Επισκευή ζαντών

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Να'μαστε λοιπον στην ιστορια που υποσχεθηκα να δημοσιευσω...ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ!!!:yes:
αποκλειεται να σε ενδιαφερει...
οι ζαντες του πλεον δεν ειναι στρογγυλες...ειναι εντελως τετραγωνες...
μην του δινεις σημασια...
εχει 'ξεκουτιανει'' τελειως απο τα χτυπηματα στα βουνα...:wacky:
πως να στο πω βρε κωστη ????:thumbsdown:το κεφαλι του και οι ζαντες , ενα πραμα πια εχουν γινει !!:laugh:
Και ειναι ακριβως οπως τα λεει ο Γιωργης...που τις ξερει απο κοντα και μετα μαλιστα μετα απο τοσα χωματα ολα αυτα τα χρονια με την Γερμανιδα μου αλλά και με τελειωτικο χτυπημα στο 1ο trail ride οπου ενα κομματι διαδρομης...βραχοκηπος σημαδεψε την πισω ζαντα με δυο στραβωματα ΝΑ(με το συμπαθειο...:D) ηταν η ωρα να παρουν την αγουσα...:sorry:

Τακαρω λοιπον την Γερμανιδα μου και με βαρια καρδια στελνω τις ζαντες Αθηνα...στους "ειδικους"...δεν ηλπιζα και πολλα βεβαια ...αφου η εικονα τους ηταν @#!#@!%...:cry:οπως τα ειπε ο ΓλυκοΓιωργης απο πανω...αλλά η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια...
Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Στελιο που το ετρεξε το θεμα και ενδιαφερθηκε ΠΟΛΥ να βοηθησει...παρεληφθησαν λοιπον οι ζαντες και πηγαν σε επωνυμα μαγαζια...Η απαντηση που εισεπραττα ηταν "ρε φιλε ουτε καν που θα τις πιασω δεν αξιζει δεν γινεται..."και αλλος γνωστος στο χωρο μου ειπε"φιλαρακι ειναι για πεταμα.Θα παω αν θες να σου παρω 2 στεφανια excel να γινουν ζαντες"...με ΤΙΠΟΤΑ δεν ερχονται...κοστος...ουτε λιγο ουτε πιο λιγο...700+ ευρω...:eek::eek::eek:...αρχισα να με ζωνει κρυος ιδρωτας...:hungover:και εριχνα μερικα...ευχελαια και επικλήσεις για την ποιοτητα των Στεφανιων της μαμας...ο Οσιος Στελιος λοιπον :p κατα κοσμο @alfa7 εβαλε τα μεγαλα κονε γνωριμιες κλπ(να μου πεις BMW εχει ο ανθρωπος εχει μια κλαση...τς...αν δνε παινεψουμε και το σπιτι μας βεβαιως βεβαιως...:happy:) και η συνεχεια πηγε σε ενα μαγαζακι ...αγνωστο...:rolleyes:οπου υπηρχε ενας....
...κάπου υπάρχει μάγος... ο Matho θα δει τις δικές του που φτιάξαμε πρόσφατα και θα πεί.....
Μην μακρυγορω αλλο...
Λοιπόν το παλικάρι λέγεται Νίκος Τζάνος.
Το εργαστήρι με ταμπέλα 'ΖΑΝΤΕΣ', έχει πρέσες περιστρεφόμενες και άλλα μηχανήματα και φτιάχνει αποκλειστικά και μόνο ζάντες.
Είναι το εργαστήρι του παππού από το 1942 και έφτιαχνε ρόδες για κάρα κλπ.Μετά το ανέλαβε ο μπαμπάς και εδώ και 10+χρόνια το δουλεύει ο υιός, με γνώσεις αλλά και πτυχίο
στη κατεργασία μετάλλων.

Πολύ μεράκι, πολύ προσεχτικός και επίμονος φαντάσου στη μπροστά σου ζάντα επεσήμανε 27 χτυπήματα...Δεν χρησιμοποιεί θέρμανση ή τόρνο, αλλά μόνο σταδιακό πρεσάρισμα σε περιστρεφόμενο τύμπανο.

Βρίσκεται στην οδό Θεοφιλοπούλου 11 , ΤΚ 11743, Νέος Κόσμος με τηλ 2109249364
Η οδός αυτή είναι κάθετη και κοντά Λεωφόρο Καλλιρρόης, στην εκκλησία του Αγίου Παντελεήμονα.

Σε αυτόν στέλνουν ζάντες οι αντιπροσωπείες...
...Όποιος θέλει κάτι ας πάρει τηλέφωνο τον Στελιο να τον κατατοπίσει και να πάρει και τηλ το παλικάρι (το Νίκο) για να κάνει ότι καλύτερο μπορεί...


Το αποτελεσμα παιδες με τις ζαντες ειναι Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο:woot::woot::woot:!!!αφου περασε απ το μυαλο μου οτι ο Στελιος συνομωτησε με το Συμπαν και με λυπηθηκαν και μου αγορασαν καινουρια στεφανια...:cautious::geek:πραγματικα δεν υπαρχει ουτε μιση στραβωματια...εχει κανει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλεια ο φιλος!!!

Απο σημερα λοιπον παλι με την κουκλα μου και μαλιστα με στεφανια για άλλα 7 χρονια σιγουρα...και παλι στον ιδιο θα παω για ισιωμα...:friendship:


Να πω εδω οτι αλλοι 2 απο το Φορουμ με βοηθησαν τα μεγιστα ωστε να παραλαβω τις ζαντες μεταφεροντας τες στην Πατρα...και τους ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και τους 2...:secret::yew:

Το ολο στορυ το δημοσιευω οχι για να κανω διαφημιση σε καποιον,ειναι γνωστο αλλωστε οτι δεν ειναι του..γουστου μου κατι τετοιο,αλλά ειμαστε πολλοι οι χωματολαγνοι και τα στεφανια που κοπαναμε ειναι...πολλα και...τετραγωνα.Ισως λοιπον ενδιαφερεται κι αλλος φιλος να κανει τετοια δουλεια με τα δικα του στεφανια...;)
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Καλά κάνεις Κώστα και το δημοσιεύεις γιατί μόνο τα αρνητικά σχολιάζουμε.αξιζει το παλικάρι να γίνεται διαφήμιση για να έχει δουλειά (εφ´οσον το κάνει με μεράκι)...10000 μπράβο σε όλους που συμμετείχαν και φυσικά στον Νίκο για την δουλειά του! Αν ελεγες στο περίπου ένα κόστος θα βοηθουσε,αν για κάποιο λόγο δεν θέλεις ,σεβαστό
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μαθο οταν γραψατε για μαγο, εκει πηγε το μυαλο μ.
Στην αθλια υπογα:D
Αν ομως μπορει να γινει κατι σε ζαντα, μονο εκει γινεται :cool:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μαθο οταν γραψατε για μαγο, εκει πηγε το μυαλο μ.
Στην αθλια υπογα:D
Αν ομως μπορει να γινει κατι σε ζαντα, μονο εκει γινεται :cool:
Μας είναι γνωστό ότι ο μόνος που πρεσσαρει είναι αυτός.... Όλα τα *λαστιχαδικα*εκεί πανε
Θέλει το στεφάνι λυμένο βέβαια... Χωρις ακτίνες.
Ένα στεφάνι δικό μου και ένα του Σταύρου @staga1200... Δεν τα κατάφερε.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Η επισκευή ζάντας απαιτεί δικό της θέμα, όντας πρόβλημα πολλών αναβατών!
Μεταφέρονται εδώ λοιπόν όσα αναφέρθηκαν στην "ακτινολόγηση".
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μας είναι γνωστό ότι ο μόνος που πρεσσαρει είναι αυτός.... Όλα τα *λαστιχαδικα*εκεί πανε
Θέλει το στεφάνι λυμένο βέβαια... Χωρις ακτίνες.
Ένα στεφάνι δικό μου και ένα του Σταύρου @staga1200... Δεν τα κατάφερε.
Κι εμένα στο Tiger 1050 , σε χυτή ζάντα , δεν είχε 100% αποτέλεσμα.
Είπαμε μάγος κι όντως είναι εξαιρετικός!
Αλλά κάποια πράγματα όντως ΔΕ γίνονται.
Το βέβαιο είναι ότι δεν υπάρχει άλλος που να κάνει ότι κάνει αυτός. Αν είναι να γίνει κάτι, αν κάτι όλοι οι υπόλοιποι το αποφεύγουν, πάμε εκεί. Αν κι εκεί δε γίνει, ε δε γίνεται. Πας σε καινούρια έπειτα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εγώ ,στην περίπτωση του @mAthosalas(βλ.χώμα) ,θα'βαζα EXCEL πάντως.
Τουλάχιστον στον εμπρός τροχό ,γιατί αυτός την "ακούει" συνήθως.
Καμία σχέση σε ποιότητα κ αντοχή με ότι άλλο κυκλοφορεί.
Στο Τενερέ είχα βάλει EXCEL μπροστά κ ενισχυμένες ανοξείδωτες ακτίνες.
Στο χώμα δούλευα 1,5 BAR με απλή σαμπρέλα ,κ 1 BAR με HD σαμπρέλα.
Είχα ακούσει αρκετές φορές το γνωστό γκάπ ,από φυτευτή πέτρα ,κ ποτέ δεν υπήρξε παραμόρφωση στη ζάντα.
Ούτε καν ακτινολόγηση δεν χρειάστηκε στα τόσα χρόνια που την είχα πάνω.
Ούτε ζυγοστάθμιση της έκανα ,αφού άλλαζα χωμάτινο-ασφάλτινο συχνά ,κ το βάλε/βγάλε βαρίδια ,θα αύξανε το κόστος/αλλαγή.
Ποτέ δεν μου κούνησε στην άσφαλτο ,μέχρι κ την τελική της ,κ την πήγαινα συχνά κει σα πάν.
Κακά τα ψέματα ,ότι πληρώνεις παίρνεις ,κ τα ημίμετρα συνήθως αποδεικνύονται ακριβότερα από τις τελεσίδικες λύσεις.
ΟΚ ,μπράβο στον μάστορα κ σίγουρα είναι καλός στην δουλειά του ,αλλά ,αφού αποδεδειγμένα είναι αδύναμες κ στράβωσαν σε 27 σημεία ,θα ξαναστραβώσουν πάλι.
Ειδικά τώρα ,που έχουν υποστεί ίσιωμα ,ένα χτύπημα στο ίδιο ,ή σε κοντινό σημείο ,σημαίνει κ πιθανό ΚΡΑΚ.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Οτι λεει ο Γατος Αν τα στεφανια απο γεννησιμιου τους ειναι μαπα καποια στιγμη θελουν αλλαγμα Δεν μπορεις να τα ισωνεις καθε φορα
Το ιδιο και οι did που εχουν τα ΤΑ (και αλλα μοντελα) Τερας αντοχης! Και εγω δεν κανω ζυγοσταθμηση, δεν εχουν στραβωσει ποτε, και ακτινολογηση εκανα μονο μια φορα (χωρις να χρειαζοταν απαραιτητα)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@el-Gatto Κωστα φυσικα και ενα ζευγος excel θα ηταν ιδανικη λυση... Σκεφτομαι οτι το κοστος ειναι υψηλο ομως και καλυτερη λυση επελεξα την σωστη επισκευη...και αφηνω μια ελπιδα μελλοντικα για 2ο χωματινο ματοσακο...οπως πρεπει...αν δεν,τοτε θα δω πως θα συμπεριφερθουν οι ζαντες και πραττω αναλογα...
Οσο για τα 27 κοπανηματα εμπρος...ισως ειναι κ λιγα σε σχεση με τον τροπο που χαιρομαι τη Γερμανιδα στα βουνα 7 χρονια τωρα,αλλα και το συνηθες τεραιν του Παναχαικου οπου οι φυτευτες κ οι κροκαλες ειναι πανταχου ...χαμογελαστες :D...
Παντως μολις μονταρα τις ζαντες ξαναθυμηθηκα πως ρολλαρει η μοτοσυκλετα χωρις κραδασμους απο...στεφανια :inlove:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κι εμένα στο Tiger 1050 , σε χυτή ζάντα , δεν είχε 100% αποτέλεσμα.
Είπαμε μάγος κι όντως είναι εξαιρετικός!
Αλλά κάποια πράγματα όντως ΔΕ γίνονται.
Το βέβαιο είναι ότι δεν υπάρχει άλλος που να κάνει ότι κάνει αυτός. Αν είναι να γίνει κάτι, αν κάτι όλοι οι υπόλοιποι το αποφεύγουν, πάμε εκεί. Αν κι εκεί δε γίνει, ε δε γίνεται. Πας σε καινούρια έπειτα.
Ε ναι ετσι ειναι...αν η κατασταση μιας ζαντας ειναι μη αναστρεψιμη παμε γι αλλα...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ε ναι ετσι ειναι...αν η κατασταση μιας ζαντας ειναι μη αναστρεψιμη παμε γι αλλα...
Μάθο τα δικά σου χτυπήματα στην πίσω (ειδικά το ένα εγώ στο έδειξα...:D) ήταν στο χείλος και φαινόταν με τη μία. Όπως το είδα, ανήκει στις επισκευές που γίνονται (δύσκολα, από λίγους, αλλά γίνονται).
Είναι και κάτι στεφάνια που κοπανάνε σε κάτι σημεία περίεργα και παίρνει όλο το στεφάνι, δε μπορώ να το πω με λέξεις.... πώς και πού ακριβώς χαλάνε. Κι εκεί δε γίνεται τπτ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μην ξεχνάτε την καλύτερη λύση.... 2 ζεύγη ζαντών!
Ένα χωμάτινο... Που δεν σε νοιάζει τίποτα και ένα ασφάλτινη!
Μιλάω για όσους κάνουν πολλά ασφάλτινα χλμ. φυσικά και χρειάζονται ασφάλτινα ελαστικά.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ετσι ;)
το χωμάτινο σετ μου είναι πολύγωνο:laugh:
αλλά δε με νοιάζει κι ούτε στενοχωριέμαι για κάθε νέο χτύπημα:cool:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μην ξεχνάτε την καλύτερη λύση.... 2 ζεύγη ζαντών!
Ένα χωμάτινο... Που δεν σε νοιάζει τίποτα και ένα ασφάλτινη!
Μιλάω για όσους κάνουν πολλά ασφάλτινα χλμ. φυσικά και χρειάζονται ασφάλτινα ελαστικά.
ετσι ;)
το χωμάτινο σετ μου είναι πολύγωνο:laugh:
αλλά δε με νοιάζει κι ούτε στενοχωριέμαι για κάθε νέο χτύπημα:cool:
Kι εγω σκεφτομαι για ενα δευτερο σετ για χωματινη χρηση...να κρατησω το GS και να παρω κι ενα χωματινο μηχανακι ακομα :D
Που εχει πιο πολλα λ7?τζοκερ?λαικο λαχειο?Σειρηνα ΑΕ movies?...που...:mooning::p
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Στο ιδιο μαγαζι ειχε στειλει ο Πετσακιας τη δικη μου τη μπροστα ζαντα και εγινε σαν καινουρια!!! Αψογη δουλεια με χαμηλο κοστος
Υγ : Νομιζα τον ελεγαν Τζαφο :laugh:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αν ελεγες στο περίπου ένα κόστος θα βοηθουσε,αν για κάποιο λόγο δεν θέλεις ,σεβαστό
Κόστος?
Για τις ζαντες μου κ συμφωνα με τη δουλεια που ηθελαν για να ξαναγινουν στρογγυλες το κοστος ηταν 50€ για καθε ζαντα...συν κατι ψιλα για μεταφορα Πατρα Αθηνα Πατρα...
 

Ktmalx

Μέλος
Όνομα
Alexandros
Μοτό
Ktm adventure 990 09
Σε γνωστό μαγαζί στην Αθηνά για ακτινολογιση πίσω ζάντας μου είπαν 30 και περιμενω τα αποτελέσματα...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για τις ζαντες μου κ συμφωνα με τη δουλεια που ηθελαν για να ξαναγινουν στρογγυλες το κοστος ηταν 50€ για καθε ζαντα...συν κατι ψιλα για μεταφορα Πατρα Αθηνα Πατρα...
Στα 50...ηταν και βάλε βγάλε ακτίνες και ακτινολογηση?
Από ότι ξέρω δεν κάνει ακτινολογηση ο Μαστορας.
 
Top Bottom