Ερώτηση νομικού περιεχομένου

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Φίλε δεν χρειάζεται να είσαι τόσο καλός.
Είπες δεν θα τους κάνεις μήνυση κ σου είπαν οτι έκανες επικίνδυνους ελιγμούς.
Μάλιστα.
Κάποιον μου θυμίζει αυτό που ακόμα τρέχει κ δεν εχει ξεμπερδέψει με τις καλοσυνες του.....
Να δεις πως τον λένε πως τον λένε?????
Θυμήθηκα, Λεωνιδα.
Aυτο. Κανε μηνυση., δεν ειναι προσωπικο, ειναι για να εισαι εσυ καλυμμενος. Γιατι να ξερεις, και εσυ να μην κανεις θα κανουν εκεινοι γιατι ετσι θα τους πει ο δικηγορος τους. Και για το αστικο και για το ποινικο. Εαν γινει δικαστηριο δεν πα να χτυπαει η ασφαλιστικη τον κωλο της κατω, ο,τι αποφαση βγαλει το δικαστηριο.
 

XRτημένος

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v strom 650
Αυτοί έκαναν αρνητική δήλωση; Αν ναι, κι εφόσον είσαι σίγουρος για την υπαιτιότητα, μπορείς να κάνεις μήνυση και αγωγή και στον οδηγό σαν φυσικό πρόσωπο.
 

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Σας ευχαριστώ πολυ ΟΛΟΥΣ.
Μου γράψατε πολύ σημαντικά πράγματα και με τη βοήθειά σας έχω ξεκινήσει τις διαδικασίες.
Πάντα όρθιοι, να είσαστε καλά !
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Να είσαι καλά πάνω από όλα και περαστικά σου!
Καλά ξεμπερδέματα κι αγύριστα..
 

Thimiosbar

Μέλος
Περιοχή
Όμορφο Δίστρατο
Όνομα
Θυμιος
Μοτό
Suzuki drz 400Ε 2007/KTM 990 Adventure
Slane θα βρεις καλο δικηγορο και θα πας ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ. Αν πας εξωδικαστικα η αποζημιωση που θα σου δωσει η ασφαλιστικη θα ειναι πολυ μικρη(ο δικηγορος σου θα ζητησει πχ 40000 και αυτοι θα πουν 10000) οποτε η δικη ειναι μονοδρομος για να παρεις καλα χρηματα απλα θα καθυστερησεις. Θα πρεπει τις ζημιες σου να τις πληρωσεις απο την τσεπη σου και θα τα παρεις απο το δικαστηριο(με τα τιμολογια σποδειξεις κτλ) ΑΛΛΑ στη δικη θα παρεις λ7 για ηθικη βλαβη,μερες αδειας απο εργασια και ολα τα υπολοιπα...ΠΡΕΠΕΙ να ζητησεις και την ποινικη διωξη του αλλου οδηγου(δεν ξερω αν το ειπες στην καταθεση σου σιγουρα σε ρωτησαν προς το τελος)για λογους πιεσης προς αυτον για να παριστατε στα δικαστηρια αλλιως θα σε γραψει κανονικα...Δεν χρειαζεται να τον ενημερωσεις για την ποινικη του διωξη θα το κανει η αστυνομια..Δεν "κυνηγας" τον αλλο οδηγο αλλα την ασφαλιστικη του....Απλα αφου σου καθησε η αναποδη βγαλε οτι μπορεις απο αυτην την κακοτυχια και με καλο δικηγορο θα παρεις καλα λ7 αλλα θα αργησεις!!!! Αν θες παρε με τηλ το εχω στο προφιλ να στα πω αναλυτικα ειμαι παθων!!!
αυτο......... και εγω μια απο τα ιδια!!!!!! 10 μερεσ νοσηλεια και 4 μηνεσ αναρρωτικη..........
 

Thimiosbar

Μέλος
Περιοχή
Όμορφο Δίστρατο
Όνομα
Θυμιος
Μοτό
Suzuki drz 400Ε 2007/KTM 990 Adventure
Διεκδίκησε με την αρωγή δικηγόρου τα ΠΑΝΤΑ! Δεν είναι να λυπάσαι τέτοιους ανθρώπους.
Αν η ασφαλιστική είναι κοινή όπως λες δεν θα έπρεπε να είναι πιο απλή η αποζημίωσή σου;

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
επειδη και εμενα η ασφαλιστικη μου ηταν κοινη λεει οτι δεν μπορω να κανω χρηση του νομικου δικαιωματοσ π εχει το συμβολαιο γιατι δεν γινεται να μυνησει η ιδια εταιρεια τον εαυτο της.. οποτε παμε σε εξωτερικο με οτι αυτο συνεπαγεται!! τουλαχιστον το 20% αλλα πιστευω αξιζει..
 

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Επανέρχομαι στο ζήτημα που είχαμε συζητήσει πριν λιγες εβδομάδες καθώς είχα απροσδόκητες εξελίξεις.

Η δικηγόρος μου προσέγγισε την ασφαλιστική εταιρεία - που υπενθυμίζω οτι είναι και των δύο μας - και είπαν οτι δεν διατίθενται να με αποζημιώσουν καθόλου καθώς ο πελάτης τους αρνήθηκε να κάνει δήλωση εκείνη τη στιγμή και υποστηρίζει οτι το φταίξιμο είναι δικό μου κι οτι εγω έκανα επικίνδυνους ελιγμούς.
Επίσης όπως είπαν δεν είναι πιστευτό σε αυτούς το γεγονός να εχω πάθει τρία κατάγματα και η μοτοσυκλέτα να μην έχει πάθει σχεδόν τίποτα.

Η δικηγόρος μου είπε να μην ανησυχώ, θα προχωρήσουμε δικαστικά και θα δικαιωθω..
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εσυ πηγες στην τροχαια αμεσως μετα το συμβαν να δωσεις καταθεση, να παρεις αντιγραφο συμβαντος και να ασκησεις ποινικη διωξη?
 

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Εσυ πηγες στην τροχαια αμεσως μετα το συμβαν να δωσεις καταθεση, να παρεις αντιγραφο συμβαντος και να ασκησεις ποινικη διωξη?
Η τροχαία ηρθε και κατέγραψε το συμβάν κι εγώ πήγα με το ασθενοφόρο στο νοσοκομείο. Οταν πήρα εξιτήριο πήγα και κατέθεσα. Η δικογραφία βρίσκεται στα χέρια της δικηγόρου μου.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Η τροχαία ηρθε και κατέγραψε το συμβάν κι εγώ πήγα με το ασθενοφόρο στο νοσοκομείο. Οταν πήρα εξιτήριο πήγα και κατέθεσα. Η δικογραφία βρίσκεται στα χέρια της δικηγόρου μου.
Ναι, αυτο εννοω, οταν σταθηκες στα ποδια σου.

Οκ, αφου εχεις την χαρτουρα καλη τύχη στο δικαστήριο, ελπιζω να πεσεις σε σωστο προεδρο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και "κακός" να είναι ο πρόεδρος, δεν αμφισβητούνται οι καταγραφές της τροχαίας και οι διαγνώσεις του νοσοκομείου.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Και "κακός" να είναι ο πρόεδρος, δεν αμφισβητούνται οι καταγραφές της τροχαίας και οι διαγνώσεις του νοσοκομείου.
Νομιζεις... Δεν μιλαω για κακο, μιλαω για άσχετο.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Βρες και συμβουλέψου δικηγόρο με ειδικότητα στα τροχαία, θα αποζημιωθείς πιο γρήγορα και ξέρουν τι να ζητήσουν ώστε να πάρεις περισσότερα χρήματα.
Αυτό
Και το γράφω για να το δουν ΟΛΟΙ

Όταν σ ένα ατύχημα και οι 2 εμπλεκόμενοι ανήκουν στην ΙΔΙΑ (κωλο) εταιρία
τότε αυτή τείνει να δώσει δίκιο σ αυτόν με τη λιγότερη ζημιά.
Το έζησα με το δικό μου ατύχημα που έπεσε πάνω μου αμάξι κι εγώ ήμουν σταματημένος
και μου έλεγαν ότι παραβίαζα στοπ
Και το διασταύρωσα με αρκετούς φίλους σε βάθος χρόνου.

Οι άνθρωποι είναι ΛΑΜΟΓΙΑ


υγ
μέχρι ν αποκατασταθεί 100% το πόδι σου κράτα αυτό που λέμε πισινή
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikos_pc

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
TIGER 800 XC
Στο τροχαίο που είχα με την μηχανή ο άλλος ειχε παραβιάσει ΣΤΟΠ με αμάξι και είχαμε και οι δύο intersalonica αργήσα λίγο λόγο τροχαίας αλλά δικαιώθηκα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Θέλω να ξαναδιαβάσεις και να είσαι υποψιασμένος για το παρακάτω. Στο γράφω για να είσαι πολύ προσεκτικός στις κινήσεις σου....

Πρόσεξε τις κινήσεις σου γιατί στο τέλος μπορεί να βγεις χαμένος. Στην Ελλάδα της κρίσης έχουν υπάρξει περιστατικά όπου αν δε δικαιωθείς σε σχέση με το συμβάν με οποιοδήποτε τρόπο (ασφαλιστικά ή δικαστικά) μπορεί να σου χτυπήσει τη πόρτα ο "ΕΦΚΑ" και να σου ζητήσει τα νοσήλια, καθώς αυτά δεν προέκυψαν ακούσια αλλά μετά από αυτοκινητιστικό δυστύχημα (αν δε βρει να τα ζητήσει από την ασφαλιστική θα τα ζητήσει από εσένα). Δεν είναι ο κανόνας αλλά δυστυχώς έχει συμβεί και αυτό, για τον ίδιο λόγο όταν εγώ είχα ένα τροχαίο έκανα μήνυση κατ' αγνώστου (αφού αυτός εξαφανίστηκε).
 
Top Bottom