Εργαλειοθήκη του Αντβεντσουρά...

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Η δικια μου εργαλειοθηκη-γιλεκο περιλαμβανει:
Leatherman wave
καστανια με τα απαραιτητα καρυδακια
δεματικα
ντιζα
ταινια
κλειδια αλλεν
ιμαντα
λεβιε ταχυτητων
Ολα τα εργαλεια ειναι τοποθετημεμενα σε δυο κουτακια τα οποια βαζω στις πισω πλαινες τσεπες του γιλεκου της ogio το οποιο φοραω!
 
Τελευταία επεξεργασία:

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Εγώ κάτι που το θεωρώ χρήσιμο και το κουβαλάω πάντα μαζί μου, είναι ένα κομμάτι σαμπρέλας ποδηλάτου. Μαζί με μονωτική ταινία και δεματικά μπορείς να κάνεις ένα πολύ καλό μπάλωμα σε κολάρο νερού. (δοκιμασμένο)
αν δεν σε ηξερα θα υπεθετα οτι εισαι 60χρονος,πολυ αρχαια μεθοδος αυτη με την σαμπρελα...
παρε μια υφασματινη ταινια,θα κανεις καλυτερη και γρηγοροτερη δουλεια και οχι μονο σε κολλαρα
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Σχετικά με το κομπρεσεράκι...

Εγώ παιδιά πήρα το κομπρεσεράκι του lidl και το έχω κάτω από την σέλα, με την διαφορά ότι αφαίρεσα τα περιττά πλαστικά του. ;)




*To cd το έβαλα για σύγκριση μεγέθους, και το ανεμιστηράκι δεν χρειάζεται.
αυτα τα κομπρεσερακια ειναι πολυ ευπαθη οταν τα κουβαλας πανω στην μηχανη,οταν κουνιουνται,τρανταζονται.....σκορπανε
ποσο μαλλον οταν εχεις βγαλει τον μηχανισμο απο το κελυφος,εχω 4 στο σπιτι μου διαλυμενα απο αυτον τον λογο.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
αν δεν σε ηξερα θα υπεθετα οτι εισαι 60χρονος,πολυ αρχαια μεθοδος αυτη με την σαμπρελα...
παρε μια υφασματινη ταινια,θα κανεις καλυτερη και γρηγοροτερη δουλεια και οχι μονο σε κολλαρα
Για δώσε περισσότερες πληροφορίες...
Τι είναι υφασμάτινη ταινία;
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
αυτα τα κομπρεσερακια ειναι πολυ ευπαθη οταν τα κουβαλας πανω στην μηχανη,οταν κουνιουνται,τρανταζονται.....σκορπανε
ποσο μαλλον οταν εχεις βγαλει τον μηχανισμο απο το κελυφος,εχω 4 στο σπιτι μου διαλυμενα απο αυτον τον λογο.

Περιμένω σήμερα ένα πολλά υποσχόμενο!!Ενυπώσεις από βδομάδα!
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja

Postman

Head of Neuroscience, Psychology & Medicine
Περιοχή
Alpha Centauri
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Africa Twin 1100
Σε ταξίδι μεγαλο, συνήθως μια βαλίτσα περιεχει
αντιψυκτικο
,λάδι,
υγρά φρενων-συμπλεκτη,
σαμπρελες-κιτ επισκευης,
καλώδια-μονοτικη για ηλεκτρικά,
δεματικα,πενσες κτλ
o-rings,
συνδεσμο αλυσίδας,
κόλα δύο στοιχείων,
λαμπες
Μηχανολογικα σχέδια κινητηρα και πλαισιου pdf
Μικρό booster για εκκινηση

:p:p:p:p
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Σε ταξίδι μεγαλο, συνήθως μια βαλίτσα περιεχει
αντιψυκτικο
,λάδι,
υγρά φρενων-συμπλεκτη,
σαμπρελες-κιτ επισκευης,
καλώδια-μονοτικη για ηλεκτρικά,
δεματικα,πενσες κτλ
o-rings,
συνδεσμο αλυσίδας,
κόλα δύο στοιχείων,
λαμπες
Μηχανολογικα σχέδια κινητηρα και πλαισιου pdf
Μικρό booster για εκκινηση

:p:p:p:p
για δειξε μας αν μπορεις καποιο μικρο booster,ενδιαφερων ακουγεται
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αν και βλεπω υπερβολες στο τι κουβαλανε μαζι τους μερικοι δεν θα το σχολιασω Και αφου αυτοι ετσι νοιωθουν πιο σιγουροι τοτε καλα κανουν!

Παντως εγω ειμαι της σχολης "οσα λιγοτερα και με μικροτερο βαρος και ογκο τοσο καλυτερα"
Οποτε κουβαλαω μονο αυτα

τα οποια με μεγαλες πιθανοτητες θα με βοηθησουν να συνεχισω την βολτα μου και τα οποια χωρανε στο τσαντακι μεγεθους σχολικης κασετινας που φαινεται στην φωτο

Απο τα παραπανω εχω καταργησει τις δυο ασφαλειες της αλυσιδας αφου ειναι απιθανο να μου χρειστουν λογω της παντα καλοσυντηρημενης αλυσιδας μου Επισης το εργαλειο για την αφαιρεση της βαλβιδας αντικατασταθηκε με μεταλικη ταπα βαλβιδας-εργαλειο που βρισκεται μονιμα πλεον στον μπροστα τροχο Στα παραπανω προσθεσα και ενα 12αρι με καστανια λογω μιας περιεργα χωμενης βιδας στο ποδοφρενο το οποιο σε τουμπα μπορει να αχρηστευτει Τελος καποια στιγμη πρεπει να προσθεσω και εναν στοκο δυο συστατικων καθως και λιγη υφασματοταινεια

Επισης εκτος απο τα παραπανω παντα εχω μαζι μου στις βολτες δυο σαμπρελες, λιγο υγρο σαπουνι, λεβιεδες, ενα πιεσομετρο και μια μικρη τρομπα ποδηλατου Ολα για την περιπτωση που θα τρυπησει η σαμπρελα

Ολα τα ανωτερω και οχι μονο χωρανε ανετα κατω απο την σελα του ΤΑ
 
Τελευταία επεξεργασία:

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Βλέπω όλους αρκετά οργανωμένους όσον αφορά στη δική τους μοτό..

Αυτό που δε βλέπω είναι ένα σκοινί(αρτάνη) με δυο μικρές θηλιές για να τραβήξεις το φίλο σου που
έμεινε χωρίς μέλλον μέχρι τον πολιτισμό, να κάνεις κανα τρίγωνο σε δύσκολα ανηφορικά περάσματα,
να ξελασπώσεις και γενικά για πολλά άλλα...

Ένα σκοινάκι 6μ λοιπόν έχω πάντα μαζί μου...πάρα πολύ χρήσιμο...ειδικά σε χωμάτινες...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Βλέπω όλους αρκετά οργανωμένους όσον αφορά στη δική τους μοτό..

Αυτό που δε βλέπω είναι ένα σκοινί(αρτάνη) με δυο μικρές θηλιές για να τραβήξεις το φίλο σου που
έμεινε χωρίς μέλλον μέχρι τον πολιτισμό, να κάνεις κανα τρίγωνο σε δύσκολα ανηφορικά περάσματα,
να ξελασπώσεις και γενικά για πολλά άλλα...

Ένα σκοινάκι 6μ λοιπόν έχω πάντα μαζί μου...πάρα πολύ χρήσιμο...ειδικά σε χωμάτινες...
Πραγματι Μεγαλη παραλειψη! Πρεπει να το προσθεσω και αυτο
Εχετε να προτεινετε κατι που να μην πιανει κατα το δυνατον λιγο χωρο?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πω.... ανοίξατε το θέμα που συνήθως καταλαμβάνει χαλαρά 100 σελίδες συζήτησης....

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Για τις χωμάτινες βόλτες, ένα tailbag στη σχάρα της ουράς και ένα μικρό drybag στη σέλα!





Στο tailbag τα εργαλεία και ένα μίνι σπρεϋ αλυσίδας.




Και στο μικρό drybag οι σαμπρέλες, το fast και το κομπρεσεράκι.






ΕΡΓΑΛΕΙΑ



Παρακάτω φαίνονται:
Γαντζόκλειδο για τη προφόρτιση της πίσω ανάρτησης.
Γερμανοπολύγωνα με σπαστό καρυδάκι 10 & 12 και 14 με σταθερό καρυδάκι. Τα υπόλοιπα είναι κλασικά γερμανοπολύγωνα αλλά από τη λεπτή σειρά της Gedore ακόμη και στα μεγάλα νούμερα για να υπάρχει πρόσβαση και στα δύσκολα σημεία.







Παρακάτω φαίνεται ο κλέφτης βενζίνης μήκους 170cm καθώς και η ντίζα για πρόχειρη επιδιόρθωση συμπλέκτη/γκαζιού αν χρειαστεί.
Τα δυο μαύρα άλλεν αριστερά είναι το ένα για την προφόρτιση των ελατηρίων του μπροστινού και το άλλο για την αφαίρεση του μπροστινού τροχού.






ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

Κατσαβίδι με διάφορες μύτες, κατάλληλο για Γιαπωνέζικες & Ευρωπαϊκές σταυρόβιδες.





Μίνι σταυροκατσάβιδο με καστάνια USA Army (Yankee Stanley δεκαετίας '80).






Λάφυρο από το Husqvarna του παρελθόντος μου, κατάλληλο για χαλάρωση της κεντρικής βίδας τις άνω τιμονόπλακας.





Ωπ... που βρέθηκε αυτό το Honda μέσα στα εργαλεία της Yamaha μου; (επίσης λάφυρο από την πρώην XRV650 μου).
Η πενσούλα είναι εξειδικευμένη καθώς μπορεί και "αρπάζει" τα περισσότερα νούμερα από τα πολύγωνα παξιμάδια.





Και το κλασικό moto-Γαλλικό που θα καλύψει τα τυχόν "κενά" μου...






edit....

Πρόσφατα προστέθηκε και αυτό:

 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Πω.... ανοίξατε το θέμα που συνήθως καταλαμβάνει χαλαρά 100 σελίδες συζήτησης....

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Για τις χωμάτινες βόλτες, ένα tailbag στη σχάρα της ουράς και ένα μικρό drybag στη σέλα!





Στο tailbag τα εργαλεία και ένα μίνι σπρεϋ αλυσίδας.




Και στο μικρό drybag οι σαμπρέλες, το fast και το κομπρεσεράκι.






ΕΡΓΑΛΕΙΑ



Παρακάτω φαίνονται:
Γαντζόκλειδο για τη προφόρτιση της πίσω ανάρτησης.
Γερμανοπολύγωνα με σπαστό καρυδάκι 10 & 12 και 14 με σταθερό καρυδάκι. Τα υπόλοιπα είναι κλασικά γερμανοπολύγωνα αλλά από τη λεπτή σειρά της Gedore ακόμη και στα μεγάλα νούμερα για να υπάρχει πρόσβαση και στα δύσκολα σημεία.







Παρακάτω φαίνεται ο κλέφτης βενζίνης μήκους 170cm καθώς και η ντίζα για πρόχειρη επιδιόρθωση συμπλέκτη/γκαζιού αν χρειαστεί.
Τα δυο μαύρα άλλεν αριστερά είναι το ένα για την προφόρτιση των ελατηρίων του μπροστινού και το άλλο για την αφαίρεση του μπροστινού τροχού.






ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

Κατσαβίδι με διάφορες μύτες, κατάλληλο για Γιαπωνέζικες & Ευρωπαϊκές σταυρόβιδες.





Μίνι σταυροκατσάβιδο με καστάνια USA Army (Yankee Stanley δεκαετίας '80).






Λάφυρο από το Husqvarna του παρελθόντος μου, κατάλληλο για χαλάρωση της κεντρικής βίδας τις άνω τιμονόπλακας.





Ωπ... που βρέθηκε αυτό το Honda μέσα στα εργαλεία της Yamaha μου; (επίσης λάφυρο από την πρώην XRV650 μου).
Η πενσούλα είναι εξειδικευμένη καθώς μπορεί και "αρπάζει" τα περισσότερα νούμερα από τα πολύγωνα παξιμάδια.





Και το κλασικό moto-Γαλλικό που θα καλύψει τα τυχόν "κενά" μου...






edit....

Πρόσφατα προστέθηκε και αυτό:

Αααα!!! Μα εσυ εισαι πολυ νοικοκυρης!
Αλλα μεγαλο το βαρος ρε αδελφε Ισως γι αυτο το τενεκε δεν παει βημα και το εχω παρεξηγησει:p


Και μιας και πρεπει να παρω κανα κατσαβιδι της προκοπης ωραιο το vessel Ποσο ακριβο ειναι?
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αν και βλεπω υπερβολες στο τι κουβαλανε μαζι τους μερικοι δεν θα το σχολιασω Και αφου αυτοι ετσι νοιωθουν πιο σιγουροι τοτε καλα κανουν!

Παντως εγω ειμαι της σχολης "οσα λιγοτερα και με μικροτερο βαρος και ογκο τοσο καλυτερα"
Οποτε κουβαλαω μονο αυτα

τα οποια με μεγαλες πιθανοτητες θα με βοηθησουν να συνεχισω την βολτα μου και τα οποια χωρανε στο τσαντακι μεγεθους σχολικης κασετινας που φαινεται στην φωτο

Απο τα παραπανω εχω καταργησει τις δυο ασφαλειες της αλυσιδας αφου ειναι απιθανο να μου χρειστουν λογω της παντα καλοσυντηρημενης αλυσιδας μου Επισης το εργαλειο για την αφαιρεση της βαλβιδας αντικατασταθηκε με μεταλικη ταπα βαλβιδας-εργαλειο που βρισκεται μονιμα πλεον στον μπροστα τροχο Στα παραπανω προσθεσα και ενα 12αρι με καστανια λογω μιας περιεργα χωμενης βιδας στο ποδοφρενο το οποιο σε τουμπα μπορει να αχρηστευτει Τελος καποια στιγμη πρεπει να προσθεσω και εναν στοκο δυο συστατικων καθως και λιγη υφασματοταινεια

Επισης εκτος απο τα παραπανω παντα εχω μαζι μου στις βολτες δυο σαμπρελες, λιγο υγρο σαπουνι, λεβιεδες, ενα πιεσομετρο και μια μικρη τρομπα ποδηλατου Ολα για την περιπτωση που θα τρυπησει η σαμπρελα

Ολα τα ανωτερω και οχι μονο χωρανε ανετα κατω απο την σελα του ΤΑ
Επισης στα ανωτερω να προσθεσω οτι στις 2-3ημερες χωματινες εχω μαζιμου και ενα μικρο μπουκαλακι (οξυζενε απο φαρμακειο) με βαλβολινη που φτανει για 2-3 λαδωματα της αλυσιδας
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αααα!!! Μα εσυ εισαι πολυ νοικοκυρης!
Αλλα μεγαλο το βαρος ρε αδελφε Ισως γι αυτο το τενεκε δεν παει βημα και το εχω παρεξηγησει:p


Και μιας και πρεπει να παρω κανα κατσαβιδι της προκοπης ωραιο το vessel Ποσο ακριβο ειναι?
Το βάρος για τα εργαλεία δεν είναι καθόλου μεγάλο, το βάρος μεγαλώνει λόγο της τσάντας με τις σαμπρέλες και το κομπρεσεράκι! Τα εργαλεία είναι κορυφαίας ποιότητας και τα περισσότερα κατά 20-30% χαμηλότερου βάρους από άλλα φθηνά, ενώ ταυτοχρόνος έχουν ισχυρότερα κράματα (εννοώ κυρίως τα κλειδιά και τη πένσα). Τώρα αν το "άχρωμο" δικό σου μηχανάκι δεν έχει τη ροπή ώστε να κουβαλήσει 2 εργαλειάκεια παραπάνω δε φταίμε εμείς, αν και θα σε βοηθήσουμε αν κι εφόσον χρειαστείς κανά εργαλειάκι.

Το vessel είναι made in Japan και το αγόρασα από Japan, μέσω amazon.com με δωρεάν ταχυδρομικά στη Κινέζική τιμή των περίπου 11€... Αν χρειαστείς βοήθεια πες μου καθώς ως γνωστόν, τα καλύτερα παιδιά είμαστε εμείς οι Teneristas!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 
Top Bottom