Επιλογη καλοκαιρινου μπουφαν

Eliaskat

Μέλος
Όνομα
Elias
Μοτό
GS 1250ADV
Καλημέρα σας!

Είμαι σε αναζήτηση καλοκαιριού μπουφάν, μιας και απο ότι πιστευτώ, ενδιάμεσες λύσεις δεν υπάρχουν.

Σε γνωστο κατάστημα της Π.Ραλλη μου έδωσαν και δοκίμασα το Dainese ENERGYCA AIR TEX JACKET.

Ερωτάς! δεν κατάλαβα ότι φόραγα μπουφάν..

Το μόνο αρνητικό η τιμή του.. 300ευρω.

Σε κουβέντα με φιλο μου προτείνε να κινηθώ και σε μάρκες όπως Revit,Alpinestar και γενικά σε πιο budget λύσεις.

Ψάχνοντας στο ιντερνέτ είδα ότι ακόμα και με τα μισά χρήματα βρίσκεις αξιοπρεπές μπουφάν, όπως πχ το JACKET ALPINESTARS VIPER V3 ή το DAINESE AIR FAST TEX

και δεν θα με πείραζε να εξοικονομήσω μερικά ευρώ για άλλες αγορές.

Οπότε ζητάω την βοήθεια σας, αν έχετε να προτείνετε κάποιο καλοκαιρινό μπουφάν , και κατάστημα (Ιντερνετικο ή μη)

Καλες βόλτες να έχουμε!
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Για χρηση εντος η εκτος πολης;
Εχω ενα DAINESE που ειναι φουλ σε προστασιες, απλα ισως το θεωρησεις λιγο πολυ για εντος πολης διαδρομες.
θα ψαξω λιγο να θυμηθω ποιο μοντελο ειναι και σου γραφω
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Πολύ καλή επιλογή είναι και το Revit, το eclipse έχει πιο casual κοψιά ενώ το airwave πιο σπορ. Τα alpinestars επίσης είναι επώνυμα και ποιοτικά. Φυσικά υπάρχουν πολλές μάρκες ακόμα που έχουν αξιόλογα και φθηνότερα μοντέλα, γνώμη μου να μην δώσεις πολλά λεφτά για ένα καλοκαιρινό μπουφάν. Δες τα SHIMA που φέρνει η Colori, τα LS2, τα nordcode κτλ.
Επίσης τα dainese έχουν πιο σπορ κοντό κόψιμο στην μέση με αποτέλεσμα όταν το φοράς, το μακό από μέσα να εξέχει σαν φουστανέλα.
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Για ψαξε, dainese city guard
Ειναι σκληρο διατρητο ολοκληρο και εχει σκληρες προστασιες σε πλατη ωμους αγκωνες και στηθος
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για εκτός πόλης γιατί κοιτάμε μπουφάν διάτρητα δεν κατανοώ.

Ταξίδι θα έπρεπε να βλέπουμε για τριβη ΑΑ τουλάχιστον και level 2 προστασία.
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Παντως εγω με καλοκαιρινο dainese (οχι αυτο που προτεινα και χρησιμοποιω πλεον) εχω φαει τουμπα με 120+ και το διατρητο δεν σκιστηκε, επισης αυτο που προτεινα απο πλευρας προστασιας ειναι πολυ ανωτερο απο οποιοδηποτε αλλο καλοκαιρινο εχω δει
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Προτείνω spidi net treck ,κάπως έτσι.
Με ένα τέτοιο έπεσα ,έγινε κουρέλι εξωτερικά αλλά το πλέγμα από μέσα έμεινε στη θέση του με τις προστασίες πάνω!
Τέρμα διάτρητο αλλά και τέρμα ασφαλές.
Εγώ πάλι τέτοιο θα πάρω .
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Εγώ πάντως αυτή τη στιγμή επιστρέφω Αθήνα από Πελοπόννησο, με το Spidi 4 season Evo.
Του έχω ανοίξει τα κομμάτια που ελευθερώνουν τα διάτρητα τμήματα του και είναι σούπερ δροσερό...
Πολύ σημαντικό το ότι έχει αεραγωγούς και σε όλο το μήκος των μανικιών!!
Αυτό περί "ενδιάμεσων λύσεων" και δεδομένου ότι μιλάμε (και) για εκτός πόλης χρήση...
Δεν το περίμενα είναι η αλήθεια αλλά είναι πάρα πολύ καλό, και φοράω και το προστατευτικό στήθους!


Η χαζομάρα που έκανα είναι πως χθες το πρωί ξεκίνησα με το "χειμερινό" παντελόνι, χωρίς επένδυση φυσικά, και έχω ανάψει από τη μέση κάτω..:sn:
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Το πιο άχρηστο πράγμα που έχω πάρει για την μηχανή είναι το καλοκαιρινό μπουφάν..Το πολύ να το χρησιμοποιήσω μια φορά το χρόνο..Για μέσα στην πόλη δεν κάνει,με το που σταματάς σε φανάρι ιδρώνεις αμέσως..Για ταξίδι κάνει μόνο υπό προϋποθέσεις,ας πούμε μόνο αυτές τις μέρες που δεν έχει πολύ ζεστή και μόνο μέρα γιατί βράδυ θα κρυώσεις..Με τα 40αρια αργότερα πάλι δεν κάνει γιατί σε χτυπάει καυτός αέρας...Το καλύτερο είναι ένα τεσσάρων εποχών με αεραγωγούς παντού και ανάλογα τις συνθήκες το ρυθμίζεις όπως θες,ας πούμε στον καύσωνα κλεινεις του μπροστά να μην μπαίνει καυτός αέρας κ αφήνεις τους πίσω κ.ο.κ..
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Έχω το Revit eclipse ,σε δύο χρώματα λευκό και χακί ,το λευκό λερώνεται εύκολα !
Πολύ καλή εφαρμογή, αερισμός αρκετά καλός ,με σαραντάρια μόνο όταν σταματάς καταλαβαίνεις ζέστη και το ένα το είχα πάρει με δώρο την προστασία πλάτης (40€)όπου έπαιζε προσφορά εκείνη την εποχή ,πιθανόν να ξανατρεξει κάποια παρόμοια προσφορά!!
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Είχα πάρει πέρσι σε φοβερή τιμή ένα καλοκαιρινό της Colori που δεν κυκλοφορεί πια, που είναι τόσο διατρητό που στο στήθος θυμίζει τα αμάνικα του Freddie Mercury, με 40αρια και το φοράω άνετα και μέσα στην πόλη.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Χρόνια φοράω καλοκαιρινο μπουφάν είχα spidi ,revit και τώρα πλέον alpinestars και μάλιστα μέσα στην πόλη δουλειά καλοκαίρι είναι μια χαρά, και σε πτώση το revit έκανε δουλειά. Πάντα μπουφάν και με 40 βαθμούς
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Έχω το Revit eclipse ,σε δύο χρώματα λευκό και χακί ,το λευκό λερώνεται εύκολα !
Πολύ καλή εφαρμογή, αερισμός αρκετά καλός ,με σαραντάρια μόνο όταν σταματάς καταλαβαίνεις ζέστη και το ένα το είχα πάρει με δώρο την προστασία πλάτης (40€)όπου έπαιζε προσφορά εκείνη την εποχή ,πιθανόν να ξανατρεξει κάποια παρόμοια προσφορά!!
Ποτε δεν μου περασε, ουτε καν σαν σκεψη, να αγορασω ανοικτοχρωμο ρουχο μηχανης! Ποτε!!!
Ολα σκούρα, χειμερινα καλοκαιρινα!!!!
Εδω τα σκούρα γινονται..... τρικολόρε και σίσκατα απ΄τις ιπταμενες αηδιες, ποσο μαλλον τα λευκα!!! :hungover:
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Ποτε δεν μου περασε, ουτε καν σαν σκεψη, να αγορασω ανοικτοχρωμο ρουχο μηχανης! Ποτε!!!
Ολα σκούρα, χειμερινα καλοκαιρινα!!!!
Εδω τα σκούρα γινονται..... τρικολόρε και σίσκατα απ΄τις ιπταμενες αηδιες, ποσο μαλλον τα λευκα!!! :hungover:
Εγώ δε λέω να βάλω μυαλό .....το έπαθα και με τη μηχανή που την πήρα λευκή αλλά μυαλό δεν έβαλα :roflmao::roflmao:
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ποτε δεν μου περασε, ουτε καν σαν σκεψη, να αγορασω ανοικτοχρωμο ρουχο μηχανης! Ποτε!!!
Ολα σκούρα, χειμερινα καλοκαιρινα!!!!
Εδω τα σκούρα γινονται..... τρικολόρε και σίσκατα απ΄τις ιπταμενες αηδιες, ποσο μαλλον τα λευκα!!! :hungover:
Εγώ το αντίθετο. Ποτέ το καλοκαίρι μαύρα, μόνο ανοιχτόχρωμα. Και το κράνος λευκό.

Πηγαίνω αργά, χαζεύοντας το τοπίο. Οπότε η πρόσκρουση με ιπτάμενα είναι περιορισμένη.
Και όταν πας αργά, σε πιάνει ο ήλιος περισσότερο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ποτε δεν μου περασε, ουτε καν σαν σκεψη, να αγορασω ανοικτοχρωμο ρουχο μηχανης! Ποτε!!!
Ολα σκούρα, χειμερινα καλοκαιρινα!!!!
Εδω τα σκούρα γινονται..... τρικολόρε και σίσκατα απ΄τις ιπταμενες αηδιες, ποσο μαλλον τα λευκα!!! :hungover:
Τα σκούρα ξεβάφουν στον ελληνικό ήλιο (έχω βρεθεί με κάτοχο παπουτσιών revit arrow που ήταν μαύρα και κατέληξαν πιο γκρι από τα δικά μου γκρι)
Τα λευκά λερώνουν.
Τα μαύρα επίσης.


Θα γίνουν σύσκατα από ιδρώτα πριν γίνουν από έντομα (που ΔΕΝ έχει πολλά κατακαλόκαιρο όπως την άνοιξη) οπότε δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. Κάθε βδομάδα πλυντήριο έτσι και αλλιώς.
 
Top Bottom