Ε Ε Ερχεται!! ktm - yamaha - bmw?

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Και έρχεται σιγά σιγά η ώρα που θα έρθει η μεγάλη πεθερά να σταθεί δίπλα στην μικρή νύφη.. Τον Ιανουάριο βγάζω απεριόριστο δίπλωμα και ήδη έχω αρχίσει να ψάχνω για κάποιο μεταχειρισμένο από τα παρακάτω. Όμως η απόφαση δύσκολη...

Λοιπόν οι ερωτήσεις πολλές, οι απορίες μεγάλες και θέλω λιγάκι βοήθεια για να ξεκαθαρίσω το κεφάλι μου από τις διάφορες σκέψεις και να πάρω την σωστή απόφαση..
Παραθέτω τα 4 μοντέλα που έχω ξεχωρίσει:

ΚΤΜ 690 enduro


4,5 - 5,0 lt/100km

Θετικά
+++ Πανέμορφο
+ Γρήγορο
+ Ελαφρύ
+4500Ε

Αρνητικά
- Κτμ (περί αξιοπιστίας)
- Δεν έχει ανεμοθώρακα (αλλά στο μέλλον μπορώ να πάρω κιτακι)
- Σέλα

KTM 640 adventure


5,0 - 5,5 lt/100km

+++ Φθηνό (2500Ε)
+ Καρμπυλατέρ
+ Ελαφρύ

- Παλιό
- Κτμ (περί αξιοπιστίας)

Yamaha Tenere xt660z


4,5 - 5,0 lt/100km

+++ Αξιοπιστία
+ 4500Ε
+ Ανεμοθώρακας


- Βαρύ
- Πολύ ακριβό για τα χλμ που έχει σε σχέση με το 690 που τα πουλάνε στην ίδια τιμή με πολύ λιγότερα χλμ
- Όχι τόσο όμορφο σαν το KTM :D
- Καμιά σχέση τα περιφερειακά με το ΚΤΜ που παίζει στην ίδια τιμή
- Ψόφιο σε δύναμη

Bmw f800 gs


4,5 - 5,0 lt/100km

+ Ανεμοθώρακας
+ Δικύλινδρο
+ Πιο άνετο σε μεγάλες ταχύτητες

- Έχει γεμίσει ο κόσμος BMW :D
- Ξεφεύγει κατά πολύ στην τιμή (6500Ε)

Το μηχανάκι το θέλω και για δρόμο αλλά και για χωμάτινες διαδρομές όπως αυτές που έκανα το καλοκαίρι (Άγραφα - Πάντα βρέχει κτλ). Θα ήθελα όμως να μπορεί να ακολουθήσει και τις χωμάτινες εξορμήσεις που γίνονται στην ομάδα. Να ταξιδεύει σχετικά άνετα σε ταχύτητες 120 - 140 σε εθνικές, να είναι αξιόπιστο όσο γίνεται, φθηνό στην συντήρηση (με τα χεράκια μου), χαμηλή κατανάλωση

Οι ερωτήσεις μου είναι:
- Ο ανεμοθώρακας βοηθάει πολύ σε ταξίδια και σε ταχύτητες 120 - 140? Χωρίς ανεμοθώρακα παλεύεται? (πχ ktm 690)
- Τις καταναλώσεις τις βρήκα από ένα σάιτ, ισχύουν? είναι περισσότερες - λιγότερες?
- Περί προβλημάτων ΚΤΜ τι παίζει? Ισχύουν αυτά που ακούγονται?
- Το tenere είναι τόσο δυσκίνητο με τα 200 κιλά που κουβαλάει?
- Σοβαρά προβλήματα που σας έχει παρουσιάσει το κάθε μοντέλο ή συνηθισμένα προβλήματα που βγάζουν?

Το απόλυτο για εμένα θα ήταν ένα ktm 990 αλλά η κατανάλωση και τα έξοδα συντήρησης ξεφεύγουν κατά πολύ...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας..

:friendship:


 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Η καταναλωση για τα ΚΤΜ ειναι λιγο παραπανω,για τα αλλα δυο μπορει να κατεβει και λιγο παραπατω απο τα αναγραφομενα..

Φιλος ητανε ενδιαμεσα σε tenere 660 και ΚΤΜ 990.. τελικα αποφασισε οτι ηθελε κατι καθημερινο και πηρε το τενερε, το καταευχαριστιεται και δεν το μετανοιωνει στιγμη κι απο καταναλωση κι απο αποδοσεις!!

Αν οντως οι ταχυτητες που θες ταξιδευεις ειναι 120-140 δεν υπαρχει ιδιεταιρο προβλημα με τον αερα αλλα δεν θα σε χαλουσε και ενα παμπριζ..

Υ.Γ. Μπορεις να βγαλεις ανεξαρτητο στα απο τα 22 ;;
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Φίλε το tenere είναι αρκετά καλό και η τιμή και για τώρα και για μετά !! :ok::ok: . Το BMW είναι εργαλείο !!!:hailbig: ...πάρε...:secret:... Μπέμπα ......:biker:...:ok::ok:
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Η καταναλωση για τα ΚΤΜ ειναι λιγο παραπανω,για τα αλλα δυο μπορει να κατεβει και λιγο παραπατω απο τα αναγραφομενα..

Φιλος ητανε ενδιαμεσα σε tenere 660 και ΚΤΜ 990.. τελικα αποφασισε οτι ηθελε κατι καθημερινο και πηρε το τενερε, το καταευχαριστιεται και δεν το μετανοιωνει στιγμη κι απο καταναλωση κι απο αποδοσεις!!

Αν οντως οι ταχυτητες που θες ταξιδευεις ειναι 120-140 δεν υπαρχει ιδιεταιρο προβλημα με τον αερα αλλα δεν θα σε χαλουσε και ενα παμπριζ..

Υ.Γ. Μπορεις να βγαλεις ανεξαρτητο στα απο τα 22 ;;
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Νίκο. Με το καινούργιο σύστημα όχι, με το παλιό ναι, εφόσον έχω το δίπλωμα από τα 18 και πέρυσι ανανέωσα στην δεύτερη κατηγορία (400cc αν θυμάμαι καλά), τώρα παίζουν πολλά δεν ξέρω και εγώ ακριβώς να σου απαντήσω..
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Φίλε το tenere είναι αρκετά καλό και η τιμή και για τώρα και για μετά !! :ok::ok: . Το BMW είναι εργαλείο !!!:hailbig: ...πάρε...:secret:... Μπέμπα ......:biker:...:ok::ok:
Έχει γεμίσει ο κόσμος μπέμπες όμως ρε Γιώργο.. Το πορτοκάλι κάθεται πολύ πιο όμορφα στο μάτι..
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Αλεξ να σου δώσω το 690 για να το απολαύσεις.. ...& μετα κάνε αυτό που λέει η καρδιά σου
;)
Μην με κάνεις να ανέβω Θεσσαλονίκη αύριο το πρωί... :D
Αν έχεις χρόνο δώσε μου μερικές πληροφορίες για το άγριο πορτοκαλί.. Πιο μοντέλο έχεις? Σου έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα? Από κατανάλωση τι λέει?

Επίσης να προσθέσω ότι το θέλω για δεύτερο μηχανάκι μιας και τελικά το derbaki δεν μου πάει η καρδιά να το πουλήσω.. :(
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Έχει γεμίσει ο κόσμος μπέμπες όμως ρε Γιώργο.. Το πορτοκάλι κάθεται πολύ πιο όμορφα στο μάτι..
Φίλε το ΚΤΜ δεν κάνει για κάθε μέρα !!
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Αν θέλεις να κινείσαι σε καθημερινή βάση και για ταξίδι, νομίζω πως το 690 θα σε περιορίσει αρκετά λόγω μη ανεμοθώρακα, μη σχάρας και της τοποθέτησης της τάπας του ρεζερβουάρ στην ουρά...
Το 640 θα είναι καλύτερο όσον αφορά την προστασία από τον αέρα, αλλά οι κραδασμοί και η σκληρή σέλα θα σε επαναφέρουν στην σκληρή πραγματικότητα, αλλά και η υψηλότερη κατανάλωση από αυτήν που έγραψες παραπάνω...
Τα δύο παραπάνω όμως θα τα καταευχαριστηθείς σε χωματόδρομους που θα ισοπεδώσουν όλες τις ανωμαλίες λόγω αναρτήσεων αλλά και απόδοσης κινητήρα...
Πιο ρεαλιστικές επιλογές κατ' εμέ πάντα, είναι το tenere XTZ και το F800 GS, εδώ ο παράγοντας χρήμα θα καθορίσει την επιλογή σου. Και τα δύο άριστα on-off, θα ταξιδέψουν με αξιώσεις στην εθνική (με το tenere πιο νωχελικά), αλλά και στους χωματόδρομους δίνοντάς σου και την δυνατότητα να κουβαλάς αποσκευές και κατασκηνωτικό εξοπλισμό.
Αυτό που θα κερδίσεις στο BMW σε δύναμη και κατανάλωση σε σχέση με το Yamaha, θα στο ισοφαρίσει το Tenere σε χαμηλώτερη τιμή αγοράς και ελαφρώς καλύτερης αξιοπιστίας...
Εν κατακλέιδι... αν έχεις το χρήμα πήγαινε στο F800, αν όμως όχι το tenere είναι η καλύτερη επιλογή! Αν όμως το χώμα είναι η κύρια χρήση, τα δυο KTMάκια είναι οι επιλογές σου!
Τέλος, επειδή η μοτοσυκλέτα είναι 100% συναίσθημα, ρώτα τον εαυτό σου με πιο δηλώνει ερωτευμένος και με ποιο ονειρεύεσαι ταξίδια;;)
Καλο ξεμπέρδεμα..
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Εγώ στη θέση θα έπαιρνα το τενερέ! Θα σε καλύψει σε όλα αυτά που θες και θα σου φανεί καλή αλλαγή σε σχέση με αυτό που έχεις ήδη! Κατάλαβα ότι σε απασχολεί το οικονομικό κομμάτι και σκέψου ότι θα βάλεις και 2-3-4-5 πραματάκια απάνω γι αυτό και η επιλογή μου είναι το yamaha. Αν σε παίρνει οικονομικά πάρε το 800αρι αλλά μην βιάζεσαι έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να πάρεις πολλά 800αρια:)
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Αν θέλεις να κινείσαι σε καθημερινή βάση και για ταξίδι, νομίζω πως το 690 θα σε περιορίσει αρκετά λόγω μη ανεμοθώρακα, μη σχάρας και της τοποθέτησης της τάπας του ρεζερβουάρ στην ουρά...
Το 640 θα είναι καλύτερο όσον αφορά την προστασία από τον αέρα, αλλά οι κραδασμοί και η σκληρή σέλα θα σε επαναφέρουν στην σκληρή πραγματικότητα, αλλά και η υψηλότερη κατανάλωση από αυτήν που έγραψες παραπάνω...
Τα δύο παραπάνω όμως θα τα καταευχαριστηθείς σε χωματόδρομους που θα ισοπεδώσουν όλες τις ανωμαλίες λόγω αναρτήσεων αλλά και απόδοσης κινητήρα...
Πιο ρεαλιστικές επιλογές κατ' εμέ πάντα, είναι το tenere XTZ και το F800 GS, εδώ ο παράγοντας χρήμα θα καθορίσει την επιλιγή σου. Και τα δύο άριστα on-off, θα ταξιδέψουν με αξιώσεις στην εθνική (με το tenere πιο νωχελικά), αλλά και στους χωματόδρομους δίνοντάς σου και την δυνατότητα να κουβαλάς αποσκευές και κατασκηνωτικό εξοπλισμό.
Αυτό που θα κερδίσεις στο BMW σε δύναμη και κατανάλωση σε σχέση με το Yamaha, θα στο ισοφαρίσει το Tenere σε χαμηλώτερη τιμή αγοράς και ελαφρώς καλύτερης αξιοπιστίας...
Εν κατακλέιδι... αν έχεις το χρήμα πήγαινε στο F800, αν όμως όχι το tenere είναι η καλύτερη επιλογή! Αν όμως το χώμα είναι η κύρια χρήση, τα δυο KTMάκια είναι οι επιλογές σου!
Τέλος, επειδή η μοτοσυκλέτα είναι 100% συναίσθημα, ρώτα τον εαυτό σου με πιο δηλώνει ερωτευμένος και με ποιο ονειρεύεσαι ταξίδια;;)
Καλο ξεμπέρδεμα..
Η αλήθεια είναι ότι το βράδυ ονειρεύομαι το πορτοκαλί 690, αλλά το πρωί που σηκώνομαι ανησυχώ μην βλέπω χυμένα λάδια από το πουθενά.. Όσο για το φόρτωμα, εδώ φόρτωνα το derbaki με πόσα πράματα, στο κτμ που δεν θα κολώνει θα κολλήσω..?
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Αν θέλεις να κινείσαι σε καθημερινή βάση και για ταξίδι, νομίζω πως το 690 θα σε περιορίσει αρκετά λόγω μη ανεμοθώρακα, μη σχάρας και της τοποθέτησης της τάπας του ρεζερβουάρ στην ουρά...
Το 640 θα είναι καλύτερο όσον αφορά την προστασία από τον αέρα, αλλά οι κραδασμοί και η σκληρή σέλα θα σε επαναφέρουν στην σκληρή πραγματικότητα, αλλά και η υψηλότερη κατανάλωση από αυτήν που έγραψες παραπάνω...
Τα δύο παραπάνω όμως θα τα καταευχαριστηθείς σε χωματόδρομους που θα ισοπεδώσουν όλες τις ανωμαλίες λόγω αναρτήσεων αλλά και απόδοσης κινητήρα...
Πιο ρεαλιστικές επιλογές κατ' εμέ πάντα, είναι το tenere XTZ και το F800 GS, εδώ ο παράγοντας χρήμα θα καθορίσει την επιλογή σου. Και τα δύο άριστα on-off, θα ταξιδέψουν με αξιώσεις στην εθνική (με το tenere πιο νωχελικά), αλλά και στους χωματόδρομους δίνοντάς σου και την δυνατότητα να κουβαλάς αποσκευές και κατασκηνωτικό εξοπλισμό.
Αυτό που θα κερδίσεις στο BMW σε δύναμη και κατανάλωση σε σχέση με το Yamaha, θα στο ισοφαρίσει το Tenere σε χαμηλώτερη τιμή αγοράς και ελαφρώς καλύτερης αξιοπιστίας...
Εν κατακλέιδι... αν έχεις το χρήμα πήγαινε στο F800, αν όμως όχι το tenere είναι η καλύτερη επιλογή! Αν όμως το χώμα είναι η κύρια χρήση, τα δυο KTMάκια είναι οι επιλογές σου!
Τέλος, επειδή η μοτοσυκλέτα είναι 100% συναίσθημα, ρώτα τον εαυτό σου με πιο δηλώνει ερωτευμένος και με ποιο ονειρεύεσαι ταξίδια;;)
Καλο ξεμπέρδεμα..
Με πολλά λόγια ο χρήστος σου τα έγραψε όλα σωστά !!!
 

thn

Μέλος
Περιοχή
Καστοριά
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
06' TE610
Προσωπικά αν είχα τα χρήματα θα πήγαινα στο 690, δυστυχώς όμως δεν έχω οδηγήσει κανένα οπότε μην παίρνεις την γνώμη πολύ σοβαρά :hungry:
Όπως είπαν παραπάνω είναι σίγουρο ότι τα KTM θα σου προσφέρουν περισσότερα στο χώμα, είναι καλή λύση αφού κρατάς και το Derbi.
Αμέσως μετά προτείνω Tenere και μια εναλλακτική που ίσως δεν έχεις σκεφτεί, ένα XT660R που θα βρεις αρκετά φτηνότερα και το βασικό μειονέκτημα του για χωμάτινη χρήση που είναι οι εξατμίσεις από κάτω υπάρχουν πλέον έτοιμες λύσεις για να διορθωθεί αυτό.

Σε παρόμοια φάση είμαι και εγώ αλλά με πολύ πιο περιορισμένο budget (2500€) αλλά επειδή δεν είχα ποτέ μου ασφάλτηνo μοτο μάλλον θα πάω σε κάτι "βολικό" όπως XTX και αργότερα βλέπουμε και κάνουμε.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Και εγω σε βλεπω για tenere.Κανει για ολες τις δουλειες,Και στο χωμα καλο και στην ασφαλτο καλο.Αξιοπιστο και δεν ζηταει πολλα.Η τιμη ειναι σχετικα ψηλα,αλλα εχει καλη μεταπωληση.

Εγω στη θεση σου θα το επαιρνα με κλειστα ματια.
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Άλεξ, δεν είδα ....... πόσα διαθέτεις (το ανώτερο ποσό) για την αγορά και μόνο ????
Δεν υπάρχει ανώτερο ποσό.. Βρήκα δουλειά με σταθερό μισθό οπότε μπορώ να κάνω υπομονή και να μαζέψω και κάποια παραπάνω.. Μέχρι τον Ιανουάριο 6500Ε θα τα έχω πιστεύω, μπορώ όμως να κάνω υπομονή και να μαζέψω παραπάνω.. Άμα χρειαστεί θα μπουκάρω και σε καμιά τράπεζα να κάνω την τύχη μου.. :D
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Δεν υπάρχει ανώτερο ποσό.. Βρήκα δουλειά με σταθερό μισθό οπότε μπορώ να κάνω υπομονή και να μαζέψω και κάποια παραπάνω.. Μέχρι τον Ιανουάριο 6500Ε θα τα έχω πιστεύω, μπορώ όμως να κάνω υπομονή και να μαζέψω παραπάνω.. Άμα χρειαστεί θα μπουκάρω και σε καμιά τράπεζα να κάνω την τύχη μου.. :D
Πρόσεχέ τον αυτόν! Θα σε αποπροσανατολίσει με κανένα παλιο-Honda...
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Πρόσεχέ τον αυτόν! Θα σε αποπροσανατολίσει με κανένα παλιο-Honda...
Ωχ ωχ ωχ.. λες???? Μπαααα δεν τον ακούω.. :D
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Προσωπικά αν είχα τα χρήματα θα πήγαινα στο 690, δυστυχώς όμως δεν έχω οδηγήσει κανένα οπότε μην παίρνεις την γνώμη πολύ σοβαρά :hungry:
Όπως είπαν παραπάνω είναι σίγουρο ότι τα KTM θα σου προσφέρουν περισσότερα στο χώμα, είναι καλή λύση αφού κρατάς και το Derbi.
Αμέσως μετά προτείνω Tenere και μια εναλλακτική που ίσως δεν έχεις σκεφτεί, ένα XT660R που θα βρεις αρκετά φτηνότερα και το βασικό μειονέκτημα του για χωμάτινη χρήση που είναι οι εξατμίσεις από κάτω υπάρχουν πλέον έτοιμες λύσεις για να διορθωθεί αυτό.

Σε παρόμοια φάση είμαι και εγώ αλλά με πολύ πιο περιορισμένο budget (2500€) αλλά επειδή δεν είχα ποτέ μου ασφάλτηνo μοτο μάλλον θα πάω σε κάτι "βολικό" όπως XTX και αργότερα βλέπουμε και κάνουμε.
Εσένα τότε σε βλέπω για 640 adv! ;)
 
Top Bottom