Εργαλειοθήκη του Αντβεντσουρά...

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Το βάρος για τα εργαλεία δεν είναι καθόλου μεγάλο, το βάρος μεγαλώνει λόγο της τσάντας με τις σαμπρέλες και το κομπρεσεράκι! Τα εργαλεία είναι κορυφαίας ποιότητας και τα περισσότερα κατά 20-30% χαμηλότερου βάρους από άλλα φθηνά, ενώ ταυτοχρόνος έχουν ισχυρότερα κράματα (εννοώ κυρίως τα κλειδιά και τη πένσα). Τώρα αν το "άχρωμο" δικό σου μηχανάκι δεν έχει τη ροπή ώστε να κουβαλήσει 2 εργαλειάκεια παραπάνω δε φταίμε εμείς, αν και θα σε βοηθήσουμε αν κι εφόσον χρειαστείς κανά εργαλειάκι.

Το vessel είναι made in Japan και το αγόρασα από Japan, μέσω amazon.com με δωρεάν ταχυδρομικά στη Κινέζική τιμή των περίπου 11€... Αν χρειαστείς βοήθεια πες μου καθώς ως γνωστόν, τα καλύτερα παιδιά είμαστε εμείς οι Teneristas!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
Μ' αρεσει ρε που που απαντας στα σοβαρα στην πλακιτσα που σου κανω Το ξερω ρε συ οτι εισαι αρρωστακι με τα εργαλεια και οτι και αυτα που κουβαλας ειναι καλης ποιοτητας
Και πουσε φιλαρακι το δικο μου αχρωμο (το αγευστο και το αοσμο ξεχασες) μην το πιανεις στο στομα σου Το δικο μου! Γιατι θα πιασω και γω το δικο σου και ...ααααντε γεια τοτε! Θα του βαλεις φωτια μετα :p
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μ' αρεσει ρε που που απαντας στα σοβαρα στην πλακιτσα που σου κανω Το ξερω ρε συ οτι εισαι αρρωστακι με τα εργαλεια και οτι και αυτα που κουβαλας ειναι καλης ποιοτητας
Και πουσε φιλαρακι το δικο μου αχρωμο (το αγευστο και το αοσμο ξεχασες) μην το πιανεις στο στομα σου Το δικο μου! Γιατι θα πιασω και γω το δικο σου και ...ααααντε γεια τοτε! Θα του βαλεις φωτια μετα :p
Δε μου λες; Έχεις αναλάβει υπηρεσία; Με βάρδιες πάτε εσείς με τα TA;

Πέρα από τη πλάκα, το ξέρω πως ξέρεις τα χούγια μου!
Απλά αποτυπώνω μερικές "πινελιές" για να αρχίσει η συζήτηση, αν και από ότι βλέπω το θέμα εργαλεία δεν τραβάει τη προσοχή στο advride.gr, περίεργο ε;
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δε μου λες; Έχεις αναλάβει υπηρεσία; Με βάρδιες πάτε εσείς με τα TA;

Πέρα από τη πλάκα, το ξέρω πως ξέρεις τα χούγια μου!
Απλά αποτυπώνω μερικές "πινελιές" για να αρχίσει η συζήτηση, αν και από ότι βλέπω το θέμα εργαλεία δεν τραβάει τη προσοχή στο advride.gr, περίεργο ε;
Ποια υπηρεσια ρε Στεφ? Κατσε να ανεβασω καποια στιγμη (αν και οποτε αξιωθω) ενα πως το λενε, ενα ρεβιου τελος παντων του ΤΑ και θα δεις Εγω γυαλια καμιας μαρκας δεν φοραω Εγω ολα πλαστικα και σιδερα τα βλεπω!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ποια υπηρεσια ρε Στεφ? Κατσε να ανεβασω καποια στιγμη (αν και οποτε αξιωθω) ενα πως το λενε, ενα ρεβιου τελος παντων του ΤΑ και θα δεις Εγω γυαλια καμιας μαρκας δεν φοραω Εγω ολα πλαστικα και σιδερα τα βλεπω!

Αυτό μας το ξανάγραψες 28 Νοεμβρίου του περασμένου έτους:
Φιλε μου γατε ενα εχω να πω ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΡΡΩΣΤΑΚΙ:yew:
Αλλα ωραιο αρρωστακι!:friendship:
Και με προλαβες Συντομα (νομιζω) θα ανεβασω και για το τρανσαλπ ενα πληρες ημερολογιο και σχολια επι της μοτοσυκλετας μου (πατεντες, βελτιωσεις, τα καλα και τα ασχηματου κλπ)
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Πω.... ανοίξατε το θέμα που συνήθως καταλαμβάνει χαλαρά 100 σελίδες συζήτησης....

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Για τις χωμάτινες βόλτες, ένα tailbag στη σχάρα της ουράς και ένα μικρό drybag στη σέλα!





Στο tailbag τα εργαλεία και ένα μίνι σπρεϋ αλυσίδας.




Και στο μικρό drybag οι σαμπρέλες, το fast και το κομπρεσεράκι.






ΕΡΓΑΛΕΙΑ



Παρακάτω φαίνονται:
Γαντζόκλειδο για τη προφόρτιση της πίσω ανάρτησης.
Γερμανοπολύγωνα με σπαστό καρυδάκι 10 & 12 και 14 με σταθερό καρυδάκι. Τα υπόλοιπα είναι κλασικά γερμανοπολύγωνα αλλά από τη λεπτή σειρά της Gedore ακόμη και στα μεγάλα νούμερα για να υπάρχει πρόσβαση και στα δύσκολα σημεία.







Παρακάτω φαίνεται ο κλέφτης βενζίνης μήκους 170cm καθώς και η ντίζα για πρόχειρη επιδιόρθωση συμπλέκτη/γκαζιού αν χρειαστεί.
Τα δυο μαύρα άλλεν αριστερά είναι το ένα για την προφόρτιση των ελατηρίων του μπροστινού και το άλλο για την αφαίρεση του μπροστινού τροχού.






ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

Κατσαβίδι με διάφορες μύτες, κατάλληλο για Γιαπωνέζικες & Ευρωπαϊκές σταυρόβιδες.





Μίνι σταυροκατσάβιδο με καστάνια USA Army (Yankee Stanley δεκαετίας '80).






Λάφυρο από το Husqvarna του παρελθόντος μου, κατάλληλο για χαλάρωση της κεντρικής βίδας τις άνω τιμονόπλακας.





Ωπ... που βρέθηκε αυτό το Honda μέσα στα εργαλεία της Yamaha μου; (επίσης λάφυρο από την πρώην XRV650 μου).
Η πενσούλα είναι εξειδικευμένη καθώς μπορεί και "αρπάζει" τα περισσότερα νούμερα από τα πολύγωνα παξιμάδια.





Και το κλασικό moto-Γαλλικό που θα καλύψει τα τυχόν "κενά" μου...






edit....

Πρόσφατα προστέθηκε και αυτό:

Πανέμορφα..... :inlove:
 
Reactions: STF

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Χρήσιμο θέμα.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Δε βλέπω το λόγο για ολόκληρες συλλογές. Έχω κάτσει κι έχω μετρήσει όλες τις βίδες (ναι, είμαι βλαμμένος) - τουλάχιστο αυτές που φαίνονται, και παίρνω από την κασετίνα τα αντίστοιχα καρυδάκια. Μαζί με δυο κατσαβίδια, μια πένσα, ταινίες, δεματικα και το σετ επισκευής ελαστικών, όλα μια χαρά (τα βάζω όλα σε μια μικρή υφασμάτινη θήκη). Απαραίτητο θεωρώ το μικρό κομπρεσεράκι αέρα...
Κι αν πας βολτα με ενα φιλο και παθει κατι (λεμε τωρα) και χρειαστεις ενα καρυδακι που εχεις αφησει πισω?δεν σου τρωει χωρο ενα καρυδακι παραπανω ποτε!! ;)
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Διαβασα ολο το θεμα απο την αρχη,πηρα αρκετες ιδεες και μου φαινεται οτι θα συμπληρωσω και γω μερικα στην συλλογη μου και θα σας ανεβασω και μια φωτο με ισως ενα-δυο πραγματακια που δεν ειδα απο κανεναν ;)

**το κακο της υποθεσης ειναι οτι δεν φαινονται αρκετες φωτογραφιες απο τις δημοσιευσεις...
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Διαβασα ολο το θεμα απο την αρχη,πηρα αρκετες ιδεες και μου φαινεται οτι θα συμπληρωσω και γω μερικα στην συλλογη μου και θα σας ανεβασω και μια φωτο με ισως ενα-δυο πραγματακια που δεν ειδα απο κανεναν ;)

**το κακο της υποθεσης ειναι οτι δεν φαινονται αρκετες φωτογραφιες απο τις δημοσιευσεις...
Σχεδόν όλες!:hungover:
 

flash

Μέλος
Όνομα
panagiotis
Μοτό
transalp xlv650
Suzuki drz 400

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Εχει καποιος υποψιν του μια ολοκληρωμενη και ποιοτικη εργαλειοθηκη με ολα τα απαραιτητα για τη βασικη συντηρηση;

Δεν εννοω μικρη με δυνατοτητα μεταφορας στη μηχανη αλλα καλυτερα βαλιτσα ωστε μιας και δεν υπαρχει garage να μπορει να αποθηκευεται εντος του σπιτιου..
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εχει καποιος υποψιν του μια ολοκληρωμενη και ποιοτικη εργαλειοθηκη με ολα τα απαραιτητα για τη βασικη συντηρηση;

Δεν εννοω μικρη με δυνατοτητα μεταφορας στη μηχανη αλλα καλυτερα βαλιτσα ωστε μιας και δεν υπαρχει garage να μπορει να αποθηκευεται εντος του σπιτιου..
Αλέξανδρε ολοκληρωμένη εργαλειοθήκη ΚΑΙ ποιοτική δε νομίζω να βρεις εύκολα. Κάποιες ολοκληρωμένες συλλογές συνήθως είναι κατώτερης ποιότητας. Αν βρεις κάτι πραγματικά ολοκληρωμένο ΚΑΙ ποιοτικό θα σου στοιχίσει πολλά!

Καλύτερα στήσε τη συλλογή σου σιγά-σιγά σύμφωνα με τις ανάγκες σου με μια ποιότητα τουλάχιστον του μέσου όρου. Η Stanley έχει κάποιους ωραίους και σχετικά φθηνούς φορητούς-τροχήλατους πλαστικούς εργαλειφόρους σαν τους παρακάτω (σε κάτι τέτοιο μπορείς να έχεις συγκεντρωμένα σχεδόν όλα τα εργαλεία σου και να τα μεταφέρεις εύκολα στο χώρο συντήρησης (πεζοδρόμιο, πυλωτή κτλ)):


 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εχει καποιος υποψιν του μια ολοκληρωμενη και ποιοτικη εργαλειοθηκη με ολα τα απαραιτητα για τη βασικη συντηρηση;

Δεν εννοω μικρη με δυνατοτητα μεταφορας στη μηχανη αλλα καλυτερα βαλιτσα ωστε μιας και δεν υπαρχει garage να μπορει να αποθηκευεται εντος του σπιτιου..
Δεν σου χρειαζεται ενα ετοιμο σετ αφου τα περισσοτερα που περιεχουν δεν θα σου χρειαστουν μαλλον ποτε στην μηχανη Και οπως ειπε και ο STF τα μετρια-καλα-αριστα σετ ειναι ακριβα-πολυ-ακριβα-πανακριβα (για περιστασιακη χρηση)
Ξεκινας να μαζευεις τα απολυτως απαραιτητα που εσυ χρειαζεσαι για την συντηρηση της δικιας σου μηχανης Για παραδειγμα στα γιαπωνεζικα μηχανακια συνηθως χρειαζεσαι μονο τα καρυδακια 8,10,12,14,17 και ισως και 22 και τα αντιστοιχα γερμανοπολυγωνα Τα αλλεν 5,6 και ισως το 8 Κατσαβιδια philips 1,2,3 Ή ακομα καλυτερα jis 1,2,3 Κτλ, κτλ,... Αυτα και εδω συμφωνω με τον STF καλο ειναι να ειναι τουλαχιστον μεσης ποιοτητας ...και κοστους (καποιες δουλειες βεβαια μπορεις καλιστα να τις κανεις και με εργαλεια μαπα ποιοτητας οπως εκανα-κανω εγω επι χρονια) Και μερικα πρεπει μαλιστα να ειναι και καλης-αριστης ποιοτητας (Πχ κατσαβιδια)
Καποια ειδικα εργαλεια για την δικια σου μηχανη επισης πρεπει να υπαρχουν στην εργαλειοθηκη Πχ καποιο αλλεν ή γερμανοπολυγωνο για την εξαγωγη των τροχων, ενα φιλτροκλειδο, τα καταλληλα φιλερ για την ρυθμιση των βαλβιδων, μπουζοκλειδο, κλπ
Τελος απο την εργαλειοθηκη δεν πρεπει να λειπουν εργαλεια γενικης χρησης οπως ενα μυτοτσιμπιδο ενα κοφτακι, μια πενσα, μια ματσολα, μια γκαζοταναλια (η οποια και αυτη δεν πρεπει να ειναι του σωρου) κλπ

Αυτα και αλλα τοσα που δεν θυμαμαι/αναφερω χωρανε ανετα σε μια πλαστικη ή μεταλικη φορητη εργαλειοθηκη των 20-30 ευρω Δεν χρειαζεται να παρεις καποια μεγαλη και σχετικα ακριβη οπως αυτες της stanley που εβαλε ο STF

Επισης μια καλη επενδυση σε εργαλειο ειναι ενα (ή δυο) ποιοτικο ροποκλειδο
 

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Δεν σου χρειαζεται ενα ετοιμο σετ αφου τα περισσοτερα που περιεχουν δεν θα σου χρειαστουν μαλλον ποτε στην μηχανη Και οπως ειπε και ο STF τα μετρια-καλα-αριστα σετ ειναι ακριβα-πολυ-ακριβα-πανακριβα (για περιστασιακη χρηση)
Ξεκινας να μαζευεις τα απολυτως απαραιτητα που εσυ χρειαζεσαι για την συντηρηση της δικιας σου μηχανης Για παραδειγμα στα γιαπωνεζικα μηχανακια συνηθως χρειαζεσαι μονο τα καρυδακια 8,10,12,14,17 και ισως και 22 και τα αντιστοιχα γερμανοπολυγωνα Τα αλλεν 5,6 και ισως το 8 Κατσαβιδια philips 1,2,3 Ή ακομα καλυτερα jis 1,2,3 Κτλ, κτλ,... Αυτα και εδω συμφωνω με τον STF καλο ειναι να ειναι τουλαχιστον μεσης ποιοτητας ...και κοστους (καποιες δουλειες βεβαια μπορεις καλιστα να τις κανεις και με εργαλεια μαπα ποιοτητας οπως εκανα-κανω εγω επι χρονια) Και μερικα πρεπει μαλιστα να ειναι και καλης-αριστης ποιοτητας (Πχ κατσαβιδια)
Καποια ειδικα εργαλεια για την δικια σου μηχανη επισης πρεπει να υπαρχουν στην εργαλειοθηκη Πχ καποιο αλλεν ή γερμανοπολυγωνο για την εξαγωγη των τροχων, ενα φιλτροκλειδο, τα καταλληλα φιλερ για την ρυθμιση των βαλβιδων, μπουζοκλειδο, κλπ
Τελος απο την εργαλειοθηκη δεν πρεπει να λειπουν εργαλεια γενικης χρησης οπως ενα μυτοτσιμπιδο ενα κοφτακι, μια πενσα, μια ματσολα, μια γκαζοταναλια (η οποια και αυτη δεν πρεπει να ειναι του σωρου) κλπ

Αυτα και αλλα τοσα που δεν θυμαμαι/αναφερω χωρανε ανετα σε μια πλαστικη ή μεταλικη φορητη εργαλειοθηκη των 20-30 ευρω Δεν χρειαζεται να παρεις καποια μεγαλη και σχετικα ακριβη οπως αυτες της stanley που εβαλε ο STF

Επισης μια καλη επενδυση σε εργαλειο ειναι ενα (ή δυο) ποιοτικο ροποκλειδο
Καλημερα και ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις..
Μπορειτε να μου αναφερετε - με pm αν δεν επιτρεπεται δημοσια - καποια προτεινομενα μαγαζια;
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Η κάθε μηχανή χρειάζεται διαφορετικά εργαλεία οπότε δεν μπορεί να υπάρχει κάποιο στάνταρ κιτ.
Αυτό που έκανα εγώ είναι να αντικαταστήσω τα εργαλεία που είχε η μηχανή μου με καλύτερης ποιότητας του εμπορίου γιατί αυτά που είχε ήταν εντελώς της πλάκας, συμπλήρωσα κάποια που έκρινα ότι μπορεί να χρειαστούν, σε αυτά πρόσθεσα ένα πολυεργαλείο leatherman, ένα κιτ ελαστικών με αμπούλες και μια κόλα πλαστελίνης.
Ελπίζω να είναι αχρείαστα.

Υ.Γ και ένα μέτρο ανοξείδωτο σύρμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
@ilikeyourbike : Κατσε ενα απογευματακι και λυσε την μοτοσυκλετα μεχρι το σημειο που θες για να εχεις προσβαση στα μερη που νομιζεις οτι μπορεις να προβεις σε επιτοπου επισκευη...
Στο σημειο αυτο σημειωσε τι εργαλεια χρησιμοποιεις και προσθεσε τα εργαλεια που νομιζεις οτι πρεπει να εχεις για μια επισκευη.




ΥΓ: Νομος: οταν θα μεινεις πολυ πιθανον να τα εχεις ολα τα εργαλεια,ΕΚΤΟΣ απο αυτο που θα χρειαζεσε... :mooning:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλημερα και ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις..
Μπορειτε να μου αναφερετε - με pm αν δεν επιτρεπεται δημοσια - καποια προτεινομενα μαγαζια;
Κοιτά εγώ δε ψωνίζω από συγκεκριμένα μαγαζιά τα εργαλεία μου. Κάθε φορά που χρειάζομαι κάποιο το ψάχνω και όπου το βρω φθηνότερα το παίρνω. Συνήθως τα εργαλεία δεν έχουν μεγάλες διακυμάνσεις.
Μια καλή περιοχή γενικώς να ψωνίσεις εργαλεία είναι η Σπύρου Πάτση και οι τιμές είναι ανταγωνιστικές, δε ξέρω αν θα βρίσκεις πάντα τις φθηνότερες αλλά σίγουρα ποτέ δε θα σε πιάσουν "κώτσο".
Συνήθως επισκέπτομαι τον Γκιόκα-Μπεθάνη (Σπ. Πάτση 17-19).
Για εργαλεία Facom πολύ καλές τιμές έχει ο Βράττης (Σπ. Πάτση 3)
Κάποια πολύ καλά εργαλεία της Gedore (ακριβά) εγώ τα παίρνω από ένα κατάστημα της Ρόδου. Από το ίδιο κατάστημα στη Ρόδο ψωνίζω και κάποια εργαλεία μεσαίας ποιότητας τα οποία με έχουν κερδίσει και είναι τα Carolus (θυγατρική της Gedore). Θα τα βρεις και στη Σπ. Πάτση αλλά αν θες σου φέρνω από τη Ρόδο (πηγαίνω σχεδόν κάθε μήνα). Gedore και Carolus είναι προτεινόμενες κυρίως για Καρυδάκια αλλά και Γερμανικά και Γερμανοπολύγωνα, καθώς και πενσοειδή. Τα κλειδιά της Gedore μπορεί να στοιχίζουν αλλά είναι πανίσχυρα και στο μισό πάχος (πράγμα απαραίτητο κάποιες φορές όπου δεν χωράνε τα κλειδιά αν δε λύσεις τη μισή μηχανή). Και οι δυο εταιρείες έχουν εγγύηση εφ' όρου ζωής, για τα Gedore δεν έχει σημασία από που τα πήρες και πως το χάλασες (απλά επιστρέφεις σε οποιοδήποτε συνεργαζόμενο κατάστημα το χαλασμένο εργαλείο και παίρνεις καινούριο, χωρίς τι και πως) για τα Carolus ισχύει εγγύηση εφ' όρου ζωής χωρίς να είναι η ζημιά υπαιτιότητα του χρήστη (π.χ. να πάρεις ένα σφυρί και να κοπανάς το καρυδάκι για ξέσφιγμα).



Τα κορυφαία της κατηγορίας σε κλειδιά είναι της Stahlwille που μια συλλογή των δέκα τεμαχίων μπορεί να στοιχίζει και 100€, αλλά... μιλάμε για τόνους ισχύος.


Να μη μακρυγορώ, είμαι της άποψης πως μια οικιακή συλλογή μπορεί να είναι μέτρια ποιοτικά και κάποια εργαλεία ίσως να μην υπάρχει πρόβλημα να είναι και φθηνά όπως είπε και ο @konkost . Τα εργαλεία της συλλογής που έχουμε στη μηχανή μας όμως πρέπει αν είναι τουλάχιστον μέτριας ποιότητας, εγώ λόγω "κολλήματος" έχω έως και κορυφαίας ποιότητας. Το να σε "προδώσει" ένα εργαλείο στο σπίτι δε τρέχει και τίποτα, το να σε προδώσει ένα εργαλείο όμως ενώ έχεις μείνει στην Εθνική ή στο βουνό είναι σοβαρή υπόθεση. Πάντα μπορεί να σε ξαφνιάσει ένα άλυτο πρόβλημα αλλά καλό είναι
 
Top Bottom