Ερώτηση για αλκοτέστ

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
giamar labros και mimakos Ευχαριστω για την διευκρινηση. Δηλαδη οτι αν υπαρχει τροχαιο με τραυματισμο υπαρχει περιπτωση να εφαρμοστουν αυτεπαγγελτα οι σχετικοι νομοι.

Επισης ευχαριστω απο καρδιας οσους ευχηθηκαν περαστικα.

George_M. Μετα απο 3 διανυκτερευσεις στο νοσοκομειο εχει παρει τον δρομο της αναρρωσης και περιμενουμε να κολλησουν 3 πλευρα και μια κλειδα.
Παλι καλα οτι εξοπλισμο φορουσε λειτουργησε και κατ επεκταση καταστραφηκε (κρανος και γαντια).
Οτι δεν φορουσε, πχ αθλητικα παππουτσια, τζιν ελιωσαν, δεν σκιστήκαν απλα.
Βεβαια με τις αναλογες επιπτωσεις στο δερμα του...

Ειμαστε ενταξει και σε ευχαριστω για την προθυμια.


ΑΝ μπορω να γραψω κατι για να βοηθησω εστω και εναν μεσα απ ολο αυτο.

ΥΓ 1: Παντα ΠΛΗΡΗ εξοπλισμο. (τα καψιματα και το διαστρεμμα τον ταλαιπωρουν περισσοτερο απο τα σπασιματα.)
ΥΓ 2: sag,sag,sag
YΓ 3: Μακρια απο top case, οσο βολικα και αν ειναι.

(Προσωπικη αποψη εκφραζω)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Περαστικά στον αδερφό, γρήγορη ανάρρωση εύχομαι.



Λίγο λάθος όλα αυτά με το topcase ή πιο σωστά όχι καθολική αλήθεια. Το μηχανάκι προειδοποιεί.

Πολύ πολύ σωστά αυτά με τον εξοπλισμό... Έχω σταμπαρει ΑΑΑ rated παντελόνι, στην επόμενη επίσκεψη Αγγλία θα πάρω.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Nαι εχεις δικιο Γιαννη ειναι υπερβολη η απολυτη αποψη απο εκφραζω, απλα εχοντας οδηγησει την δικη μου μηχανη με top case ειδα οτι χαλαει πολυ η συμπεριφορα και δεν ξαναεβαλα.
Θεωρω οτι κατι τα παντα λιγο χειροτερα.

Γι αυτο λεω κατω κατω οτι προκειται περι προσωπικης αποψης.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν λέω με πόσα κιλά και πόσα χιλιόμετρα έχω κάνει χωρίς κανένα πρόβλημα σε οποιαδήποτε συνθήκη και ταχύτητα, σίγουρα σε κλειστό ιδιωτικό δρόμο με πολλά παραπάνω από όσα γράφεις.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ναι δεν διαφωνω. Και φιλος ριχνει 190 σε Αττικη οδο με top case οπως μου λεει...
Ο καθενας εχει την φιλοσοφια του.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Με 190 μπορεί να σε περάσει κανείς με Άφρικα ή τρανς αλπ. Δεν επιτρέπεται.

Σοβαρά τώρα, δεν είχε προειδοποίηση με ελαφριά ταλάντωση να καταλάβει να κόψει; Μπαμ και κάτω; Μήπως έσκασε κανένα λάστιχο ή έχανε αέρα;
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
amyroukai Για να ειμαι ειλικρινης δεν θελω να ρωτησω ακομα μιας και δεν θελω να τον ζαλιζω.Μονο οτι μου εχει πει.
Ξερω οτι ξεκινησε η ταλαντωση στο τιμονι και τον εριξε κατω.

Προφανως κατι εκανε λαθος.Απο την μηχανη που ειδα δεν ειχε προφορτηση για το βαρος που κουβαλουσε.
Τα ελαστικα ειναι οκ απο αερα.

onroad Ευχαριστω πολυ συνονοματε.
Η αληθεια ειναι οτι ποτε μου δεν ειχα θεμα με το 1200, οπως λες.
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Περαστικά στον φίλο και σιδερένιος! Σαν κάτοχος f800gs παρόμοιο με το 700, όταν το πρώτο αγόρασα 2η 3η βόλτα στην Αττική οδό με 160 μου έκανε και εμένα ταλαντώσεις. Μόλις ρύθμισα την πίσω ανάρτηση και έβγαλα το μπαούλο η κατάσταση βελτιώθηκε αλλά το θέμα αυτό υπάρχει και θέλει προσοχή.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Περαστικά στον φίλο και σιδερένιος! Σαν κάτοχος f800gs παρόμοιο με το 700, όταν το πρώτο αγόρασα 2η 3η βόλτα στην Αττική οδό με 160 μου έκανε και εμένα ταλαντώσεις. Μόλις ρύθμισα την πίσω ανάρτηση και έβγαλα το μπαούλο η κατάσταση βελτιώθηκε αλλά το θέμα αυτό υπάρχει και θέλει προσοχή.
Να σαι καλα! Ευχαριστουμε!
Ναι και εγω δεν ειμαι ειδημονας. Απλα επειδη παρατηρησα καποια πραγματα τα αναφερω πιο πολυ για να ειμαστε πιο προσεκτικοι.
Δεν ηρθα να κανω μαθημα σε κανεναν. Θελει προσοχη και διαβασμα.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Περαστικά στον αδερφό ,όλοι οι τραυματισμοί του να περάσουν όσο το δυνατόν ταχύτερα.
Θα χορτάσει παυσίπονα ,αλλά κάθε μέρα που περνά θα είναι καλύτερα .
Τα υπόλοιπα θα πάρουν το δρόμο τους ,μην τα σκέφτεσαι καθόλου.
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Καλησπέρα φίλε και περαστικά στο παλικάρι.
Το αλκοτέστ όταν γίνεται μέσω αίματος, μπορεί να να δείξει περισσότερο από το φυσητό.
Λόγο ημερών (μετά Πάσχα) μπορεί ο αδελφός σου να είχε πιει τον πάτο του 2-3 μέρες, αλλά όταν έγινε το ατυχές συμβάν να μην είχε πιει σταγόνα. Στο φυσητό θα έδειχνε πως δεν έχει πιει, αλλά στο αίμα θα έβγαζε σίγουρα κάποιο ποσοστό (μπορεί και σε οριακά επίπεδα). Παράδειγμα λέω, δεν λέω ότι είχε πιει ο άνθρωπος!

Όταν τράκαραν την αδελφή μου τον Δεκέμβρη, πρωί πρωί(πήγαινε δουλειά), της έκαναν αλκοτέστ. Και είναι τύπισσα που δεν πίνει καν ξερω γω και την "κοροϊδεύω" που πίνει μπύρα άνευ. Ίσως έχει να κάνει με τα "πρακτικά" της τροχαίας, εάν υπάρχει στουκαρισμένο όχημα.
 
Top Bottom