Επιλογή ελαστικών 130/80/17 + 100/90/19 all year around

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Μηχανή: Suzuki freewind 650 2001
Χρήση: Καθημερινή (μοναδικό μέσο μετακίνησης, δεν υπάρχει αυτοκίνητο)
Τo do: Τώρα έχει τα tourance της metzeler αλλά εκτός του ότι είναι πολύ παλιά, έχουν φτάσει σχεδόν το όριο φθοράς τους. Το μηχανάκι χρησιμοποείται καθημερινά μέσα στην ζούγκλα της Αθήνας αλλά θα ήθελα τα Σαββατοκύριακα να χαζοπατάω και λίγο χώμα (δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία εκτός δρόμου). Θα ήθελα να μην γλιστράνε υπερβολικά στην βρεγμένη άσφαλτο. Κοιτούσα για τα mitas mc24 αλλά βλέπω ότι δεν παίζει το μπροστινό στην διάσταση που θέλω. Να έπαιζα κανα πείραμα με mc 24 πίσω και dunlop trailmax μπροστά που το ξέρω το dunlopακι και απο το kle που είχα πριν; Κάποια άλλη πρόταση ή εμπειρία;
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Μηχανή: Suzuki freewind 650 2001
Χρήση: Καθημερινή (μοναδικό μέσο μετακίνησης, δεν υπάρχει αυτοκίνητο)
Τo do: Τώρα έχει τα tourance της metzeler αλλά εκτός του ότι είναι πολύ παλιά, έχουν φτάσει σχεδόν το όριο φθοράς τους. Το μηχανάκι χρησιμοποείται καθημερινά μέσα στην ζούγκλα της Αθήνας αλλά θα ήθελα τα Σαββατοκύριακα να χαζοπατάω και λίγο χώμα (δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία εκτός δρόμου). Θα ήθελα να μην γλιστράνε υπερβολικά στην βρεγμένη άσφαλτο. Κοιτούσα για τα mitas mc24 αλλά βλέπω ότι δεν παίζει το μπροστινό στην διάσταση που θέλω. Να έπαιζα κανα πείραμα με mc 24 πίσω και dunlop trailmax μπροστά που το ξέρω το dunlopακι και απο το kle που είχα πριν; Κάποια άλλη πρόταση ή εμπειρία;
Το μπροστινο σου μηπως ειναι 100/90/19?και οχι 90/100/19?

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Ε τοτε νομιζω υπαρχει mc 24..υπαρχουν review που λενε παρα πολυ καλα λογια για τα συγκεκριμενα.και ειναι και τσαμπα..ψαξε και εδω μεσα νομιζω καποιος τα χει φορεσει και εχει πει τη γνωμη του.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Καρφί για αυτά πήγαινα αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά το μπροστινό. Ρώτησα μήπως μπορούμε να τα παραγγείλουμε μιας και δεν τα βιάζομαι ιδιαίτερα αλλά μου απάντησαν οτι δεν γίνονται παραγγελίες λόγω κορονοϊού. Κοιτάζω για τα ANLAS CAPRA R που είναι ναι μεν πιο ασφάλτινα αλλά στα reviews λένε ότι είναι άριστα στο βρεγμένο.
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Heidenau K60 scout αν πατας λιγο χωμα. Οσο για το γλυστριμα στον βρεγμενο ολα τα τακουνατα η με υποψια τακουνιου στον βρεγμενο πρεπει να εισαι κρατημενος.
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Heidenau K60 scout αν πατας λιγο χωμα. Οσο για το γλυστριμα στον βρεγμενο ολα τα τακουνατα η με υποψια τακουνιου στον βρεγμενο πρεπει να εισαι κρατημενος.
Δεν υπαρχει σε μπροστινό απ'ότι βλέπω. Θέλω αν γίνεται να αποφύγω να βάλω διαφορετικά λάστιχα μπρος και πίσω.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Βάλε pirelli rally STR.
Ειναι τα πλέον ιδανικά για την χρήση που περιγράφεις και είναι καλά και στο βρεγμενο.
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Βάλε pirelli rally STR.
Ειναι τα πλέον ιδανικά για την χρήση που περιγράφεις και είναι καλά και στο βρεγμενο.
Ξεφεύγουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σε τιμή. Παίζουν στα 260€ αγορά μόνο στις διαστάσεις μου.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ξεφεύγουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σε τιμή. Παίζουν στα 260€ αγορά μόνο στις διαστάσεις μου.
Σωστά, δεν το σκέφτηκα. Ωστόσω νομίζω ότι αξίζουν τα λεφτά τους δεδομένου ότι δουλεύουν παντού σχεδόν καλά εκτός στα υπερ-μαλακά τεραίν (λάσπη - άμμος).
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Trailmax?

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
trailmax είχα στο kle και ήμουν γενικά ευχαριστημένος. Το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου, απλά είπα μήπως πειραματιστώ λίγο :cool:
 

nikos_pc

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
TIGER 800 XC
Δέν ξέρω αν βγαίνουν στις διαστάσεις σου, αλλά δοκίμασε τα TKC 70. Τα έχω εδώ και ένα χρόνο στο TIGER και στο βρεγμένο δεν νιώθουν το παραμικρό σύν οτι στο χώμα πάς όπου θες με ελάχιστες παραχωρήσεις. Είναι ακριβά αλλά αξίζουν κάθε ευρώ που θα δώσεις.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Δέν ξέρω αν βγαίνουν στις διαστάσεις σου, αλλά δοκίμασε τα TKC 70. Τα έχω εδώ και ένα χρόνο στο TIGER και στο βρεγμένο δεν νιώθουν το παραμικρό σύν οτι στο χώμα πάς όπου θες με ελάχιστες παραχωρήσεις. Είναι ακριβά αλλά αξίζουν κάθε ευρώ που θα δώσεις.
ποσο τα ειχες βαλει θυμασαι? να εχω ενα μπουσουλα...
 
Top Bottom