Επιλογή μοτοσυκλέτας για μονοπατάδες.

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
να συμφωνησω απολυτα για το exc 200 μιας και περασε απο τα χερια μου εστω και λιγο (10 φορες το πολυ βγηκα με αυτο στο βουνο και αυτο γιατι ειχα αλλαξει πολη δεν ειχα παρεα και μια μερα μοναχος εφαγα μια γερη οποτε αποφασισα να το δωσω) οτι πραγματικα ηταν ενα μηχανακι για αυτον που ξεκιναει να οδηγει στο χωμα σε μονοπατια και αλλα σφικτα κομματια. Το ερωτημα ομως σημερα ειναι κατα ποσο αξιολογο θα ειναι ενα 200 που κουβαλα στην πλατη του 15 χρονια τουλαχιστον.
Καλη αγορα στον φιλο παντως σε οτι καταληξει.
Ναι Λιάκο όντως υπάρχει ένα το οποίο είναι δεύτερο χέρι με 160 πραγματικές ώρες.
Αγοράστηκε από τον φίλο Παναγιώτη (τον ξέρεις Γιάννη Aldebaran) με 50 ώρες.
Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μόνο εντούρο δεν έκανε...
Είναι του 2004 χρήση ερασιτεχνική έχουμε κατέβει και σε κάποια φιλικά δεν ζήτησε κάτι και ούτε χρειάζεται άμεσα κάποιο service.
Δίνεται λόγω αλλαγής με ktm freeride ( έχει φάει σκάλωμα ο φίλος).
Το μόνο κακό είναι η ηλικία του και το δεύτερο και σημαντικότερο ότι δεν είχε ποτέ πινακίδα,άδεια και ότι χρειάζεται τέλος πάντων για να κυκλοφορεί νόμιμα.
Υπάρχει νομίζω η υπεύθυνη δήλωση πώλησης και αγοράς... :thumbsdown:
Κατά τα άλλα είναι πούπουλο πάει παντού είναι σβέλτο στα μονοπάτια που πάμε και η αυτονομία του είναι γύρω στα 90-100 km αναλόγως τεραιν.
Ευχαριστώ για την απάντηση παίδες και thenos ευχαριστώ για την προσφορά. Η αλήθεια είναι ότι δε θέλω να αποκτήσω μηχανάκι 15ετιας γιατί όσο καλοσυντηριμένο και αδουλευτο να είναι, δεν παύει να κινείται σε απαιτητικά τεραιν και αυτό μόνο αποτελεί για μένα μέγιστο εμπόδιο.
Θα κοιτάξω για μηχανήματα 5-7 ετών κυρίως, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι αυτά δεν είναι ταλαιπωρημενα.
Δεν μιλάω για άμεση αγορά γιατί οι καιροί είναι περίεργοι, οπότε έχω άπλετο χρόνο για ψάξιμο και έλεγχο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγώ συνεισφέροντας στην συζήτηση να τονίσω πώς...

Δουλειά δεν είχε ο δι@ολος γ@μούσε τα παιδιά του!!

Έπειτα απο αυτή τη μικρή παρένθεση να υπερθεματίσω υπέρ ενός δίχρονου 250 ή 300cc. Νομίζω πώς σημασία έχει και το budget σου βεβαίως βεβαίως. Δηλαδή αν πρέπει να συζητάμε για 8-9 χιλιάρικα και καινούργιο enduro (φυσικά) ή τάξης 2,5 3 χιλιάρικα κλπ. Για να έχει νόημα να συζητήσουμε μοντέλα κλπ.
Βαγγο δεν γαμω τα παιδιά μου, κάνα παϊδάκι μπορεί να τσακιζω αλλά μέχρι εκεί :roflmao:

Άνοιξα αυτό το νήμα γιατί είμαι μοναχουλης εδώ ρε φιλαράκι και υπάρχουν κάποιες καθημερινές στα ξέμπαρκα μου που θα γούσταρα να πεταχτώ να παίξω στα μονοπάτια ένα 2ωρο-τριωρο, γιατί είναι ακριβώς δίπλα στο τσαρδί μου.
Και θα γούσταρα να το κάνω και σαν άθληση, να το βάλω δηλαδή σε ημερήσιο πρόγραμμα και να αθλουμαι. Αυτό εννοούσα Στέφανε STF όταν έλεγα για άθληση.
Δε μου αρέσει ούτε το περπάτημα, ούτε το ποδήλατο (αν και κάνω καμιά φορά) ούτε το γυμναστήριο, αλλά ευχαρίστως θα γούσταρα καθημερνώς να κοπανιεμαι στις μονοπαταδες με ένα εντουράκι.
Δεν κακό.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το μειονέκτημα μου, πέρα του ότι είμαι άπειρος στο enduro, είναι ότι θα είμαι μόνος οποτε αποκλείω τις ταρζανιες και δίνω έμφαση στην ασφάλεια πρωτίστως.
Να ενημερώνεις καλά για την βόλτα την γυναίκα σου, η έναν άνθρωπο τουλάχιστον, για τα μέρη που θα βρίσκεσαι! Να ξέρουν την διαδρομή σου ακριβώς, και να μην ξεφεύγεις από αυτήν πάνω στην καβλα της στιγμής.
Το κινητό σου στο μπουφάν, και με κλειστό πάντα φερμουάρ!

Ότι μηχανάκι και να έχεις, εάν δεν μπορούνε να σε βρουν (μακριά από εμάς) μικρή σημασία θα έχει!!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δε μου αρέσει ούτε το περπάτημα, ούτε το ποδήλατο (αν και κάνω καμιά φορά) ούτε το γυμναστήριο, αλλά ευχαρίστως θα γούσταρα καθημερνώς να κοπανιεμαι στις μονοπαταδες με ένα εντουράκι.
Δεν κακό.
Εισαι δικός μου εσυ!!!! :laugh:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τρώει, τρώει η παλιοσουπια, απλα δεν εκδηλώνεται...:p:p
Εγώ;
Τρώω προβατίνες;;;

Σε λιγο θα μας πεις ότι οδηγώ και μπεεμβε..
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κάνει μπεεεεε :p
Πες το ντε :p
ΑΚΥΡΟ παίδες!!!!
Και εγώ τσακιζω τότε «πρατινα»!!!!
Έχω και ποτηράκι με νερό δίπλα μου, για να ξεπυρώνω τα μαχαιροπήρουνα μου :laugh::laugh::laugh::laugh:. Ανεβάζουν επικίνδυνα υψηλές θερμοκρασίες!!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αφήστε τις προβατίνες και πάμε στα εντουρο.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Βαγγο δεν γαμω τα παιδιά μου, κάνα παϊδάκι μπορεί να τσακιζω αλλά μέχρι εκεί :roflmao:

Άνοιξα αυτό το νήμα γιατί είμαι μοναχουλης εδώ ρε φιλαράκι και υπάρχουν κάποιες καθημερινές στα ξέμπαρκα μου που θα γούσταρα να πεταχτώ να παίξω στα μονοπάτια ένα 2ωρο-τριωρο, γιατί είναι ακριβώς δίπλα στο τσαρδί μου.
Και θα γούσταρα να το κάνω και σαν άθληση, να το βάλω δηλαδή σε ημερήσιο πρόγραμμα και να αθλουμαι. Αυτό εννοούσα Στέφανε STF όταν έλεγα για άθληση.
Δε μου αρέσει ούτε το περπάτημα, ούτε το ποδήλατο (αν και κάνω καμιά φορά) ούτε το γυμναστήριο, αλλά ευχαρίστως θα γούσταρα καθημερνώς να κοπανιεμαι στις μονοπαταδες με ένα εντουράκι.
Δεν κακό.
Γιάννη το πήγαινα αλλού. Δεν κατάλαβα αν η επιδίωξη σου είναι η διαρκής εξάσκηση ώστε οι βόλτες σου να γίνουν σταδιακά και πρακτικά πραγματικές εντουράδες (έστω και εραστεχνικές). Σε αυτή τη περίπτωση οι προτάσεις καλώς περιορίζονται σε καθαρόαιμα.
Αν όμως σκοπός είναι απλά να ξεσκάς με μονοπατάδες... αυτό μπορείς να το κάνεις με πολλά ψηλόφτερα και σχετικά ελαφριά On/Off μικρού και μεγάλου κυβισμού (250 έως 650cc). Σημαίνει πως οι προτάσεις διευρύνονται περισσότερο!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βαγγο δεν γαμω τα παιδιά μου, κάνα παϊδάκι μπορεί να τσακιζω αλλά μέχρι εκεί :roflmao:

Άνοιξα αυτό το νήμα γιατί είμαι μοναχουλης εδώ ρε φιλαράκι και υπάρχουν κάποιες καθημερινές στα ξέμπαρκα μου που θα γούσταρα να πεταχτώ να παίξω στα μονοπάτια ένα 2ωρο-τριωρο, γιατί είναι ακριβώς δίπλα στο τσαρδί μου.
Και θα γούσταρα να το κάνω και σαν άθληση, να το βάλω δηλαδή σε ημερήσιο πρόγραμμα και να αθλουμαι. Αυτό εννοούσα Στέφανε STF όταν έλεγα για άθληση.
Δε μου αρέσει ούτε το περπάτημα, ούτε το ποδήλατο (αν και κάνω καμιά φορά) ούτε το γυμναστήριο, αλλά ευχαρίστως θα γούσταρα καθημερνώς να κοπανιεμαι στις μονοπαταδες με ένα εντουράκι.
Δεν κακό.
Άσε ρε Μάρθα Βουρτση τη κλάψα και λεγε πόσα!! Πόσα θα μαζέψεις στο τέλος στο στάβλο και πόσα καφετιά θα φύγουν τώρα να κάνουμε πλάνο! Εγώ μαζί σου είμαι τι 2 τι 3 τι 4 τι 5..!!

Και το έχω κι εγώ στο μυαλό μου αν στο μέλλον μπορώ ένα καθαρό εντουρακι,ειναι τ@υλα..
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Άσε ρε Μάρθα Βουρτση τη κλάψα και λεγε πόσα!! Πόσα θα μαζέψεις στο τέλος στο στάβλο και πόσα καφετιά θα φύγουν τώρα να κάνουμε πλάνο! Εγώ μαζί σου είμαι τι 2 τι 3 τι 4 τι 5..!!

Και το έχω κι εγώ στο μυαλό μου αν στο μέλλον μπορώ ένα καθαρό εντουρακι,ειναι τ@υλα..
Δεν ξέρω τι budget θα διαθέσω....κοιτούσα τις τιμές των καινούργιων και είναι εντελώς απαγορευτικές. Μέχρι χθες νόμιζα ότι ήταν πιο φτηνά, οπότε ίσως το ταβάνι μου να βρίσκεται στα 4Κ, δεδομένου ότι θα διαθέσω και κάποια χρήματα και για ατομικό εξοπλισμό.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Γιάννη μετά από αρκετές αλλαγές σε εντουράκια μικρά-μεγάλα κατέληξα στο CRF450.

Τα συν : Honda, πολύ καλό πάτημα, αναρτήσεις που δουλεύουν σωστά από την αρχή, πανέλαφρο
και φυσικά Service-ρυθμίσεις-συντήρηση απλές και μόνος...

Όσο για τη δύναμη των 450cc, νομίζω ότι με την εμπειρία σου μπορείς να τη διαχειριστείς άνετα...

Επίσης, να προσθέσω ότι, όπως είπαν παραπάνω, Δίχρονα-Τετράχρονα έρχονται μία άλλη από έξοδα κλπ...
και ότι τα σημερινά δίχρονα είναι 'καμία σχέση' με τα πριν από 5-6 χρόνια από θέμα κινητήρα-ροπής κλπ,
απλά με δίχρονο θα έχεις πάντα κατά νου 'μη μείνω σε καμιά ερημιά από Βενζινόλαδο'...
(ενδεικτικά με ένα ΚΤΜ250EXC '10 με 9,5αρι ντεπόζιτο, είχα κάπου 60χλμ σε χωμάτινα)

Note : Υπάρχουν τα CRE450X που είναι CRF450 με ρουχαλάκια δρόμου για να βγάλουν πινακίδα...
 
Top Bottom