Ετοιμάζομαι για ένα ταξιδάκι Ευρώπη...

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Μου λέει ένα φιλαράκι "θα είμαι Φρανκφούρτη σε μερικές μέρες... ψήνεσαι να έρθεις;"

Ψήνομαι, αλλά πώς θα πάω μέχρι εκεί; Σας έχω πει ότι μισώ τα αεροπλάνα; Για να μην μιλήσω για τα αεροδρόμια!

Οπότε πάμε στο σχέδιο Β: road trip με το VFR!

Αυτή την διαδρομή έχω κατά νου (στο περίπου): https://goo.gl/maps/Dzv5VrLredm
Υπολογίζω 5-6 μέρες.
Και αυτή την διαδρομή για επιστροφή για την οποία υπολογίζω 2-3 ημέρες: https://goo.gl/maps/UgxmXm9N6732

1. Μέσα Ιουνίου υπολογίζω να περνάω transfagarassan. Αν δεν είναι ανοικτό, τι καλές εναλλακτικές έχω;
2. Η Ουγγαρία έχει τίποτα ιδιαίτερο να δω ή είναι απλά μια ατελείωτη πεδιάδα;
3. Μία από τις διανυκτερεύσεις μου υπολογίζω να είναι Βιέννη ή Μπρατισλάβα. Λέω για Μπρατισλάβα και να αφήσω Βιέννη για άλλη φορά, να έχω παραπάνω χρόνο. Ή ίσως να προτιμήσω κάτι άλλο;
4. Έχουν και οι Γερμανοί romantic road;! Μπράβο! Καλό φαίνεται για να ανέβω προς Φρανκφούρτη... ή υπάρχει καλύτερη εναλλακτική;


Γενικότερα, κάθε πληροφορία ή γνώμη για τις χώρες που θα περάσω και τις διαδρομές, ευπρόσδεκτη!


Υ.Γ. Υπόσχομαι ταξιδιωτικό όταν γυρίσω.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
δεν το χεις σκεφτει ασχημα,μια χαρα τα λες
ναι καλυτερα Μπρατισλαβα,μικρη ευχαριστη φθηνη ομορφη!
στην επιστροφη
-βαλε Μελλανα δρυμο μεσα,κανε 2-3 κοματια του δρομου 500 να δεις ομορφιες
-μην ερθεις παραλιακα ολη την Ιταλια,εμπα απο μεσα κ βαλε την περιοχη της Ουμπριας κ του Αμπρουτζο στα ''πρεπει''..
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Τρασφαγκαρασαν ανοιχτό
Περιφέρεια Ουγγαρίας άψογη αλλα και η Βουδαπέστη χάρμα
Ψηφίζω και εγω Μπρατισλάβα
Βιέννη μια άλλη φορα !!!!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ωραιο κολπο αυτο με τις φοβιες στα αεροπλανα. Χμ!!
:D
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Η δικη σου διαδρομη του πηγαινε εινα παρομοια με τη δικη μου διαδρομη του ελα απο Βαρσοβια - Θεσσαλονικη τον Αυγουστο, μειον τη Ρουμανια. Ειχα κι'εγω την επιλογη της Βιεννης (εχω παει) αλλα θα προτιμησω Μπρατισλαβα, Βουδαπεστη (εχω παει κι'εκει αλλα αξιζει η επαναληψη) και το υπεροχο Βελιγραδι. Απο κει επιστροφη μεσω Βουλγαριας αντι για FYROM. Στην επιστροφη, εγω θα γυρναγα απο Αυστρια / Innsbruck και θα απεφευγα την Ελβετια, η διαφορα ειναι μονο 100χμ - εχω κανει και τις δυο διαδρομες.

Ααα, και θα ευχαριστηθεις ταξιδι στους αυτοκινητοδρομους και στα πασα στην επιστροφη, το VFRακι ειναι οτι καλυτερο για τετοια γρηγορα πανευρωπαϊκα ταξιδια ;) :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Νικο @nick_VFR δεν ξερω αν στον γυρισμο θελεις να δεις κατι συγκεκριμενο και εχεις αυτη την διαδρομη, αλλα θα πρότεινα να μην μπεις Ελβετια (εχει και ετησια βινιετα στους αυτοκινητοδρομους) και να κατεβεις πιο ανατολικα βαζοντας και επαρχιακους δρομους με καλο ρυθμο ομως. Να περασεις και απο Como οπως εχεις βαλει, να πας και San Gimignano ή Siena καθως και να δεις πιο πολλα μερη γυρω απ τη Ναπολη αν θελεις να γυρισεις απο Bari και οχι απο Ancona.
Προσωπικα θα εκανα πολλα passa γυρω απ το Bolzano και θα κατεβαινα χορτατος προς τα κατω και οχι παραλιακα οπως ειπε και ο Γιωργος!!
;)
 

spyrakos35

japanese axle power
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
fjr 1300
την επιστροφή να την ξαναδείς....

όλη η κατάβαση στην ιταλία είναι βαρετή, ανευ νοήματος και ουσίας.... ειδικά από ανκόνα και κάτω δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να πας (όχι οτι μέχρι εκεί έχει).... άσε που αμα πήξεις σε κίνηση από μπολόνια και κάτω θα βλαστημήσεις άσχημα...

αν είσαι από θεσσαλονίκη (ή τεσπά όχι αθήνα) θα σου πρότεινα να κάνεις διαδρομές στις άλπεις και στις λίμνες της βορείου ιταλίας και να φύγεις με το καράβι απο βενετία....
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Καραβι επιστροφης να παρεις απο Ανκονα!
Τσαμπα χλμ κουραστικης εθνικης και θα δωσεις κ καπου 30€ σε διοδια... :(
Η διαφορα με το εισιτηριο ειναι μικρη.
Εκτος και αν θες να δεις αυτο που αξιζει.
https://goo.gl/maps/GkchwVoLSCu
 

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Δεν βολεύουν καθόλου τα καραβάκια επιστροφής... τόσο πολύ που τελικά με βλέπω να γυρνάω από Δυτικά Βαλκάνια, αν και θα προτιμούσα να αποφύγω Αλβανία και Κροατία...


:thnkg:
 

spyrakos35

japanese axle power
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
fjr 1300
Δεν βολεύουν καθόλου τα καραβάκια επιστροφής... τόσο πολύ που τελικά με βλέπω να γυρνάω από Δυτικά Βαλκάνια, αν και θα προτιμούσα να αποφύγω Αλβανία και Κροατία...


:thnkg:
αντε αλβανία πες το καταλαβαίνω κάπως, κροατία γιατί?

ασε που οι κροάτισσες είναι πιο θεές από τις σερβίδες (λένε, δεν ξέρω)
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Δεν βολεύουν καθόλου τα καραβάκια επιστροφής... τόσο πολύ που τελικά με βλέπω να γυρνάω από Δυτικά Βαλκάνια, αν και θα προτιμούσα να αποφύγω Αλβανία και Κροατία...
Επειδη κοιταξα τα καραβια προσφατα και επειδη θα παρω καραβι απο Ανκωνα την επομενη βδομαδα, διαπιστωσα κι'εγω οτι φετος οι ωρες δε βολευουν. Τις τελευταιες φορες που ειχα παρει (2012, 2010, 2008) φευγανε απο Ανκωνα στις 5/6 το απογευμα οποτε σου δινοτανε χρονος να το φτασεις απο βορεια Ευρωπη με μια διανυκτερευση. Τωρα ταχουνε βαλει στις 1:30/2 το μεσημερι που δε βολευει, ασε που φτανουν Ηγουμενιτσα 7/8 το πρωι - και σιχαινομαι αυτο το χτυπημα στην πορτα της καμπινας απο τις 6 :mad:

ΥΓ @spyrakos35: το σλαλομ στη συνηθως πηγμενη autostrada δυο λωριδων Μπολωνια-Ανκωνα για να προλαβει κανεις το καραβι ειναι ολα τα λ7, απλα θελει καταλληλο μηχανακι και βαλιτσες που δεν εξεχουν πολυ ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
αντε αλβανία πες το καταλαβαίνω κάπως, κροατία γιατί?

ασε που οι κροάτισσες είναι πιο θεές από τις σερβίδες (λένε, δεν ξέρω)

Έχω ακούσει από πάρα πολλούς, χώρια που κάτι αντιλήφθηκα κάποτε που είχα πάει Dubrovnik, ότι οι Κροάτες δεν μας πάνε καθόλου.
Ίσως λόγω του ότι είχαμε πάρει το μέρος των Σέρβων... Όπως και να έχει, δεν έχω ακούσει καλά λόγια για την συμπεριφορά τους προς τους Έλληνες που περνάνε από τα μέρη τους.


ΥΓ @spyrakos35: το σλαλομ στη συνηθως πηγμενη autostrada δυο λωριδων Μπολωνια-Ανκωνα για να προλαβει κανεις το καραβι ειναι ολα τα λ7, απλα θελει καταλληλο μηχανακι και βαλιτσες που δεν εξεχουν πολυ ;)

Το έχω κάνει αυτό το σλάλομ... δεν είναι από τις εμπειρίες που θα ήθελα να ξαναζήσω! :rage:

Γούστα είναι αυτά βέβαια...
 

spyrakos35

japanese axle power
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
fjr 1300
ΥΓ @spyrakos35: το σλαλομ στη συνηθως πηγμενη autostrada δυο λωριδων Μπολωνια-Ανκωνα για να προλαβει κανεις το καραβι ειναι ολα τα λ7, απλα θελει καταλληλο μηχανακι και βαλιτσες που δεν εξεχουν πολυ ;)
εγώ ξέρω οτι εκεί που έλεγα οτι "μια χαρά χαλαρά θα πάμε" πέφτουμε σε ένα ανευ προηγουμένου μποτιλιάρισμα οπου οι ιταλοί είχαν βγει έξω απο τα αυτοκίνητα για κατούρημα και τσιγάρο, στη ΛΕΑ δεν έμπαινε κανείς, και μόνο όταν είδα ιταλικά μοτοσακά να τη χρησιμοποιούν δειλα δειλά μπήκα και γω....

όπως είπε και ο εξέλ από πάνω, ε, αν είναι, φορτώνω βαλίτσες, γυναίκα και παιδί και πάμε μία βόλτα γυρω γυρω την ομόνοια σε ώρα αιχμής, δεν είναι ανάγκη να τραβιέμαι ιταλία
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
όπως είπε και ο εξέλ από πάνω, ε, αν είναι, φορτώνω βαλίτσες, γυναίκα και παιδί και πάμε μία βόλτα γυρω γυρω την ομόνοια σε ώρα αιχμής, δεν είναι ανάγκη να τραβιέμαι ιταλία
:pointu: :pointu:

Καλα, δε μιλαω για ΤΕΤΟΙΟ μποτιλιαρισμα, και ευτυχως δεν εχω πεσει ποτε σε τετοιο γιατι οπως παω συνηθως για καραβι με σφιχτο προγραμμα μπορει και να τοχανα o_O Μιλαω για πηξιμο που κινειται η autostrada με ταχυτητες 100+χμω και ο αναβατης κανει σλαλομ για να αυξησει την μωτ του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom