Ερώτηση για μπότες sidi adventure

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Κατι σχετικο με τις Sidi Adventure. Στις δικες μου, η αδιαβροχοποιηση κρατησε περιπου 2.5 χρονια: στις τελευταιες κατακλυσμιαιες βροχες που εφαγα στην Ευρωπη Μαρτη και Απριλη μπασανε νερο (και οι δυο). Ενω
ενα ζευγαρι στρηταδικες Daytona που εχω κρατησανε σχεδον 5 χρονια πριν μπασουν υγρασια/νερο. Κατα τα αλλα οι μποτες ειναι εξαιρετικες.
 
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
ktm 1290 SA R
Κατι σχετικο με τις Sidi Adventure. Στις δικες μου, η αδιαβροχοποιηση κρατησε περιπου 2.5 χρονια: στις τελευταιες κατακλυσμιαιες βροχες που εφαγα στην Ευρωπη Μαρτη και Απριλη μπασανε νερο (και οι δυο). Ενω
ενα ζευγαρι στρηταδικες Daytona που εχω κρατησανε σχεδον 5 χρονια πριν μπασουν υγρασια/νερο. Κατα τα αλλα οι μποτες ειναι εξαιρετικες.
Χρήσιμη η ενημέρωση, για να ξέρουμε τι μας περιμένει. Στα 2.5 χρονια που λες έκανες συχνή χρήση? Θέλω να πω είχαν φάει πολλές βροχές?

Επίσης τις πέρασες καθόλου με σπρέι αδιαβροχοποιησης?
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Χρήσιμη η ενημέρωση, για να ξέρουμε τι μας περιμένει. Στα 2.5 χρονια που λες έκανες συχνή χρήση? Θέλω να πω είχαν φάει πολλές βροχές?

Επίσης τις πέρασες καθόλου με σπρέι αδιαβροχοποιησης?
Ναι, φαγανε αρκετες βροχες και νερα, τις χρησιμοποιουσα σε (συχνες) χωματαδες και σε ταξιδια τους 6 "χειμερινους μηνες" (Οκτωβρη με αρχες Απριλη). Παρεπιπτοντως να πω οτι το καλοκαιρι τις βρισκω σχετικα ζεστες και δεν τις φοραω, στο χωμα βαζω ενα αλλο ζευγαρι εντουραδικες Sidi που εχω και στα ταξιδια τις Daytona που προανεφερα.

Τις περναγα σχετικα τακτικα (μετα απο καθε πλυσιμο απο λασπες) με ειδικο κερι αλλα δεν εχω καν σπρέι αδιαβροχοποιησης.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Ναι, φαγανε αρκετες βροχες και νερα, τις χρησιμοποιουσα σε (συχνες) χωματαδες και σε ταξιδια τους 6 "χειμερινους μηνες" (Οκτωβρη με αρχες Απριλη). Παρεπιπτοντως να πω οτι το καλοκαιρι τις βρισκω σχετικα ζεστες και δεν τις φοραω, στο χωμα βαζω ενα αλλο ζευγαρι εντουραδικες Sidi που εχω και στα ταξιδια τις Daytona που προανεφερα.

Τις περναγα σχετικα τακτικα (μετα απο καθε πλυσιμο απο λασπες) με ειδικο κερι αλλα δεν εχω καν σπρέι αδιαβροχοποιησης.
Γιώργο, πήγαινε τες πίσω στο μαγαζί που τις πήρες. Η goretex δίνει εγγύηση εφ όρου ζωής.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Γιώργο, πήγαινε τες πίσω στο μαγαζί που τις πήρες. Η goretex δίνει εγγύηση εφ όρου ζωής.
Παντελη, το ιδιο μου ειπε και ο Γατος οταν του τοχα αναφερει προ καιρου, αλλα τοψαξα και ειδα οτι η Sidi (οπως και αλλοι κατασκευαστες μποτων) δινει ΔΥΟ χρονια εγγυηση για τις μποτες της.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Γιώργο, πήγαινε τες πίσω στο μαγαζί που τις πήρες. Η goretex δίνει εγγύηση εφ όρου ζωής.
Ορθόν
Παντελη, το ιδιο μου ειπε και ο Γατος οταν του τοχα αναφερει προ καιρου, αλλα τοψαξα και ειδα οτι η Sidi (οπως και αλλοι κατασκευαστες μποτων) δινει ΔΥΟ χρονια εγγυηση για τις μποτες της.
Επίσης ορθόν.

Ομως εσύ δεν έχεις πρόβλημα με την μπότα ,αλλα με την αδιαβροχοποίηση ,την οποία καλύπτει η goretex ,εφ όρου ζωής ,όπως σωστά αναφέρει ο Παντελής.

Αμα μιλάμε για μπότα 10ετίας ,οκ ,ψιλοντροπή να ζητήσεις αντικατάσταση.
Αλλά ,αν θυμάμαι καλά ,τις συγκεκριμένες τις έχεις 2-3 χρόνια.
Οπότε ,αν είσαι σίγουρος οτι δεν σου πήρε νερό από πάνω (χείλος μπότας στην γάμπα) πάγαινε τες στον Τζωρτζό ,ο οποίος θα τις στείλει σtην Sidi ,η οποία θα τις στείλει στην goretex ,κ μέχρι τον επόμενο χειμώνα ,θα'χεις πιθανότατα ,καινούργιες μπότες.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Ορθόν

Επίσης ορθόν.

Ομως εσύ δεν έχεις πρόβλημα με την μπότα ,αλλα με την αδιαβροχοποίηση ,την οποία καλύπτει η goretex ,εφ όρου ζωής ,όπως σωστά αναφέρει ο Παντελής.

Αμα μιλάμε για μπότα 10ετίας ,οκ ,ψιλοντροπή να ζητήσεις αντικατάσταση.
Αλλά ,αν θυμάμαι καλά ,τις συγκεκριμένες τις έχεις 2-3 χρόνια.
Οπότε ,αν είσαι σίγουρος οτι δεν σου πήρε νερό από πάνω (χείλος μπότας στην γάμπα) πάγαινε τες στον Τζωρτζό ,ο οποίος θα τις στείλει σtην Sidi ,η οποία θα τις στείλει στην goretex ,κ μέχρι τον επόμενο χειμώνα ,θα'χεις πιθανότατα ,καινούργιες μπότες.
Και στο κάτω κάτω στείλε και ένα mail στην goretex.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Αμα μιλάμε για μπότα 10ετίας ,οκ ,ψιλοντροπή να ζητήσεις αντικατάσταση.
Αλλά ,αν θυμάμαι καλά ,τις συγκεκριμένες τις έχεις 2-3 χρόνια.
Οπότε ,αν είσαι σίγουρος οτι δεν σου πήρε νερό από πάνω (χείλος μπότας στην γάμπα) πάγαινε τες στον Τζωρτζό ,ο οποίος θα τις στείλει σtην Sidi ,η οποία θα τις στείλει στην goretex ,κ μέχρι τον επόμενο χειμώνα ,θα'χεις πιθανότατα ,καινούργιες μπότες.
Κωστα, δεν εχω χρονο και δεν ειμαι αρκετα στη Αθηνα για να κανω κατι τετοιο, παντως θα περασω αν μπορεσω απο τον Τζωρτζοπουλο να ρωτησω. Τις μποτες τις πηρα τον Ιουλη του 2015, ειναι δηλαδη ακριβως 3 ετων και την πρωτη φορα που πηρανε νερο -ητανε φετος γτο χειμωνα δηλ. στα 2.5 χρονια.


Και στο κάτω κάτω στείλε και ένα mail στην goretex.
Αυτο που ειναι πιο ευκολο θα το κανω Παντελη, ετσι για να δω τι θα μου πουνε. Και πουσαι, καλους δρομους! :ok:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μιά ερώτηξη για τις συγκεκριμένες.


Τα νούμερα, γενικά, πως είναι σε σχέση με αθλητικά παπούτσια ας πούμε;
Όταν είχα βάλει την Falco Avantour σε 47 που υπήρχε στο motoraid σε προσφορά, σε σχέση με 47 αθλητικό nike ήταν πιο μικρή σε μήκος.


Επειδή δεν βρίσκω προκοπή από Ελλάδα σε κάτι που να μου αρέσει σαν μπότα και σαν τιμή, τις είδα τυχαία σε μαγαζί εξωτερικού στα 260 ευρώ που είναι πολύ καλά για αυτήν την μπότα. Αλλάζεται αν είναι λάθος, απλά λέω αν είναι να γλιτώσω τον μπελά.

edit: Τώρα είδα την απάντηση του Παντελή και μετρήθηκα, 29εκ, άρα το 47 θα είναι ΟΚ λογικά;
 
Τελευταία επεξεργασία:

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Μιά ερώτηξη για τις συγκεκριμένες.


Τα νούμερα, γενικά, πως είναι σε σχέση με αθλητικά παπούτσια ας πούμε;
Όταν είχα βάλει την Falco Avantour σε 47 που υπήρχε στο motoraid σε προσφορά, σε σχέση με 47 αθλητικό nike ήταν πιο μικρή σε μήκος.


Επειδή δεν βρίσκω προκοπή από Ελλάδα σε κάτι που να μου αρέσει σαν μπότα και σαν τιμή, τις είδα τυχαία σε μαγαζί εξωτερικού στα 260 ευρώ που είναι πολύ καλά για αυτήν την μπότα. Αλλάζεται αν είναι λάθος, απλά λέω αν είναι να γλιτώσω τον μπελά.

edit: Τώρα είδα την απάντηση του Παντελή και μετρήθηκα, 29εκ, άρα το 47 θα είναι ΟΚ λογικά;
Ναι. Στα 29 εκ είσαι καρφί για 47. Μη τις δοκιμάζεις καν. Αν όμως θέλεις περνά από Ν. Ηράκλειο για να δοκιμάσεις τις δικές μου σε 46.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να γιατί δεν πρέπει να το σκέφτεσαι... Ακρίβυναν (δεύτερη φορά που "την πατάω" έτσι μέσα στο καλοκαίρι). Οπότε αν ισχύει αυτό που έλεγε ο @forester στην προηγούμενη σελίδα, πιθανώς να αξίζει μιά βόλτα από Τζωρτζόπουλο να δω τι μπορεί να γίνει για μετρητά.

Ευχαριστώ για την προσφορά αλλά δεν έχει νόημα αφού θα είναι -μετρημένα- μικρές.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Να γιατί δεν πρέπει να το σκέφτεσαι... Ακρίβυναν (δεύτερη φορά που "την πατάω" έτσι μέσα στο καλοκαίρι). Οπότε αν ισχύει αυτό που έλεγε ο @forester στην προηγούμενη σελίδα, πιθανώς να αξίζει μιά βόλτα από Τζωρτζόπουλο να δω τι μπορεί να γίνει για μετρητά..
Ρίξε ένα πμ στον Θάνο(@tripper.gr )...και το πρόβλημα...πάάάάάάάει! :cool:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ο Θάνος τελικά δεν μπόρεσε να εξυπηρετήσει, είχαμε όμως μιά πολύ ωραία συζήτηση σχετικά με τις μπότες. Πρότεινε τις Sidi και τις Alpinestars Corozal σαν καλύτερες για την χρήση που θέλω. Κατέληξα να παραγγέλνω τις Sidi (και τις παρέλαβα σήμερα) από μαγαζί που είχε στοκ σε 47 γιατί ήθελα να τις έχω για το μάθημα στην Θήβα. Το μήκος, όπως είπε και ο Παντελής είναι σωστό. Το πλάτος, όπως είπε ο Θάνος, είναι λίγο στενό. Στις Dainese, TCX, Falco τουριστικές που είχα/έχω το 47 ήταν λίγο φαρδύ, οπότε παίζει ρόλο της κάθε μάρκας το καλούπι. Επίσης τις Corozal τις φοβήθηκα γιατί το 47 το έλεγαν ως "12", αλλά τα Alpinestars Joey που φοράω κάθε μέρα είναι 12.5, αυτό που φοράω και σε αθλητικά παπούτσια και είναι σωστά σε μήκος, λίγο φαρδιά σε πλάτος.

Θα τις φορέσω μέσα στο σπίτι λίγο για να δω αίσθηση μετά κάποια ώρα, θα αποφασίσω μετά τι θα γίνει. Στο λίγο που τις περπάτησα πάντως είναι ωραίες, δεν εμποδίζουν την κίνηση.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ο Θάνος τελικά δεν μπόρεσε να εξυπηρετήσει, είχαμε όμως μιά πολύ ωραία συζήτηση σχετικά με τις μπότες. Πρότεινε τις Sidi και τις Alpinestars Corozal σαν καλύτερες για την χρήση που θέλω. Κατέληξα να παραγγέλνω τις Sidi (και τις παρέλαβα σήμερα) από μαγαζί που είχε στοκ σε 47 γιατί ήθελα να τις έχω για το μάθημα στην Θήβα. Το μήκος, όπως είπε και ο Παντελής είναι σωστό. Το πλάτος, όπως είπε ο Θάνος, είναι λίγο στενό. Στις Dainese, TCX, Falco τουριστικές που είχα/έχω το 47 ήταν λίγο φαρδύ, οπότε παίζει ρόλο της κάθε μάρκας το καλούπι. Επίσης τις Corozal τις φοβήθηκα γιατί το 47 το έλεγαν ως "12", αλλά τα Alpinestars Joey που φοράω κάθε μέρα είναι 12.5, αυτό που φοράω και σε αθλητικά παπούτσια και είναι σωστά σε μήκος, λίγο φαρδιά σε πλάτος.

Θα τις φορέσω μέσα στο σπίτι λίγο για να δω αίσθηση μετά κάποια ώρα, θα αποφασίσω μετά τι θα γίνει. Στο λίγο που τις περπάτησα πάντως είναι ωραίες, δεν εμποδίζουν την κίνηση.
καλοπατητες.....
με το καλο και τα αδιαβροχα τωρα....:p
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Update μετά την πρώτη μέρα.

Δεν μπορώ να αλλάξω ταχύτητες ακόμα, δεν έχω αίσθηση στο φρένο.

Αλλά έστω και από την πρώτη ημέρα "άνοιξαν" όσο έπρεπε και δεν νιώθω στενό το δεξί πόδι πιά, μάλιστα ενώ είχα κάνει πιο χαλαρό το πρώτο δέσιμο το πρωί για να μην με πιέζει, μέσα στην ημέρα το έσφιξα πάλι. Άνετες και στο βάδισμα, εντάξει δεν κάναμε πεζοπορία αλλά δεν νιώθεις σαν να φοράς μπότα του σκι ποτέ.

Το αστείο τώρα είναι ότι είχα διαβάσει για το "τρίξιμο" των Adventure και λέω εντάξει μας κοροϊδεύουν, μπαίνω σπίτι και κάθε βήμα ήταν σαν να ανοίγει πόρτα με σκουριασμένο μεντεσέ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για τις ταχύτητες και το φρένο.... Θα πρέπει να κάνεις ρύθμιση με τους λεβιεδες.
Αυτο γίνεται σε όλα τα μηχανακια ανεξαρτήτου μάρκας μπότας.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ο Θάνος τελικά δεν μπόρεσε να εξυπηρετήσει, είχαμε όμως μιά πολύ ωραία συζήτηση σχετικά με τις μπότες. Πρότεινε τις Sidi και τις Alpinestars Corozal σαν καλύτερες για την χρήση που θέλω. Κατέληξα να παραγγέλνω τις Sidi (και τις παρέλαβα σήμερα) από μαγαζί που είχε στοκ σε 47 γιατί ήθελα να τις έχω για το μάθημα στην Θήβα. Το μήκος, όπως είπε και ο Παντελής είναι σωστό. Το πλάτος, όπως είπε ο Θάνος, είναι λίγο στενό. Στις Dainese, TCX, Falco τουριστικές που είχα/έχω το 47 ήταν λίγο φαρδύ, οπότε παίζει ρόλο της κάθε μάρκας το καλούπι. Επίσης τις Corozal τις φοβήθηκα γιατί το 47 το έλεγαν ως "12", αλλά τα Alpinestars Joey που φοράω κάθε μέρα είναι 12.5, αυτό που φοράω και σε αθλητικά παπούτσια και είναι σωστά σε μήκος, λίγο φαρδιά σε πλάτος.

Θα τις φορέσω μέσα στο σπίτι λίγο για να δω αίσθηση μετά κάποια ώρα, θα αποφασίσω μετά τι θα γίνει. Στο λίγο που τις περπάτησα πάντως είναι ωραίες, δεν εμποδίζουν την κίνηση.
Υποθέτω τις έχεις ακόμα? Ένα update μετά από δύο χρόνια παίζει να μας κάνεις?
Έχω ένα ζευγάρι tcx infinity gtx εδώ και πολλά χρόνια αλλά επειδή θέλω λίγο περισσότερο ακαμψία στο αστράγαλο σε στρέψεις αριστερά δεξιά είπα να πάω προς sidi adv 2.
Ειδα και τις alp* corozal καθώς και τις tcx drifter γιατι έψαχνα κάτι να μοιάζει λιγότερο με ρομποκοπ κάτω από το παντελόνι αλλά μάλλον είναι όσο μαλακές όσο και οι infinity.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δυστυχώς τις έχω φορέσει ελάχιστα, φέτος που επιτέλους θα μπορούσα να τις κάνω σοβαρά χιλιόμετρα, δεν μας ήθελε.
Να σου πω τα λίγα που ξέρω. Η πρώτη φορά που τις έβαλα ήταν λίγο... κάπως, το εσωτερικό θέλει μερικές ώρες χρήσης για να πάρει σχήμα, αρχικά μοιάζει πολύ στενό στο πλάτος. Από την δεύτερη φορά και μετά ήταν ΟΚ, θέλω να πω φοράω μιά ¨μπότα σκι" και δεν νιώθω άβολα ούτε στο περπάτημα, πέραν του σκουικ σκουικ από την άρθρωση, το οποίο είχα διαβάσει ότι δεν σταματάει ποτέ. Στο XR δεν χωράνε κάτω από τον λεβιέ ταχυτήτων και γρατζούνισα την αριστερή.
Σόλα "όσο πρέπει" άκαμπτη, έχω χτυπήσει κοτρώνα που πέταξε το πόδι από το μαρσπιέ χωρίς να γίνει ζημιά, δεν κουράζει τα πέλματα στο όρθιο όσες ώρες έχω οδηγήσει (και είμαι 100% άμαθος στο όρθιο), δίνει αίσθηση του σε ποιό σημείο είναι το μαρσπιέ στο πόδι, καμία αίσθηση για τον λεβιέ ταχτήτων όμως.
Το νούμερο τελικά ήταν ΟΚ σαν εφαρμογή, δεν έχω δοκιμάσει "χειμωνιάτικη" κάλτσα. Με χοντρή αθλητική δεν έχει ενοχλήσει.

Νομίζω ο ελ-γάτος έχει γράψει τα καλύτερα για τις corozal σε άλλο νήμα και ο Θάνος/tripper είχε επίσης πει πολύ καλά λόγια.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Δυστυχώς τις έχω φορέσει ελάχιστα, φέτος που επιτέλους θα μπορούσα να τις κάνω σοβαρά χιλιόμετρα, δεν μας ήθελε.
Να σου πω τα λίγα που ξέρω. Η πρώτη φορά που τις έβαλα ήταν λίγο... κάπως, το εσωτερικό θέλει μερικές ώρες χρήσης για να πάρει σχήμα, αρχικά μοιάζει πολύ στενό στο πλάτος. Από την δεύτερη φορά και μετά ήταν ΟΚ, θέλω να πω φοράω μιά ¨μπότα σκι" και δεν νιώθω άβολα ούτε στο περπάτημα, πέραν του σκουικ σκουικ από την άρθρωση, το οποίο είχα διαβάσει ότι δεν σταματάει ποτέ. Στο XR δεν χωράνε κάτω από τον λεβιέ ταχυτήτων και γρατζούνισα την αριστερή.
Σόλα "όσο πρέπει" άκαμπτη, έχω χτυπήσει κοτρώνα που πέταξε το πόδι από το μαρσπιέ χωρίς να γίνει ζημιά, δεν κουράζει τα πέλματα στο όρθιο όσες ώρες έχω οδηγήσει (και είμαι 100% άμαθος στο όρθιο), δίνει αίσθηση του σε ποιό σημείο είναι το μαρσπιέ στο πόδι, καμία αίσθηση για τον λεβιέ ταχτήτων όμως.
Το νούμερο τελικά ήταν ΟΚ σαν εφαρμογή, δεν έχω δοκιμάσει "χειμωνιάτικη" κάλτσα. Με χοντρή αθλητική δεν έχει ενοχλήσει.

Νομίζω ο ελ-γάτος έχει γράψει τα καλύτερα για τις corozal σε άλλο νήμα και ο Θάνος/tripper είχε επίσης πει πολύ καλά λόγια.
Ευχαριστώ για τις πληροφοριες.
Περπάτημα οκ. Κάτι ποιο σύνθετο όμως? Εννοώ να περπατήσεις στο βουνο σε ένα υψωμα πχ να βγάλεις μια φωτο.
Ο μηχανισμος στον αστραγαλο στην πλευρα που ακουμπαει στην μηχανη ενοχλεί? Γιατί οι corozal και οι drifter πχ ειναι πιο ευθεία η επιφανειά της.

Εψαξα με το search και δεν βρισκω καποιο νημα συναφες για τις corozal.
 
Top Bottom