Επιλογη Μπουφαν

hoopoe

Μέλος
Περιοχή
τρικαλα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE
SXF 250
Καλησπερα ειμαι στην αναζητηση μπουφαν low budget και εχω καταληξει σε 2 επιλογες....
Revit safari 3 και Nordcode dakar evo ή και adventure evo.
Θα ηθελα μια γνωμη γενικα όσοι τα εχετε δοκιμασει!!
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Όντως η Revit έχει καλή εφαρμογή! Παρόλα αυτά, θα δοκίμαζα τα nordcode καθώς σε αυτά τα λεφτά δεν υπάρχουν πολλές επιλογές για μπουφάν 4 εποχών (με αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση). Τα evo μπουφάν που έβγαλε έχουν πολύ βελτιωμένη εφαρμογή (θέλουν όμως δοκιμή μιας και τα νούμερα είναι λίγο πονηρά).

Δες επίσης και τα Seventy degrees
επίσης 4 εποχών.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Το evo το χω και εγώ και οι άλλοι 2 φίλοι εδώ στο Βόλο, είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να πω επίσης, δες αντοχή σε τριβή και επίπεδο προστασίας.


Υπάρχουν και ακριβά μπουφάν με Α και level 1, πράγμα λίγο απαράδεκτο..
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Θα επέλεγα το revit . Και ο λόγος είναι ότι τα 4 εποχών που έχουν και την αδιάβροχη επένδυση από μέσα είναι σαν κρεμμύδια και το συγκεκριμένο αυτό το nordcode το είχα δοκιμάσει και ήταν βαρύ και δυσκίνητο . Προσωπικά προτιμώ για βροχή να βάλω το αδιάβροχο παρά αυτή την αίσθηση ότι φοράω πανοπλία . Θα μου πεις μπορείς να την βγάλεις εάν θέλεις , απλά το αναφέρω να το έχεις υπόψην :friendship:
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
To adventure της nordcode από θέμα υφάσματος ραφών φερμουάρ κτλ κτλ είναι πολύ καλό. Νομίζω αντίστοιχο επωνύμων εταιρειών…. Από προστασίες όμως…. :rolleyes: Κάπου εδώ ίσως κολλάει το ότι πληρώνεις παίρνεις.

επίσης δεν ξέρω τι γίνεται σε βροχή καθώς έχει την αδιάβροχη μεμβράνη από μέσα…. Τύπου γίνεσαι μούσκεμα απέξω και σε προστατεύει αυτό το από μέσα;;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
To adventure της nordcode από θέμα υφάσματος ραφών φερμουάρ κτλ κτλ είναι πολύ καλό. Νομίζω αντίστοιχο επωνύμων εταιρειών…. Από προστασίες όμως…. :rolleyes: Κάπου εδώ ίσως κολλάει το ότι πληρώνεις παίρνεις.

επίσης δεν ξέρω τι γίνεται σε βροχή καθώς έχει την αδιάβροχη μεμβράνη από μέσα…. Τύπου γίνεσαι μούσκεμα απέξω και σε προστατεύει αυτό το από μέσα;;
Αυτό γίνεται σε όλα τα μπουφάν με εσωτερική μεμβράνη, είτε ραμενη Ζ liner είτε αφαιρούμενη.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Αυτό γίνεται σε όλα τα μπουφάν με εσωτερική μεμβράνη, είτε ραμενη Ζ liner είτε αφαιρούμενη.
πως είναι στη χρήση αναρωτιέμαι. Νομίζω πως τάσσομαι υπέρ της γνώμης του Thanpen δηλαδή αδιάβροχο….
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Έχει το Nordcode ένας φίλος. Όντως βαρύ και ζεστό. Οι προστασίες είναι level 1. Τουλάχιστον έχει στη πλάτη.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
πως είναι στη χρήση αναρωτιέμαι. Νομίζω πως τάσσομαι υπέρ της γνώμης του Thanpen δηλαδή αδιάβροχο….
Ανάλογα την συχνότητα της χρήσης και το περιβάλλον. Όσο είναι φρέσκα τα εξωτερικά υλικά, καθαρά και οι υδρόφοβες επικαλύψεις στη θέση τους, δεν γίνεσαι μούσκεμα απέξω.
Μετά από κανα χρόνο θέλει πλύσιμο, πέρασμα με υδρόφοβο σπρέυ και θα είναι οκ. Όσο περνάει ο χρόνος και ξεφτίζουν τα υφάσματα τόσο δυσκολότερο γίνεται για την υδρόφοβη επιφάνεια να κρατήσει τα χαρακτηριστικά της. Μετά θέλει αδιάβροχο γιατί απλά ποτίζει με πολύ νερό και αργεί να στεγνώσει.
Αλλά εξαρτάται από το πόσο συχνά φοράς το μπουφάν. Εμένα τα revit κράταγαν κανα χρονο, δύο μαξ, και μετά τα 3 χρόνια ήθελε αδιάβροχο.

Με τις προστασίες ίσως μπορείς να αναβαθμίσεις με έξτρα προστασίες από κάποια εταιρία πχ d3o.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
πως είναι στη χρήση αναρωτιέμαι.
Εμ... Μεγάλη συζήτηση.

Πρακτικά, με την δική μου εμπειρία προτιμώ να μην βραχεί το μπουφάν. Η φτηνή λύση είναι αδιάβροχο απ'έξω, καλύτερα διαπνέον όπως διαπίστωσα φέτος και όχι "απλό". Η ακριβή λύση, χωρίς να ξέρω την διάρκεια ζωής, είναι μπουφάν με laminated μεμβράνη. Απλά αδιάφορο το τι καιρό κάνει, αλλά δεν είναι άνετο σε ελληνικό καλοκαίρι.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Έχει το Nordcode ένας φίλος. Όντως βαρύ και ζεστό. Οι προστασίες είναι level 1. Τουλάχιστον έχει στη πλάτη.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ή δε πλάτης, είναι σα να σε βαράνε. Πονάει η πλάτη πριν καν ανέβεις στη μοτοσικλέτα. Εντελώς τυχαία την κοίταζα εχθές. Πολύ χοντρό αφρολέξ, σκληρό, χωρίς καμία καμπυλότητα.

με προστασία πλάτης dainese, δεν έχω πονέσει ποτέ.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Η ακριβή λύση, χωρίς να ξέρω την διάρκεια ζωής, είναι μπουφάν με laminated μεμβράνη. Απλά αδιάφορο το τι καιρό κάνει, αλλά δεν είναι άνετο σε ελληνικό καλοκαίρι.
Μετά τα ρέβιτ πήρα ένα laminated κλιμ. Στον 4ο χρόνο τώρα. Θέλει πλύσιμο και αυτό ανα κάποια διαστήματα και πέρασμα με υδρόφοβο υλικό απέξω. Γιατί αλλιώς μπουκώνει η laminated μεμβράνη και κάποια στιγμή θα τα παίξει. Είναι πολύ πιο στεγνό σαφως, αλλά και πιο ζεστό. Πολύ ζεστο... Για ελλάδα σε μικτή χρήση δεν παλεύεται. Ειδικά σε 35άρια και πάνω. Καλύτερα μια απλή κορντούρα σκέτη και άνετη, και όταν αν πιάσει κρύο και βροχή πουλόβερ και αδιάβροχο από πάνω.
Εδώ βρέχει κάθε μέρα και είναι αλλιώς.
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Καλησπερα ειμαι στην αναζητηση μπουφαν low budget και εχω καταληξει σε 2 επιλογες....
Revit safari 3 και Nordcode dakar evo ή και adventure evo.
Θα ηθελα μια γνωμη γενικα όσοι τα εχετε δοκιμασει!!
Εμένα το nordcode δεν μου φάνηκε ποιοτικό και δεν μου καθόταν καλά. Πήγα και δοκίμασα τα shima από την colori. Παρά πολύ ποιοτικά προϊόντα. Προηγούμενο μπουφάν σκέψου είχα dainese tempest. Το έχω ένα χρόνο το Shima και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Επίσης τα revit που λες πιο επάνω είναι πιο ποιοτικά οντως από nordcode.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Έπεσα με το evo με 50 χιλιόμετρα άσφαλτο, οι προστασίες κάναν την δουλειά τους στον αγκώνα και δεν σκίστηκε η τρίφτηκε.
Την αδιάβροχη μεμβράνη δεν την χρησιμοποιώ για τους λόγους που προαναφέρθηκαν. Ζεστο είναι με την επένδυση, τον τελευταίο καιρό το φοράω χωρίς προστασίες με εσωτερικό θώρακα λόγο χώματος όταν κάνει κρύο.
αν δεν είχα τον θώρακα θα επένδυα σε ξεχωριστές προστασίες d30 αν το λέω σωστά.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
To μειονέκτημα των μπουφάν με ενσωματωμένη αδιάβροχη επένδυση είναι ότι δεν κάνουν για θερμοκρασίες πάνω από 25 βαθμούς (περίπου), γίνονται σαν θερμοκήπια. Από εκεί και πέρα επιλέγεις τι θέλεις να πληρώνεις (ποιότητα, προστασίες, χαρακτηριστικά κτλ).

Όντως και τα shima είναι ωραία, τα ξεχασα...
 
Top Bottom