Εστία Μαγειρέματος του πολυμήχανου Ταξιδιάρη.

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Είσαι στην μέση του πουθενά...;
Δεν έχεις χώρο να κουβαλήσεις εστία μαγειρέματος...;
Έχεις πιει τα μπυρόνια σου και σε κόβει η λόρδα...;

Η λύση είναι είναι μπροστά στα μάτια σou!!!

 
Τελευταία επεξεργασία:

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Πολυ καλο!!!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
super! :hailbig:

Μονο που εδω το καθαρο οινοπνευμα ειναι λιγακι πιο ακριβο απο 50 σεντς :confused: :muted:
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Super!!!:)

Μεγάλη προσοχή επισης για όσους εποχειρησουν στην εξοχή που θα το χρησιμοποιήσουν να μην ειναι αιτία πυρκαγιάς το μαραφετι !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Αντί για οινόπνευμα φαρμακευτικό, αν χρησιμοποιήσουμε βενζίνη (ή οποιοδήποτε άλλο καύσιμο), γίνεται άραγε;
Γνωρίζει κανείς;
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Στην ουσία όχι γιατί είναι στόβα αλκοόλης.Δεν θα έχει πρόβλημα αλλά θα έχεις ποιο βρόμικη καύση άρα όχι τόσο καλό αποτέλεσμα από θέμα ποσότητας καυσίμου με χρόνο βρασμού!!!
Η ποιο καλή φθηνή λύση αν όχι ένα κλασικό γκαζάκι σπιτικό, έχει με παρόμιες τιμές στόβες υγραερίου που είναι καλύτερης απόδοσης με φιαλάκια που πλέον μπορείς να βρείς πανέυκολα παντού.

Η καλύτερη δε λύση είναι κάτι σε στόβα που καίει λευκά καύσιμα με την αμόλυβδη να είναι ένα από αυτά αλλά τα κοστολόγια ανεβαίνουν!!!
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Απ' ότι κατάλαβα, με άλλα υγρά καύσιμα θα υπάρξει θέμα καταλοίπων καύσης σε σχέση με το οινόπνευμα!
Θα δοκιμάσω να φτιάξω...
Ευχαριστώ πάντως Στέφανε για την άμεση απάντηση!
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Αντί για οινόπνευμα φαρμακευτικό, αν χρησιμοποιήσουμε βενζίνη (ή οποιοδήποτε άλλο καύσιμο), γίνεται άραγε;
Γνωρίζει κανείς;
Προφανως γινεται με ολα τα καυσιμα! (Αλλα με βενζινη εγω δεν θα δοκιμαζα!.. :p)
 

Capitain

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
2003 Ktm 950 Adventure S
Το καθαρο παιδια εχει κανα δεκαρικο ευρω τα 250 ml, αυτος ομως χρησιμοποιησε αλκοολουχο λοσιον, 96% εγραφε.. Εγω σας εχω κι αλλη λυση, αν ειναι για καυση και οχι πόση, ισοπροπυλικη αλκοολη απο τον Καλογεροπουλο χημικα, 12 ευρω το τετραλιτρο, η τεσσερα ευρω το λιτρο. Εγω εχω γεμισει ενα μπουκαλακι απο ξυδι και ψεκαζω λιγο τα ξυλα στο τζακι για βοηθεια..


Sent from my iPad using Tapatalk
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
η καλύτερη λύση που δίνουν όλες οι εταιρίες είναι το τέρμα καθαρό λευκό καύσιμο και ο λόγος όπως αναφέρθηκε είναι τα κατάλοιπα!!Εγώ που δοκίμασα με αμόλυβδη έχει πολύ καλή καύση έως και τέλεια αλλά μαυρίζει όλο το σημείο καύσης κάτι που δεν έχω δει με τα καθαρά καύσιμα σε video που έχω δεί.

Η καλύτερη λύση για ημερήσια έως και ολογόμερα είναι ένα γκαζάκι όπως του εμπορίου αλλά τύπου camping, με φιαλάκια να ξεκινάν με 3,5€ τα 100ml και αυτονομία μέχρι και 3-4 μακαρονάδες!!

Πρίν γυρίσω σε υγρού καυσίμου είχα και κράτησα για καταστάσεις βόλτα και ημερησίου καφέ λόγο όγκου και χρήσης την παρακάτω.





33€ το γκαζάκι και 4€ το φιαλάκι.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Απ' ότι κατάλαβα, με άλλα υγρά καύσιμα θα υπάρξει θέμα καταλοίπων καύσης σε σχέση με το οινόπνευμα!
Θα δοκιμάσω να φτιάξω...
Ευχαριστώ πάντως Στέφανε για την άμεση απάντηση!


Το θέμα με τις στόβες καυσίμου είναι να μπορείς ανα πάσα ώρα και στιγμή σε θέμα μοτοταξίδι να έχεις καύσιμο!!Σε extreme ταξίδια τα χρησιμοποιούν λόγο του ότι δουλεύει με πίεση οπότε δεν χάσιμο από ατμοσφαιρική πίεση λόγο ύψους!!

Πχ σε μια αρκοδότσαρκα με το παρπάνω που έβαλα και ένα φιαλάκι 450ml είσαι κομπλέ για όλες τις μέρες!!:happy:
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Πρίν γυρίσω σε υγρού καυσίμου είχα και κράτησα για καταστάσεις βόλτα και ημερησίου καφέ λόγο όγκου και χρήσης την παρακάτω.





33€ το γκαζάκι και 4€ το φιαλάκι.
Ερωτηση, σε αυτην που δειχνεις πιο πανω μπαινει φιαλακι απο Ελγκρεκο??

Ναι ή οχι??
 
Top Bottom