Επιλογη Μπουφαν

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Να πεταχτώ και εδώ και να πω και το δικό μου σχόλιο/εμπειρία για χειμωνάτικο μπουφαν revit που έχω από το 2018. Όλα καλά και λειτουργικά πάνω του αλλά το μαύρο χρώμα της κορντούρας έγινε σκατουλί από τον ήλιο στο δεύτερο χειμώνα χρήσης. Και μιλάμε για χρήση μονο χειμώνα με σχετικά ήπια ένταση ήλιου.

Αγοράστηκε πριν κανα μήνα ένα nordcode Adventure Evo για τη σύντροφο και κάναμε ένα 2ημερο ταξιδάκι με μεγάλες διακυμάνσεις θερμοκρασίας. Το μπουφάν μου φαίνεται πολύ ποιοτικό για τα χρήματά του και αρκετά πρακτικό με την πολυμορφικότητα που προσφέρει. Ένα μείον για μένα είναι ότι είναι θεόβαρο.
 

zannisvel

Μέλος
Όνομα
Ζαννής
Μοτό
NC750X
Έχω το Revit Levante 2 για το μισό καλοκαιρινό έτος και το Nordcode Adventure evo το άλλο μισό.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος και από τα δύο. Σίγουρα το Revit έχει πολύ καλύτερη αδιάβροχη επένδυση που είναι και λίγο ελαστική και τη φοράς και πάνω από το το jacket και είναι αυτή που χρησιμοποιώ και στα δύο.
Τις προστασίες τις έχω αλλάξει και φοράω αερόσακο της Helite που έχει ενσωματωμένη πλάτη.

Τις πολύ ζεστές μέρες φοράω ένα Dainese air frame και αν βρέξει δροσίζομαι.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Είχα το revit safari 2 και μετά πήρα το nordcap adventure (το μοντέλο πριν βγει το evo) .
Revit είχα και άλλο στο παρελθόν, όντως από εφαρμογή είναι γαμάτο, design πολύ ωραίο κλπ.
Όμως μου χάλασε το ένα κουμπί πολύ σύντομα και το κατάστημα μαλακιστηκε στην αντικατάσταση του που τελικά δεν έγινε ποτέ και δεν ήταν πάρα πολύ ζεστό όταν έκανε πολύ κρύο.
Ήθελα 4 εποχών και πήρα το adventure ,το οποίο είναι λίγο πιο σακουλε σε εφαρμογή (το evo είναι καλύτερο σε αυτόν τον τομέα),είναι αισθητά βαρύτερο,όμως είναι και αισθητά πιο ζεστό.
Σε φάση πας βόλτα χειμώνα με λεπτό μακρυμάνικο από μέσα εύκολα.
Εκείνο το μοντέλο είχε προστατευτικά knox.
Δεν ξέρω τι διαφορά τιμής υπάρχει,αλλά τότε άξιζε και με το παραπάνω που το πήρα.
Εγώ πάντως θα πρότεινα ότι και να διαλέξεις απο μάρκα,να πάρεις 4 εποχών μιας και μπορείς να το φέρεις στις ανάγκες τις κάθε εποχής πλην του κατακαλοκαιρου.
Αυτό επίσης βολεύει πολύ σε ταξίδι κάποιων ημερών ,ειδικά αν παίζει αυξομείωση στο υψόμετρο που θα κινηθείς.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Έχω το Revit Levante 2 για το μισό καλοκαιρινό έτος και το Nordcode Adventure evo το άλλο μισό.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος και από τα δύο. Σίγουρα το Revit έχει πολύ καλύτερη αδιάβροχη επένδυση που είναι και λίγο ελαστική και τη φοράς και πάνω από το το jacket και είναι αυτή που χρησιμοποιώ και στα δύο.
Τις προστασίες τις έχω αλλάξει και φοράω αερόσακο της Helite που έχει ενσωματωμένη πλάτη.

Τις πολύ ζεστές μέρες φοράω ένα Dainese air frame και αν βρέξει δροσίζομαι.
To levante 2 το κοίταγα κι εγώ, φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Το πρόβλημα μου ειναι ότι δεν έχω ζεστό χειμερινό μπουφάν ( το Revit Voltiac αρχίζει πλέον να παλιώνει ενώ ποτέ δεν ήταν ιδιαίτερα ζεστό) και θέλω να καλύψω αυτό το κενό στον ρουχισμό μου.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Η κολορι άλλαξε όνομα στα ρούχα της η πλέον δεν έχει δικά της ρούχα και φέρνει αυτά τα shima;
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Πάντα αδιάβροχο από πάνω κατά την γνώμη μου .
μπορεί τα μπουφάν να είναι αδιάβροχα αλλά σε καμία περίπτωση δεν θελουμε να φτάσουμε κάπου είτε για καφέ φαγητό είτε σπίτι μας είτε στον προορισμό μας τέλος πάντων και το μπουφάν να είναι μούσκεμα και να στάζει …. Συν ότι θε έχει γίνει 25 κιλά :p:p
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πάντα αδιάβροχο από πάνω κατά την γνώμη μου .
μπορεί τα μπουφάν να είναι αδιάβροχα αλλά σε καμία περίπτωση δεν θελουμε να φτάσουμε κάπου είτε για καφέ φαγητό είτε σπίτι μας είτε στον προορισμό μας τέλος πάντων και το μπουφάν να είναι μούσκεμα και να στάζει …. Συν ότι θε έχει γίνει 25 κιλά :p:p
25 κιλά επιπλέον :laugh:!
Να τα λέμε όλα :p!!!
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Η κολορι άλλαξε όνομα στα ρούχα της η πλέον δεν έχει δικά της ρούχα και φέρνει αυτά τα shima;
Είναι εισαγωγέας των shima, πολωνική νομίζω είναι η εταιρεία.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Καλησπερα ειμαι στην αναζητηση μπουφαν
και θα το βρεις εδω --->>> tripper.gr (Θανος)


διπλα εισαστε...58 χλμ....
πας την βολτα σου και πινετε το καφεδακι σας...
δοκιμαζεις στο μαγαζι του και σου λεει και τις εμπειριες του...
και αποφασιζεις το καλυτερο για σενα....
καλοφορετο !!!!

 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Οπότε τα κολορι ρούχα τα σταμάτησε, νομίζω δικής τους παραγωγής ήταν.
Colori πήρα ένα από τα τελευταία καλοκαιρινά μπουφάν που είχαν ξεμείνει στον έμπορο σε εξευτελιστική τιμή. Εφάρμοζε στο σώμα τέλεια, κάτι που δεν το περίμενα, και για καλοκαίρι ήταν άψογο. Το μόνο αρνητικό η προστασία της πλάτης που σου σήκωνε το μπουφάν όταν καθόσουν, χωρίς όμως να είναι ενοχλητικό. Για χειμώνα πήγα και δοκίμασα τα μπουφάν της Rev'it και της Nordcode στο μπάτζετ των 200 ευρώ αλλά τελικά αυτό που με βόλεψε περισσότερο ήταν ένα από τα καινούργια της LS2 και το πήρα. Ενώ έλεγα σιγά την απόδοση που θα έχει, τις τελευταίες μέρες που το δοκίμασα στη βροχή και στον αέρα δεν κατάλαβα τίποτα. Θα δείξει. Πάντως ανάμεσα στα δύο μπουφάν, αν σου κάθεται καλά το Rev'it επίλεξέ το, εμένα δεν μου κάθοταν καλά αλλιώς θα το έπαιρνα.
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Αγόρασα ως μπουφάν, πριν μια εβδομάδα το Nordcode Adventure Evo. Τυπικά το γκρι με το πορτοκαλί. Δεν έχω καμία προηγούμενη εμπειρία με μπουφάν μηχανής και το πήρα α) επειδή θέλω να έχω εξοπλισμό, β) ήταν οικονομικό και γ) μου πούλησε η παπάτζα "adventure". Αυτά με πήγαν στο μαγαζί, όπου επίσης έμαθα πως βγαίνουν τα layers και μπορείς να το κάνεις από φούρνο - καλοκαιρινό και vice versa. Έχει επίσης κάποιους αεραγωγούς όπου φαντάζομαι και είναι για αργότερα καθώς τώρα έχει κρύο, όπου ρυθμίζεις αντίστοιχα την ζέστη στον κορμό σου. Εσωτερικά έχει και μια θήκη δεξιά για κινητό και μια αριστερά για πορτοφόλι. Βγάζοντας την εσωτερική (χειμερινή) επένδυση, υπάρχουν οι αντίστοιχες εσωτερικές τσέπες και στην καλοκαιρινή version του μπουφάν.

Όσον αφορά το πόσο ζεστό είναι τώρα, μπορώ να σας πω, πως μέχρι τα 80kh/h στους 7 βαθμούς είναι εντάξει και δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Πιο κάτω βαθμούς ή πιο γρήγορα, δεν γνωρίζω καθώς δεν το έχω τεστάρει. Σε ηλιόλουστη χειμωνιάτικη βόλτα μέχρι Σαρωνίδα και πίσω, σταμάτησα και ξεκούμπωσα το μπροστά φερμουάρ της επένδυσης, γιατί ζεσταινόμουν. Φαντάζομαι πως είναι αρκετά ζεστό σαν μπουφάν overall.
Τα μανίκια έχουν αρκετά στενή εφαρμογή στους καρπούς, τόσο που όταν φοράω το ρολόι αναγκάζομαι να το βγάλω. (garmin fenix 6). Αυτή η "στενότητα" ενδέχεται να φεύγει, με την λύση που διάβαζα κάποιον από πάνω να αναφέρει, πως βγάζει την επένδυση και βάζει απλά φούτερ ή layers.
Γενικότερα για το fitting του καθενός έχει διάφορα φερμουάρ και ιμάντες που το φέρνεις στα μέτρα σου.

Overall αξίζει να ρίξεις μια ματιά, γιατί είναι value for money.
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Καλησπέρα, σκέφτομαι την αγορά του alpinestars v3drystar εχω διαβάσει reviews και θεωρώ ότι για την τιμή του ειναι οκ, έχει κανείς γνώμη - άποψη?
 
Τελευταία επεξεργασία:

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Καλησπέρα, σκέφτομαι την αγορά του alpinestars v3drystar εχω διαβάσει reviews και θεωρώ ότι για την τιμή του ειναι οκ, έχει κανείς γνώμη - άποψη?
Φαντάζομαι ότι εννοείς το andes v3 της Alpinestars. Ωραίο φαίνεται, μου αρέσει κι εμένα αν και έχω πει ότι το επόμενο μπουφάν μου θα έχει και την αδιάβροχη επένδυση αφαιρούμενη.
Επειδή έχω το Barcelona της Alpinestars , μπορώ να σου πω ότι είναι αρκετά ποιοτική μάρκα.
 
Top Bottom