Ερώτηση νομικού περιεχομένου

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Παιδιά γεια χαρά,

Πριν τρεις εβδομάδες ενώ οδηγούσα τη μοτοσυκλέτα μου στην Αθήνα με χτύπησε από πίσω ενα αυτοκίνητο με κάτι αλλοδαπούς. Αποτελέσμα τρία κατάγματα στον αστράγαλο και δύο μέρες νοσηλείας στο Γεννηματάς. Οι τυποι ήταν ασφαλισμένοι στην ίδια ασφαλιστική με τη μοτοσυκλέτα μου. Οταν βγήκα από το νοσοκομείο πήγα και κατέθεσα στην τροχαία κανονικά.

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι πως πρέπει να κινηθώ από εδώ και στο εξης.
Μένω στο Ηράκλειο Κρήτης, χρειάζεται να βρω δικηγόρο στην Αθήνα ή μπορώ να κάνω τη δουλειά μου κι από εδώ ;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
 

nikos_pc

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
TIGER 800 XC
Βρες και συμβουλέψου δικηγόρο με ειδικότητα στα τροχαία, θα αποζημιωθείς πιο γρήγορα και ξέρουν τι να ζητήσουν ώστε να πάρεις περισσότερα χρήματα.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
δωσε κανα στοιχειο παραπανω.
εγινε δηλωση μετα το συμβαν?
καλεσατε οδικη?ασθενοφορο?
οι ασφαλίστες σας ηρθαν σε επικοινωνια?
απο τη στιγμη που υπαρχει τραυματισμος η τροχαια ειναι υποχρεωμενη να ερθει και να συνταξει εκθεση για το συμβαν.

αν συννεοηθουν οι ασφαλιστες σας και οι συνθηκες του ατυχηματος ειναι ξεκαθαρες,λαμβανοντας υπ οψην το οτι σε χτυπησαν απο πισω,και δεχθει το φταιξημο η αλλη πλευρα δε βλεπω το λογο να μην αποζημειωθεις πληρως.
 

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Εγώ κάλεσα τροχαία και ασφαλιστή. Μια κοπέλα κάλεσε το εκαβ. Και οι δύο εμπλεκόμενοι έχουμε την ίδια ασφαλιστική. Βγαίνοντας απο το νοσοκομείο πήγα και κατέθεσα στην τροχαία.Έχω πάθει γερή ζημιά και δεν θέλω να αρκεστώ στα έξοδα μου για αυτο αναρωτιέμαι αν πρέπει να βρω δικηγόρο στην Αθήνα ή μπορώ κι απο την Κρήτη.
Σε περίπτωση τραυματισμου και σωματικής βλάβης το σύνηθες είναι οι ασφαλιστικές δεν πληρώνουν και προσπαθούν να ρίξουν υπαιτιότητα σε σένα.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
σε παρομοια περιπτωση με τραυματισμο και ολικη καταστροφη της μηχανης δεν ειχα κανενα προβλημα.
αποζημειωθηκα ακομα και το ρολοι που φορουσα.
θα αποζημειωθεις με οτι οριζει ο νομος.
σε συνενοηση με τον ασφαλιστη σου και την εταιρια σου,και αφου παρουσιασεις παραστατικα και εξοδα που προεκυψαν μετα το ατυχημα.
χαμενα μεροκαματα,μετακινησεις με ταξι και αλλα τετοια.
θα προσπαθησουν να κοψουν οτι θεωρουν υπερβολικο.
θα σου κανουν προταση και η τη δεχεσαι η μετα το προχωρας νομικα αν εχεις ορεξη χρημα και χρονο.
αν υπαρχει εκθεση της τροχαιας ειναι ενα δυνατο χαρτι για αρχη.

οταν λες : δεν θέλω να αρκεστώ στα έξοδα μου ,τι εννοεις ακριβως?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Περαστικά να είναι.
Και εγώ σε παρόμοια περίπτωση, αλλά με αυτοκινητο, αποζημιώθηκα πολύ γρήγορα επειδή υπήρχε τραυματισμός και σε αυτή την περίπτωση οι ασφαλιστικές θέλουν να ξεμπερδευουν γρήγορα.
Ρώτα φυσικά κάποιον νομικό... Έχουμε και εδώ τον kon/nos
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Γιώργο, περαστικά
Βάλε ένα καλό δικηγόρο οπωσδήποτε, δεν έχει σημασία Ηράκλειο ή Αθήνα, καλύτερα στο τόπο σου για
να τον έχεις εύκαιρο. Όταν ο δικηγόρος είναι να παραστεί σε άλλο νομό τα κανονίζει με κάποιο συνάδελφό του
και πάει ο ίδιος.

Κάνε οικονομική συμφωνία με όλα τα έξοδα αναλυτικά με το δικηγόρο... γραπτή...οπωσδήποτε.
και 'καθοδόν' να παίρνεις και δεύτερη δικηγορική γνώμη.

Εφόσον υπάρχει τραυματισμός θα πάρεις ότι ζητήσεις.... αλλά θα σε ταλαιπωρήσουν χρονικά δίνοντας σου
τα ποσά που θα ζητήσεις ένα-ένα... ανάλογα και τι αποφασίζει το δικαστήριο.

Προσοχή στη συμφωνία με το δικηγόρο...!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Περαστικά και γρήγορη αποκατάσταση εύχομαι...
Θα μπορούσες να ζητήσεις συμβουλή και από άλλον έναν νομικό τον Greg Ø
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Περαστικα και άμεση ανάρρωση ευχομαι!
Θεωρώ και εγω οτι το θέμα ειναι να βρεις εναν δικηγόρο που θα κανεις σωστή συνεννόηση.

gsmaniac Δεν ειμαι δικηγόρος. Μακαρι να μπορουσα να βοηθησω!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Περαστικα και άμεση ανάρρωση ευχομαι!
Θεωρώ και εγω οτι το θέμα ειναι να βρεις εναν δικηγόρο που θα κανεις σωστή συνεννόηση.

gsmaniac Δεν ειμαι δικηγόρος. Μακαρι να μπορουσα να βοηθησω!
Ναι ρε...μπερδευτηκα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ κάλεσα τροχαία και ασφαλιστή. Μια κοπέλα κάλεσε το εκαβ. Και οι δύο εμπλεκόμενοι έχουμε την ίδια ασφαλιστική. Βγαίνοντας απο το νοσοκομείο πήγα και κατέθεσα στην τροχαία.Έχω πάθει γερή ζημιά και δεν θέλω να αρκεστώ στα έξοδα μου για αυτο αναρωτιέμαι αν πρέπει να βρω δικηγόρο στην Αθήνα ή μπορώ κι απο την Κρήτη.
Σε περίπτωση τραυματισμου και σωματικής βλάβης το σύνηθες είναι οι ασφαλιστικές δεν πληρώνουν και προσπαθούν να ρίξουν υπαιτιότητα σε σένα.
Γιώργο κατ' αρχάς και πάνω από όλα σου εύχομαι περαστικά!

Γράφεις ότι έχεις πάθει γερή ζημιά και αυτονόητο είναι να θες να εξαντλήσεις τα εμπράγματα δικαιώματα σου.
Μας έχει γράψεις πολύ λίγα για τις συνθήκες του συμβάντος και για το τι ακολούθησε, οπότε και η βοήθεια -για όποιον γνωρίζει να σου δώσει κάποιες κατευθύνσεις- θα είναι περιορισμένη.

α) Όταν ήρθε ( ; ) η Τροχαία και ο/η ασφαλιστής ήσουν παρών; Εκείνη την ώρα πρόλαβες να καταθέσεις τίποτα; Γνωρίζεις τι κατέγραψαν οι της Τροχαίας; Γνωρίζεις αν πήραν κατάθεση από τους υπαίτιους του συμβάντος και αν ναι, γνωρίζεις τι κατέθεσα αυτοί;
β) Γιατί να ρίξουν την υπαιτιότητα σε σένα; Έτσι και αλλιώς είτε εσύ φταις, είτε οι άλλοι η ίδια ασφαλιστική θα αποζημιώσει, εκτός αν εννοείς πως οι άλλοι δεν έπαθαν καθόλου ζημιά οπότε καλύτερα να πάει το μπαλάκι σε εσένα. Από την άλλη χτύπημα από πίσω δε δέχεται αμφισβητήσεως.
γ) Μετά το εξιτήριο σου από το νοσοκομείο, όταν πήγες να καταθέσεις στη Τροχαία εκείνοι τι σου είπαν; Είχαν πάρει κατάθεση από τους άλλους τελικά;

Δε χρειάζεται να βρεις δικηγόρο από Αθήνα, θα βρεις έναν καλό στη Κρήτη. Εγώ θα έψαχνα για έναν με καλή φήμη ανεξάρτητα από το αν ασχολείται ή όχι με τα τροχαία. Μόνο αυτός μπορεί να σου πει τι μπορείς να διεκδικήσεις, έχουν σημασία οι λεπτομέρειες του συμβάντος.
Πρόσεξε τις κινήσεις σου γιατί στο τέλος μπορεί να βγεις χαμένος. Στην Ελλάδα της κρίσης έχουν υπάρξει περιστατικά όπου αν δε δικαιωθείς σε σχέση με το συμβάν με οποιοδήποτε τρόπο (ασφαλιστικά ή δικαστικά) μπορεί να σου χτυπήσει τη πόρτα ο "ΕΦΚΑ" και να σου ζητήσει τα νοσήλια, καθώς αυτά δεν προέκυψαν ακούσια αλλά μετά από αυτοκινητιστικό δυστύχημα (αν δε βρει να τα ζητήσει από την ασφαλιστική θα τα ζητήσει από εσένα). Δεν είναι ο κανόνας αλλά δυστυχώς έχει συμβεί και αυτό, για τον ίδιο λόγο όταν εγώ είχα ένα τροχαίο έκανα μήνυση κατ' αγνώστου (αφού αυτός εξαφανίστηκε).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Γιώργο κατ' αρχάς και πάνω από όλα σου εύχομαι περαστικά!

Γράφεις ότι έχεις πάθει γερή ζημιά και αυτονόητο είναι να θες να εξαντλήσεις τα εμπράγματα δικαιώματα σου.
Μας έχει γράψεις πολύ λίγα για τις συνθήκες του συμβάντος και για το τι ακολούθησε, οπότε και η βοήθεια -για όποιον γνωρίζει να σου δώσει κάποιες κατευθύνσεις- θα είναι περιορισμένη.

α) Όταν ήρθε ( ; ) η Τροχαία και ο/η ασφαλιστής ήσουν παρών; Εκείνη την ώρα πρόλαβες να καταθέσεις τίποτα; Γνωρίζεις τι κατέγραψαν οι της Τροχαίας; Γνωρίζεις αν πήραν κατάθεση από τους υπαίτιους του συμβάντος και αν ναι, γνωρίζεις τι κατέθεσα αυτοί;
β) Γιατί να ρίξουν την υπαιτιότητα σε σένα; Έτσι και αλλιώς είτε εσύ φταις, είτε οι άλλοι η ίδια ασφαλιστική θα αποζημιώσει, εκτός αν εννοείς πως οι άλλοι δεν έπαθαν καθόλου ζημιά οπότε καλύτερα να πάει το μπαλάκι σε εσένα. Από την άλλη χτύπημα από πίσω δε δέχεται αμφισβητήσεως.
γ) Μετά το εξιτήριο σου από το νοσοκομείο, όταν πήγες να καταθέσεις στη Τροχαία εκείνοι τι σου είπαν; Είχαν πάρει κατάθεση από τους άλλους τελικά;

Δε χρειάζεται να βρεις δικηγόρο από Αθήνα, θα βρεις έναν καλό στη Κρήτη. Εγώ θα έψαχνα για έναν με καλή φήμη ανεξάρτητα από το αν ασχολείται ή όχι με τα τροχαία. Μόνο αυτός μπορεί να σου πει τι μπορείς να διεκδικήσεις, έχουν σημασία οι λεπτομέρειες του συμβάντος.
Πρόσεξε τις κινήσεις σου γιατί στο τέλος μπορεί να βγεις χαμένος. Στην Ελλάδα της κρίσης έχουν υπάρξει περιστατικά όπου αν δε δικαιωθείς σε σχέση με το συμβάν με οποιοδήποτε τρόπο (ασφαλιστικά ή δικαστικά) μπορεί να σου χτυπήσει τη πόρτα ο "ΕΦΚΑ" και να σου ζητήσει τα νοσήλια, καθώς αυτά δεν προέκυψαν ακούσια αλλά μετά από αυτοκινητιστικό δυστύχημα (αν δε βρει να τα ζητήσει από την ασφαλιστική θα τα ζητήσει από εσένα). Δεν είναι ο κανόνας αλλά δυστυχώς έχει συμβεί και αυτό, για τον ίδιο λόγο όταν εγώ είχα ένα τροχαίο έκανα μήνυση κατ' αγνώστου (αφού αυτός εξαφανίστηκε).
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και όσα μου έγραψες. Σήμερα επικοινώνησα με καλη δικηγόρο στην Αθηνά ώστε να κινηθούν οι διαδικασίες.

Ήμουν στο πεζοδρόμιο και κάλεσα τροχαία και ασφαλιστή. Κατέθεσα πρόχειρα κι έπειτα είπαν κι αυτοί τα δικά τους. Αν και είπα ότι δε θα τους κάνω μήνυση στον πανικό τους έλεγαν μπούρδες οτι εγώ έκανα επικίνδυνους ελιγμούς.
Οι ασφαλιστικές όταν πρόκειται να αποζημιώσουν μεγάλα ποσά είναι συνήθης πρακτική τους να προσπαθούν να ρίξουν υπαιτιότητα στον αλλο, το έργο το χω ξαναδεί.

Όταν βγήκα απο το νοσοκομείο πήγα και κατέθεσα στην τροχαία αναλυτικά τι συνέβη. Σήμερα που μιλήσα μαζί τους είπαν να τους καλέσω σε μια βδομάδα που θα έχει καταθέσει και η άλλη πλευρά.
Τελος, η ασφάλεια τους (την όποια εχω κι εγω )είναι μικρή low cost εταιρεία κάτι που δυσκολεύει περισσότερο το ζήτημα.

Σε αναμονή της δισκογραφίας της τροχαίας λοιπόν..
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και όσα μου έγραψες. Σήμερα επικοινώνησα με καλη δικηγόρο στην Αθηνά ώστε να κινηθούν οι διαδικασίες.

Ήμουν στο πεζοδρόμιο και κάλεσα τροχαία και ασφαλιστή. Κατέθεσα πρόχειρα κι έπειτα είπαν κι αυτοί τα δικά τους. Αν και είπα ότι δε θα τους κάνω μήνυση στον πανικό τους έλεγαν μπούρδες οτι εγώ έκανα επικίνδυνους ελιγμούς.
Οι ασφαλιστικές όταν πρόκειται να αποζημιώσουν μεγάλα ποσά είναι συνήθης πρακτική τους να προσπαθούν να ρίξουν υπαιτιότητα στον αλλο, το έργο το χω ξαναδεί.

Όταν βγήκα απο το νοσοκομείο πήγα και κατέθεσα στην τροχαία αναλυτικά τι συνέβη. Σήμερα που μιλήσα μαζί τους είπαν να τους καλέσω σε μια βδομάδα που θα έχει καταθέσει και η άλλη πλευρά.
Τελος, η ασφάλεια τους (την όποια εχω κι εγω )είναι μικρή low cost εταιρεία κάτι που δυσκολεύει περισσότερο το ζήτημα.

Σε αναμονή της δισκογραφίας της τροχαίας λοιπόν..
Φοβάμαι πως θα χρειαστεί να κινηθείς δικαστικά...
Αν έχεις διαύλους επικοινωνίας με τους "άλλους" ενημέρωσε τους για τη πρόθεση σου να κινηθείς νομικά μπας και φιλοτιμηθούν και τα βρείτε εξωδικαστικά. Βέβαια αν σκοπός σου είναι έτσι και αλλιώς να διεκδικήσεις επιπλέον αποζημιώσεις μάλλον δεν...
Σου εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα, κυρίως για την υγεία σου.
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Slane θα βρεις καλο δικηγορο και θα πας ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ. Αν πας εξωδικαστικα η αποζημιωση που θα σου δωσει η ασφαλιστικη θα ειναι πολυ μικρη(ο δικηγορος σου θα ζητησει πχ 40000 και αυτοι θα πουν 10000) οποτε η δικη ειναι μονοδρομος για να παρεις καλα χρηματα απλα θα καθυστερησεις. Θα πρεπει τις ζημιες σου να τις πληρωσεις απο την τσεπη σου και θα τα παρεις απο το δικαστηριο(με τα τιμολογια σποδειξεις κτλ) ΑΛΛΑ στη δικη θα παρεις λ7 για ηθικη βλαβη,μερες αδειας απο εργασια και ολα τα υπολοιπα...ΠΡΕΠΕΙ να ζητησεις και την ποινικη διωξη του αλλου οδηγου(δεν ξερω αν το ειπες στην καταθεση σου σιγουρα σε ρωτησαν προς το τελος)για λογους πιεσης προς αυτον για να παριστατε στα δικαστηρια αλλιως θα σε γραψει κανονικα...Δεν χρειαζεται να τον ενημερωσεις για την ποινικη του διωξη θα το κανει η αστυνομια..Δεν "κυνηγας" τον αλλο οδηγο αλλα την ασφαλιστικη του....Απλα αφου σου καθησε η αναποδη βγαλε οτι μπορεις απο αυτην την κακοτυχια και με καλο δικηγορο θα παρεις καλα λ7 αλλα θα αργησεις!!!! Αν θες παρε με τηλ το εχω στο προφιλ να στα πω αναλυτικα ειμαι παθων!!!
 

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Αν δεν έχεις νομική προστασία βάζεις δικηγόρο. κάποιες φορές ακόμα και αν έχεις νομική προστασία βάζεις δικηγόρο γιατί οι ασφαλιστικές πάντα κοιτάνε να το κλείσουν το θέμα με το λιγότερο δυνατό κόστος για αυτούς. Προετοιμάσου ψυχολογικά θα κάνεις τουλάχιστον δύο χρόνια να δεις λεφτά αν δεν αποδεχθεί ο άλλος ότι έφταιγε. Στο μεταξύ ρωτά το δικηγόρο σου τι ενέργειες θα κάνεις. Κράτα αναλυτικά χαρτιά από γιατρούς και από οτιδήποτε ιατροφαρμακευτικό χρειαστείς στο σπίτι, από φυσικοθεραπείες, από ταξί από φθορές στη μηχανή και στα ρούχα σου.
Υπομονή και καλή ανάρρωση πάνω από όλα!
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Εξωτερικό δικηγόρο οπως και δήποτε για τους λόγους που σου είπε και Έλινα από πάνω συν οτι ο δικηγόρος θα φροντισει να αποζημιωθείς και για τις άλλες τυχούσες ζημιές,κράνος,γυαλιά,κινητό κλπ που η ασφαλιστική από μόνη της δεν θα το κάνει.Εγώ ακομα αναρρώνω αλλά τουλαχιστον ο δικηγόρος ταυτόχρονα επεξεργάζεται την υπόθεσή μου.
Α, αν δύνασαι βάλε Αθηναίο,τα δικαστήρια της πρωτεύουσας ειναι ταχύτατα εν σχέσει με της επαρχίας.
 

chaosm

Μέλος
Περαστικα και άμεση ανάρρωση ευχομαι!
Θεωρώ και εγω οτι το θέμα ειναι να βρεις εναν δικηγόρο που θα κανεις σωστή συνεννόηση.

gsmaniac Δεν ειμαι δικηγόρος. Μακαρι να μπορουσα να βοηθησω!
Τι είσαι φίλε;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Φίλε δεν χρειάζεται να είσαι τόσο καλός.
Είπες δεν θα τους κάνεις μήνυση κ σου είπαν οτι έκανες επικίνδυνους ελιγμούς.
Μάλιστα.
Κάποιον μου θυμίζει αυτό που ακόμα τρέχει κ δεν εχει ξεμπερδέψει με τις καλοσυνες του.....
Να δεις πως τον λένε πως τον λένε?????
Θυμήθηκα, Λεωνιδα.
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Διεκδίκησε με την αρωγή δικηγόρου τα ΠΑΝΤΑ! Δεν είναι να λυπάσαι τέτοιους ανθρώπους.
Αν η ασφαλιστική είναι κοινή όπως λες δεν θα έπρεπε να είναι πιο απλή η αποζημίωσή σου;

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom