ΖΗΤΕΙΤΑΙ XTZ 660

Τσακάλι

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS
Honda Sh 150
Το 8,200 είναι με μονό εκκεντροφόρο. Αν ήταν με τον διπλό θα είχε 1 χιλιάρικο πάνω σίγουρα.
Βέβαια όπως ειπώθηκε και πιο πάνω υπάρχουν και ευκαιρίες.
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Συγνώμη για το σπαμ αλλά πρέπει να σχολιάσω πως οι τιμές που κρατάνε τα tenere μου τινάζουν το μυαλό στον αέρα!

Αγορά 7500 χιλιάρικα 10 χρόνια πίσω και πώληση τώρα 5000€. Καλό μηχανάκι δε λέω και τίμιο αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Ένα μονοκύλινδρο είναι με ένα φεριγκάκι και ούτε κάν κάτι ιδιαίτερο σε περιφερειακά. Μέλι έχει?!
νόμος προσφοράς και ζήτησης καθαρά
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Με βάζετε και ψάχνω για gs...
Δυστυχώς ή ευτυχώς έχει με 2 εκκεντροφορους κοντά στα 8000.





Advphone....
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Kαι όμως φίλε...μηχανές 20000 πωλούνται 60% κάτω.



Advphone....
Δε θέλω να επιμείνω, μπορεί να έχω άδικο. Λέω πάντως, πως κάποια στιγμή που κοίταγα όσες ήταν πραγματικά σωστές και στη κατάσταση που ήθελα ήταν πάνω από 10.000 (και κοίταγα συγκεκριμένα για μοντέλο 2010 με μονό εκκεντροφόρο). Επίσης έγραψα πως σε ακριβές μηχανές συμβαίνει -όπως και σε αυτοκίνητα- να χάνουν δυσανάλογα αξία (αλήθεια εγώ γιατί θυμάμαι πως τα GS του 2008-2010 έπαιζαν περίπου στα 18 χιλιάρικα καινούρια?)
Τέλος πάντων, μπορούμε εκατέρωθεν να βρούμε πολλά παραδείγματα που γέρνουν προς τη μια ή την άλλη πλευρά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Οι παράγοντες είναι πολλοί. Οι κύριοι παράγοντες όμως είναι η χρήση, το κόστος αυτής, αλλά και το κόστος συντήρησης.
Δείτε Vstrom. Δεν κρατάει ψηλά την αξία του; Τα σύγχρονα "μικρά", τα οποία έχουν χαμηλό κόστος χρήσης και συντήρησης κρατάνε ψηλά την αξία τους.



Δεν θα μιλήσω για μηχανακια 20+ ετών με καρμπυρατερ που τα πουλάνε 3000+



Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Reactions: STF

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S

Το παραπάνω είναι πολύ φίλου μου, πρώτο χέρι και σίγουρα η τιμή θα πάει στα 3600-3800.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Το έχω δει και σε ευχαριστώ αλλά έχει μέσα στο Car από το καλοκαίρι.
Τα παρακολουθώ συνεχώς και απορώ πως και δεν έχει φύγει

Θα του κάνουμε ένα τηλέφωνο
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Το έχω δει και σε ευχαριστώ αλλά έχει μέσα στο Car από το καλοκαίρι.
Τα παρακολουθώ συνεχώς και απορώ πως και δεν έχει φύγει

Θα του κάνουμε ένα τηλέφωνο
Είναι Καβάλα, δηλαδή μακρυά.

Εγώ αυτό που μπορώ να σου πω με απόλυτη βεβαιότητα, είναι ότι είναι ατρακαριστο, άβαφο, πραγματικά χιλιόμετρα, από σοβαρό παλικάρι και με την προβλεπόμενη συντήρηση του.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τα XT660Z κρατάνε τιμή σαν μεταχειρισμένα γιατί
1)Αποδείχθηκαν πολύ αξιόπιστα για μονοκύλινδρα
2)Είναι τα μοναδικά σύγχρονα μονοκύλινδρα με Ον κ Οφ + Τουρινγκ δυνατότητες
3)Είναι λίγα.

Οσον αφορά για τα μεταχειρισμένα γενικά ,προσωπικά ,όταν ψάχνω για να αγοράσω ,κοιτάω για την καλύτερη ,η οποία συνήθως δεν είναι η φθηνότερη.
Και αυτό γιατί ,επειδή με ξέρω ,την θέλω πένα ,κ φορτωμένη ,κ σίγουρα θα μου κοστίσει πολύ περισσότερο αν πάρω καποια άδεια κ ταλαιπωρημένη κ κάτσω να την συνεφέρω κ να την φορτώσω.

Το Τενερέ του Αλέξανδρου ,το πρώην δικό μου δηλ ,έχει πάνω του 1000 € μόνο για αναρτήσεις ,κάτι που ξέρουμε τι διαφορά κάνει στην οδήγηση.
Αν κάνει κανείς μιά σουμα κ τα υπόλοιπα ,έχει ακόμα 1 ΧΤΖ σε κόστος ,όπως σωστά είπε ο Βαγγέλης

Βέβαια ,η επιλογή είναι του καθενός.
Καποιοι ,αρκούνται σ ένα μηχανάκι που απλά τσουλάει.
Κάποιοι ,έχουν απαιτήσεις κ θέλουν να βγαζουν κ γούστα.
Καποιοι ,θέλουν να το παρουν φθηνά ,γιατί τόσα έχουν τώρα ,κ να του τα χώσουν σταδιακά.

Ολα έχουν να κάνουν με προσωπικές επιλογές ,κ είναι σεβαστές ,
Το σημαντικό είναι ,να είναι συνειδητές ,κ να μην αποδεικνύεται τελικά πολύ ακριβό το φτηνό...
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μισο λεπτακι βρε παιδια, η τιμη μιας μεταχειρισμενης μοτοσυκλετας επιρεαζεται αρχικα για την παλαιοτητα που ειπε ο μανιακος για τα εξαρ, μετεπιτα απο την αξιοπιστια (βλεπε τενερε, βαρα κοφτες ολη μερα και αμα σπασει πες μου) και τελος απο την πανακριβη συντηρηση (βλεπε μπεμβε, ο αδερφος μου εχει συνεργειο και οταν παλιοτερα ειχε το τζιες το εστειλε μεσα για δισκοπλατο γιατι πιο ακριβω το ανταλακτικο και πιο φθηνη η εργασια) οποτε πιστευω ολα εχουν την λογικη τους... Το μονο που δεν εχει λογικη για μενα ειναι οτι το περνεις απο την αντιπροσωπια το πας σπιτι και εχοντας κανει 10.5 κμ εχεις χασει 1500 - 2000 ευρα... ... Απο την αλλη στο θεμα μας τωρα, επειδη εχω χρονια χτ660 δεν αξιζει να δοσεις ουτε 3000 για μονοκυλινδρο...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Η αρχική του τιμή ήταν 7750€. Από το 2011 και μετά έπεσε στα 7500€.
4500€ είναι 40% κάτω από τις 7500€ και είναι η τιμή που συνήθως πωλούνται στη πραγματικότητα. Πόσο δηλαδή πρέπει να πουλιέται ένα καλοσυντηρημένο μη ταλαιπωρημένο και εμφανισιακά σωστό Tenere 6ετίας;
Καταρχήν απο τα 6-7 π.χ. Tenere Που πωλούνται στο car ανα διαστήματα τα 3 ή 4 είναι κακοσυντηρημένα ή κακοδουλεμένα. Τα παρακολουθώ χρόνια γιατί πάντα σκεφτόμουν να πάρω ένα ενδεχομένως.

Δεύτερον tenere 6ετίας είναι ένα tenere πλέον του 2013!Έχουμε 2019. Ναι φυσικά για ένα καλοσυντηρημένο με αξεσουάρ Tenere του 2013 και με χιλιόμετρα ως 30-35.000 θα έδινα 5000€.

Εδώ όμως κατα κανόνα μιλάμε για tenere του 2008 και 2009, μόνο τέτοια σχεδόν έχει το Car. 10 χρονών και 11 χρονών. Όχι δεν είναι λογικό ειδικά μαμά σχεδόν μηχανάκια 10 χρονών και 11 χρονών με τιμή αγοράς 7,5 χιλιάρικα να πωλούνται 4500 ή 5000€! Φυσικά ο κάθε πωλητής είναι περήφανος για το μηχανάκι που έχει και για την μεταπωλητική του αξία και καλά κάνει και το πουλάει εφόσον υπάρχουν αγοραστες! Απλά εγώ να έδινα τόσα λεφτά για ένα μέτριο μονοκύλινδρο on-off που εξ ορισμού θέλει 1500€ να γίνει λίγο μηχανή δεν το βλέπω ούτε σε όνειρο.

Αν έχω μετανιώσει για κάτι είναι που το 2013 τέτοια εποχή ήμουν έτοιμος να αγοράσω ένα μαύρο tenere ελαφρώς μεταχειρισμένο στα 5 χιλιάρικα! θα το είχα 6 χρόνια να το κυκλοφοράω και θα το πούλαγα σήμερα ίδια λεφτά! Το κεφάλι μου χτυπάω!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καταρχήν απο τα 6-7 π.χ. Tenere Που πωλούνται στο car ανα διαστήματα τα 3 ή 4 είναι κακοσυντηρημένα ή κακοδουλεμένα. Τα παρακολουθώ χρόνια γιατί πάντα σκεφτόμουν να πάρω ένα ενδεχομένως.

Δεύτερον tenere 6ετίας είναι ένα tenere πλέον του 2013!Έχουμε 2019. Ναι φυσικά για ένα καλοσυντηρημένο με αξεσουάρ Tenere του 2013 και με χιλιόμετρα ως 30-35.000 θα έδινα 5000€.

Εδώ όμως κατα κανόνα μιλάμε για tenere του 2008 και 2009, μόνο τέτοια σχεδόν έχει το Car. 10 χρονών και 11 χρονών. Όχι δεν είναι λογικό ειδικά μαμά σχεδόν μηχανάκια 10 χρονών και 11 χρονών με τιμή αγοράς 7,5 χιλιάρικα να πωλούνται 4500 ή 5000€! Φυσικά ο κάθε πωλητής είναι περήφανος για το μηχανάκι που έχει και για την μεταπωλητική του αξία και καλά κάνει και το πουλάει εφόσον υπάρχουν αγοραστες! Απλά εγώ να έδινα τόσα λεφτά για ένα μέτριο μονοκύλινδρο on-off που εξ ορισμού θέλει 1500€ να γίνει λίγο μηχανή δεν το βλέπω ούτε σε όνειρο.

Αν έχω μετανιώσει για κάτι είναι που το 2013 τέτοια εποχή ήμουν έτοιμος να αγοράσω ένα μαύρο tenere ελαφρώς μεταχειρισμένο στα 5 χιλιάρικα! θα το είχα 6 χρόνια να το κυκλοφοράω και θα το πούλαγα σήμερα ίδια λεφτά! Το κεφάλι μου χτυπάω!
Δε βρίσκω να διαφωνούμε κάπου. Για χρέπι 10ετίας ούτε εγώ θα έδινα 4,5 χιλιάρικα.
 

TOMASKTM

Θα πάρω τα βουνά...
Περιοχή
'Εδεσσα
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
KTM ADVENTURE 990 2009
Είναι Καβάλα, δηλαδή μακρυά.

Εγώ αυτό που μπορώ να σου πω με απόλυτη βεβαιότητα, είναι ότι είναι ατρακαριστο, άβαφο, πραγματικά χιλιόμετρα, από σοβαρό παλικάρι και με την προβλεπόμενη συντήρηση του.
επιβεβαιώνω και γώ
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Η τιμη αυτη ειναι καθαρα και μονο λογο της ελαχιστης προσφορας μεταχειρισμενων, και της λιγο περισσοτερο απο το ελαχιστο της προσφορας ζητηση που εχει αυτη η μοτο. Τιποτα αλλο. Αντε και λογω της κρισης που η αγορα μεταχειρισμενων ειναι εντελως αψυχολογητη και ο καθενας πουλαει οτι γουσταρει οπως γουσταρει.

Μη ψαχνετε να βρειτε παραδειγματα. Πριν καμμια 5ετια εψαχνα μεταχειρισμενο r1200s. Τοτε επαιζαν κατω απο τα 5 χιλιαρικα και λογω μπεμβε και τραγικης αξιοπιστιας το σκεφτομουν. Τωρα 5 χρονια αργοτερα τα ελαχιστα που βγαινουν και ειναι και χρεπια πανε στα 7 8 η και 9 χιλιαρικα. Γελαω μεχρι δακρυων... Δε πειραζει. Θα τα κρατησουν για πολυ καιρο.

Γενικα καλο ειναι να αποκτησετε και λιγο συνειδηση σαν καταναλωτες. Πριν μερικα χρονακια παλι εψαχνα μηχανακι, ζητουσαν οτι να ναι λεφτα εδω για ερειπια. Τελικα εδωσα κατι παραπανω και πηρα ενα μηχανακι πραγματικα λουλουδι απο γερμανια. Τωρα για το τενερε, πραγματικα δε βλεπω κανενα λογο να το παρει κανεις περα απο καποιο πιθανο ερωτα με την εμφανιση του. Λογω επαφων με γιαμαχα οταν ειχε πρωτοβγει το ειχα κανει βολτα ολοκαινουριο απο αντιπροσωπια για 2 μερες (τοτε δεν υπηρχαν τα τερατα τα σημερινα με τα 75 αλογα τροχο). Γκαζι απλα για γελια, πενταβαρο, αναρτησεις που θα αρμοζαν πιο πολυ σε ρυθμιζομενη καρεκλα γραφειου και φρενα, να πω την αληθεια δεν θυμαμαι, μαλλον δε θα ηταν τραγικα για να μην ειμαι αδικος. Ενα χτ660 με μια μασκα στην ουσια που λογω βαρους ειχε ακομα χειροτερο οδικη συμπεριφορα και απο κρατημα και απο κινητηρα. Οποιος το γουσταρει πασο, εκει δε χωρανε κριτικες. Οποιος θελει να ψωνισει χρησιμοποιωντας ελαχιστη λογικη, πραγματικα δε ξερω αν αξιζει καν τον κοπο η αγορα του ακομα και σε εξευτελιστικα χαμηλη τιμη. Ποσο μαλλον στα 5 6 χιλιαρικα....
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
επρεπε να το χες γραψει κανα 3+ χρονακια νωριτερα αυτο ποστ να μας ειχες ανοιξει τα ματια,να γλιτωνα απο την αγορα του και απο το κακο που μ εχει βρει απο τοτε...
Δε σε βρηκε κανενα κακο αν απολαμβανεις το μηχανακι. Παρα πολυς κοσμος απολαμβανει μηχανακια τραγικα. Το οτι τα απολαμβανουν ομως δε σημαινει οτι ειναι και καλα. Οι χαρλευ ειναι μπαουλα με ροδες σα το τενερε καλη ωρα. Αυτο δεν ελαττωνει την ευχαριστη των αναβατων τους με καποιο τροπο ομως.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ας παραμείνουμε στο θέμα... ;)
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Δε σε βρηκε κανενα κακο αν απολαμβανεις το μηχανακι. Παρα πολυς κοσμος απολαμβανει μηχανακια τραγικα. Το οτι τα απολαμβανουν ομως δε σημαινει οτι ειναι και καλα. Οι χαρλευ ειναι μπαουλα με ροδες σα το τενερε καλη ωρα. Αυτο δεν ελαττωνει την ευχαριστη των αναβατων τους με καποιο τροπο ομως.
μ εβαλες σε σκεψεις...με προβληματισες ειναι η αληθεια..
το ποστ σου ηταν καταλυτικοτατο
τ απολαμβανω?ή νομιζω πως το απολαμβανω?
δε ξερω πια..
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
μ εβαλες σε σκεψεις...με προβληματισες ειναι η αληθεια..
το ποστ σου ηταν καταλυτικοτατο
τ απολαμβανω?ή νομιζω πως το απολαμβανω?
δε ξερω πια..
Αν έχεις αμφιβολίες... Τότε δεν ...

Στάλθηκε από το DUB-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom