Ερώτηση για τρέιλερ, άδειες κλπ

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μια σημείωση. Στην άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου σου στο πεδίο O.2 θα βρεις την τεχνικά επιτρεπόμενη μάζα ρυμούλκησης χωρίς φρένα και στο Ο.1 με φρένα.

Φρόντισε το τρέιλερ που θα πάρεις να είναι εντός των ορίων ρυμούλκησης του οχήματος σου ώστε να είσαι νόμιμος. Στην νέα άδεια κυκλοφορίας των τρέιλερ το βάρος του τρέιλερ το μικτό είναι στο πεδίο F.2
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Καπου διαβασα χθες, ότι η ημερομηνια για την εκδοση αδειων τρειλερ αλλαξε ξαναπαλι (όπως λεει η κορη μου) για Οκτωβρη του 2023.
Ισχυει?
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καπου διαβασα χθες, ότι η ημερομηνια για την εκδοση αδειων τρειλερ αλλαξε ξαναπαλι (όπως λεει η κορη μου) για Οκτωβρη του 2023.
Ισχυει?
:friendship:
Ναι ισχύει και το πιο σημαντικό είναι ότι δεν θα χρειάζεται έγκριση τύπου αλλά μόνο ο σχετικός έλεγχος και η χαρτούρα από μηχανολόγο οπότε θα μειωθεί το 350ρι που χρειάζεται τώρα για τα πιο παλιά τρέιλερ . Είναι λίγες οι εταιρείες που μπορούν να βγάλουν έγκριση τύπου και βρήκαν ευκαιρία για αρπαχτή.

Έτσι διάβασα σε ένα άρθρο οπότε κρατάω επιφυλάξεις. Θα μάθουμε νεώτερα σύντομα.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
:friendship:
Ναι ισχύει και το πιο σημαντικό είναι ότι δεν θα χρειάζεται έγκριση τύπου αλλά μόνο ο σχετικός έλεγχος και η χαρτούρα από μηχανολόγο οπότε θα μειωθεί το 350ρι που χρειάζεται τώρα για τα πιο παλιά τρέιλερ . Είναι λίγες οι εταιρείες που μπορούν να βγάλουν έγκριση τύπου και βρήκαν ευκαιρία για αρπαχτή.

Έτσι διάβασα σε ένα άρθρο οπότε κρατάω επιφυλάξεις. Θα μάθουμε νεώτερα σύντομα.
Για τρειλερ ιδιοκατασκευες και αυτα χωρις χαρτια παντως πρεπει να ηταν μεχρι το 31/12/2022
Δηλαδη για οσους εχουν 17ψηφιο αριθμο να ειχε αλλαξει για μεσα στο 2023.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ελλάδα. Ένας νόμος ψηφισμένος κάπου 4 χρόνια ακόμα δεν έχει μπει σε μια σειρά με αρπαχτες,γκρίζες ζώνες κ.α. Μια απ' τα ιδια
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Καπου διαβασα χθες, ότι η ημερομηνια για την εκδοση αδειων τρειλερ αλλαξε ξαναπαλι (όπως λεει η κορη μου) για Οκτωβρη του 2023.
Ισχυει?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Επαναφέρω το θέμα καθώς είναι πλέον σε ισχύ το νέο καθεστώς με τις άδειες, πινακίδες κλπ.
Έχω μια απορία, αν κάποιος γνωρίζει :

Από τη στιγμή που το τρέιλερ πλέον είναι αυτόνομο με δικές του πινακίδες, αυτό σημαίνει ότι μπορεί να ρυμουλκηθεί από οποιοδήποτε αυτοκίνητο;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Επαναφέρω το θέμα καθώς είναι πλέον σε ισχύ το νέο καθεστώς με τις άδειες, πινακίδες κλπ.
Έχω μια απορία, αν κάποιος γνωρίζει :

Από τη στιγμή που το τρέιλερ πλέον είναι αυτόνομο με δικές του πινακίδες, αυτό σημαίνει ότι μπορεί να ρυμουλκηθεί από οποιοδήποτε αυτοκίνητο;
Ναι αυτό ακριβώς.
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Ειχα μεινει στα πιο παλια... Οτι τρειλερ χωρις χαρτια παπαλα!!! Αλλα μαλλον ισχυει ξανα οτι και ιδιοκατασκευη να ειναι με χαρτι μηχανολογου το νομιμοποιεις. Ισχυει οντως? Ειναι μεχρι 18 Δεκεμβρη 2023 η παραταση? Ξερουμε κανενα γνωστο διεκπαιραιωτη , η μηχανολογο που να ασχολειται με αυτα, να μην παω σε ασχετο ? Αθηνα τονε θελουμε!!!
 

sfera

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
Tenere700, CRM250, Bandit 650
Ειχα μεινει στα πιο παλια... Οτι τρειλερ χωρις χαρτια παπαλα!!! Αλλα μαλλον ισχυει ξανα οτι και ιδιοκατασκευη να ειναι με χαρτι μηχανολογου το νομιμοποιεις. Ισχυει οντως? Ειναι μεχρι 18 Δεκεμβρη 2023 η παραταση? Ξερουμε κανενα γνωστο διεκπαιραιωτη , η μηχανολογο που να ασχολειται με αυτα, να μην παω σε ασχετο ? Αθηνα τονε θελουμε!!!
Παρε τηλεφωνο
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Επαναφέρω το θέμα καθώς είναι πλέον σε ισχύ το νέο καθεστώς με τις άδειες, πινακίδες κλπ.
Έχω μια απορία, αν κάποιος γνωρίζει :

Από τη στιγμή που το τρέιλερ πλέον είναι αυτόνομο με δικές του πινακίδες, αυτό σημαίνει ότι μπορεί να ρυμουλκηθεί από οποιοδήποτε αυτοκίνητο;
ακριβως αυτο....

εχει δικο του αριθμο πλαισιου , εχει δικη του πινακιδα , δικη του αδεια κυκλοφοριας και δικη του ασφαλεια ....
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Αν υπάρχει γνωστός μηχανολόγος θα ήθελα και γω το τηλ.

(πρέπει να βγει νέα άδεια σε ένα τρέιλερ.)
Ειχε βαλει o Bαγγελης tc-drift στο post #7, ελπιζω να ισχυουν , εχω και γω να περασω καναδυο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
ακριβως αυτο....

εχει δικο του αριθμο πλαισιου , εχει δικη του πινακιδα , δικη του αδεια κυκλοφοριας και δικη του ασφαλεια ....
Μην διαδίδεις ανακρίβειες.... Δεν πληρώνει το τρέιλερ ασφάλεια. Όχι ακόμα τουλάχιστον. Αργότερα ουδείς ξέρει......
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μην διαδίδεις ανακρίβειες.... Δεν πληρώνει το τρέιλερ ασφάλεια. Όχι ακόμα τουλάχιστον. Αργότερα ουδείς ξέρει......
25€ το χρόνο μου είπε ο τύπος που τα πουλάει... :secret:
Καλημέρες κιόλας...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μην διαδίδεις ανακρίβειες.... Δεν πληρώνει το τρέιλερ ασφάλεια. Όχι ακόμα τουλάχιστον. Αργότερα ουδείς ξέρει......
τι λες ωρε Παντελή! Εγώ γιατί πληρωσα ασφάλεια?!Και έχω και το χαρτί κανονικά. 25€ περίπου όπως είπε ο Θάνος.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
τι λες ωρε Παντελή! Εγώ γιατί πληρωσα ασφάλεια?!Και έχω και το χαρτί κανονικά. 25€ περίπου όπως είπε ο Θάνος.
Σωστός, και με το προηγούμενο καθεστώς, το αμάξι που τράβαγε το τρέιλερ είχε αυξημένα ασφάλιστρα λογο ρυμούλκησης.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Από ότι καταλαβαίνω λοιπόν, ανοίγει ο δρόμος για "συνεταιρικά" τρέιλερ, πχ το αγοράζουν 2-3 (ή και περισσότεροι) και κάνουν χρήση όλοι ανάλογα με τις ανάγκες τους.
Ή ακόμα και φάσεις τύπου "θα μου δανείσεις το τρέιλερ για το ΣΚ και θα σου φέρω 10 κιλά τσίπουρο και 20 λουκάνικα" :laugh:
 
Top Bottom