Ερώτηση για τα Κόκαλια Ευρυτανίας

Monolykos

Μέλος
Όνομα
Natsos Konstantinos
Μοτό
KTM 1190ADV-R
Καλησπερα , όσες φορές έχω διασχίσει τα κοκαλια Ευρυτανίας έχω ανεβει από τα πουγκάκια , ξέρει κανείς αν Υπάρχει πέρασμα από το καταφύγιο της γραμμένη οξιάς ?
δηλαδη αν μπορεις να ανέβεις την Σαρανταινα ?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
nomad ο πλέον κατάλληλος.
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Παρότι σε παρέπεμψαν σε εμένα δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Δεν το έχω προσπαθήσει. Σίγουρα κάποια κομμάτια γίνονται αλλά το πεδίο όσο πηγαίνεις προς Σαρανταινα αλλάζει. Έχει μεγαλύτερες ρεματιές και με την μια από Σαρανταινα- Κοκάλια δεν νομίζω ότι βγαίνει. Μιας και το ανέφερες πάντως και επειδή τις επόμενες ημέρες θέλω να κάνω κάποιες διαδρομές προς ορεινή Ναυπακτία, θα το δω και θα σου πω.
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Παρότι σε παρέπεμψαν σε εμένα δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Δεν το έχω προσπαθήσει. Σίγουρα κάποια κομμάτια γίνονται αλλά το πεδίο όσο πηγαίνεις προς Σαρανταινα αλλάζει. Έχει μεγαλύτερες ρεματιές και με την μια από Σαρανταινα- Κοκάλια δεν νομίζω ότι βγαίνει. Μιας και το ανέφερες πάντως και επειδή τις επόμενες ημέρες θέλω να κάνω κάποιες διαδρομές προς ορεινή Ναυπακτία, θα το δω και θα σου πω.
Ζλεβςςς;;;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Χτύπημα κάτω από τη μέση Δημήτρη :thumbsdown:
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Καλησπερα , όσες φορές έχω διασχίσει τα κοκαλια Ευρυτανίας έχω ανεβει από τα πουγκάκια , ξέρει κανείς αν Υπάρχει πέρασμα από το καταφύγιο της γραμμένη οξιάς ?
δηλαδη αν μπορεις να ανέβεις την Σαρανταινα ?
Μπορείς, και από Άμπλιανη, μπορείς και από καταφύγιο. Νομίζω πως σημαντικό κομμάτι της διαδρομής ήταν στο φετινό ADV που έγινε.
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Μπορείς, και από Άμπλιανη, μπορείς και από καταφύγιο. Νομίζω πως σημαντικό κομμάτι της διαδρομής ήταν στο φετινό ADV που έγινε.
Ναι. Αλλά από ότι κατάλαβα δεν ρωτάει για τα Κοκάλια αλλά για την Σαρανταινα. Και αν κατάλαβα καλά μιλάει για ανάβαση και διάσχιση της κορυφογραμμής της. Όχι από τον δρόμο.
 

Monolykos

Μέλος
Όνομα
Natsos Konstantinos
Μοτό
KTM 1190ADV-R
ευχαριστώ για τις απαντήσεις , την προηγούμενη φορά ανέβηκα από το καταφύγιο της γραμμένης οξιάς και είδα μπροστά μου την σαράνταίνα και φαινόταν ότι μπορείς να ανέβεις αλλά δεν το τόλμησα γιατί δεν ξερω αν από την κορυφή της έχει πέρασμα η γκρεμούς προς κοκκαλια , όποτε αποφάσισα να κάνω εναν κύκλο και να ανέβω
απο τα πουγκάκια
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Ναι. Αλλά από ότι κατάλαβα δεν ρωτάει για τα Κοκάλια αλλά για την Σαρανταινα. Και αν κατάλαβα καλά μιλάει για ανάβαση και διάσχιση της κορυφογραμμής της. Όχι από τον δρόμο.
Αν αυτό θέλει να προσπαθήσει ο φίλος μας, τότε συμφωνώ μαζί σου. Σχετικά ομαλή μορφολογία, αλλά οι ρεματιές υπάρχουν. Θέλει έρευνα το θέμα. Δεν το έχω ψάξει έτσι.
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
ευχαριστώ για τις απαντήσεις , την προηγούμενη φορά ανέβηκα από το καταφύγιο της γραμμένης οξιάς και είδα μπροστά μου την σαράνταίνα και φαινόταν ότι μπορείς να ανέβεις αλλά δεν το τόλμησα γιατί δεν ξερω αν από την κορυφή της έχει πέρασμα η γκρεμούς προς κοκκαλια , όποτε αποφάσισα να κάνω εναν κύκλο και να ανέβω
απο τα πουγκάκια
Και γιατί κατεβηκες μέχρι τα Πουγκακια; Μόλις περάσεις στο πλάι της Σαρανταινας υπάρχει δρόμος που σε βγάζει πολύ γρήγορα στην κορυφογραμμή από τα Κοκάλια. Τέλος πάντων αν ακολουθήσεις ανάποδα το φετινό ίχνος του troffy θα δεις την διαδρομή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V strom 650
Ακόμα και να είναι εφικτή η διάσχιση με μοτοσυκλέτα καλό θα ήταν να την αποφύγουμε ... Δεν υπάρχει δρόμος ευτυχώς στην κορυογραμμη και ως εκ τουτου είναι κρίμα να κινούμαστε με τις μοτό μας σε αυτό το παρθένο φυσικό περιβάλλον με την όμορφη βλάστηση . Εναλλακτικά υπάρχουν όμορφοι χωματόδρομοι για να κάνουμε την διάσχιση. Υπάρχουν ομορφιές στη χώρα που αξίζουν να τις περπατάμε και όχι να τις οδηγούμε.
 
Top Bottom