτι ; Μήπως τώρα δεν πρέπει να την κινώ καθόλου μέχρι να φτιαχτεί μήπως και προκαλέσω ζημιά στα νέα λάστιχα ; έχω κάνει καμιά 60αριά χλμ δεν άντεξα. απλά η αλήθεια είναι ότι με αυτά τα λάστιχα τώρα φαίνεται περισσότερο το τρέμουλο απότι με τα χωμάτινα που είχα πριν και έτσι και αλλιώς δεν σου προκαλεί ασφαλή αίσθηση. πρέπει να διορθωθεί άμεσα..

Επίσης τη διάσταση από το στεφάνι καλό θα ήταν να βάλεις...
21" είναι αλλά δεν ξέρω αν το πλάτος αλλάζει..
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω κοιτώντας το αν είναι κάπου στραβό με γυμνό μάτι. Ο λαστιχάς την ώρα που έβαλε τον τροχό για ζυγοστάθμιση πρόσεξε ότι γυρνώντας η ζάντα έκανε ένα περα δώθε και μου το είπε.. το θέμα είναι πως ψάχνοντας το λίγο έπεσα σε αυτό το βίντεο :


Νομίζω πως η κίνηση της ζάντας ήταν όπως στο 02:12 ,σε μικρότερο βαθμό, πριν ξεκινήσει να κάνει ακτινολόγηση ο τύπος. Θα πάω και αλλού μήπως με μία ακτινολόγηση λύνεται το πρόβλημα.

Επίσης να ρωτήσω και κάτι ; Μήπως τώρα δεν πρέπει να την κινώ καθόλου μέχρι να φτιαχτεί μήπως και προκαλέσω ζημιά στα νέα λάστιχα ; έχω κάνει καμιά 60αριά χλμ δεν άντεξα. απλά η αλήθεια είναι ότι με αυτά τα λάστιχα τώρα φαίνεται περισσότερο το τρέμουλο απότι με τα χωμάτινα που είχα πριν και έτσι και αλλιώς δεν σου προκαλεί ασφαλή αίσθηση. πρέπει να διορθωθεί άμεσα..


21" είναι αλλά δεν ξέρω αν το πλάτος αλλάζει..
Αν το στεφανι εχανε οπως στο βιντεο και δεν ειναι θεμα να εχει στραβωσει σημειακα το χειλος του ή κατι τετοιο, τοτε σορρυ αλλα ο λαστιχας σου ελεγε παπαριες. Ακτινολογηση θελει η ζαντα. Οι μονες ζαντες που αν στραβωσει το στεφανι θελουν επισκευη ζαντας / αλλαγη ειναι οι tubeless των GS...

To μονο θεμα που εχεις τωρα αν την μετακινεις ειναι να στραβοπατηθει το νεο λαστιχο, αλλα αυτο θελει 1000χλμ για να αρχισει να φαινεται. Προσοχη μονο και χαμηλες ταχυτητες, μην στο γυρισει σε κανενα τανκσλαπερ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom