Ερώτηση περί ελαστικών

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Συγνώμη αν ανοίγω καινούριο θέμα, αλλά δεν κατάφερα να βρώ το άλλο (σίγουρα κάπου θα συζητάτε το θέμα των ελαστικών).
Τρεις ερωτήσεις για τους γνωρίζοντες:

1. Παραλαμβάνω ένα R1200GS LC του 2014, το οποίο έχει ελαστικά 24ης εβδομάδας του 2015. Τα ελαστικά δεν φαίνεται να έχουν φθορά και το μηχανάκι ήταν σε γκαραζ. Επειδή με τα λάστιχα δεν κάνω τσιγκουνιές, λέω να τα αλλάξω. Υπάρχει κάποια σοβαρή γνώμη από εσάς που να συμβουλεύει το αντίθετο;

2. Αν τα αλλάξω, τί να βάλω; Χρήση αποκλειστικά άσφαλτο, 1 άτομο και στη χειρότερη μια βαλίτσα και ένας σάκος στη θέση του συνοδηγού. Δεν θα κάνει μικρές διαδρομές. Δλδ μινιμουμ 30 χλμ κάθε φορά που θα κινείται. Θέλω κάτι με προτεραιότητα στην ασφάλεια. Δεν με ενδιαφέρει αν θα κρατήσει λίγο ή πολύ, καθώς η μοτοσυκλέτα δεν πρόκειται να κάνει πάνω από 3-4 χιλ χλμ το χρόνο, που σημαίνει ότι ξανα-αλλαχθούν λόγω ηλικίας και όχι λόγω φθοράς. Επίσης, δεν ξέρω αν κάνει διαφορά, αλλά η μοτοσυκλέτα μένει σε υπόγειο γκαραζ όπου οι θερμοκρασίες χειμώνα καλοκαίρι δεν ξεπερνούν τους 19 βαθμούς.

3. Η τρίτη ερώτηση είναι πού να τα βάλω. Τις προηγούμενες τις πήγαινα στον Περιστερά επειδή πάντα είχε στοκ όταν το ήθελα. Δεν έχω όμως αντίρρηση αν το φόρουμ συνεργάζεται με κάποιο άλλο κατάστημα που κάνει καλή δουλειά και μας προσέχει.

Ευχαριστώ!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Συνεργασίες με την έννοια των προσφορών... Από την μεριά των επαγγελματιών θα βρεις στην σχετική ενότητα.
Εχουμε τον alekni που εργάζεται στο ροδαμοτο και είναι φίλος.
Αν κάνεις άσφαλτο και δεν σε νοιαζει πολύ το γρήγορο τςτραγωνισμα βάλε dunlop trailsmart, Pirelli scorpio, continental.
Αν σε ενδιαφέρει εύκολο χώμα βάλε τα νέα michelin adventure

Τα λάστιχα βέβαια είναι εντελώς υποκειμενική άποψη.
 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
O Ροδαμότο είναι το παλιό Μοτορόδα; Και σε αυτόν είχα βάλει κάποτε λάστιχα, πριν αλλάξει χέρια.
Θα πάρω τηλ να μάθω τιμές.
Δεν θέλω χώμα, μόνο άσφαλτο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
O Ροδαμότο είναι το παλιό Μοτορόδα; Και σε αυτόν είχα βάλει κάποτε λάστιχα, πριν αλλάξει χέρια.
Θα πάρω τηλ να μάθω τιμές.
Δεν θέλω χώμα, μόνο άσφαλτο.
Πες ότι είσαι από advride...
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Pirelli scorpion trail 2, από τα καλύτερα σε ασφάλτινη χρήση . Δοκιμασμένα σε 3 μεγάλες on-off μηχανές. Τώρα αυτα φοράω στο LC
 
Top Bottom