Ερωτηση για givi σχαρα-μετατροπη

steliosgj

Μέλος
Καλησπερα μια ερωτηση για τους γνωστες.ψαχνω givi σχαρα για gs1200 για monokey βαλιτσα κ καθοτι βρισκω αρκετες μεταχειρισμενες για gs 1200 lc θα ηθελα να μαθω κατα ποσο μπορουν να τοποθετηθουν στο προηγουμενο κ τον τροπο.ευχαριστω προκαταβολικα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλημέρα,
αν κατάλαβα θες να βάλεις σχάρα givi στο gs. Αλλά όσες βρήκες διαθέσιμες κάνουν στο LC, σωστά;
 

steliosgj

Μέλος
Ναι σε gs 1200 του 09 αλλα μου ειπαν οτι μπαινει και του lc,χρειαζεται μεγαλη μετατροπη; Γνωριζετε;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κοιταξε, οι βασεις της givi ουσιαστικα ειναι universal.
Μπαινουν παντου, ειδικα αν υπαρχει σχαρα μεταλλικη τυπου adventure.
Αν εχεις στο gs σου την πλαστικη ουρα ( την εργοστασιακη), δεν ξερω.
Αν εχεις την ουρα του adve μπορεις πολυ ευκολα να προσαρμοσεις οτι θες.
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Λογικά θα χρειαστείς νέες τρύπες ωστε να την βιδωσεις στην σχάρα. Μάλλον πρέπει να την έχεις στο χέρι για να το δεις.

Στάλθηκε από το LG-H870S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σε πλαστικη ουρα, την εργοστασιακη δηλαδη του gs, πρεπει να δεις αυτο που λεει @tsak8 πιο πανω. Και φυσικα θα κανεις νεες τρυπες αν ειναι δυνατον, γιατι μπορει να πεφτουν σε περιεργο σημειο.
Αν εχεις μεταλλικη ουρα γινεται πανευκολα. Την ιδια σχαρα εχω κι εγω ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Οπως βλεπεις με δυο μεταλλικες λαμες απο κατω ως κοντρα προσαρμοζεις οτι θες.
Σημειωνω ομως, οτι η γωνια που κανουν τα πλαινα προς τα κατω , της σχαρας givi εννοω, πρεπει να ανοιξει αλλιως δεν καθεται στην ουρα του αντβε.
Χαλαει λιγο η μοστρα αν το δεις απο κοντα αλλα δε γινεται αλλιως.
Στην πλαατκη ουρα εμπαινε σωστα ατις υπρχουσες τρυπες, αλλα ειχε αγοραστει για τη συγκεκριμενη. Φυσικα υοηρχαν και οι γνωστες κοντρες που επιαναν στις βιδες πισω πανω απο το φαναρι. Αυτες οι βιδες εσπαγαν συνεχως. Γνωστο θεμα ακομα και στη μαμα βαλιτσα.....
Γι αυτο κι αλλαξα ολη την ιστορια εκει πισω και κερδισα και 10 ποντους πιο χαμηλη τοποθετηση ;)


Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 

steliosgj

Μέλος
Ειναι μπελας αποτι καταλαβα να μν το επιχειρησω. Νομιζετε οτι συμφερει να βρω σχαρα adv; Το λεω κ απο οικονομικης αποψης και απο το θεμα υψους αν εχει τοση διαφορα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ειναι μπελας αποτι καταλαβα να μν το επιχειρησω. Νομιζετε οτι συμφερει να βρω σχαρα adv; Το λεω κ απο οικονομικης αποψης και απο το θεμα υψους αν εχει τοση διαφορα


Sent from my iPhone using Tapatalk
To οικονομικό δε μπορώ να το σχολιάσω, ο καθένας το βλέπει διαφορετικά.
Ενδεικτικά, μια ουρα adve κάνει 150-170 € μεταχείρω, κι αν έχει όλες τις βίδες/αποστάτες κλπ μπορεί να φτάσει 200-250€. Ή τόσα να σου φτάσει αν τη βρεις σκέτη και αγοράσεις ότι λείπει. Αυτά βέβαια κάθε μέρα αλλάζουν, ποτέ δεν ξέρεις τι θα βρεις στο car/ebay κλπ.... Οπότε το οικονομικό το αφήνω απ' όξω ;)


Στην πρακτική πλευρά, υπάρχουν σίγουρα πλεονεκτήματα με την adve ουρά!!!
- ξεχνάς σπασίματα και λοιπές αστοχίες, το έφτιαξες μία φορά και τέλος!!!
- έχεις τη βαλίτσα (οποιαδήποτε βαλίτσα κι αν προσαρμόσεις) 10 πόντους χαμηλότερα και σε απόλυτα σταθερή βάση! Που σημαίνει πολύ καλύτερη συμπεριφορά με τη βαλίτσα πάνω, σε υψηλές ταχύτητες , πάνω από τα 150 χαω.

Εσύ αποφασίζεις όμως ! ;)
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Και εγω την Adve σχάρα έχω. Μου κόστισε περί τα 210€ με τις βίδες αλλα δεν μπορούσα να βλεπω την βαλίτσα τόσο ψηλά και δεν είχα εμπιστοσύνη στην πλαστική. Αξίζει τον κόπο να ψάξεις

Στάλθηκε από το LG-H870S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

steliosgj

Μέλος
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας,αν και πολυ μπερδεμενος,χρησιμοποιουσα εως τωρα το softbag της bmw σε ταξιδια,αλλα χρειαζομαι κατι για εντος πολης πιο σταθερο κ ασφαλες ,αρα το topcase ειναι μονοδρομος. Εχω μια καππα βαλιτσα 48 μαλλον θα τοποθετηθει πανω στην εργοστασιακη σχαρα του gs γιατι του αντβε ανεβαινει πολυ σε τιμη


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom