Ερετριέων Έργα.

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Θυμάμαι πρίν από 2 χρόνια, επέστρεφα με το φέρυ από την Ερέτρια πρός τον Ωρωπό, γυρνώντας, μετά από μία όμορφη βόλτα στα ορεινά χωριά πέριξ του Αλιβερίου. Καθώς κοιτούσα την Εύβοια που απομακρυνόταν, το μάτι μου έπεσε στο λόφο που στέκει πίσω απο την πόλη.
Νόμισα πώς διέκρινα κάτι σαν τείχος και κτίσματα στον κάμπο ακριβώς από κάτω, αλλά έπεισα τον εαυτό μου πως κάνω λάθος. "Αποκλείεται" είπα. "Τόσες φορές έχω περάσει, δεν έχω δεί κάτι. Τόσες και τόσες φορές έχω έρθει για καφέ από απέναντι, δεν θα το είχα δεί? Τί αρχαία μπορεί να έχει η Ερέτρια?"
Κι όμως, όπως γίνεται πάντα, τα καλύτερα βρίσκονται δίπλα μας και εμείς, απλά δεν ανοίγουμε τα μάτια μας για να τα προσέξουμε!

Αποφασισμένος να δώ με τα μάτια μου, αυτά που είχα διαβάσει προηγουμένως -και είχα ενθουσιαστεί είναι η αλήθεια- για την αρχαία Ερέτρια, ξεκίνησα ένα πρωί μόνος για την Εύβοια.
Αποφασίζω να μην πάρω το καραβάκι από τον Ωρωπό, αλλά να πάω όλη τη γύρα οδικώς, μέσω Χαλκίδας. 100 χλμ μετά, βρίσκομαι στην Ερέτρια, στην κεντρική οδό Χαλκίδας-Αλιβερίου, στο ύψος του Δημοτικού γηπέδου της Ερέτριας. Απέναντι και λίγο πιό κάτω, βρίσκεται το Αρχαιολογικό Μουσείο.

Παραδόξως έχει αρκετό κόσμο, κυρίως ξένους τουρίστες. Ιταλοί, Αμερικάνοι και πάρα μα πάρα πολλοί Ρώσσοι. Προσπερνώ τον προαύλιο χώρο που είναι μέσα στο πράσινο και γεμάτος με αρχαιότητες. Πολύ όμορφος χώρος, σε χαλαρώνει με την πρώτη ματιά.
Φθάνω στο γραφείο και πληρώνω το "υπέρογκο" αντίτιμο των .... 2 ευρώ! Τα παιδιά μέχρι 18 ετών, μπαίνουν ΔΩΡΕΑΝ. Εκεί γνωρίζομαι με την κυρία Ελένη. Ευγενέστατη αρχαιοφύλακας (όπως και όλοι οι υπόλοιποι εργαζόμενοι στο χώρο), μου παραχωρεί ένα ερμάριο για να βάλω το κράνος και .... μία καρέκλα για όλα τα υπόλοιπα τσιμπραγκαλίδια που βαραίνουν ένα μοτοσυκλετιστή όταν δεν οδηγεί.

Είσοδος στα εκθέματα.






Προιστορικά εργαλεία, Πέλεκυς αιχμές βελών μα και αγγεία γεμάτα χρώματα.





Η πρώτη πανελλαδικά αποτύπωση μάχης με τόξα.



Επίσης μοναδική πανελλαδικά, πήλινη κατασκευή κεντάρου.


Ταφές Ομηρικού τύπου, περί το 1000 π.χ.
Όπως και στην Ιλιάδα, οι σωροί των πεσόντων ηρώων, αφού καίγονταν, τοποθετούνταν (στάχτες και κόκκαλα) σε μεγάλα μεταλλικά δοχεία και θάβονταν σε τύμβους.
Μαζί με τους νεκρούς, θαβόταν και ο οπλισμός τους. Σε πολλές ταφικές ανασκαφές θα παρατηρήσετε ότι τα σπαθιά του νεκρού είναι λυγισμένα. Μέχρι τώρα πολλοί νόμιζαν -μαζί και εγώ- ότι το λύγισμα ήταν αποτέλεσμα σκευρώματος ή συστολών/διαστολών του μετάλλου.
Όμως τα σπαθιά επίτηδες τα λύγιζαν για να δείξουν ότι μαζί με τον ήρωα "πεθαίνει" και το σπαθί του, μιάς που δεν είναι δυνατόν να το κρατάει άλλος, πέραν του ιδιοκτήτη του.







Στην πιό κάτω εικόνα βλέπουμε μία αναπαράσταση μάχης από τον Ληλάντειο πόλεμο. Τί ήταν αυτό θα μου πείτε! Ούτε εγώ γνώριζα, μέχρι που πρόσφατα έμαθα.
Πρόκειται για έναν από τους μεγαλύτερους και καταστροφικότερους πολέμου του Ελλαδικού χώρου!! Ξεκίνησε ανάμεσα στην Ερέτρια και την Χαλκίδα γύρω στο 700 π.χ. για την διεκδίκηση της εύφορης πεδιάδας του ποταμού Λήλα, διήρκησε γύρω στα 150 χρόνια (!!!!), ενέπλεξε τις περισσότερες πόλεις-κράτη και στην κυριολεξία και αποδεκάτησε τον ανδρικό πληθυσμό της ευρύτερης περιοχής.

Τελικά νίκησαν οι Χαλκιδείς. Στον παρακάτω διάκοσμο βλέπουμε στην κάτω σειρά, πτώματα πολεμιστών γεμάτα πληγές, να τρώγονται από όρνεα, ενώ στην πάνω σειρά, σκηνή από τη μάχη.





Αρχαική περίοδος. Αιχμές δοράτων και βελών.



Σταθμά για ζυγούς. Κάθε βαρίδι, είχε σφραγίδα από τις αρχές της πόλης, ώστε να μην υπάρχουν κλεψίματα στο ζύγι.



Και φυσικά, χρυσάφι.



Ναός Δαφνηφόρου Απόλλωνα. Σκηνές από το αέτωμα. Ο Θησέας με την βοήθεια της Αθηνάς, απαγάγει την Αντιόπη, βασίλισσα των Αμαζόνων.





Μακέτα κατασκευής του ναού.





Ενώ πρόκειται για ένα μικρό μουσείο, έν τούτοις, σου παρέχει τόσες πολλές πληροφορίες που σε συνδιασμό με τα εκθέματα, σε συναρπάζει.
Πάμε και μία μικρή βόλτα στο όμορφο προαύλιο. Παντού επιτύμβιες στήλες και είναι πραγματικά μαγικό, το ότι μπορείς να διαβάσεις τα ονόματα των νεκρών, τις αφιερώσεις των ζωντανών, αλλά και τα ονόματα των πολιτών της πόλης της Ερέτριας, καθώς και την καταγωγή τους.







Συνήθεια ήταν, να αναπαρίσταται ο νεκρός, συνοδεία μικρού δούλου.







Εδώ εκτείθεται και άλλο ένα μοναδικό εύρυημα. Ένας τεράστιος προιστορικός κλίβανος αγγειοπλαστικής. Τα ξύλα τοποθετούνταν στο φούρνο κάτω, τα αγγεία ανά στοίβες από πάνω, ενώ υπήρχαν οπές για την κυκλοφορία του θερμού αέρα, ο οποίος έφθανε τους 1000 βαθμούς Κελσίου!





Ζωγραφιστός τάφος.



Λαιμός δράκοντα.






Τόσα πολλά εκθέματα, σε ένα τόσο μικρό χώρο! Αξίζει και με το παραπάνω! Παίρνω λίγες σκιερές ανάσες . Τα πράγματα μου, τα αφήνω στην ασφάλεια του ερμαρίου του μουσείου. Με οδηγό στα χέρια μου έναν μικρό αλλά λεπτομερή χάρτης της αρχαίας πόλης καθώς και της προτεινόμενης διαδρομής μέσα στα ερείπια (ο χάρτης δίδεται ΔΩΡΕΑΝ στην είσοδο του μουσείου), ετοιμάζομαι για την συνέχεια ....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Απέναντι από το μουσείο, βρίσκεται η αρχαία πόλη της Ερέτριας. Μία μικρή καγκελόπορτα φράσσει την είσοδο, αλλά άν την σπρώξετε θα διαπιστώσετε ότι είναι ανοικτή. Ξεκινώ την περιήγηση.





Πρόκειται για μία μεγάλη πόλη. Εδώ θα χρειαστεί να περάσεις αρκετή ώρα για να την γυρίσεις. Εντύπωση κάνουν τα μεγάλα σπίτια που ενώ σε άλλες αρχαίες πόλεις τα δωμάτια και οι χώροι είναι μικροί, εδώ όλα είναι ευρύχωρα και με άπλα.







Η ισχυρή Δυτική Πύλη. Ήταν αψιδωτή καθόλο το μήκος της και ασφάλιζε με διπλή, ενισχυμένη ξύλινη πόρτα. Εκατέρωθεν υπήρχαν πύργοι, ύψους 14 μέτρων. Θύμιζε ένα είδος στοάς.






Πιό πέρα,τό αρχαίο θέατρο. Κανονικά η είσοδος μέσα, δεν επιτρέπεται. Όμως είμαι αρκετά τυχερός γιατί γίνεται ανασκαφή, αρκετά ευγενικός για να ζητήσω την άδεια από την όμορφη αρχαιολόγο για 1-2 φωτογραφίες και έν τέλει αρκετά ευγνώμων για την όλη συμπεριφορά τους απέναντι μου.





Ακολουθεί το αρχαίο Γυμνάσιο.



Τα λουτρά και στο βάθος η παλαίστρα. Στα λουτρά υπάρχει ακόμη το βοτσαλωτό δάπεδο.



Ακριβώς δίπλα, ξεκινά το μονοπάτι για την ακρόπολη. Την ύστατη γραμμή άμυνας της πόλης. Το μονοπάτι -άν και δεν του φαίνεται- είναι αρκετά ανηφορικό, κακοτράχαλο -όπως διαπίστωσε μία Ιταλιδούλα που προσπάθησε να το ανέβει με σγιονάρες και καταμάτωσε τα δάχτυλα των ποδιών της και "στεγνό" . Ζέστη της αρκούδας και νερό πουθενά. Άν αποφασίσετε να ανεβείτε, πάρτε νεράκι.

https://
storage.googleapis.com/eikonastore/2018/06/26/SAM_2544.jpg


Είναι και σημαδεμένο για να μη ... χαθείς χεχε.



Και ανεβαίνεις ...



Ανεβαίνεις ...



Ανεβαίνεις ... Στην ουσία το μονοπάτι ακολουθεί τη γραμμή των διπλών τειχών. Κι όταν λέμε διπλά, εννοούμε ότι το τείχος ήταν "κλειστού" τύπου. Δύο τείχη, με στενό μονοπάτι ανάμεσα τους για την κυκλοφορία των φρουρών και τον εγκλωβισμό των αντιπάλων σε περίπτωση κατάληψης του εξωτερικού τείχους.



Αφιερωμένη στον @bocaros τον οποίο έν αγνοία του, ήθελα να ανεβάσω εκεί πάνω χεχε. Τελικά ήταν τυχερός χεχε.




Ώσπου κάποια στιγμή, φθάνεις στην κορυφή. Δένέχουν μείνει πολλά για να δείς εδώ. Κύριο αξιοθέατο, είναι ο Βόρειος ισχυρός πύργος που στέκει ακόμη, τα απομεινάρια του ναού της Αθηνάς και η άπλετη θέα.







Έχει ωστόσο ηρεμία και κάτω από την σκιά της μοναδικής ελίτσας θα κάτσω για λίγο να ξαποστάσω και να απολαύσω το Ευβοικό αεράκι.
Κάτω μακριά, διακρίνω την αγαπημένη μου Όχη και περνά από το μυαλό, μία ξαφνική καταδρομική κατάβαση, όμως έχω υποσχεθεί στον ανηψιό μου, πίτσα μπάλα και καράτε το μεσημέρι και έτσι πρέπει να γυρίσω πρίν ο ρέφερης σφυρίξει σέντρα.



Κατά την κάθοδο από άλλο μονοπάτι, βρίσκω και τον Νότιο πύργο, σε ερείπια.

 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Σειρά έχει ο Οίκος των Μωσαικών. Στην ουσία πρόκειται για ένα οίκο συμποσίων (μπορεί και πορνείο) που βρίσκεται στην είσοδο της αρχαίας πόλης. Χώρος αποκλειστικά για άνδρες με ψηφιδωτά πατώματα-αριστουργήματα. Ο ένας χώρος φιλοξενούσε μέχρι επτά άνδρες και ο άλλος μέχρι τρείς, ξέχωρα από τους μουσικούς και τις εταίρες.
Από το Γυμνάσιο μέχρι τον Οίκο, είναι ένα πεντάλεπτο περπάτημα.











Ανάμεσα στους δύο χώρους, παρεμβάλεται ταφικό σύμπλεγμα που δημιουργήθηκε αργότερα. Τώρα ποιός παλαβός πήγε και έφτιαξε τάφο, σε ένα παλιό και κατεστραμένο πορνείο, δεν μπορώ να καταλάβω!







Δίπλα από τον Οίκο, βρίσκεται το Σεβάστειον. Ναός πρός τιμήν του Καίσαρα και αυτός στην είσοδο της πόλης. Δέν έχουν μείνει πολλά, όπως και από την Βόρεια συνοικία.






Πραγματικά δεν περίμενα ότι μία μικρή επαρχιακή πόλη, στην οποία μάλιστα έχω βρεθεί τόσες φορές, είτε για καφέ, είτε για μπάνιο, έχει τόσα αξιοθέατα. Πώς και δεν τα είχα δεί προηγουμένως! Ολόκληρη η Ερέτρια, ένα μνημείο!

Έχει ανέβει ο ήλιος για τα καλά, δεν έχω πιεί καφέ από το πρωί, ο μικρός με περιμένει το μεσημέρι και ίσως -αν και έχω να δώ κι άλλα πράγματα εδώ- είναι μία καλή ώρα να διακόψω την περιήγηση μου και να βάλω σε τάξη στο μυαλό μου, όσα είδα μέχρι τώρα.
Το χαμόγελο φυσικά είναι από αυτί σε αυτί και πραγματικά φαντάζω σαν άνθρωπος που έχει πάρει τόνους αντικαταθλιπτικά στους τουρίστες που περιδιαβαίνουν και αυτοί τα μνημεία.

Αφού γυρίσω στο μουσείο για να πάρω τα πράγματα μου, καταλήγω στην καφετέρια τοπικού ξενοδοχείου, γνωστού για τον όμορφο κόσμο που μαζεύει. Εντάξει, καλά τα Αρχαία, αλλά και λίγο "αθώο" μάτι που και πού να ξεθολώνει το μυαλό δεν είν' κακό!




Ερέτρια: Μια πόλη γεμάτη ιστορία

Καλές βόλτες σε όλους σύντροχοι!
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Καταπληκτικος οπως παντα........μαζι σου γνωριζουμε τα αρχαια μνημεια κ την ιστορια του τοπου μας !!!!!!.........λυσε μου ομως μια απορια βρε Πανο........πως γινεται να βρισκεις παντα........Νεαρες Ομορφες κ Προθυμες αρχαιολογους να σε "ξεναγησουν".....!!!!!!!
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Καταπληκτικος οπως παντα........μαζι σου γνωριζουμε τα αρχαια μνημεια κ την ιστορια του τοπου μας !!!!!!.........λυσε μου ομως μια απορια βρε Πανο........πως γινεται να βρισκεις παντα........Νεαρες Ομορφες κ Προθυμες αρχαιολογους να σε "ξεναγησουν".....!!!!!!!
Φέτος δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά οι περισσότεροι αρχαιοφυλακες είναι γυναίκες! Σημασία δεν έχει αν είναι όμορφες ή όχι (κάποιες είναι πραγματικά πολύ όμορφες), αλλά ότι είναι γνωστες του αντικειμένου και αν θες να μάθεις αυτά που ξέρουν, πρέπει να τις αντιμετωπίσεις με ευγένεια και σεβασμό.
Όπως και κάθε εργαζόμενο.

Οπότε μέχρι εκεί και συνεχίζουμε τις μοναχικές περιπλανήσεις. Αφήνουμε τις "εξερευνήσεις" για τους μικρότερους και τους λευτερους;)
 

aeriko

Μέλος
Όνομα
Πάνος
Μοτό
R 1200GS
Πολυ ωραιο το θεμα σου. Μπαινει στο καλενταρι.

Στάλθηκε από το TA-1024 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Ωραιος Πανο με τις αποδρασεις σου και την εμφαση που δινεις στην ιστορια της πατριδας. Τεραστιο κεφαλαιο η Ερετρια στον αρχαιο κοσμο. Ναυτικη δυναμη με συμμετοχη στον Τρωικο πολεμο,στους Περσικους και συμμαχος της Αθηνας στους Πελοποννησιακους καθως και στις αποικιες της Σικελιας.
Ευχαριστουμε για την ξεναγηση φιλε.
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Φέτος δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά οι περισσότεροι αρχαιοφυλακες είναι γυναίκες! Σημασία δεν έχει αν είναι όμορφες ή όχι (κάποιες είναι πραγματικά πολύ όμορφες), αλλά ότι είναι γνωστες του αντικειμένου και αν θες να μάθεις αυτά που ξέρουν, πρέπει να τις αντιμετωπίσεις με ευγένεια και σεβασμό.
Όπως και κάθε εργαζόμενο.
Ο κλάδος πάντα είχε τις ασχημότερες γυναίκες :) αλλά
οι αρχαιοφύλακες το καλοκαίρι (λόγω ωραρίου 08.00-20.00) σχεδόν σε όλους τους Χώρους, αυξάνονται. Είναι έκτακτο προσωπικό 7 μηνών, το οποίο προσλαμβάνεται με διαδικασίες αξιολόγησης ΑΣΕΠ. Έχουν τελειώσει τις ανάλογες σχολές (3 χρόνια) και το επίπεδο είναι καλύτερο. Έχουν γνώσεις στο αντικείμενο. Ναι αλήθεια είναι ότι είναι πολλές γυναίκες.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Τυχαίνει η καταγωγή μου να είναι από εκεί... επίσης τυχαίνει να έχω πάει "οικογενειακώς" πρόσφατα και να επισκευτώ τον χώρο μαζί με τα παιδιά κυρίως για την πεζοπορεία στο μονοπάτι μέχρι την ακρόπολη της Ερέτριας.

ΟΜΩΣ ρε φίλε... τέτοια ανάλυση δεν είχα κάνει ποτέ! Είναι σαν να ξαναμαθαίνω τον τόπο που έχω χιλιοπερπατήσει. Σωραίος!!!!


 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom