Ερώτηση για τρέιλερ, άδειες κλπ

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Είμαι εδώ και καιρό σε σκέψεις για αγορά τρέιλερ, θέλω να βρω μάλλον κάποιο για 3 μηχανές για να βολεύουμε όλη την παρέα.
Θα ήθελα να ρωτήσω τους έχοντες λίγα πραγματάκια.

Διαστάσεις και πρακτικότητα.
Αρχικά, από πρακτικής πλευράς, έχει κάποια διαφορά ένα τρέιλερ για 2 ή 3 μηχανές; Μιλάω για βάρος, διαστάσεις ή κάτι άλλο που μπορεί να μην έχω φανταστεί.
Επίσης, υπάρχουν κάποια πρακτικά στοιχεία που πρέπει να δώσουμε βάση όταν κοιτάμε για τρέιλερ;

Άδεια κυκλοφορίας.
Από ότι έχω διαβάσει, θα πρέπει να εκδοθεί άδεια κυκλοφορίας για το τρέιλερ, είδα οτι χρειάζονται τα παρακάτω:

  • Φωτοαντίγραφο της Αστυνομικής σας Ταυτότητας ή της Άδειας Παραμονής ή Ταυτότητας Ευρωπαίου Πολίτη
  • Το πρωτότυπο αρχικό σημείωμα ρυμούλκησης (Όταν το ειδικό σημείωμα ρυμούλκησης έχει εκδοθεί βάσει εθνικής έγκρισης τύπου ή έγκρισης τύπου ΕΕ)
  • Εθνική έγκριση τύπου ή έγκριση τύπο ΕΕ
  • Πιστοποιητικό συμόρφωσης (certificate of conformity)
  • Αποτύπωμα του 17ψήφιου αριθμού αναγνώρισης του οχήματος στην περίπτωση που αυτός δύναται να αποτυπωθεί (π.χ. είναι εγχάρακτος ή ανάγλυφος)
  • Ποσό παραβόλου τέλους αδείας 30€
Από τα παραπάνω, προκύπτουν τα εξής ερωτήματα:
Πως βεβαιώνονται αυτά όταν ψάχνουμε για μεταχειρισμένο τρέιλερ;
Τι θα πρέπει να προσέξω;
Παίζει να αγοράσω μεταχειρισμένο και μετά να μην βγάζει κανονική άδεια;


Αυτά τα ερωτήματα με ταλανίζουν καθώς έρχεται ο χειμώνας και μαζί του κοντινές και μακρινές εκδρομούλες σε λασπωμένους παραδείσους.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αν πάρεις για 3 μηχανές ελπίζω να έχεις ένα ανάλογο αυτοκίνητο να τα σέρνει άνετα.

Αν πάρεις καινούργιο η διαδικασία με του νέου τύπου άδεια θα γίνει απευθείας από το μαγαζί αγοράς.

Αν πάρεις μεταχειρισμένο πρέπει να προσέξεις την διαδικασία είτε να έχει εξοπλιστεί το τρέιλερ με την νέα άδεια και να κάνετε έτσι την μεταβίβαση είτε να έχει τα απαιτούμενα χαρτιά μηχανολόγου απόδειξη αγοράς δεν ξέρω τι άλλο θέλει ώστε με την μεταβίβαση να γίνει και η έκδοση της άδειας. Αυτά σε ένα διεκπαιρεωτη για λεπτομέρειες δεν ξέρω κάτι παραπάνω. Η έκδοση για να έχεις μια εικόνα νέας άδειας σε υπάρχον τρέιλερ σε μένα τουλάχιστον στοίχισε 150€ σε διεκπαιρεωτη.

Να βρεις ένα τρέιλερ αν δε θες να φας πολύ χώρο αποθήκευσης να μπορεί να κάτσει όρθιο σηκωμένο.

Υπάρχουν 2θεσια όπως το δικό μου αρκετά στενά και μαζεμένα και διθέσια που είναι σε μέγεθος 3θεσιου και αν θες γίνονται και τριθέσια και είναι βασικά πιο πλατιά.

Εμένα είναι Πολωνεζικο ωραία κατασκευή αφορασμενο από skoulikas trailer. Κάνε έρευνα αγοράς.

Αυτά..
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Αν πάρεις για 3 μηχανές ελπίζω να έχεις ένα ανάλογο αυτοκίνητο να τα σέρνει άνετα.

Αν πάρεις καινούργιο η διαδικασία με του νέου τύπου άδεια θα γίνει απευθείας από το μαγαζί αγοράς.

Αν πάρεις μεταχειρισμένο πρέπει να προσέξεις την διαδικασία είτε να έχει εξοπλιστεί το τρέιλερ με την νέα άδεια και να κάνετε έτσι την μεταβίβαση είτε να έχει τα απαιτούμενα χαρτιά μηχανολόγου απόδειξη αγοράς δεν ξέρω τι άλλο θέλει ώστε με την μεταβίβαση να γίνει και η έκδοση της άδειας. Αυτά σε ένα διεκπαιρεωτη για λεπτομέρειες δεν ξέρω κάτι παραπάνω. Η έκδοση για να έχεις μια εικόνα νέας άδειας σε υπάρχον τρέιλερ σε μένα τουλάχιστον στοίχισε 150€ σε διεκπαιρεωτη.

Να βρεις ένα τρέιλερ αν δε θες να φας πολύ χώρο αποθήκευσης να μπορεί να κάτσει όρθιο σηκωμένο.

Υπάρχουν 2θεσια όπως το δικό μου αρκετά στενά και μαζεμένα και διθέσια που είναι σε μέγεθος 3θεσιου και αν θες γίνονται και τριθέσια και είναι βασικά πιο πλατιά.

Εμένα είναι Πολωνεζικο ωραία κατασκευή αφορασμενο από skoulikas trailer. Κάνε έρευνα αγοράς.

Αυτά..
Σε ποιο διεκπαιρεωτη πηγες, γιατι τωρα καποιοι ζητανε απο 250-400...
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Αν δείς μεταχειρισμένο πρέπει να έχει τουλάχιστον σημείωμα ρυμούλκησης από το υπουργείο. Θα χρειαστεί και η απόδειξη αγοράς για να πάρει άδεια κυκλοφορίας αφού χαραχτεί στο πλαίσιο 17ψήφιο vin number...
Αν είναι καινούργιο, όπως τα είπε ο Βαγγέλης.
Βέβαια έπεσε στο μάτι μου και μία καταχώριση στο fb που αναλαμβάνει την νομιμοποίηση στο πισς φιτίλι έναντι πενιχρού αντιτίμου.
Οπότε για όλα υπάρχει λύση...

Τώρα στο θέμα της πρακτικότητας, μόνο εσύ θα ξέρεις τα θέλω σου. Τι εννοώ: Υπάρχουν τα κλασικά τρέιλερ 2 η 3 θέσεων αποκλειστικά για μοτο. Υπάρχουν και μπαγκαζιέρες που μπορούν αν μεταφέρουν πράγματα. Εγώ προτίμησα την δεύτερη λύση και κατασκεύασα τις θέσεις για τα λάστιχα για 3 μοτο. Έτσι έχω 2 σε 1 γιατί το χρειάζομαι και ως μεταφορά πραγμάτων...

Είναι αυτό το οποίο έχει και παραπέτα και κλείνει...

 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Σε ποιο διεκπαιρεωτη πηγες, γιατι τωρα καποιοι ζητανε απο 250-400...
Όλοι πλέον τόσο περίπου ζητάνε.... Αλλιώς σου λέει πέτα το το τρέιλερ και πάρε καινούργιο με 800-1000€...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
,,,διεκπαιραιωτη...sorry...:rolleyes:
Κοντά ήσουνα.. διεκπεραιωτής είναι το γκούγκλαρα.. :roflmao:



Αν το τρέιλερ που θες να βγάλεις καινούργια άδεια υπουργείου έχει αριθμό πλαισίου 17 ψηφίων παίρνεις το σημείωμα του μηχανολόγου που έχει ήδη το τρέιλερ, τραβάς φωτογραφίες απο το τρέιλερ κάθε πλευρά, το ταμπελάκι του εργοστασίου και τον αριθμό πλαισίου, κάνεις και μια εξουσιοδότηση (γίνεται και ηλεκτρονικά επιτίπου εκεί με τους κωδικούς σου taxisnet), δίνεις 150€ και την επόμενη μέρα έχεις πινακίδα άδεια.

Αν είναι παλαιότερου τύπου και δεν έχει αριθμό πλαισίου 17 ψηφίων θα σου πεί αν έχει κάποια πρόσθετη διαδικασία. Πάρε τηλέφωνο.

Είναι καλός επαγγελματίας τον ξέρω χρόνια έχω κάνει μεταβιβάσεις και διάφορα.
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Τρέιλορ (σύμφωνα με το νόμο) υπάρχουν τριών ειδών.
1.οικοσκευών
2.μοτοσυκλέτας
3.σκάφους
Για τόν αδέκαστο τροχαίο που θα σε σταματήσει ,θα πρέπει να μεταφέρεις τα αντίστοιχα αντικείμενα!
Μήν το ξεχνάμε αυτό και μετά λέμε....γιατί με έγραψε;
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Αν πάρεις για 3 μηχανές ελπίζω να έχεις ένα ανάλογο αυτοκίνητο να τα σέρνει άνετα.
Να, αυτό είναι κάτι που δεν το είχα υπόψη.
Θα πρέπει λοιπόν να τσεκάρω το δικό μου αυτοκίνητο σε σχέση με την ικανότητα έλξης του; (αλήθεια, που το βρίσκουμε αυτό;)
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Τώρα στο θέμα της πρακτικότητας, μόνο εσύ θα ξέρεις τα θέλω σου. Τι εννοώ: Υπάρχουν τα κλασικά τρέιλερ 2 η 3 θέσεων αποκλειστικά για μοτο. Υπάρχουν και μπαγκαζιέρες που μπορούν αν μεταφέρουν πράγματα. Εγώ προτίμησα την δεύτερη λύση και κατασκεύασα τις θέσεις για τα λάστιχα για 3 μοτο. Έτσι έχω 2 σε 1 γιατί το χρειάζομαι και ως μεταφορά πραγμάτων...
Ναι, το κατάλαβα αυτό, όντως είναι πρακτικό για μεταφορές..
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Να, αυτό είναι κάτι που δεν το είχα υπόψη.
Θα πρέπει λοιπόν να τσεκάρω το δικό μου αυτοκίνητο σε σχέση με την ικανότητα έλξης του; (αλήθεια, που το βρίσκουμε αυτό;)
Στο βιβλιαρακι τεχνικων προδιαγραφών του αυτοκινήτου σου.
Στο δικο μου (Auris 1.6) λεει ελκτικη ικανοτητα για ρυμουλκουμενο χωρις πεδηση 450 Kg
Το τρειλερ 2 θεσεων μοτο που εχω, είναι 110 Kg
Οποτε 3 εντουρακια εως 113 Kg το καθενα είναι το οριο μου.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Να, αυτό είναι κάτι που δεν το είχα υπόψη.
Θα πρέπει λοιπόν να τσεκάρω το δικό μου αυτοκίνητο σε σχέση με την ικανότητα έλξης του; (αλήθεια, που το βρίσκουμε αυτό;)
τί αμάξι έχεις? Δεν το λέω μόνο απο ικανότητα έλξης αλλά και ταλαιπωρίας του αυτοκινήτου. Με ένα corolla Που είχα παλιά βαρύ τρειλερ και 3 μοτό πήγα συντομα για δίσκο πλατό
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Να, αυτό είναι κάτι που δεν το είχα υπόψη.
Θα πρέπει λοιπόν να τσεκάρω το δικό μου αυτοκίνητο σε σχέση με την ικανότητα έλξης του; (αλήθεια, που το βρίσκουμε αυτό;)
Στο βλβιαράκι του αυτοκινήτου ή από την αντιπροσωπία (είχα ζητήσει παλιοτερα βεβαίωση). Εμένα ας πούμε είναι χωρίς φρένα 600κιλά και με φρένα 1.300 κιλά. Επίσης η δυνατότητα έλξης δεν έχει να κάνει πάντα με τη δύναμη του αυτοκινήτου, αλλά και με το βάρος του (όσο πιο βαρύ τοσο περσσότερα κιλά).

Επίσης όσο πιο βαρύ το φορτίο, τόσο μεγαλύτερη η καταπόνηση του αυτοκινήτου. όταν ρυμουλκούσα συστηματικά, είχα αλλάξει βασεις διαφορικού, γλάτζες στον κινητήρα και δίσκο. Δε σημαίνει απαραίτητα ότι τις προκαλεί η ρυμούλκηση, αλλα σίγουρα σοθ έρχονται πιο σύντομα.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
τί αμάξι έχεις? Δεν το λέω μόνο απο ικανότητα έλξης αλλά και ταλαιπωρίας του αυτοκινήτου. Με ένα corolla Που είχα παλιά βαρύ τρειλερ και 3 μοτό πήγα συντομα για δίσκο πλατό
Χμμ, σκεπτόμουν να βάλω κοτσαδόρο σε ένα 3θυρο Fiesta 1300cc του '06.
Θα τσεκάρω τι παίζει αλλά καταλαβαίνω οτι πρέπει να πάω για ελαφρύ, ίσως 2 θέσεων. Αν βάλω πχ το βάρος 2 καθαρών = 240kg+ το βάρος του τρέιλερ (κάνα 150άρι) πάω κοντά στα 400 κιλά..
Η χρήση δε θα είναι μεγάλη, το τρέιλερ το θέλω μόνο για καμιά μακρινή βόλτα και με αρκετά αραιή συχνότητα.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Από ότι καταλαβαίνω από τα παραπάνω, η διαδικασία για να βγάλει χαρτιά ένα μεταχειρισμένο τρέιλερ
μπορεί να κοστίσει αρκετά αν δεν έχει τα απαραίτητα χαρτιά.
Αν βάλω πχ 150€ για τον διεκπεραιωτή και χρειαστούν και άλλα πόσο άραγε για μηχανολόγο σε περίπτωση που δεν έχει 17ψήφιο,
τότε μπορεί να πλησιάσει τελικά την τιμή ενός καινούριου.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Χμμ, σκεπτόμουν να βάλω κοτσαδόρο σε ένα 3θυρο Fiesta 1300cc του '06.
Θα τσεκάρω τι παίζει αλλά καταλαβαίνω οτι πρέπει να πάω για ελαφρύ, ίσως 2 θέσεων. Αν βάλω πχ το βάρος 2 καθαρών = 240kg+ το βάρος του τρέιλερ (κάνα 150άρι) πάω κοντά στα 400 κιλά..
Η χρήση δε θα είναι μεγάλη, το τρέιλερ το θέλω μόνο για καμιά μακρινή βόλτα και με αρκετά αραιή συχνότητα.
Σε αυτό το αμάξι τρεις μηχανές με 3 μαντράχαλους και πράγματα θα το γονατίσουν. Εκτός αν σκοπευεις να κινηθείς εντός αττικής. Παραέξω θα το ζορίζεις αρκετά και κάτι θα σου βγάλει. Ενδεχομένως πάρε ένα 3θέσιο όπως πήρε ο ChristosGR που έχει πρόβλεψη και για τρίτη σχάρα να την έχεις spare σε καμιά ανάγκη μην αφήσετε κάποιον πίσω.

Τσέκαρε όμως την έλξη χωρίς φρένα του αμαξιού σου. Το δικό μου 2θέσιο δίνει βάρος (μικτό) 450 κιλά και τόσο έχει το αυτοκίνητο. Η πλάκα είναι πως το δευτερο αυτοκίνητο που έχουμε σπίτι έχει έλξη 400 κιλά και δεν ξέρω αν μπορώ νόμιμα να ρυμουλκήσω με αυτό το τρέιλερ.

Από ότι καταλαβαίνω από τα παραπάνω, η διαδικασία για να βγάλει χαρτιά ένα μεταχειρισμένο τρέιλερ
μπορεί να κοστίσει αρκετά αν δεν έχει τα απαραίτητα χαρτιά.
Αν βάλω πχ 150€ για τον διεκπεραιωτή και χρειαστούν και άλλα πόσο άραγε για μηχανολόγο σε περίπτωση που δεν έχει 17ψήφιο,
τότε μπορεί να πλησιάσει τελικά την τιμή ενός καινούριου.
Αυτό είναι κάτι που πρέπει να κάνεις την ερευνα αγοράς σου αρχικά με κάποια τηλέφωνα να παρεις τελική τιμή σε καινούργιο τρέιλερ της αρεσκείας σου και μετα να δεις πόσο βρίσκεις κάποιο μεταχειρισμένο και πόσο θα κοστίσει τελικά μαζί με τη χαρτούρα
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Από ότι καταλαβαίνω από τα παραπάνω, η διαδικασία για να βγάλει χαρτιά ένα μεταχειρισμένο τρέιλερ
μπορεί να κοστίσει αρκετά αν δεν έχει τα απαραίτητα χαρτιά.
Αν βάλω πχ 150€ για τον διεκπεραιωτή και χρειαστούν και άλλα πόσο άραγε για μηχανολόγο σε περίπτωση που δεν έχει 17ψήφιο,
τότε μπορεί να πλησιάσει τελικά την τιμή ενός καινούριου.
17ψηφιο παιρνουν τα καινουργια με την ξεχωριστη αδεια.
150€ περιπου θα ειναι κομπλε μαζι με τον μηχανικο. Το τρεξιμο θα το κανει ο διεκπεραιωτης, δεν ασχολεισαι, ουτε πηγαινεις υπουργειο.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Μόλις μίλησα με έναν τώρα. Μου είπε για 350€, αν μιλάμε για περίπτωση χωρίς καθόλου χαρτιά.
Αναλαμβάνει στο κόστος και την έκδοση 17ψήφιου.
Από ότι είπε, επειδή ο νόμος έχει ψηφιστεί αλλά δεν έχει υπογράψει ο υπουργός,
είναι μόνο 4 υπηρεσίες στην Ελλάδα (εκτός Αττικής) που προχωράνε με τις άδειες (προφανώς εκεί υπάρχουν τα κονέ..).
Μεγάλο πανηγύρι γίνεται από ότι καταλαβαίνω.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ρωτησε για καινουργιο 2 θεσεων, μαζι με την αδεια κομπλε και πες μου να τα βρουμε στην αγγελια που εχω βαλει.
Εαν σε ενδιαφερει βεβαια.
Υπαρχουν ολα τα χαρτια με 5ψηφιο αριθμο, κανονικα.
Κι εγω δεν εχω ορεξη να πληρωσω τοσα λεφτα και να το πουλησω αρχες του '23.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μόλις μίλησα με έναν τώρα. Μου είπε για 350€, αν μιλάμε για περίπτωση χωρίς καθόλου χαρτιά.
Αναλαμβάνει στο κόστος και την έκδοση 17ψήφιου.
Από ότι είπε, επειδή ο νόμος έχει ψηφιστεί αλλά δεν έχει υπογράψει ο υπουργός,
είναι μόνο 4 υπηρεσίες στην Ελλάδα (εκτός Αττικής) που προχωράνε με τις άδειες (προφανώς εκεί υπάρχουν τα κονέ..).
Μεγάλο πανηγύρι γίνεται από ότι καταλαβαίνω.
νόμος σε ισχύ και να μην έχει υπογράψει ο υπουργός? περίεργα πράγματα.

Νομίζω αυτό που σου προτείνει ο Λευτέρης παραπάνω είναι το καλύτερο. Και καινούργιο τρέιλερ απο δικό μας άνθρωπο Ρώτα πόσο κάνει ένα ίδιο τρέιλερ με το δικό του ή παρόμοιο καινούργιο κομπλε με τα χαρτιά του και ρωτήστε πόσο θέλει ο διεκπεραιωτής για να κάνει χαρτιά στο δικό του. Βρείτε τα στην τιμή και τελείωσε.
 
Top Bottom