Επιλογή fatbar.

chaosm

Μέλος
Είμαι σε αναζήτηση fatbar για το 950s.
Έχουμε καμία γνώμη;
Η αλλαγή θα γίνει πιο πολύ για αλλαγή χρώματος.
Είδα κάποια σε protaper magura και κάποια άλλα. Θέλουν και καβαλετα για την αλλαγή;
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Δεν χρειάζονται καβαλετα..
Εχε κατά νου ότι εγώ το οδηγώ κυρίως δρόμο.
Το μαμά είναι μακράν το καλύτερο.
Δοκίμασα ένα protaper και το έβγαλα μέσα σε 3 μέρες και το έβαλα τελικά στο exc μου. Παραήταν πολεμικό και mx-αδικο για το 950.
Απο εκεί και πέρα ενα magura (που φόραγα πριν στο exc) είναι αρκετά καλύτερο αλλά είναι πολύ εντουρο/μοταρντε και πάλι κάτι με χάλασε.
Μακράν το καλύτερο είναι το μαμά για μένα οπότε και άφησα αυτό.
Ψάξε για κάποιο renthal από τα απλά που είναι πιο κοντά στο μαμά.
Βέβαια κάθε εταιρεία έχει πολλά τιμόνια να διαλέξεις αλλά από προσωπική εμπειρία σου λέω να διαλέξεις ένα όσο πιο κοντά γίνεται στο μαμά.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εγώ πάλι αντικατέστησα το μαμά με το fatbar Magura που φοράει το exc του 2005.Είναι λίγο πιο ψηλό και λίγο πιο μπροστά απο το δικό του.
Εμένα πάλι με βόλεψε καλύτερα ειδικά στο χώμα.
Και μπαίνει χωρίς καμία μετατροπή.
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Oλες οι εταιρειες που κατασκευαζουν τιμονια φτιαχνουν και ψηλά και χαμηλά, αναλογα με το υψος του καθενός, τον τροπο οδηγησης.
Εκει που διαφερουν οι κατασκευαστές ειναι στις γωνιες που σχηματίζουν οι χειρολαβες, πιο ανοιχτες, ή πιο κλειστές, αλλα και παλι οι διαφορές ειναι πολυ μικρες.
Πιστευω παντως οτι δεν πρεπει να ξεφευγουμε πολυ απο το μαμα τιμονι
 

chaosm

Μέλος
Δεν χρειάζονται καβαλετα..
Εχε κατά νου ότι εγώ το οδηγώ κυρίως δρόμο.
Το μαμά είναι μακράν το καλύτερο.
Δοκίμασα ένα protaper και το έβγαλα μέσα σε 3 μέρες και το έβαλα τελικά στο exc μου. Παραήταν πολεμικό και mx-αδικο για το 950.
Απο εκεί και πέρα ενα magura (που φόραγα πριν στο exc) είναι αρκετά καλύτερο αλλά είναι πολύ εντουρο/μοταρντε και πάλι κάτι με χάλασε.
Μακράν το καλύτερο είναι το μαμά για μένα οπότε και άφησα αυτό.
Ψάξε για κάποιο renthal από τα απλά που είναι πιο κοντά στο μαμά.
Βέβαια κάθε εταιρεία έχει πολλά τιμόνια να διαλέξεις αλλά από προσωπική εμπειρία σου λέω να διαλέξεις ένα όσο πιο κοντά γίνεται στο μαμά.
Εγώ δεν πατάω καθόλου χώμα. Μόνο για καμία βόλτα βγαίνει το τέρας. Απλά αυτό φοβάμαι και επειδή είναι το s βλέπω να ξεφεύγει πολύ στη γεωμετρία
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Έχε γενικά κατά νου οπότε ότι οι άλλες εταιρείες που ανέφερες βγάζουν τιμόνια για άλλο σκοπό που δεν θα σε εξυπηρετήσει στο 950.
Κάνε μία βόλτα να χαζέψεις τα ρενθαλ και θα μείνεις ικανοποιημένος. ;)
 

chaosm

Μέλος
Έχε γενικά κατά νου οπότε ότι οι άλλες εταιρείες που ανέφερες βγάζουν τιμόνια για άλλο σκοπό που δεν θα σε εξυπηρετήσει στο 950.
Κάνε μία βόλτα να χαζέψεις τα ρενθαλ και θα μείνεις ικανοποιημένος. ;)
Σε renthal έχουμε κάποιο συγκεκριμένο κωδικό; επίσης το μαμά τι είναι; δε θυμάμαι
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
για renthal σε χρηση on off βλεπω οτι πολλοι προτεινουνε για μεγαλα μηχανακια 1000-1200cc το μοντελο rc high.
καποιοι αλλοι το cr high.

τσεκαρετε διαστασεις του μαμα και συγκρινετε τες με αυτα που θελετε απο τα site των εταιριων.
στο site της renthlal εχει και επιλογη για συγκριση διαστασεων 2 μοντελων ταυτοχρονα.

http://www.renthal.com/worksfit/

γενικα η φαση με τα aftermarket τιμονια ειναι σπαζοκεφαλια και μονο αν τα δοκιμασεις στην πραξη μπορεις να εισαι σιγουρος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Σωστός. Και δεν είναι να δοκιμάζεις πλέον την τύχη σου με 100ρικα μέχρι να κατασταλάξεις σε κάποιο...
Εμενα το μόνο που με χάλασε λίγο στο μαμά ήταν το χαμηλό ύψος το οποίο διορθώθηκε με προσθήκες καβαλετων της μαμά κτμ (τα στρογγυλά που μπαίνουν κάτω απτα καβαλετα) με ενα 30αρι!
 
Top Bottom