Επιχείρησις "Mήδεια".

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Λόγω της κακοκαιρίας και επειδή έχω κάλο στον εγκέφαλο προνόησα και έβαλα 2 μέρες άδεια.
Έτσι χτες ανέβηκα στον Υμηττό με το ποδήλατο αλλά σήμερα ήθελα να κάνω τον γύρο του βουνού με μηχανή και εννοείται όταν παίζει CCM σιγά μη πάρω το 1150.
Τον γύρο του βουνού τον έχω κάνει άπειρες φορές αλλά όχι με τόσο χιόνι.

Ξεκίνησα από την μεριά της Αργυρούπολης και όσο ανέβαινα τόσο ζόριζε το πράμα. Προσπαθούσα να εκμεταλλευτώ το πάτημα των 4 τετρακίνητων που είχαν περάσει πιο πριν από μένα αλλά μετά από κάμποσα κολλήματα και ζμπρωξιμο στοπ...

Για 200 μέτρα δεν μπόρεσα να βγω στο οροπέδιο Υμηττού. Ο αέρας είχε φέρει πολύ χιόνι στον δρόμο και δεν είχε περάσει κανείς. Ούτε μηχανή, ούτε πεζός ούτε τζιπακι. Με βαριά καρδιά αποφάσισα να γυρίσω πίσω αλλά επειδή δεν τα μπορώ αυτά ξεκίνησα για Κρεμαστό Λαγό ώστε να δοκιμάσω να ανέβω στο βουνό από την πίσω μεριά.

Όντως οι δρόμοι εκεί ήταν σε καλύτερα κατάσταση, με χιονάκι αλλά και νερά να τρέχουν από παντού, νερολακουβες, λάσπες και άλλα τέτοια ωραία.

Είχα καλή ροή ως το πιστάκι του Χελιώτη πάνω από το Κορωπί και από εκεί πήρα τον βασικό χωματόδρομο για το στέκι των κυνηγών στο Σέσι Κρωπίας. Η διαδρομή ως εκεί επειδή είναι ανήλια ήταν δύσκολη, είχε αρκετό πάγο αλλά μπόρεσα να φτάσω πάνω.
Από εκεί και ως την κορυφή ήταν καλύτερα απ' ότι περίμενα αλλά δύσκολα. Για κάμποσα χιλιόμετρα ήμουν με πρώτη ταχύτητα αλλά είχα μια ροή και ζορίστικα μόνο σε κάτι ανηφορικές φουρκέτες.

Όταν βγήκα στην διασταύρωση ψηλά στο οροπέδιο όπου πάει αριστερά για Γλυφάδα είδα πως προς τα κει δεν είχε περάσει κανείς ως τότε.

"Εμπρός λοιπόν καλό μου CCM πάμε δυνατά" γιατί διαφορετικά πρέπει να κάνουμε ένα τεράστιο κύκλο. Εκεί πάνω και για 500 μέτρα περίπου είχε πολύ χιόνι και απάτητο αλλά με λίγο γκάζι παραπάνω, κάνα δυο τούμπες και άλλες τόσες στάσεις βγήκα εκεί που είχα κολλήσει το πρωί. Φυσικά βοήθησε και η κατωφέρεια της διαδρομής.

Ένιωσα υπέροχα που κατάφερα να περάσω (είπαμε βλαμμένος).

Το κατέβασμα ως το σπίτι ήταν πιο εύκολο από το πρωί γιατί έλιωνε το χιόνι και είχε κάνει μικρά ρυάκια.

Σε ευχαριστώ Μήδεια, ραντεβού το καλοκαίρι στο θέατρο.


 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Και μόλις έφτασα εκεί που είχα κολλήσει το πρωί βρηκα ένα παλληκαράκι που είχε ανέβει με παπί :wht:απο την μεριά της Αργυρούπολης (την εύκολη αλλά με παπί, με παπί !!!).

Όμως καμμία σχέση με το πρωί, είχαν περάσει πολλά τζιπακια και είχε καθαρίσει ο δρόμος. Όμως και πάλι μπράβο του που το ανέβασε μέσα στη λασπουριά και τα χιόνια ως εκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lunatickpr

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
vstrom 650,crm 125 ktm525
Λόγω της κακοκαιρίας και επειδή έχω κάλο στον εγκέφαλο προνόησα και έβαλα 2 μέρες άδεια.
Έτσι χτες ανέβηκα στον Υμηττό με το ποδήλατο αλλά σήμερα ήθελα να κάνω τον γύρο του βουνού με μηχανή και εννοείται όταν παίζει CCM σιγά μη πάρω το 1150.
Τον γύρο του βουνού τον έχω κάνει άπειρες φορές αλλά όχι με τόσο χιόνι.

Ξεκίνησα από την μεριά της Αργυρούπολης και όσο ανέβαινα τόσο ζόριζε το πράμα. Προσπαθούσα να εκμεταλλευτώ το πάτημα των 4 τετρακίνητων που είχαν περάσει πιο πριν από μένα αλλά μετά από κάμποσα κολλήματα και ζμπρωξιμο στοπ...

Για 200 μέτρα δεν μπόρεσα να βγω στο οροπέδιο Υμηττού. Ο αέρας είχε φέρει πολύ χιόνι στον δρόμο και δεν είχε περάσει κανείς. Ούτε μηχανή, ούτε πεζός ούτε τζιπακι. Με βαριά καρδιά αποφάσισα να γυρίσω πίσω αλλά επειδή δεν τα μπορώ αυτά ξεκίνησα για Κρεμαστό Λαγό ώστε να δοκιμάσω να ανέβω στο βουνό από την πίσω μεριά.

Όντως οι δρόμοι εδώ ήταν σε καλύτερα κατάσταση, με χιονάκι αλλά και νερά να τρέχουν από παντού, νερολακουβες, λάσπες και άλλα τέτοια ωραία.

Είχα καλή ροή ως το πιστάκι του Χελιώτη πάνω από το Κορωπί και από εκεί πήρα τον βασικό χωματόδρομο για το στέκι των κυνηγών στο Σέσι Κρωπίας. Η διαδρομή ως εκεί επειδή είναι ανήλια ήταν δύσκολη, είχε αρκετό πάγο αλλά μπόρεσα να φτάσω πάνω.
Από εκεί και ως την κορυφή ήταν καλύτερα απ' ότι περίμενα αλλά δύσκολα. Για κάμποσα χιλιόμετρα ήμουν με πρώτη ταχύτητα αλλά είχα μια ροή και ζορίστικα μόνο σε κάτι ανηφορικές φουρκέτες.

Όταν βγήκα στην διασταύρωση ψηλά στο οροπέδιο όπου πάει αριστερά για Γλυφάδα είδα πως προς τα κει δεν είχε περάσει κανείς ως τότε.

"Εμπρός λοιπόν καλό μου CCM πάμε δυνατά" γιατί διαφορετικά πρέπει να κάνουμε ένα τεράστιο κύκλο. Εκεί πάνω και για 500 μέτρα περίπου είχε πολύ χιόνι και απάτητο αλλά με λίγο γκάζι παραπάνω, κάνα δυο τούμπες και άλλες τόσες στάσεις βγήκα εκεί που είχα κολλήσει το πρωί. Φυσικά βοήθησε και η κατωφέρεια της διαδρομής.

Ένιωσα υπέροχα που κατάφερα να περάσω (είπαμε βλαμμένος).

Το κατέβασμα ως το σπίτι ήταν πιο εύκολο από το πρωί γιατί έλιωνε το χιόνι και είχε κάνει μικρά ρυάκια.

Σε ευχαριστώ Μήδεια, ραντεβού το καλοκαίρι στο θέατρο.


Μπράβο φίλε....και νόμιζα πως ήμουν ο μόνος lunatick....που πήγα από το Χαϊδάρι στην Πετρούπολη και ναι μεν ψόφησα στο κρύο αλλά απ'την άλλη το καταχαρηκα.....

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Και μόλις έφτασα στην κορυφή ήταν ένα παλληκαράκι που είχε ανέβει με παπί :wht:απο την μεριά της Αργυρούπολης (την εύκολη αλλά με παπί, με παπί !!!).
Πάντα υπάρχει ένας πιο τρελός!
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
ωραιος μπραβο ,σημερα καθομουν και εγω και το σκεφτηκα να ανεβω αλλα ευτυχως δεν το εκανα αφου ζοριστικες εσυ εγω δεν θα μπορουσα. το σκ θα ειναι καλα για βολτα πανω?
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Μπράβο φίλε....και νόμιζα πως ήμουν ο μόνος lunatick....που πήγα από το Χαϊδάρι στην Πετρούπολη και ναι μεν ψόφησα στο κρύο αλλά απ'την άλλη το καταχαρηκα.....

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Είμαστε πολλοί...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
ωραιος μπραβο ,σημερα καθομουν και εγω και το σκεφτηκα να ανεβω αλλα ευτυχως δεν το εκανα αφου ζοριστικες εσυ εγω δεν θα μπορουσα. το σκ θα ειναι καλα για βολτα πανω?
Το ΣΚ θα είναι τέλεια για βόλτα, θα έχουν λιώσει τα χιόνια στον Υμηττό και θα έχει παντού λασπουριά.
Για Πεντέλη και Πάρνηθα χλωμό να καθαρίσουν τόσο γρήγορα ψηλά.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Χίλια μπράβο!!! Άντε να δω αν ο Elio θα ετοιμάσει το 640 εντός του 2021, να θυμηθώ λίγο το άθλημα...

Κωστή με το GG δε θα ταν πιο διασκεδαστική η βόλτα που έκανες;
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Χίλια μπράβο!!! Άντε να δω αν ο Elio θα ετοιμάσει το 640 εντός του 2021, να θυμηθώ λίγο το άθλημα...

Κωστή με το GG δε θα ταν πιο διασκεδαστική η βόλτα που έκανες;
Νομίζω πως το CCM και γενικά τα τετράχρονα έχουν καλύτερο πάτημα σε τέτοιες καταστάσεις.

Επίσης δε θέλω το GASGAS να γράφει ώρες και να του χαλάω τα FIM λάστιχα σε δασικούς και εύκολες διαδρομές, το φυλάω για τα μονοπάτια και τα πιστάκια. (Ίσως μόνο ψηλά στο οροπέδιο να ήταν καλύτερο στο απάτητο χιόνι.)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραίος Κωστή...!
Περιμένω σε λίγες μέρες να κάτσει λιγάκι το χιόνι για να μπω στο δάσος... ;)
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Είπαμε κι εμείς (εγώ και ο γιος) να εκμεταλλευτούμε την αδυναμία μετακίνησης του πρωινού της Δευτέρας και να βγούμε γύρω γύρω, αλλά πολύ ταλαιπωρία....
Η κίνηση πάνω στις ροδιές ήταν απελπισία. Γλίστραγες, έχανες τιμόνι και φλερτάριζες μόνιμα με την τούμπα... Πηγαίνοντας από το απάτητο, εκεί μπορούσες να κινηθείς σαφώς πιο εύκολα και κάπως πιο επικίνδυνα μιας και ήσουν συνεχώς στην άκρη του γκρεμού! Τα ανηφορικά είχαν το ενδιαφέρον τους, αφού ο πίσω τροχός προσπαθούσε να σε πάει εμπρός, μα ένα χέρι λατρεμένο (που λέει και το άσμα) σε κράταγε σχεδόν ακίνητο.
Όλα αυτά όταν το χιόνι ήταν στα 25cm και συνέχιζε να πέφτει.
Καταφέραμε να κάνουμε έναν μικρό κύκλο 8-9 χιλιόμετρα με κόπο και έτσι η επιστροφή ήταν μονόδρομος.
Από εκεί και πέρα, έριξε ΤΟ χιόνι, που ακόμη είμαστε χωρίς ρεύμα και νερό. Στην αυλή έχω μισό μέτρο
Πιθανότατα η Πάρνηθα να είναι απροσπέλαστη αυτό το ΣΚ λόγο του όγκου χιονιού και μόνο στα χαμηλά να μπορείς να κινηθείς....




 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Είπαμε κι εμείς (εγώ και ο γιος) να εκμεταλλευτούμε την αδυναμία μετακίνησης του πρωινού της Δευτέρας και να βγούμε γύρω γύρω, αλλά πολύ ταλαιπωρία....
Η κίνηση πάνω στις ροδιές ήταν απελπισία. Γλίστραγες, έχανες τιμόνι και φλερτάριζες μόνιμα με την τούμπα... Πηγαίνοντας από το απάτητο, εκεί μπορούσες να κινηθείς σαφώς πιο εύκολα και κάπως πιο επικίνδυνα μιας και ήσουν συνεχώς στην άκρη του γκρεμού! Τα ανηφορικά είχαν το ενδιαφέρον τους, αφού ο πίσω τροχός προσπαθούσε να σε πάει εμπρός, μα ένα χέρι λατρεμένο (που λέει και το άσμα) σε κράταγε σχεδόν ακίνητο.
Όλα αυτά όταν το χιόνι ήταν στα 25cm και συνέχιζε να πέφτει.
Καταφέραμε να κάνουμε έναν μικρό κύκλο 8-9 χιλιόμετρα με κόπο και έτσι η επιστροφή ήταν μονόδρομος.
Από εκεί και πέρα, έριξε ΤΟ χιόνι, που ακόμη είμαστε χωρίς ρεύμα και νερό. Στην αυλή έχω μισό μέτρο
Πιθανότατα η Πάρνηθα να είναι απροσπέλαστη αυτό το ΣΚ λόγο του όγκου χιονιού και μόνο στα χαμηλά να μπορείς να κινηθείς....







Διαθετω μπανιο με ζεστο νερο , πιστολακι μαλλιων και ενυδατικη κρεμα σωματος.

50 ευρω / το ατομο.


Εχω PM ???????
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Διαθετω μπανιο με ζεστο νερο , πιστολακι μαλλιων και ενυδατικη κρεμα σωματος.

50 ευρω / το ατομο.


Εχω PM ???????
Προλαβαίνεις να προσλάβεις γραμματέα!
Θα γίνει.... καταιγισμός μνμτων σε λίγο!!! :ha
 
Top Bottom