Επισκευή KTM 990 ADV

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
ο.κ μαλλον ετσι ειναι απο μαμα
ενας ακομα να το ελενξει και να μας πει για να το διπλοτσεκαρουμε,please
Αν εννοεις την κινηση του κυλινδρικου αξονα προς ολες τις κατευθυνσεις τοτε και στο δικο μου WP ετσι ειναι
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
1ον) Σημαδι από τον λασπωτηρα ειχε και εμενα ένα μικρο σημαδι από την δεξια πλευρα στο ψαλιδι οχι απο την μερια της αλυσιδας,αλλα το ειχα παρει εντελως τυχαια πρεφα πριν χρονια και τον ειχα κοψει λιγο κιεγω,το θυμηθηκα τωρα που το γραψατε
2ον) Το εχω στο διπλο όταν το δοκιμασα και ΟΧΙ δεν εχει τζογο δεξια -αριστερα το αμορτισέρ Χριστόφορε!(να αρχισω να ανησυχω?χα χα :D)
 
Τελευταία επεξεργασία:

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Μάλλον σε εκείνο το σημείο θα είναι σαν μαχαίρι. ... o_O
Κουφά πράγματα. ..οντως

advφον!!
Οντως κουφα!:confused:Και ναι το πλαστικο καταφερνει να λειαινει το αλουμινιο σε εκεινο το σημειο :laugh:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
1ον)
...Το εχω στο διπλο όταν το δοκιμασα και ΟΧΙ δεν εχει τζογο δεξια -αριστερα το αμορτισέρ Χριστόφορε!(να αρχισω να ανησυχω?χα χα :D)
Σταμάτη περιστροφική κίνηση δεξιά -αριστερά αν κάνει...
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Και δεν το είδα ,γιατί ήταν πίσω απο τον λασπωτήρα κ δεν φαινόταν ,και μή όντας υποψιασμένος ,δεν τον τράβηξα για να ελέγξω.
Μόλις τραβήχτηκε ο λασπωτήρας όμως ,τα σημάδια ήταν εκεί.
Και όχι μόνον.
Ο λασπωτήρας ήταν φαγωμένος κ απο την μεριά της αλλυσίδας ,αφού σε κάποιες φάσεις αυτή έβρισκε πάνω του.
Σχεδιαστικό fail.
Προφανώς ,μπήκε ο ίδιος λασπωτήρας που υπήρχε στο 950 ,αλλά με την διαδρομή της ανάρτησης του 990 αρκετά μειωμένη ,υπήρξε αυτό το αποτέλεσμα.

Οπως κ να'χει ,σήμερα σενιαρίστηκε καταλλήλως. :ok:




Με την καλή κουβέντα στο στόμα είσαι πάντα μαστροΚλούνη. :friend:
α)Ολα τα 990 εχουν φαγωμενο λασπωτηρα στην μερια της αλυσιδας
β)Και εμενα ειναι σπασμενος ακριβως στο ιδιο σημειο, ειναι λογω της ζεστης απο πισω πιστευω...
γ)Οσο για το φαγωμα τι να πω, δεν το περιμενα και θα κατσω να το ψαξω, δεν ειχα ιδεα για τετοιο πραγμα..
δ)δεν ειμαι υπερ για το 16αρι που μπηκε....θα αυξηθει η καταναλωση ειναι το μονο σιγουρο...γιατι απο γκαζι το μηχανακι ειναι μια χαρα..δεν του λειπει να χρειαζεται τετοια κολπα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Σταμάτη περιστροφική κίνηση δεξιά -αριστερά αν κάνει...
Όχι Θαναση δεν κανει καμία κινηση αποτι ειδα,δοκιμασα με το χερι και δεν εχει τζογο δεξια αριστερα αν καταλαβα καλα από αυτο που ρωτάει ο Χριστόφορος ;)
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
για να παω να δω κι εγω μηπως βοηθησω.... θελετε να πιασω το ελατηριο να δω αν γυρναει?? η να προσπαθησω να κουνησω ολο το αμορτισερ δεξια αριστερα μπρος πισω??
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Όχι Θαναση δεν κανει καμία κινηση αποτι ειδα,δοκιμασα με το χερι και δεν εχει τζογο δεξια αριστερα αν καταλαβα καλα από αυτο που ρωτάει ο Χριστόφορος ;)
Καλό πιστεύω είναι αυτό...Όχι οτι το άλλο είναι πρόβλημα,σε λογικά πλαίσια πάντα...

....δεν ειμαι υπερ για το 16αρι που μπηκε....θα αυξηθει η καταναλωση ειναι το μονο σιγουρο...γιατι απο γκαζι το μηχανακι ειναι μια χαρα..δεν του λειπει να χρειαζεται τετοια κολπα.
Σε εμένα πάντως (950 ADV καρπυρατέρ) η κατανάλωση μειώθηκε μιας και το έχω αλλάξει σε 16άρι,απλά και μόνο γιατί ο κινητήρας γυρίζει πιο εύκολα,
με λιγότερο φορτίο δηλ.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
για να παω να δω κι εγω μηπως βοηθησω.... θελετε να πιασω το ελατηριο να δω αν γυρναει?? η να προσπαθησω να κουνησω ολο το αμορτισερ δεξια αριστερα μπρος πισω??
Πιάσε το σώμα ,κ με τα δυό σου χέρια ,κ προσπάθησε να το στρέψεις δεξιά-αριστερά.(σά να θέλεις να το βιδώσεις-ξεβιδώσεις)
ΟΧΙ πάνω κάτω - Ούτε μέσα έξω -Δεν παίζει.
Να δεις δηλ. αν έχουν τζόγο οι βάσεις του πάνω στους πείρους/βίδες πάκτωσης.
Βασικά ,με το μηχανάκι κουστουμαρισμένο ,μόνο στην έδραση του ψαλιδιού μπορείς να δείς αν έχει τζόγο.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
παιδες κουνιεται...το καταλαβαινεις οτι κουνιεται πανω-κατω γιατι κουνιεται και το δοχειο αζωτου!!
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Πιάσε το σώμα ,κ με τα δυό σου χέρια ,κ προσπάθησε να το στρέψεις δεξιά-αριστερά.(σά να θέλεις να το βιδώσεις-ξεβιδώσεις)
ΟΧΙ πάνω κάτω - Ούτε μέσα έξω -Δεν παίζει.
Να δεις δηλ. αν έχουν τζόγο οι βάσεις του πάνω στους πείρους/βίδες πάκτωσης.
Βασικά ,με το μηχανάκι κουστουμαρισμένο ,μόνο στην έδραση του ψαλιδιού μπορείς να δείς αν έχει τζόγο.
Δεν υπαρχει τζόγος :mad::p
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
...
δ)δεν ειμαι υπερ για το 16αρι που μπηκε....θα αυξηθει η καταναλωση ειναι το μονο σιγουρο...γιατι απο γκαζι το μηχανακι ειναι μια χαρα..δεν του λειπει να χρειαζεται τετοια κολπα.
Σε εμένα πάντως (950 ADV καρπυρατέρ) η κατανάλωση μειώθηκε μιας και το έχω αλλάξει σε 16άρι,απλά και μόνο γιατί ο κινητήρας γυρίζει πιο εύκολα,
με λιγότερο φορτίο δηλ.
Είχα βάλει 16άρι κ στο ADV950 στο SM950 που είχα.
Η κατανάλωση είχε μειωθεί ,γιατί σε ορεινό επαρχιακό κ χώμα ,μπορούσα να είμαι με 1 πάνω παντού ,με λιγότερες στροφές κ ελαχιστοποιώντας τις αλλαγές.

Στο τελευταίο 36άωρο που έκανα με το SM ,όπου οι διαδρομές ήταν κατά 90% επαρχιακό δίκτυο ,είχα μέση κατανάλωση 6,5lt/100km.
Και είμαι σίγουρος γι'αυτό ,μια κ κράτησα...
Στατιστικά Στοιχεία:
Μοτοσυκλέτα: ΚΤΜ-950sm
Συνολο kmέτρων: 1,860
Συνολικά: 9 Ανεφοδιασμοι
Συνολικά: 120 lt Βενζίνη - ( 201,7 € )
Mέση Κατανάλωση: 6,45 lt / 100km


Τώρα ,αν κάποιος θέλει να ταξιδέψει όλο ΕΟ ,Αθήνα-θεσσαλονίκη ,με 160-180 ,τότε ΝΑΙ ,εκεί θα κάψει περισσότερο.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
μεσα στην αθηνα τι λεει το 16αρι?? απο καταναλωση??
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μπορείτε να το δείτε αυτό και απο το δοχείο αζώτου όπως είπε και ο Λάμπρος παραπάνω...
Αν κουνιέται αριστερά - δεξιά έχει τζόγο...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ρε 'σεις, έτσι όπως γυρνάτε όλοι μαζί τα ελατήρια αν μπορούσε να σας δει κάποιος... θα αναρωτιόταν αν φταίει κάποια επιδημία!

Στάλθηκε από το τηλέφωνο που βρίσκεται στο BAR του JOE
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
παιδες κουνιεται...το καταλαβαινεις οτι κουνιεται πανω-κατω γιατι κουνιεται και το δοχειο αζωτου!!
Μπορείτε να το δείτε αυτό και απο το δοχείο αζώτου όπως είπε και ο Λάμπρος παραπάνω...
Αν κουνιέται αριστερά - δεξιά έχει τζόγο...
Αυτό!!! Φαίνεται το δοχείο αζώτου ,μαζί με το ρυθμιστικό της υδρ.προφόρτισης ,να στρέφεται (ελάχιστα) δεξιά-αριστερά.

Σταμάτη ,απ'ότι βλέπω ,όλα τα άλλα αμορτισέρ έχουν flexibility ,εκτός απ'το δικό σου.
Να το κοιτάξεις φίλε...Πρέπει να'χεις θέμα. :p:laugh:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ρε 'σεις, έτσι όπως γυρνάτε όλοι μαζί τα ελατήρια αν μπορούσε να σας δει κάποιος... θα αναρωτιόταν αν φταίει κάποια επιδημία!
ΚΤΜ λεμεναι.............και τα μυαλά στα κάγκελα !!!!!!!!!!!!! :sneaky:
 
Reactions: STF
Top Bottom