Ερώτηση για τρέιλερ, άδειες κλπ

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Ενημερώνω εδώ καθώς ολοκλήρωσα τη διαδικασία για έκδοση άδειας-πινακίδας.
Η διεκπεραίωση έχει κόστος (για Αττική) 300€, οπότε και παραλαμβάνεις πινακίδες.

Τα δεδομένα τώρα είναι οτι γενικά υπάρχει έλλειψη σε πινακίδες οπότε η έκδοσή τους μπορεί να καθυστερήσει
και επίσης, η προθεσμία για να βγάλουν άδεια παλαιότερα τρέιλερ είναι μέχρι 18 Δεκεμβρίου 2023.

Από τα τηλέφωνα που έκανα σε διάφορους διεκπεραιωτές κατάλαβα ότι γενικά παίζουν και σε αυτούς άκρες,
άλλοι πχ έχουν "καβαντζώσει" πινακίδες οπότε η έκδοση άδειας προχωράει άμεσα. Άλλοι πχ σου λένε θέλει 1 μήνα.
Άλλοι σου λένε, πρέπει να φέρεις το τρέιλερ στο μηχανολόγο ενώ άλλοι το κάνουν οι ίδιοι (προφανώς με συνεννόηση με κάποιο μηχανολόγο).

Στη δική μου περίπτωση μίλησα μαζί του στο τηλέφωνο (https://www.matiatos-panos.gr),
μου είπε τι πρέπει να μετρήσω στο τρέιλερ (αποστάσεις από διάφορα σημεία για μήκος, πλάτος, ύψος) και να βγάλω φωτογραφίες.
Σημειωτέον οτι το δικό μου είναι ιδιοκατασκευή και έτσι δε χρειαζόταν τίποτα από χαρτιά κλπ.
Έκανα ένα ραντεβού μαζί του, του έδωσα τις φωτο και τις μετρήσεις και μια προκαταβολή και την επόμενη εβδομάδα με κάλεσε να πάω με το τρέιλερ για να παραλάβω.
Χτύπησε επιτόπου τον 16ψήφιο κωδικό και πριτσίνωσε και το αντίστοιχο μεταλλικό ταμπελάκι, μου έδωσε άδεια και πινακίδα, εξόφλησα, έφυγα.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Ιδιωτικο ΚΤΕΟ στο Συκαμινο αναλαμβανει τη διαδικασια με κοστος 200 ευρω αν δεν εχεις κανενα χαρτι και θεωρηθει ιδιοκατασκευη
και 150 ευρω αν υπαρχει ''σημειωμα ελξης'' νομιζω μου το ειπε. Δεν εδωσα σημασια γιατι ανηκω στην πρωτη κατηγορια.
Δουλευει εκει μηχανολογος,το πας για μετρησεις και φωτογραφιες και ξαναπας για να σου χτυπησει τον πολυψηφιο κωδικο.
Το υπουργειο εχει μεινει απο πινακιδες οποτε αυτες θα τις παρεις αργοτερα αλλα θα εισαι καλυμμενος.
Εμενα βεβαια με βολευει γιατι μενω Ωρωπο, αλλα μπορει κι αλλα ΚΤΕΟ να κανουν το ιδιο.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Οκ και γω σε διεκπεραιωτή με 220 ευρώ κόστος για παλιό τρέιλερ αγορασμενο το 2005 από σχετικό κατάστημα.

Όποιος θέλει πληροφορίες πμ.
 

KolaMare

Μέλος
Όνομα
Νικολας
Μοτό
R1150GS
DR250S
Λίγες ερωτήσεις σχετικά με τρέιλερ:
  • Πρέπει να έχει φρένα το τρέιλερ;
  • Αξίζει να πάρω χωρίς εργάτη και να τον τοποθετήσω εγώ;
  • Λόγω χώρου με ενδιαφέρουν τα αναδιπλούμενα - το προτείνετε;
  • Με διπλώματα τι παίζει; Αναφέρομαι σε τριών θέσεων με μικτό απο ότι γράφουν 750 κιλά Δεν απαιτείται, το εψαξα λίγο καλύτερα
Γενικά κλίνω προς αυτό link
 
Τελευταία επεξεργασία:

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Αν το μικτό βάρος περνάει τον ένα τόνο καλό είναι να έχει. Αν είναι για μηχανάκια που στο σύνολο είναι κάτω απο 750kg δεν χρειάζεται.

Τι εννοείς εργάτη? Αυτόν που με το συρματόσχοινο ''ανεβάζει'' κάτι στο τρέιλερ? Τι θα μεταφέρεις?

Δεν έχουν λειτουργικά καμία διαφορά με τα σταθερά. Αν ο χώρος είναι το πρόβλημα, ναι προτείνεται.

Αφού το έψαξες, δεν απαντώ ! :)
 

KolaMare

Μέλος
Όνομα
Νικολας
Μοτό
R1150GS
DR250S
Padis ευχαριστω για τις απαντήσεις. Τον εργάτη τον έλεγα για βοήθεια για να ανεβάζουμε του πατέρα τη μηχανή, που είναι αρκετά βαριά. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι τόσο απαραίτητος ωστόσο
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Padis ευχαριστω για τις απαντήσεις. Τον εργάτη τον έλεγα για βοήθεια για να ανεβάζουμε του πατέρα τη μηχανή, που είναι αρκετά βαριά. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι τόσο απαραίτητος ωστόσο
Να βαλεις αν μπορεις. Φθηνος ειναι και κανει το ανεβασμα παιχνιδι, οσο βαρια και αν ειναι η μηχανη!!!!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Εργάτης ??? :roflmao: Βαριά ??? :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

ρε συ.... μας δουλευεις ετσι ????
αφου με το βαρκαντερρρροοοοο εισασταν ιδια κιλα και ειχατε ιδιο σωματοτυπο....
σουμο εναντιον σουμο...
απλα εσυ πιο δυνατο αγορι και το καταφερνες ...

:UH::UH::UH:
 
Top Bottom