Επιλογή μοτοσυκλέτας για μονοπατάδες.

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Kάπτεν, φορτώνω στο τρέιλερ το CCM και το GASGAS και πάμε παρέα στο εξοχικό στην Ανάβυσσο όταν ελευθερωθούμε.

Εσύ έλα με το 990 να κάνεις και βολτουλα ως εκεί. Μετά πέρνω εγώ το CCM που θέλει τον τρόπο του στα μονοπάτια και συ το 300ρι το οποίο είναι φιλικότατο και θα μπούμε στις διαδρομές των Enduro meetings, σε πιο εύκολα κομμάτια που έχουν ροή. Όταν συνηθίσεις λίγο το δίχρονο μπαίνουμε και σε πιο κλειστά.

Είναι ο μοναδικός τρόπος να καταλάβεις τι εστί εντούρο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Kάπτεν, φορτώνω στο τρέιλερ το CCM και το GASGAS και πάμε παρέα στο εξοχικό στην Ανάβυσσο όταν ελευθερωθούμε.

Εσύ έλα με το 990 να κάνεις και βολτουλα ως εκεί. Μετά πέρνω εγώ το CCM που θέλει τον τρόπο του στα μονοπάτια και συ το 300ρι το οποίο είναι φιλικότατο και θα μπούμε στις διαδρομές των Enduro meetings, σε πιο εύκολα κομμάτια που έχουν ροή. Όταν συνηθίσεις λίγο το δίχρονο μπαίνουμε και σε πιο κλειστά.

Είναι ο μοναδικός τρόπος να καταλάβεις τι εστί εντούρο.
Τι να πω ρε Κωστή... Δεν έχω λόγια..
Σε ευχαριστώ!
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Kάπτεν, φορτώνω στο τρέιλερ το CCM και το GASGAS και πάμε παρέα στο εξοχικό στην Ανάβυσσο όταν ελευθερωθούμε.

Εσύ έλα με το 990 να κάνεις και βολτουλα ως εκεί. Μετά πέρνω εγώ το CCM που θέλει τον τρόπο του στα μονοπάτια και συ το 300ρι το οποίο είναι φιλικότατο και θα μπούμε στις διαδρομές των Enduro meetings, σε πιο εύκολα κομμάτια που έχουν ροή. Όταν συνηθίσεις λίγο το δίχρονο μπαίνουμε και σε πιο κλειστά.

Είναι ο μοναδικός τρόπος να καταλάβεις τι εστί εντούρο.
Τι να πω ρε Κωστή... Δεν έχω λόγια..
Σε ευχαριστώ!
Ό,τι καλύτερο!
:friendship:
 

uzbekos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
XT600, XR400, GAS GAS EC250
Εγώ θα πρότεινα 250 2τ ή 300 2τ. Ελαφριά για μονοπάτι κ με αρκετή δύναμη μιας κ είσαι κ μεγαλόσωμος (γνωριστήκαμε στο Καντήλι Ευβοίας). Επίσης από την στιγμή που προσανατολίζεσαι σε μεταχειρισμένο, αν σου βγάλει ζημιά δεν θα είναι τόσο κοστοβόρα όσο σε ένα τετράχρονο. Φέτος πήγα για πρώτη φορά σε enduro meeting με το XR400 κ στα ανηφορικά κ στενά μονοπάτια με κούρασε κ με τρόμαξε με το βάρος του. Τώρα προσανατολίζομαι σε αγορά 200 2τ ή το πολύ 250 2τ. Επίσης παρατήρησα ότι το μεγαλύτερο ποσοστό συμμετεχόντων στο enduro meeting καβαλούσανε δίχρονο. Αυτά από εμένα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγώ θα πρότεινα 250 2τ ή 300 2τ. Ελαφριά για μονοπάτι κ με αρκετή δύναμη μιας κ είσαι κ μεγαλόσωμος (γνωριστήκαμε στο Καντήλι Ευβοίας). Επίσης από την στιγμή που προσανατολίζεσαι σε μεταχειρισμένο, αν σου βγάλει ζημιά δεν θα είναι τόσο κοστοβόρα όσο σε ένα τετράχρονο. Φέτος πήγα για πρώτη φορά σε enduro meeting με το XR400 κ στα ανηφορικά κ στενά μονοπάτια με κούρασε κ με τρόμαξε με το βάρος του. Τώρα προσανατολίζομαι σε αγορά 200 2τ ή το πολύ 250 2τ. Επίσης παρατήρησα ότι το μεγαλύτερο ποσοστό συμμετεχόντων στο enduro meeting καβαλούσανε δίχρονο. Αυτά από εμένα
Ευχαριστώ Γιώργο!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Πώς ήταν η παλιά διαφήμιση, 29 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν σκιπ, αυτοί ξέρουν.

Έτσι και στα διάφορα enduro meeting οι περισσότεροι καβαλάνε δίχρονο. Κι αυτοί ξερουν.

Συμφωνώ απόλυτα, το δίχρονο είναι η μοτο του μονοπατάκια χομπίστα.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
κοιτα και κανα 125 2τ...περισσοτερο ψευδαισθηση ειναι οτι δεν εχουν αρκετη δυναμη, αν θες να εστιασεις στην τεχνικη και τα μονοπατια δε θες κατι αλλο
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
κοιτα και κανα 125 2τ...περισσοτερο ψευδαισθηση ειναι οτι δεν εχουν αρκετη δυναμη, αν θες να εστιασεις στην τεχνικη και τα μονοπατια δε θες κατι αλλο
Αν ήταν 18 χρόνων και έκανε τα πρώτα βήματα ή αν ήταν 65 κιλα, ναι θα τον βοηθούσε να μάθει να οδηγάει σωστά και γρήγορα.

Το exc 125 έχει καταπληκτικό μοτέρ για τα κυβικά του.

Αλλά είναι μεγαλόσωμος ο Γιάννης και δεν ξέρει να οδηγάει με φόρα οπότε θα τον δυσκολέψει το 125 στα τεχνικά.

Ένα 250 εντούρο ήπια ρυθμισμένο σε απόδοση θα τον βοηθήσει πιο πολύ, λόγο ροπής και θα τον διασκέδασει περισσότερο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σκεφτόμουνα..

Αυτό το έχεις σκεφτεί καθόλου?

Swm RS 300R '20 '20 - 6.780 € - Car.gr

6800€ κούτα, ουσιαστικά ένα husqvarna TE 300R με κορυφαία περιφερειακά όπως συνεχίζει να το φτιάχνει η SWM πλέον στην Ιταλία.

Σε κάποιες χώρες κάνει θραύση (Αυστραλία ειδικά, Γερμανία κλπ). Εδώ λογικό είναι να μην έχει βρει εμπορική θέση καθώς είμαστε ΚΤΜ κατά βάση μαθημένοι αλλά μιλάμε για κορυφαία μοτοσυκλέτα, γνήσιο Αγωνιστικό enduro, σωστά κυβικά, τετράχρονο και στημένο.

Εγώ πάντως το έχω σκεφτεί και το σκέφτομαι.. Ίσως σε ένα σενάριο να έδινα το triumph φάση.
 
Top Bottom