Εύβοια: Τρούπι - Καταρράκτες Δρυμώνα

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
20.3.16

Μιας και η Κυριακή είναι μια πολύ καλή μέρα για μια γρήγορη μονοήμερη εξόρμηση, αποφάσισα να φύγω από την σκοτούρα της Αθήνας και να πεταχτώ στην όμορφη Εύβοια για μια γρήγορη βόλτα..
Τα μέρη που σκεφτόμουν να επισκεφθώ ήταν μπόλικα αλλά λόγο λίγου χρόνου αποφάσισα να επισκεφθώ μόνο το παλαιό εργοστάσιο στο Τρούπι και τους καταρράκτες του Δρυμώνα..



Κάπου στον δρόμο για το βόρειο κομμάτι της Εύβοιας..




Παρέα με την φίλη την Χριστίνα φτάσαμε στο Τρούπι όπου προσπαθήσαμε να ανακαλύψουμε το καλά κρυμμένο εργοστάσιο..
Μετά το Τρούπι κάναμε αριστερά σε έναν χωματόδρομο που στην αρχή συναντήσαμε μια μικρή λίμνη έπειτα πετύχαμε ένα ανάχωμα στο οποίο υπήρχε μια ταμπέλα όπου απαγορευόταν η είσοδος.. Χωρίς δεύτερη σκέψη παρατάμε το μηχανάκι πίσω από το ανάχωμα και συνεχίζουμε με τα πόδια προκειμένου να ανακαλύψουμε το κρυμμένο εργοστάσιο.. Μετά από λίγα μέτρα ποδαρόδρομο άρχισε να εμφανίζεται αυτή η υπέροχη λίμνη..




Το χρώμα της λίμνης είναι αυτό που βλέπετε...





Αφού κάτσαμε κάμποσι ώρα να απολαύσουμε αυτή την θέα μετά συνεχίσαμε για το εργοστάσιο.. Αφού πηγαίναμε στα τυφλά μιας και δεν ξέραμε που βρίσκεται ακριβώς, άρχισε να εμφανίζεται σιγά σιγά η κορυφή του..





Επικρατούσε η απόλυτη ησυχία και ήταν σαν ταινία τρόμου.. Λέγαμε με την Χριστίνα τώρα θα αρχιζούν να πέρνουν ένα ένα τα μηχανήματα μπροστά και να πετάγοντε έξω τα ζομπι... :D











Για όσους ενδιαφέρονται το εργοστάσιο βρίσκεται κάπου εδώ.. Θα βοηθήσει πολύ το google earth για να το δείτε καλύτερα..
https://www.google.gr/maps/dir/Khalkis,+Euboea/38.732327,23.421256/@38.7289507,23.4154659,15z/data=!4m8!4m7!1m5!1m1!1s0x14a1164bc2d6174b:0x380b0a5f7b34c904!2m2!1d23.6050695!2d38.4645245!1m0

Στην συνέχεια πήραμε το δρόμο προς το μηχανάκι αλλά για καλή μας τύχη εκεί που περπατάγαμε ξεχάσαμε το ανάχωμα και πηγαίναμε όπως πήγαινε ο δρόμος με αποτέλεσμα να ψιλοχαθούμε.. Αποτέλεσμα να περπατάμε λίγη ώρα παραπάνω χώρις να το ξέρουμε.. :banghead:
Ευτυχώς στο τέλος βρήκαμε τον δρόμο και συνεχίσαμε..
Στον δρόμο είχαμε λυσάξει για καφέ αλλά ταυτόχρονα μας μυρίζανε και τα ψητά από τις ταβέρνες.. Όμως δεν είχαμε χρόνο για τίποτα από τα δύο..

Μόνο αν.........


Και έτσι έγινε.. :D

Εγώ φραπεδάκι και η Χριστίνα καπουτσίνο με καλαμάκι ώστε να περνάει μέσα από το κράνος.. Πολύ γέλιο..

Στην συνέχεια εκει που πηγαίνουμε βλέπω ένα ωραίο πέρασμα και δεν χάνω ευκαιρία να δοκιμάσω το υποβρύχιο μου! :D





Λίγο μούσκεμα τα πόδια μου αλλά ντάξει, το ευχαριστήθηκα!! :yew:

Στην συνέχεια κάπου κοντα στο χωριό Δάφνη νομίζω, κάνουμε δεξιά και μπαίνουμε σε έναν χωματόδρομο ώστε να βγόυμε πιο γρήγορα στο Δρύμωνα.. Η διαδρομη το κάτι άλλο!



Εκτός απόλα τα άλλα, είχαν κλείσει και τα 2 τηλέφωνα από μπαταρία και πηγαίναμε ρωτώντας...
Όμορφη εμπειρία και αυτη!

Στην συνέχεια ο δρόμος μας έβγαλε να διασχίσουμε ένα ποτάμι..
Εκεί για να μην γίνει κανένα ατύχημα, και σαν αληθινός υπότης, αφήνω την Χριστίνα και της λέω να περασεί με τα πόδια μιας και το ποτάμι ήταν αρκετά βαθύ και φοβόμουν μην γύρει καμιά μηχανή.. :D





To συγκεκριμένο σημείο απίστευτο και για καμπινγκ!! Κάποια στιγμή θα πάω με σκηνή εκεί πέρα!
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Λίγα μέτρα μετά πατήσαμε άσφαλτο και μετά από κάνα τεταρτάκι φτάσαμε στους καταρράκτες του Δρυμώνα..











Πανέμορφο μέρος και αυτό αλλά πρέπει να έχεις αρκετό χρόνο για να το περπατήσεις και να το γυρίσεις όλο!
Στον γυρισμό αφού περάσαμε 2-3 ταβέρνες δεν αντέξαμε και καθήσαμε σε μία να φάμε ψητούρες!! Στην συνέχεια πήραμε τον δρόμο της επιστροφής..

Μια μέρα γεμάτη ομορφιές και περιπέτειες!! :biker:



 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Τα μαλια της Χριστινας ειναι υπέροχα
Η μηχανή σου ειναι χάλια
Εσυ ομως εισαι πολυ ωραίος !!!
Καλούς δρόμους να εχετε
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραίος ο Άλεξ και τα μαλλιά της φίλης του. Και το μηχανάκι μ αρέσει εμένα, κουβαλάει και καφέ ;)
Το πλι ζουριάρα είναι, γι αυτό λέει τέτοια :D:p
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Αλεξ :ok: ..."Ακου τη δίψα σου" & "Ρούφα τ'αυγό σου:pτα νιάτα σου" . :friendship:
αστα ρε γατε! και χθες ηταν να πηγαινα ευβοια παλι για καμπινγκ αλλα μου τα χαλασε ο καιρος... ελπιζω την κυριακη να κανω τιποτα παλι..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχεις αρχίσει και βάζεις το 800 στον σωστό δρόμο. ....;)
Στην επόμενη κοντινη χωμάτινη που θα ανέβει στο φόρουμ, θέλω να σε δω μέσα ......για να κολλήσεις το μικρόβιο για τις μεγαλες:p
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Τα μαλια της Χριστινας ειναι υπέροχα
Η μηχανή σου ειναι χάλια
Εσυ ομως εισαι πολυ ωραίος !!!
Καλούς δρόμους να εχετε
χαχααχαχαχαχαχ

Άλεξ πάντα τέτοια!!!
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Έχεις αρχίσει και βάζεις το 800 στον σωστό δρόμο. ....;)
Στην επόμενη κοντινη χωμάτινη που θα ανέβει στο φόρουμ, θέλω να σε δω μέσα ......για να κολλήσεις το μικρόβιο για τις μεγαλες:p
Κοίτα Κώστα, άμα μου δώσεις το οκ με τα λάστιχα που φοράω εγώ έρχομαι.. :D
 
Top Bottom