Επιλογη καλοκαιρινου μπουφαν..........

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Εγώ με το ανθρακί-μαύρο είμαι ασορτί με τη "Γενοβέφα" μου, οπότε δε με χάλασε το χρώμα...





Με τσ' υγείες σας! :ok:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εντος πολης με μαυρο.... σας ευχομαι καλες δροσιες:D
Η "μαυρη" αληθεια ειναι αυτη...:D
Το ανοιχτοχρωμο και ελαφρυ revit φοριεται και με 40ρια στην Αθηνα και το σκουροχρωμο προπελας κατω απο 30 και πολυ καλο σε ταξιδια!
Προσοχη στην επιλογη χρωματος...λοιπον:)
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Nordcap Terra Flow Dark Grey

Μόλις παρέλαβα. Έχει καμία βδομάδα που κυκλοφορεί.

Το μόνο μείον το χρώμα. Υπάρχει σε μαύρο και γκρι.
Το μόνο μπουφάν που έχω δει που είναι καλοκαιρινό κι είναι 3/4

Αποσπώμενες τσέπες παντού, προστατευτικο πλάτης και αδιάβροχο φλου.

Δείτε

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πολλά χρόνια με μαύρο dainese. Τα τελευταία δύο με λευκό/ελαφρώς γκρί/ασημί πως στο καλό να το πω, Scott.

ΚΑΜΜΙΑ διαφορά στην κίνηση της Αθήνας και σταματημένος κλπ. Ναι ζεσταίνεσαι όσο περιμένεις στο φανάρι. Ναι δροσίζεσαι ακόμα και με ταχύτητες βαδίσματος. Το πρόβλημα δεν είναι το χρώμα, είναι ότι είσαι ντυμένος με κάτι συνθετικό και το δέρμα δεν αναπνέει επαρκώς. Το να είσαι ντυμένος βέβαια είναι καλό γιατί όταν κάποιες φορές δοκίμασα να βγω τοπικά χωρίς μπουφάν, έβρασα χειρότερα, ο ήλιος σε γυμνό δέρμα είναι απίθανα άσχημος σαν αίσθηση. Εννοείται πως ιδανικά θα φορούσε κάποιος ένα ύφασμα quickwick μακρυμάνικο ας πούμε, αλλά είναι προφανώς αδύνατον αυτό κάθε μέρα.

Σαν χρήση, το μαύρο καταλαβαίνεις ότι λερώθηκε μόλις το πλύνεις. Το λευκό λερώνεται μόνο που το κοιτάς. Και εννοείται πλυντήριο, εννοείται δεν καθαρίζει εντελώς με τίποτα, οι λεκέδες στα σημεία που "τσακίζει" το ύφασμα είναι ανεξίτηλοι.

Οπότε, προτείνω σκούρο χρώμα.

Για όσους πιστεύουν ότι είναι σίγουρα ζεστό γιατί είναι μαύρο, ας διαβάσουν σχετικά άρθρα που έχουν γίνει με θερμομετρήσεις σε κλειστά αυτοκίνητα (μηδαμινή διαφορά μεταξύ χρωμάτων) ή πιο απλά ας δουν τους Βεδουΐνους. Λευκά φορούν μόνο σαν ρούχα "επίσημα/εξόδου", στις καμήλες πάντα μαύρα. Δεν πιστεύω να είναι χαζοί. Βέβαια, όπως πάντα, ΥΜΜV.

edit:
Τώρα είδα την προηγούμενη σελίδα ότι το πήρες, καλοφόρετο :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@amyroukai , Γιάννη για τους Βεδουΐνους δεν ξέρω, αλλά αυτό με τα αυτοκίνητα αλλιώς θυμάμαι κάτι άρθρα - έρευνες..... Και 15°C διαφορά ανάμεσα σε λευκά και μαύρα και το θυμάμαι πολύ καλά!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
@amyroukai , Γιάννη για τους Βεδουΐνους δεν ξέρω, αλλά αυτό με τα αυτοκίνητα αλλιώς θυμάμαι κάτι άρθρα - έρευνες..... Και 15°C διαφορά ανάμεσα σε λευκά και μαύρα και το θυμάμαι πολύ καλά!
Αν μιλάς για θερμοκρασία επιφάνειας στο χρώμα, ναι και ακόμα μεγαλύτερες διαφορές.
Αν μιλάς για θερμοκρασία στο εσωτερικό, όχι, διαφορά ήταν της τάξης των χαμηλών μονοψήφιων βαθμών. Μεταξύ άλλων, υπάρχει και σχετικό βίντεο από τους γνωστούς mythbusters, όπου το ένα αυτοκίνητο φτάνει τους 52 βαθμούς και το άλλο τους 57, και στα δύο πεθαίνεις εννοείται. Εντύπωση μου έκανε τεστ εφημερίδας στο Ντάλας όπου αυτοκίνητο σκούρο με παράθυρα "κατάμαυρα" κλειστά, είχε ίδια θερμοκρασία στο εσωτερικό του με λευκό με παράθυρα κατεβασμένα και το πιο θερμό ήταν κόκκινο με διάφανα παράθυρα κλειστά, το οποίο δεν δικαιώνει τον γραικό ηλίθιο με το "υπουργικό" σαξόραλο ή το τζιπΣ, αλλά επιβεβαιώνει ότι οι γυάλινες επιφάνειες επηρεάζουν τα τετράτροχα περισσότερο από το χρώμα.

Σε ότι αφορά τα μπουφάν, όπου το εξωτερικό κέλυφος δεν πατάει στο δέρμα αλλά παρεμβάλλεται η φόδρα, με δεδομένο ότι το ύφασμα δεν έχει την θερμοχωρητικότητα που έχει το μέταλλο, ότι έχει μεγαλύτερη επιφάνεια υλικού ανά μέτρο επιφάνειας λόγω πλέξης αντί συμπαγούς γυαλιστερού άρα υπό την ίδια ηλιοφάνεια ζεσταίνεται λιγότερο και του ότι υπάρχει εξάτμιση του ιδρώτα που κατεβάζει την θερμοκρασία της φόδρας, οι διαφορές στο εσωτερικό θα είναι ακόμα πιο μικρές. Θεωρώ ότι πιο σημαντική είναι η πλέξη του δικτυωτού του κελύφους και της φόδρας στην επιλογή και εκεί η dainese υπερέχει της Scott (στα δικά μου μπουφάν πάντα). Μεταξύ σοβαρού και αστείου, αν βρω καταγραφικό θερμόμετρο κάποια στιγμή θα το κάνω "βόλτα" και με το ένα μπουφάν και με το άλλο να δω και αριθμητικά.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σίγουρα τα τζάμια επηρεάζουν πολύ περισσότερο!
Με φιμέ και κλειστά έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα ανεξαρτήτως χρώματος. Το χρώμα άλλωστε που επηρεάζει την εσωτερική θερμοκρασία της καμπίνας, είναι αυτό στην οροφή. Οι γυάλινες επιφάνεις είναι πολύ μεγαλύτερες και λειτουργούν ως θερμοσίφωνας ηλιακός!
Σε χώρες με έντονη ηλιοφάνεια και ακραία υψηλές θερμοκρασίες, τα λευκά, ασημί και μπεζ ανοικτό, είναι το 90% των οχημάτων (μιλάω για ΗΑΕ, Ομαν κλπ...)

Τώρα για τα μπουφάν, όσα λέμε για το χρώμα , επηρεάζουν στις πολύ μικρές ταχύτητες εντός πόλης και κυρίως όσο είσαι σε στάση στα φανάρια. Εκεί έχω δει μεγάλη διαφορά, όπως την αισθάνομαι στο κορμί μου, μεταξύ ανοικτόχρωμων και σκούρων χρωμάτων. Επίσης το ίδιο με το κράνος. Μόνο λευκό κράνος πλέον και ανοικτόχρωμα μπουφάν!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Nordcap Terra Flow Dark Grey

Μόλις παρέλαβα. Έχει καμία βδομάδα που κυκλοφορεί.

Το μόνο μείον το χρώμα. Υπάρχει σε μαύρο και γκρι.
Το μόνο μπουφάν που έχω δει που είναι καλοκαιρινό κι είναι 3/4

Αποσπώμενες τσέπες παντού, προστατευτικο πλάτης και αδιάβροχο φλου.

Δείτε

το παρήγγειλα ;)
τεχνικό μπουφανάκι!!!
Εχει κι εξωτερική αδιάβροχη επένδυση, πολύ χρήσιμη κι εύχρηστη! Για καλοκαίρι είναι χρήσιμο και για χωματάδα, βάζοντας εσωτερικά το θώρακα ή τη "ζακέτα" με τις προστασίες, αφαιρώντας τις δικές του ;)
Σαν ραλύ μπουφάν ένα πράμα!!! (στην Ελλάδα το λες και μπουφάν για 6-7 μήνες, ανάλογα του τι βάζεις από μέσα)
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
το παρήγγειλα ;)
τεχνικό μπουφανάκι!!!
Εχει κι εξωτερική αδιάβροχη επένδυση, πολύ χρήσιμη κι εύχρηστη! Για καλοκαίρι είναι χρήσιμο και για χωματάδα, βάζοντας εσωτερικά το θώρακα ή τη "ζακέτα" με τις προστασίες, αφαιρώντας τις δικές του ;)
Σαν ραλύ μπουφάν ένα πράμα!!! (στην Ελλάδα το λες και μπουφάν για 6-7 μήνες, ανάλογα του τι βάζεις από μέσα)
Για εσωτερικό θώρακα πρέπει να πάρεις ένα νούμερο μεγαλύτερο το μπουφάν;
Στο νούμερο που το πήρα για να μου είναι εντάξει, δεν νομίζω να χωράω αν βάλω και θώρακα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για εσωτερικό θώρακα πρέπει να πάρεις ένα νούμερο μεγαλύτερο το μπουφάν;
Στο νούμερο που το πήρα για να μου είναι εντάξει, δεν νομίζω να χωράω αν βάλω και θώρακα
Ναι μου κάνει ακριβώς το Μ, αλλά πήρα L. Βοηθάει και στον εξαερισμό το καλοκαίρι και δεν πλέει, μια χαρά εφαρμόζει το ένα νούμερο + γιατί το Μ μου κάνει οριακά. Ακριβώς 100% πάνω μου,οπότε δυό -τρία κιλά αν πάρω θα έχω θέμα έτσι κι αλλιώς. Ένα νούμερο + κι είμαι ΟΚ.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Η Nordcap εχει πραγματι καποια μοντελα που αξιζουν!
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
@Pikinos @forester καλορίζικο. Κάντε & ένα review όταν το δοκιμάσετε. Με ενδιαφέρει για χρήση χωμάτινη από Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο (περίπου όπως την περιγράφει & ο forester)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@Pikinos @forester καλορίζικο. Κάντε & ένα review όταν το δοκιμάσετε. Με ενδιαφέρει για χρήση χωμάτινη από Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο (περίπου όπως την περιγράφει & ο forester)
οκ αλλά το review θα στο δώσω το Σεπτέμβριο :laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
οκ αλλά το review θα στο δώσω το Σεπτέμβριο :laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Δεν μπορούσα να περιμένω μέχρι Σεπτέμβριο.... :laugh:


Το αδιάβροχο-αντιανέμικο είναι αποθηκευμένο στην πίσω τσέπη του μπουφάν, θα βοηθήσει πολύ όταν έχει ψύχρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Δεν μπορούσα να περιμένω μέχρι Σεπτέμβριο.... :laugh:

Έχοντας το μπουφάν κάνα 2 μήνες το μόνο αρνητικό που εχω παρατηρήσει ειναι τα φερμουάρ στα μανίκια. Δεν λες ότι κλείνουν και ανοίγουν εύκολα εν κινήσει. Κάποιες φορές μπορεί να κολλησουν πιάνοντας το ύφασμα εσωτερικά.
Θα προτιμούσα να ηταν σαν το κεντρικό.

Κατα τα άλλα ειναι σούπερ
 
Top Bottom