Ερώτηση για παραλία Κάντιας Αργολίδας

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
καλησπέρα,

την Κυριακή που μας έρχεται, έχουμε βάπτιση στον Προφήτη Ηλία στο Ναύπλιο,
και μετά λέμε για καμιά βουτιά κάπου κοντά, αλλά όχι μέσα στην τρέλλα ...
Λέω να πάω κατά την παραλία Κάντιας, που δεν έχω ξαναπάει, ξέρεις κανείς τι λέει εκεί το μέρος ?
Δεν χρειάζεται να μου κοτσάρετε, ηλεκτρονικές διευθύνσεις και λοιπά, το έχω κάνει ήδη :D:D
Θα βοηθούσε, αν κάποιος έχει πάει εκεί και ξέρει τι παίζεται.
Επίσης αν υπάρχει αντιπρόταση, κάπου κοντά (και δυσπρόσιτα αν γίνεται :D) θα την ακούσω ευχαρίστως

merci :)
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Λοιπόν Δημήτρη εχουμε και λέμε , πριν απο 4 χρόνια που ειχαμε παει στην Κάντια δεν μου αρεσε ,θες γιατι ειχε αερα και είχε βγάλει πολλα φίκια ,θες γιατι ειχε κοσμο ,θες γιατι μου θυμησε μια πολυ κοινοτυπη παραλία .....γούστα ειναι αυτα και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα :D
Το προηγούμενο όμως ΣΚ βρεθήκαμε στην Αρχαία Ασίνη ,αν και στις πινακίδες γράφει Καστράκι ,ο δρόμος που ακολουθεις φευγοντας απο το Ναυπλιο είναι για Τολό και μετα για Καστρακι,πολύ ευκολο να το βρείς και αποκλείεται να κάνεις λάθος,σου παραθέτω φωτό για να δείς και να καταλάβεις ,δεν έχει πολύ κόσμο και αυτό γιατί οι περισσότεροι προτιμούν την παραλία του Τολού που είναι σχετικά δίπλα ή την παραλία της πλάκας που και αυτή ειναι απο την άλλη μεριά δίπλα και έχουν και οι δυο αμμο ενω αυτη που σου προτείνω εχει βοτσαλο εξω και πετρες μεσα ,θέλει λιγο προσοχη στο έμπα του νερού.
Και αν σας αρέσουν τα αρχαία μια περιήγηση στην Ακρόπολη με ελευθερη εισοδο ειναι ιδανική.....

οταν δεις αυτο έχεις φτασει ,απεναντι εχει ταβερνα ,δηλαδη πανω απο την παραλία
και εχει βάλει και κάποιες ομπρελες που εαν ειστε τυχεροι μπορειτε να πιασετε ,εχει και ντους


παραλία Καστράκι ,στο βάθος βλέπεις την παραλία του Τολού


και έχει και δευτερη καφετερια -ταβερνακι πάνω στο βράχο :ok:

και εδω βλέπεις πως είναι το βοτσαλο και η πέτρα


Αυτά απο εμένα.........ο,τι και να αποφασίσετε Καλά να περάσετε και καλό μπάνιο :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Σ' ευχαριστώ Μαριάννα, "έπιασε τόπο" το thread :ok:
παραλία Καστράκι λοιπόν, ή Κοκκινος Βράχος όπως τον λέει ο χάρτης, και είναι και πιο κοντά !


thanks :)
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Σ' ευχαριστώ Μαριάννα, "έπιασε τόπο" το thread :ok:
παραλία Καστράκι λοιπόν, ή Κοκκινος Βράχος όπως τον λέει ο χάρτης, και είναι και πιο κοντά !


thanks :)

Σε περίπτωση που δεν σας αρεσει ,μπορειτε να ακολουθησειτε τον δρομο στα αριστερα σας που βγαζει σε αδιεξοδο και στην αρχη της παραλιας της πλακας , (ειναι 2' δρόμος και με τα πόδια πας αν θες ) , :secret:εκει ειναι και το camping Καστρακι που το έβαλλα στο μάτι για μελλοντικη εξόρμηση :D

οι φωτό ειναι βγαλμένες απο τον αρχαιολογικο χωρο


 

asotosios

Μέλος
Όνομα
Ευγενιος
Μοτό
Moto Guzzi Breva 1100 2007 ABS
Φιλε μου,

στην διαδρομη...
https://www.google.com/maps/dir/Μύλοι,+Ελλάδα/Λιλαίικα,+Ελλάδα/@37.5065865,22.6975432,13z/data=!3m1!4b1!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x149fe4aa7005cd1f:0x21bd217c37be3114!2m2!1d22.7169494!2d37.5534815!1m5!1m1!1s0x149fe696c60e9e47:0x9c0a3920aafaaaa8!2m2!1d22.7442768!2d37.4598247

δεν ξερω το ονομα της τοποθεσιας...αλλα εχει 2-3 "κρυφες" παραλιες που πρεπει να καταιβεις μεσα απο καποια χωραφια σε αυτες...
θα δεις εχει περιφραξεις σπιτιων ακριβως στο επιπεδο του δρομου...
δες φωτο (οπως ερχεσαι απο Ναυπλιο) απο Google maps...παρκαρεις στις περιφραξεις...και καταιβενεις μεσω χωραφιου με το που τελειωνουν οι περιφραξεις...στο τελευταιο κομματι εχει σηδερενια γυριστη σκαλα για να καταιβεις στην παραλια...(ο τυπος ειχε προσπαθησει να την φραξει...αλλα δεν σφαξανε...για να την εχει ιδιωτικη παραλια...)

Ειναι απο τα μερη που χρονια πλεον κανω μπανια τις περισσοτερες φορες ημερησια απο αθηνα...
αν πας νωρις μεχρι τις 2 το μεσημερι ΙΣΩΣ να μην ειναι κανενας αλλος στην παραλια...μετα ερχονται νομιζω κατα την πλειοψηφια απο τις γυρω περιοχες κοσμος...αλλα δεν εχω πετυχει ποτε λαοθαλασσα...!!!

Πολυ καλα νερα...και βλεπεις το ναυπλιο απεναντι σου...εχει και μια αλλη δευτερη παραλια στα δεξια της στην οποια πας μονο κολυμποντας...

Για εμενα απο τις καλυτερες παραλιες στην περιοχη...μη οργανωμενη (οποτε νερα ομπρελα κτλ κτλ επιβαλλονται)...και πανω απο ολα ησυχα (δεν εχω πετυχει κλασσικους ρακετοβιους :) )...

Ισως αξιζει να ριξετε μια ματια...
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
ευχαριστώ Ευγένιε, έριξα μια ματιά στο Toponavigator και φαίνεται ενδιαφέρον !
Θα έχουμε και "κορίτσια" μαζί, οπότε όπως καταλαβαίνεις, η γνώμη τους είναι βαρύνουσα ... :D:D
 
Top Bottom