[Ευρυτανια-Ορ.Ναυπακτια-Ορ.Φωκιδα] - Χωματινη κυκλικη

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Χιλιομετρικη αποσταση : 240 χιλομετρα.

Σημεια ανεφοδιασμου: Oχι

Xωματινη απαιτητικη διαδρομη που απαιτει εμπειρια.


Αλλη μια καταπληκτικη Adventure διαδρομη με τεχνικα περασματα.

Ξεκινωντας απο το Καρπενησι θα ανεβειτε την Καλιακουδα και θα φτασετε στο χωριο Ροσκα περνωντας απο το φαραγγι Παντα Βρεχει. Απο εκει η διαδρομη συνεχιζει βορειοανατολικα περνωντας απο τον οικισμο Κουμαριστα για να φτασετε κινουμενοι πανω σε κορυφογραμμες στο χωριο Δενδροχωρι Ναυπακτιας.
Απο εκει ο δρομος κατεβαινει νοτια στον Ευηνο ποταμο οπου για να περασετε απεναντι θα πρεπει οδηγησετε γυρω στα 350-400 μετρα κατα μηκος του ποταμου.
Το περασμα ειναι δυσκολο και χρειαζεται εμπειρια.
Προσωπικα το περασα με 650gs που φορουσε απλα ελαστικα αλλα δεν ειναι ευκολο για το μεσο ορο αναβατων οποτε απαιτει προσοχη.
Απο εκει συνεχιζετε προς το χωριο Καλλονη περνωντας τον Ευηνο για δευτερη φορα για να φτασετε μεσω των δασικων στο χωριο Αρτοτινα.
Ακολουθει αναβαση Βαρδουσιων απο εναν φοβερο χωματοδρομο που καθε σεζον μετα τον χειμωνα εχει διαφορετικο τερεν και δυσκολιες.
Μετα το περασμα των Βαρδουσιων αφηνετε τα χωρια Δαφνη και Ανατολη τσα δεξια σας και συνεχιζετε περνωντας ενα ομορφο λιβαδι πριν το χωριο Κολοκυθια. Απο εκει η διαδρομη κατευθυνεται προς Κυριακοχωρι και επειτα Γαρδικι για να αρχισετε να ανεβαινετε στην Σαρανταινα οπου θα κανετε δεξια για να κινηθειτε πανω στην κορυφογραμμη σε υψομετρο 1700 μ και απεραντα λιβαδια για να φτασετε στο μνημειο Κοκκαλια.
Η συνεχεια θα σας βγαλει στην διασταυρωση στον αυχενα Τυμφρηστου για την επιστροφη.

Καλη διασκεδαση...
 

Attachments

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Δεν ανεβαίνει το αρχείο εδώ λόγω μεγέθους, μπορείτε να το κατεβάσετε από το παρακάτω link
που έχει το preview της διαδρομής για όποιον θέλει να τη δει χωρίς να το κατεβάζει και έχει επιλογές για κατέβασμα σε διάφορα format πλοήγησης:
Ευρυτανια-Ορ.Ναυπακτια-Ορ.Φωκιδα on plotaroute.com
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Δεν ανεβαίνει το αρχείο εδώ λόγω μεγέθους, μπορείτε να το κατεβάσετε από το παρακάτω link
που έχει το preview της διαδρομής για όποιον θέλει να τη δει χωρίς να το κατεβάζει και έχει επιλογές για κατέβασμα σε διάφορα format πλοήγησης:
Ευρυτανια-Ορ.Ναυπακτια-Ορ.Φωκιδα on plotaroute.com
Το ανεβασα σε zip και ειναι οκ. Εντω μεταξυ χτες δεν μου ανεβαινε το αρχικο kmz λογω μεγαλου ονοματος.....
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
To περασμα του Ευηνου στο Δενδροχωρι ειναι ολα τα λεφτα!
Φετος το καλοκαιρι πηγα για πρωτη φορα αφου ειχα προσχεδιασει την διαδρομη και διαλεξα αυτο το περασμα του Ευηνου γιατι παντα τον περνουσα απο το πιο Βορειο περασμα. Μπαινοντας στο Δενδροχωρι βρισκω εναν ντοπιο κυνηγο στον οποιο εξηγω που θελω να παω. Μου ειπε να γυρισω πισω γιατι ο δρομος δεν περναει απεναντι εδω και 10 χρονια γιατι σταματησαν να τον συντηρουν και οταν του ειπα θα προσπαθησω γελουσε μαζι μου.....:):)
Οταν εφτασα στο σημειο διαπιστωσα οτι δεν υπηρχε δρομος απεναντι και ουτε φαινοταν κατι.

Εγω με klr 250 και αλλος ενας φιλος με μικρη εμπειρια στο χωμα με f650gs Dakar με συμβατικα λαστιχα .Το ποταμι ειχε μισο μετρο νερο και οι πετρες ζορικες για να περασει βαρυ μηχανακι. Κοιτωντας την διαδρομη που ειχα σχεδιασει μπορουσα να διακρινω τον απεναντι δρομο στον χαρτη αλλα επρεπε να κινηθω κατα μηκος του ποταμου 300-400 μετρα και να περασω και τα δυο μηχανακια μονος μου γιατι ο φιλος μου δεν μπορουσε ουτε να ξεκινησει μεσα στο πετρινο ποταμισιο τερεν.
Το σκεφτομαι λιγο και ξεκινω με το klr οπου και τελικα κινουμενος στο ποταμι βρηκα την απεναντι διαδρομη. Επιστροφη με τα ποδια για να παραλαβω το Dakar το οποιο περασα και αυτο μονος μου απεναντι.
Επειτα καναμε σταση στο χωριο Ελατοβρυση για καφε και μας ρωτησαν απο που ερχομαστε. Οταν τους ειπα οτι ερχομαι απο Δενδροχωρι κοιτουσαν ο ενας τον αλλο με απορια! :D:D:Do_Oo_Oo_Oo_Oo_O..

Για αλλη μια φορα χαιρομαι που αγνοησα τις οδηγιες των ντοπιων και ως ξεροκεφαλος ακολουθησα το αρχικο μου πλανο που τελικα μου προσθεσε αλλη μια Adventure διαδρομη στο αρχειο μου..

Το να πηγαινεις εκ του ασφαλους ειναι επιλογη αλλα ετσι δεν προκειται ποτε να ανακαλυψεις κατι καινουριο και περιπετειωδες.

Η διαδρομη αυτη εχει προστεθει στις αγαπημενες μου!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Να σαι καλά Αποστόλη.. Οι διαδρομή αυτή κάνει και για 4χ4 λες ή έχει σημεία σπασμένους δρόμους μονοπάτι κλπ?
Ενα βελτιωμενο 4χ4 με λαστιχα, κρεμασματα και αργο φυσικα ειναι ικανο να περασει το ποταμι και την Σαρανταινα (Κοκκαλια) αλλα πολλες φορες ειναι δυσκολα καποια κομματια πχ Αρτοτινα-Βαρδουσια τα οποια εχουν κατολισθησεις και δεν υπαρχει χωρος να περασει αυτοκινητο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ενα βελτιωμενο 4χ4 με λαστιχα, κρεμασματα και αργο φυσικα ειναι ικανο να περασει το ποταμι και την Σαρανταινα (Κοκκαλια) αλλα πολλες φορες ειναι δυσκολα καποια κομματια πχ Αρτοτινα-Βαρδουσια τα οποια εχουν κατολισθησεις και δεν υπαρχει χωρος να περασει αυτοκινητο.
Για του λόγου το αληθές, λίγα χρόνια πριν... Ευτυχως δεν ήμουν με την χοντρή.



Advphone
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Για του λόγου το αληθές, λίγα χρόνια πριν... Ευτυχως δεν ήμουν με την χοντρή.



Advphone
Ακριβως αυτο!!!!!! Γεια σου Κωστα με τις φωτο σου! Εγω εχω αυτο το κακο ελαττωμα να μην τραβαω φωτογραφιες...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ακριβως αυτο!!!!!! Γεια σου Κωστα με τις φωτο σου! Εγω εχω αυτο το κακο ελαττωμα να μην τραβαω φωτογραφιες...
Έχω φακέλωμα... Ούτε η ΚΥΠ :D
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Το ανεβασα σε zip και ειναι οκ. Εντω μεταξυ χτες δεν μου ανεβαινε το αρχικο kmz λογω μεγαλου ονοματος.....
Αν κάποιος ακολουθήσει την διαδρομή, θα πρέπει να "περπατήσει" και την υπογραφή ??? :angl:
 
Top Bottom