Επιλογη καλοκαιρινου μπουφαν

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εγώ το αντίθετο. Ποτέ το καλοκαίρι μαύρα, μόνο ανοιχτόχρωμα. Και το κράνος λευκό.

Πηγαίνω αργά, χαζεύοντας το τοπίο. Οπότε η πρόσκρουση με ιπτάμενα είναι περιορισμένη.
Και όταν πας αργά, σε πιάνει ο ήλιος περισσότερο.
Όσο αργά και να πηγαίνεις, ανάλογα και την εποχή βεβαια, σκάνε πάνω σου! Δεν το γλυτώνεις!!!!

Τα σκούρα ξεβάφουν στον ελληνικό ήλιο (έχω βρεθεί με κάτοχο παπουτσιών revit arrow που ήταν μαύρα και κατέληξαν πιο γκρι από τα δικά μου γκρι)
Τα λευκά λερώνουν.
Τα μαύρα επίσης.


Θα γίνουν σύσκατα από ιδρώτα πριν γίνουν από έντομα (που ΔΕΝ έχει πολλά κατακαλόκαιρο όπως την άνοιξη) οπότε δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. Κάθε βδομάδα πλυντήριο έτσι και αλλιώς.
Δεν μου έχει ξεβαψει κανένα. Και είναι όλα μαύρα! Τα παπούτσια ειδικά, πιο μαύρα πεθαίνεις!!!
Το πρόβλημα είναι στην... εικόνα!!!!
Απ'τη στιγμή που καβαλάς μηχανή, αυτό έρχεται μόνο του.
Αλλιώς ομως δείχνουν τα ζουμια (πράσινα κόκκινα κίτρινα) σε ένα λευκό, αλλιώς σε ένα μαύρο.
Στο λευκό σου έρχεται να ξεράσεις..... Τραγική εικόνα. Σαν νεκροθάφτης που δουλεύει στο animal planet!!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
(άσχετο)


Ασθενής : Γιατρέ τα δόντια μου έγιναν μπλε

Γιατρός : Τι να σας πω; φορέστε καφέ γραβάτα
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Nordcode jackal air. 108 euro. Βγαίνει και σε παντελόνι. Διάτρητο με όλες τις προστασίες και αφαιρούμενη αντιανεμική και αδιάβροχη επένδυση. Βαριά κατασκευή, δεν θυμίζει καλοκαιρινό.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχω το LS2 ALBA και είμαι ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές αλλα νομίζω πως ό,τι φουλ διάτρητο και να πάρεις την ίδια δουλειά θα κάνεις.

Καλοκαίρι μέσα στην πόλη σταματημένος σε φανάρι με 33+ βαθμούς νομίζω ότι δε θα κάνει διάφορα το ένα μπουφάν με το άλλο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σταματημένη μηχανή σε φανάρι και δροσιά μόνο αν έχει κλιματισμό να σε φυσάει (δεν έχω ψάξει αν μετά το στερεοφωνικό έχουν εξοπλιστεί και με τέτοιο).
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σταματημένη μηχανή σε φανάρι και δροσιά μόνο αν έχει κλιματισμό να σε φυσάει (δεν έχω ψάξει αν μετά το στερεοφωνικό έχουν εξοπλιστεί και με τέτοιο).
Υπάρχουν μπουφανακια με "αιρ-κοντίσιο"!!!
Παλιά είχα δει μια τέτοια "πατέντα", αλλά μάλλον δεν τσούλισε!!! :laugh:
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Εγώ προτίμησα το siima το οποίο γίνεται από φουλ χειμερινό φουλ καλοκαιρινό και όλα τα ενδιάμεσα.ριξε μια ματιά γιατί το φουλ καλοκαιρινό στους 35+ εθνικη απλά παθαίνεις αφυδάτωση από τον αέρα
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Υπάρχουν μπουφανακια με "αιρ-κοντίσιο"!!!
Παλιά είχα δει μια τέτοια "πατέντα", αλλά μάλλον δεν τσούλισε!!! :laugh:
Το βρήκα το μπουφανακι με το "αιρ-κοντίσιο"!!! :wacky:
Σηκώθητε από καρέκλες ντιβανια καναπέδες..... :ha
 

sam4g

Μέλος
Όνομα
Γεράσιμος
Μοτό
NC750X
Ως κάτοχος του Revit GT Air 2 έχω να πω μόνο καλά λόγια. Θεωρώ το καλοκαιρινό μπουφάν είναι απαραίτητο στην Ελλάδα. Το συγκεκριμένο είναι διάτρητο μόνο στα σημεία που χρειάζεται για να δροσίζεσαι.

Το έχω σε λευκό, αλλά έχω να πω ότι ειδικά αν κινείσαι σε αυτοκινητόδρομους, γίνεται χάλια από έντομα και καυσαέριο.
 

Eliaskat

Μέλος
Όνομα
Elias
Μοτό
GS 1250ADV
Σας ευχαριστώ ολους για την βοήθεια σας .

Θα σας πω ότι δοκίμασα σχεδόν όλα τα μπουφάν που αναφέρατε.

Revit ,

Δοκίμασα το Eclipse 2 και το Airwave 3

το Eclipse 2 δεν μου άφηνε καμιά αίσθηση μοτοσυκλετιστικου μπουφάν.

το Airwave 3 απο την άλλη ήταν φοβερο σε αίσθηση , αλλά και σε τιμή στα 200.

μετα δοκίμασα σε Dainese σε κατωτέρα μοντέλα οπως το Dainese Air Frame D1 Tex.

Εκνευρίστηκα απο το κατάστημα, γιατί ενώ το καρτελάκι του εγραφε 219 μου το άφηνε στα 240 με την έκπτωση!!!

Οταν το ανέφερα μου είπε ότι είναι παλια τιμή κ.λπ. κ.λπ.

Όμως, να πω την αληθεια, έχουν φοβερή εφαρμογή. Αν τα χρήματα δεν ήταν ζήτημα σίγουρα θα πήγαινα για το ENERGYCA AIR TEX JACKET στα 300

Μετα δοκίμασα τα Alpine star.


Τελικά το ALPINESTARS VIPER V3 AIR με κέρδισε με την εφαρμογή του και με το σχέδιο του.

Η τιμή του μου φάνηκε οκ (190€) η αίσθηση του επάνω μου οκ , ήταν και λίγο πιο μακρυ απο το Dainese οπότε και προχώρησα στην αγορά !!

 
Τελευταία επεξεργασία:

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Καλοριζικο το μπουφάν ! Αν και άργησα , ( μπορεί να ενδιαφερει κάποιον άλλον ) εγώ έχω το revit airwave 3 και έχω μείνει ευχαριστημένος .. το συστήνω .
Όσο για το ανοιχτό χρωμα , το καλοκαιρινό δεν έχει αδιάβροχη επένδυση τύπου drystar κτλ όποτε μπαίνει πλυντήριο άνετα .

το φόρεσα στο ταξίδι στην Αλβανία πέρυσι τον Αύγουστο με πάνω από 30-33 βαθμούς κάθε μέρα , πως να την παλέψεις με το χειμερινό που λέτε κάποιοι ; Έιναι χοντρό ακόμα και με ανοιχτούς αεραγωγούς
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Ερωτησούλα, γιατί χθες πήγα με την μηχανή στην δουλειά, μετά από καιρό και σε όλη την διαδρομή σκεφτόμουν, ότι αν φορούσα κάτι παραπάνω θα λιποθυμούσα από την ζέστη!
Γυρνούσα από ελευσίνα και ο αέρας ήταν καυτός! Φορούσα βερμούδα από κάτω carhartt και τα πόδια μου ένιωθαν την κάψα! Από πάνω φορούσα ένα t-shirt, (λάθος μου) αλλά το μπουφαν δεν παίζει να το φορούσα με τίποτα.
Με τα 40άρια που κάνει εδώ τα καλοκαίρια, ενδείκνυται ένα καλοκαιρινό μπουφάν ή και με αυτό θα βράζεις? Θέλω να πάρω ένα, γιατί ήμουν τελείως ακάλυπτος.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ερωτησούλα, γιατί χθες πήγα με την μηχανή στην δουλειά, μετά από καιρό και σε όλη την διαδρομή σκεφτόμουν, ότι αν φορούσα κάτι παραπάνω θα λιποθυμούσα από την ζέστη!
Γυρνούσα από ελευσίνα και ο αέρας ήταν καυτός! Φορούσα βερμούδα από κάτω carhartt και τα πόδια μου ένιωθαν την κάψα! Από πάνω φορούσα ένα t-shirt, (λάθος μου) αλλά το μπουφαν δεν παίζει να το φορούσα με τίποτα.
Με τα 40άρια που κάνει εδώ τα καλοκαίρια, ενδείκνυται ένα καλοκαιρινό μπουφάν ή και με αυτό θα βράζεις? Θέλω να πάρω ένα, γιατί ήμουν τελείως ακάλυπτος.
Εγώ πάντα φοράω καλοκαιρινό μπουφάν και μια δυο φορές που δεν φόρεσα καιγομουν περισσότερο.
Μιλάω για κέντρο.....
Γενικά η άσφαλτος σε μια πτώση καιει περισσότερο χωρίς μπουφαν
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ερωτησούλα, γιατί χθες πήγα με την μηχανή στην δουλειά, μετά από καιρό και σε όλη την διαδρομή σκεφτόμουν, ότι αν φορούσα κάτι παραπάνω θα λιποθυμούσα από την ζέστη!
Γυρνούσα από ελευσίνα και ο αέρας ήταν καυτός! Φορούσα βερμούδα από κάτω carhartt και τα πόδια μου ένιωθαν την κάψα! Από πάνω φορούσα ένα t-shirt, (λάθος μου) αλλά το μπουφαν δεν παίζει να το φορούσα με τίποτα.
Με τα 40άρια που κάνει εδώ τα καλοκαίρια, ενδείκνυται ένα καλοκαιρινό μπουφάν ή και με αυτό θα βράζεις? Θέλω να πάρω ένα, γιατί ήμουν τελείως ακάλυπτος.
Οτι σου ειπε ο απο κατω σου, ή ο απο πανω μου!!!! :p
Σαντουιτς γιναμε....... :laugh:
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Φυσικά πάντα καλοκαιρινό μπουφάν!
Το κάψιμο από τον ήλιο ίσως δεν το καταλαβαίνεις όσο οδηγείς αλλά είναι εκεί!
Για να μην πω για ενδεχόμενη πτώση!

Σε συνθήκες δε ταξιδιού με πολύ υψηλές θερμοκρασίες (ίσως όχι στην Ελλάδα) λέγεται πως πρέπει να φοράς κλειστό μπουφάν γιατί ο ήλιος και ο αέρας σε αφυδατώνουν σε επικίνδυνο βαθμό..
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Νικ Δεν τα ρωτάνε αυτά..
Σαφώς αγοράζεις μποφανακι κ αμα περισσεύουν τζινακι πανταλόνι με προστασίες.
Για τυχόν αμφιβολίες πάρε έναν τρίφτη κ δοκίμασε τον στον αγκώνα σου...απαλα... :secret:
 
Top Bottom