Ετοιμάζεται νέο Honda Hornet

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Πρώτη εντύπωση δίκη μου… παλιακό στη μούρη.
Δε θα του έριχνα δεύτερη… αυτή η χοντα όσο καλά κι αν είναι, τα πιο πολλά δε μου αρέσουν καθόλου. Εξαιρούνται αφρικα και crfτρακώ :inlove:



Τώρα φταίω να κάνω tag τον maniac; :hungry:
Εδώ είναι σε όλα οκ. ;)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
το ζ πρεπει να ναι καμια 230ρια κιλα, παντως σιγουρα 30 κιλα πανω απο το χοντα. Και δε πα να χει το καλλιτερο μοτερ στο γνωστο συμπαν, τετρακυλινδρο 750 ειναι, χαμηλα και μεσαια ψοφιο σε σχεση με 2κ στα ιδια κυβικα.

Αν παντως δε μπορεις να αναγνωρισεις την πλακα και την υπερβολη, τουλαχιστον μην απομονωνεις λεξεις γιατι το νοημα ειναι πιο ολιστικη υποθεση :)
Δεν ήταν ο σκοπός μου Άγι να συγκρίνω άμεσα τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Ζ750 με το Hornet καθώς έχουν άλλη διαταξη κινητήρα όπως αναφέρεις κι εσύ και κυρίως επειδή έχουν διαφορά 15 χρόνια.

Το νόημα ήταν κυρίως το οπτικό-σχεδιαστικό και ποιοτικό αποτέλεσμα σε αίσθηση που σου δίνουν 2 μοτοσυκλέτες με διαφορά 15 ετών της ίδιας κατηγορίας. Ο καθένας έχει τα κριτήρια του.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Δεν ήταν ο σκοπός μου Άγι να συγκρίνω άμεσα τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Ζ750 με το Hornet καθώς έχουν άλλη διαταξη κινητήρα όπως αναφέρεις κι εσύ και κυρίως επειδή έχουν διαφορά 15 χρόνια.

Το νόημα ήταν κυρίως το οπτικό-σχεδιαστικό και ποιοτικό αποτέλεσμα σε αίσθηση που σου δίνουν 2 μοτοσυκλέτες με διαφορά 15 ετών της ίδιας κατηγορίας. Ο καθένας έχει τα κριτήρια του.
To hornet ειναι σχεδον ιδιο εμφανισιακα με το cb500r, ουδετερα μηχανακια οπτικα (αν εξαιρεσεις κατι περιεργες ανοδιωσεις του πρωτου) που ομως κατα καποιο τροπο αντεχουν στο χρονο.
Και ας μη ξεχναμε οτι σε εποχες που το κοστος των σοβαρων δικυκλων ειναι πλεον εξωπραγματικο, εμφανιζονται καποια μοντελα, ενα εκ των οποιων το χοντα, που καλυπτουν ενα τεραστιο κενο επιδοσεων νς τιμη.

Επισης παρατηρησα πως οι διαδρομες αναρτησεων ειναι (μ/π )130mm/150mm. Πολυ ενδιαφερουσα λεπτομερεια νομιζω.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη








Φοβερη σχεδιαστικη πρωτοτυπια 17 χρονια τωρα.
Καθε προπερσι και καλυτερα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450








Φοβερη σχεδιαστικη πρωτοτυπια 17 χρονια τωρα.
Καθε προπερσι και καλυτερα.
Τα τρία τελευταία μου φαίνονται τελείως αδιάφορα μπροστά σε αυτό τις πρώτης φωτογραφίας...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Είστε πολύ αυστηροί ρε παιδιά. Οκ το μοντέλο είναι στην κατηγορία street fighter αλλά βλέπω πως η Χόντα σοφά επέλεξε να είναι άνετο για καθημερινή χρήση. Το τιμόνι είναι αρκετά ψηλά, οι σέλες φαίνονται άνετες και δεν έχουν κλίση προς τα εμπρός, οι αναρτήσεις έχουν ένα κλικ μεγαλύτερη διαδρομή από τα άλλα της κατηγορίας.

Αν έκανε πιο Xtreme σχεδιασμό όλα τα παραπάνω θα πήγαιναν περίπατο.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Τα τρία τελευταία μου φαίνονται τελείως αδιάφορα μπροστά σε αυτό τις πρώτης φωτογραφίας...
Του 2007-2010 η δευτερη φωτο δηλαδη για μενα ειναι το καλυτερο.
Aπο αλλες γωνιες ειναι σουπερ και με abs.

Ενα αλλο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ακομα δεν εχουν μιλησει για καταναλωση.
Τοσο πολυ επρεπε να τραβηξουν το μοτερ για να νικησει το mt-07? :muted:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Τα τρία τελευταία μου φαίνονται τελείως αδιάφορα μπροστά σε αυτό τις πρώτης φωτογραφίας...
Το πιο όμορφο με στρογγυλό φανάρι ήταν η τελευταία έκδοση της πρώτης γενιάς με usd πιρούνι.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Το πιο όμορφο με στρογγυλό φανάρι ήταν η τελευταία έκδοση της πρώτης γενιάς με usd πιρούνι.
Την βρηκα σε πορτοκαλι και διστασα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
To hornet ειναι σχεδον ιδιο εμφανισιακα με το cb500r, ουδετερα μηχανακια οπτικα (αν εξαιρεσεις κατι περιεργες ανοδιωσεις του πρωτου) που ομως κατα καποιο τροπο αντεχουν στο χρονο.
Και ας μη ξεχναμε οτι σε εποχες που το κοστος των σοβαρων δικυκλων ειναι πλεον εξωπραγματικο, εμφανιζονται καποια μοντελα, ενα εκ των οποιων το χοντα, που καλυπτουν ενα τεραστιο κενο επιδοσεων νς τιμη.

Επισης παρατηρησα πως οι διαδρομες αναρτησεων ειναι (μ/π )130mm/150mm. Πολυ ενδιαφερουσα λεπτομερεια νομιζω.
Μου αρέσει πολύ που είδα την Honda να βγάζει ένα καινούργιο μοτέρ και μάλιστα όπως φαίνεται με καλή απόδοση!

Δεν μου αρέσει που έκαναν το Hornet να μοιάζει ΄οπως λες με CB500. Δεν έμαθαν απο την αποτυχία του Hornet 2007

Μπορούσαν να επενδύσουν στην κληρονομιά του Hornet με τον στρογγυλό προβολέα και να φτιάξουν κάτι με χαρακτήρα.

Ενδεικτικά θα βάλω μια foto απο το Benelli Leoncino 800 του πως μπορείς να φέρεις τον στρογγυλό προβολέα στο σήμερα έτσι για την κουβέντα.

 
Top Bottom