Ευρωπαϊκά ελαστικά VS ελαστικά τρίτων χωρών

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
Αυτό μπορεί να είναι θέμα της BMW για αλλαγή προμηθευτών. Είναι κάτι διαφορετικό από αυτό με τα λάστιχα
μαλλον δεν διαβασες σωστα το ιδιο εργοστασιο τα ιδια πραγματα αλλη ποιοτητα το σταματαμε εδω γιατι αλαζουμε το θεμα Ο προμηθευτης τις bmw ειναι ο ιδιος
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Χαχαχχαχαχα εχεις δικιο ας ακούσουμε καλυτερα απόψεις και απο αλλα παιδια περί του θέματος της προέλευσης των ελαστικών !!
αρα κραταμε την δικη μου και μονο αποψη....:ok:
μονο εγω ειμαι παιδι ...:yup:


ολοι οι αλλοι ειναι μεγαλοι...:p
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εσυ μιλάς για διαφορετικό προιον εγω λεω κατι διαφορετικό ! Λεω πως γινεται το ιδιο προιον σε ενα μαγαζι να εχει 1 ευρω ενώ σε καποιο αλλο 1,5 και σε καποιο αλλο 2 ! Το ιδιο προιον τονίζω με τις ίδιες ακριβώς προδιαγραφές απο την εταιρία ! Και η απαντηση να ειναι ναι το εχω πιο ακριβό αλλα φτιάχνεται στην Ευρώπη !επισης τα λαστιχαδικα στην ελλαδα αγοράζουν απο τον ιδιο εισαγωγέα ! Σορρυ αλλα δε μπορω να το δεχτώ εγω με το φτωχό μου μυαλο !

Είσαι σίγουρος??????

Αν είσαι, κακώς είσαι ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σωστο και δεκτό αυτο που λες !! Πως μου εξηγείς το ανάποδο ακριβώς ! Μου δινει τιμη και τα βάζω τελικα συνεργειο μοτο στο χωριο εδω λάστιχα χωμάτινα για το 640 δεν θυμάμαι τη μάρκα τωρα κόλλησα 140 ευρω το ζευγάρι τοποθετημένα κομπλέ και τα ιδια ακριβώς λάστιχα ρωτάω σε δυο μαγαζια στην Αθήνα και τα βρίσκω 160 ευρω !! Χαχαχχαχαχα η πλακα ξερεις ποια ειναι οτι τα 2 αυτά μαγαζια στην Αθήνα ειναι τα μεγαλύτερα σε πωλήσεις ελαστικών και αυτός εδω στο χωριο ειναι ζήτημα να πουλάει 10 ζευγάρια λάστιχα για μηχανές το χρόνο ! Πραγματικά αυτο με ειχε ξεπεράσει τελείως ! Δε μπορω να το πιστέψω ακομα ! Και εχει τυχει και σε αλλους φίλους να ρωτάνε μια τιμη γι ελαστικά στην Αθήνα και να ειναι ακριβότερα απο την τιμη που παίρνουν στην επαρχία που εχει και περισσότερα μεταφορικά για να φτάσουν ! Άρα ιςως τα ελαστικά εχουν πολυ μεγαλύτερο περιθώριο και κέρδος απο οσο νομίζουμε !
Εισαγωγή από Βουλγαρία (πχ.. λέω τώρα...) σου λέει κάτι?
Δεν τα ξέρεις καλά το τι παίζει με τα λάστιχα, αδέρφι....

Και γενικότερα, να μην επεκταθώ πού έχει "έδρα" ο καθένας κι αν πλερώνει ΦΠΑ κλπ.....
Μην κάνετε απευθείας συγκρίσεις, γνωρίζοντας μόνο ότι βλέπετε στη βιτρίνα!!!!!
Νόμος ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σωστο και δεκτό αυτο που λες !! Πως μου εξηγείς το ανάποδο ακριβώς ! Μου δινει τιμη και τα βάζω τελικα συνεργειο μοτο στο χωριο εδω λάστιχα χωμάτινα για το 640 δεν θυμάμαι τη μάρκα τωρα κόλλησα 140 ευρω το ζευγάρι τοποθετημένα κομπλέ και τα ιδια ακριβώς λάστιχα ρωτάω σε δυο μαγαζια στην Αθήνα και τα βρίσκω 160 ευρω !! Χαχαχχαχαχα η πλακα ξερεις ποια ειναι οτι τα 2 αυτά μαγαζια στην Αθήνα ειναι τα μεγαλύτερα σε πωλήσεις ελαστικών και αυτός εδω στο χωριο ειναι ζήτημα να πουλάει 10 ζευγάρια λάστιχα για μηχανές το χρόνο ! Πραγματικά αυτο με ειχε ξεπεράσει τελείως ! Δε μπορω να το πιστέψω ακομα ! Και εχει τυχει και σε αλλους φίλους να ρωτάνε μια τιμη γι ελαστικά στην Αθήνα και να ειναι ακριβότερα απο την τιμη που παίρνουν στην επαρχία που εχει και περισσότερα μεταφορικά για να φτάσουν ! Άρα ιςως τα ελαστικά εχουν πολυ μεγαλύτερο περιθώριο και κέρδος απο οσο νομίζουμε !
42% βάσει τιμοκαταλόγου η Μισλεν έως πρόσφατα...
Πάνε αυτά!
Και σχεδόν ποτέ δεν πουλήθηκε λάστιχο με τόσο κέρδος. Τα τελευταία 20 χρόνια τουλάχιστον, με ίντερνετ κλπ.... Μax στο 30%+ πουλούσαν οι πιο ακριβοί. Το άλλο ήταν έκπτωση που μας έκαναν.
Τώρα πάνε με max to 30%. Κανείς δεν πουλάει όλο το εμπόρευμ΄'α του έτσι βέβαια. Παίζουν στο 20-25%, το άλλο στον πελάτη, για να έχουν πελάτες.
Τόσο πάνε όλοι, σε όλα τα είδη (το ρούχο πιο πολύ) πιο κάτω κλείνεις ;) Τα ξέρεις πιο καλά αυτά από εμένα.
 
Top Bottom