Ευτυχής νέος κάτοχος ΕΦΟΧΤΑΚΟΣΑΤΖΙΕΣ ψάχνει προίκα!

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Καλησπερίζω μετά από καιρό!

Αφού περάσαμε δύο υπέροχα και περιπετειώδη χρόνια με το περτικαλί 990 κτηνάκι μου, ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να πάρουμε χωριστούς δρόμους (και μαζί με τις χαρές που προσφέρει, να επωμισθεί άλλος τα χουνέρια, τα έξοδα και τις βενζίνες της :p).

Έτσι λοιπόν, από την Παρασκευή το πρωί, δηλώνω πλέον ευτυχής κάτοχος ενός ΕΦΟΧΤΑΚΟΣΑΤΖΙΕΣ, το οποίο με το καλημέρα έγραψε και μια 500ρα Αθήνα - Θεσσαλονίκη, σε επαρχιακά στροφιλίκια και σε εθνικές οδούς. Το ότι με εξέπληξε τρομερά ευχάριστα και κάτι μου λέει ότι θα αγαπηθούμε τρελά, είναι μια άλλη ιστορία. Η ιστορία που θέλω να γράψω εδώ, είναι ότι ναι μεν το πήρα το κορίτσι με μια κάποια προίκα, αλλά θα χρειαστεί κάποια πραγματάκια, σιγά σιγά πάντα, για να το φέρω στα μέτρα μου.

Έτσι, έχοντας ήδη φυσικά κάνει μια σχετική έρευνα, παραθέτω κι εδώ τα πρώτα που σκέφτομαι και χρειάζομαι, να διαβάσω απόψεις από όσους έχουν δοκιμάσει, έχουν ψαχτεί και έχουν ψάξει. :)

1. Τι κάγκελα; (πλαϊνά)
2. Τι χούφτες;
3. Τι σίτα φαναριού;

Στη συνέχεια θα δούμε και για βαλίτσες (αν και ΜΑΛΛΟΝ έχω ήδη καταλήξει σε αλουμινένιες Givi), προβόλια και ΙΣΩΣ και εξάτμιση, γιατί αν κάτι δε μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ σ' αυτό το μηχανάκι είναι ο ήχος του. Αλλά είπαμε, σιγά σιγά, αυτά δεν είναι του παρόντος και το πορτοφόλι γεμίζει πιο αργά απ' ότι αδειάζει.

Α, και οποιαδήποτε άλλη πρόταση για ο,τιδήποτε άλλο, δεκτή και καλοδεχούμενη!
Να σημειώσω μόνο πως έχουμε ήδη ζελατίνα (Wunderlich vario touring - άι θινκ), φτιαγμένη σέλα - δοκιμάστηκε σήμερα και είναι ζούπερ και ποδιά αλουμινίου.

:friendship:
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Όπως σου είπα φαπα από κάθε κατεμα στο φανάρι... καλορίζικο να είναι btw
Δεν πειράζει ρε, ας τις τρώω... θα περνάω με κωλοδάχτυλα όταν σας βλέπω στα βενζινάδικα να γεμίζετε βασανιστικά τα 2 ντεπόζιτα... χαχαχαχαχα!! :D
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Καλοριζικο, καλοτάξιδο και ολα τα καλα!!!
Σε εκανε ο κύριος Φώτης μπεμβεδακια τελικα;;;;!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλορίζικο φίλε! Δε γνωρίζω πολλά από το χώρο των BMW σε σχέση με τα αξεσουάρ τους, έχω δει όμως πως φοράνε αρκετά πράγματα της SW-Motech, εταιρεία της οποίας έχω χρησιμοποιήσει αρκετά από τα προϊόντα της.
Για χούφτες που εγώ έχω και που απ' ότι είδα ταιριάζουν στο 800άρι σου θα σου πρότεινα της Kobra, έχουν εξαιρετική ποιότητα, προστατεύουν πραγματικά και δέχονται και έξτρα σπόιλερ για προστασία από τον άνεμο. Δεν είναι φθηνές, κοντά στα 130 €.


 
Τελευταία επεξεργασία:

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Καλορίζικο φίλε! Δε γνωρίζω πολλά από το χώρο των BMW σε σχέση με τα αξεσουάρ τους, έχω δει όμως πως φοράνε αρκετά πράγματα της SW-Motech, εταιρεία της οποίας έχω χρησιμοποιήσει αρκετά από τα προϊόντα της.
Για χούφτες που εγώ έχω και που απ' ότι είδα ταιριάζουν στο 800άρι σου θα σου πρότεινα της Kobra, έχουν εξαιρετική ποιότητα, προστατεύουν πραγματικά και δέχονται και έξτρα σπόιλερ για προστασία από τον άνεμο. Δεν είναι φθηνές, κοντά στα 130 €.

Είναι από τις πιο όμορφες που έχω δει, αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι φαίνονται στενές. Αν τώρα το έξτρα φρυδάκι φτιάχνει λίγο την κατάσταση και περιλαμβάνεται στην τιμή, το βλέπω σοβαρά. Πάντως χαμηλότερα από 120-130 δεν έχω δει δυστυχώς να παίζει τίποτα.
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Είναι από τις πιο όμορφες που έχω δει, αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι φαίνονται στενές. Αν τώρα το έξτρα φρυδάκι φτιάχνει λίγο την κατάσταση και περιλαμβάνεται στην τιμή, το βλέπω σοβαρά. Πάντως χαμηλότερα από 120-130 δεν έχω δει δυστυχώς να παίζει τίποτα.
Δυστυχώς το έξτρα σποιλεράκι είναι +35€!
Δεν είναι τόσο στενές, αλλά τέλος πάντων τουλάχιστον αν δε σε βολέψει η κάλυψη δίνεις τα έξτρα χρήματα σε δεύτερο χρόνο.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
@Vvag Του Μακη, του φιλου του κυρίου Φώτη.:p:p
Αν δεν θυμασαι πες του μπαμπά σου να σου εξηγήσει μην σου χαλαω το θέμα..
Και να δωσεις και Χαιρετισματα απο εμενα.(Κωνσταντίνος)
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Καλορίζικο και καλοταξιδο και απο εδω Βαγγελη, ψαχνοντας βαλίτσες για την δικια μου επεσα πανω σε αυτην την εταιρεια http://shop.bumot.eu/en/catalog/id/37.html η τιμη ειναι προς τα πανω η αληθεια ειναι αλλαθεωρουνται κορυφαιες ασχετως αν ειναι βουλγαρικη εταιρεια. Τις συγκρινουν μονο με τις http://www.jesseluggage.com/ που ειναι αμερικανικες και ειναι ακομα ποιο ακριβες αλλα θεωρουνται κορυφαιες. Τώρα τρχει εκπτωση 15% στις bumot
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ο κυριος Μάκης, που εχει το 700gs, εχει χούφτες touratech και πλαϊνά κάγκελα givi. Οικονομικές λύσεις, δοκιμασμένες σε στατικές πτώσεις.:D
Τωρα το πως κάθεται καθετί στο ματι ειναι υποκειμενικό.
Προσωπικά βαλιτσες θα κοιτουσα μαμά η οποίες ειναι με κουρμπα απο την πλευρά της εξάτμισης γιατι δεν μου αρεσει η απόσταση που αφήνουν οι universal.
Νομιζω οι earth explorer βγαίνουν με κουρμπα και ειναι ελληνικές.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
βαγγελη...το'πες και το'κανες!Καλοταξιδος φιλε και να το καταχαρεις λεμε!!!;)
Φωτο-Φωτοοο-Φωτοοοο!:friendship:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Μπραβο Ββαγγελη, πολυ καλη επιλογη! :ok: Οπως τοχαμε κουβεντιασει αλλωστε ;)

Τις χουφτες SW-Motech Kobra που εβαλε ο STF πιο πανω τις φτιαχνει η Barkbusters για την Motech και τις φοραω στο Αφρικα, ειναι πολυ καλες και η προστασια τους απο αερα/κρυο αρκετη, ισως να μη χρειαστεις το - ακριβο - εξτρα σποϊλερ (που εγω δεν εχω). Αν πας προς τα κει και αγορασεις κι'αλλα πραγματα της Motech πχ καγκελα, τοτε τα παιδια του MotoRAID θα σου κανουν και καποια εκπτωση.
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Καλοτάξιδο το κορμί συντροχε Βουβου!
Σου εύχομαι να σε ταξιδέψει όπου έχεις ονειρευτεί !

Για βαλίτσες κοιτα και αυτές ..,
http://hds.heavyduties.ro/bmwa/f800/F800p.html

Εμένα Μαρεσουν πολύ εμφανισιακά ...
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Καλοριζικο και Καλοταξιδο το εργαλειο σου Βαγγελη.
Στον επομενο καφε ελπιζω να το δουμε και απο κοντα !!! :crs:
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Καλές βόλτες
 
Top Bottom