Ζήτηση F800GS

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
αυτό γράφει η ταυτότητα... μπορεί να φούσκοσα κ λίγο για να τα πιάσω!
ο κοντός όμως έχει άλλη χάρη
Για τα κιλά μάλλον εννοεί.

Μην αγχώνεσαι πρέπει να κατέχω εγώ το βραβείο του... κοντύτερου εδω μεσα ;)
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Εμενα το δικό μου εκλεισε 3 μήνες στα χέρια μου και μου φύγανε 330 για λάστιχα 180 για αλυσίδα γρανάζια 100 για ζελατινα και 180 το κινεζοφαναρο και ένα φίλτρο ελεύθερο 50,και θέλει και το σέρβις των 60κ. Γενικα στο μτχ χρυσή τομή είναι να είναι από σέρβις οκ να έχει λάστιχα και γρανάζια σχετικά καινούργια και κάποια αξεσουάρ, f800gs πρώτης γενιάς θα έδινα 7κ πάνω κατω για κάτι τέτοιο. Πολλοί μαζευτήκαμε με f800gs μήπως να κανονίσουμε μια καφεδια εν σειρά..
Με το μεγάλο service πιάνεις τα €1000 δλδ χοντρικά. Τα πηνία δε τα βάζουμε ακόμα στη σούμα.

Ακουγεται ακριβώς όπως το χω στο μυαλό μου. 7,000 για ενα φι800 που μπορεί να κυκλοφορήσει άμεσα με ασφάλεια και έχει κάποια στοιχειώδη αξεσουάρ (κανα κάγκελο και κανα top case).
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Δύο χρόνια πίσω και ενώ ήθελα να πάρω κάτι πιο χωμάτινου από το στρωμ,κοίταγα για κάμποσο καιρό αγγελίες με το f800gs και το tiger 800 xc.
Οι τιμές του τότε με τις τώρα είναι ίδιες ,αν όχι ακριβότερες τώρα.
Ναι προσφορά και ζήτηση,οκ.
Όμως πολλά είναι δύο χρόνια απουλητα.
Όπως συμβαίνει και με το τενερε 660 που πριν από 3-4 χρόνια πουλιοταν Μαξ 4 και τώρα στα 4 ξεκινάνε τα φθηνότερα.
Νομίζω πως εκμεταλλεύονται και το γεγονός ότι τα καινούργια αργούν να παραδοθούν όμως ακόμα περισσότερο εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι τα καινούργια έχουν πάει στο Θεό και ο περισσότερος κόσμος δεν μπορεί να αγοράσει καινούργιο μηχανάκι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν είμαι και ειδήμονας σίγουρα έχεις καλύτερη αντίληψη από μένα. Aπλός έπαιξε η "χρυσή εποχή" που κόσμος είχε φράγκα και αγόραζε gs για το prestige και τελικα κατέληγε να το βγαζει απ το γκαραζ για να παρει τσιγαρα, εκανε τα σερβις της εγγυησης συν αλλα 4-5 (ανα 5 νομίζω λεει η bmw) κ εφτασε 25-30.000 km και μετα αποφασιζε να το δωσει. Φαναρι χωρις καψιματα απο πολυωρη χρηση, υγρα φρενων που αν δεν τ αλαζεις μπετωνουν, λιγες γρατζουνιες, ήχος κινητήρα κομπλε κλπ. Συν ότι μπορείς να ελεγχεις στην bmw τα σερβις (αν πηγαινε λεμε τωρα), δεν ειναι ενδεικτικά για να πάρεις ένα μηχανάκι με λίγα km σε καλή κατάσταση απ το να προτιμήσεις ένα με 80.000 km?
Ούτε εγώ είμαι κανένας ειδήμονας και συμφωνώ στα περισσότερα που γράφεις.
Να συμφωνήσουμε ότι είναι αρκετά σύνθετο η αγορά μεταχειρισμένου.
Εμενα πριν 2 χρόνια μου κλέψανε gs , που είχα αγοράσει καινούργιο και φτάσαμε 300000 χλμ μαζί.
Μέσα σε λίγο σχετικά διάστημα αγόρασα μεταχειρισμένο με 100000 χλμ, σε κατάσταση που δεν είδα σε κανένα με 50000 χλμ.
Και το 1200 είναι ένα μηχανάκι που πραγματικά μπορώ να δω αν είναι καλό ή όχι .

Για αυτό έχω μια ένσταση στα χλμ.....ιδίως στα μηχανάκια της bmw που υπάρχει "ποιότητα"
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Δύο χρόνια πίσω και ενώ ήθελα να πάρω κάτι πιο χωμάτινου από το στρωμ,κοίταγα για κάμποσο καιρό αγγελίες με το f800gs και το tiger 800 xc.
Οι τιμές του τότε με τις τώρα είναι ίδιες ,αν όχι ακριβότερες τώρα.
Ναι προσφορά και ζήτηση,οκ.
Όμως πολλά είναι δύο χρόνια απουλητα.
Όπως συμβαίνει και με το τενερε 660 που πριν από 3-4 χρόνια πουλιοταν Μαξ 4 και τώρα στα 4 ξεκινάνε τα φθηνότερα.
Νομίζω πως εκμεταλλεύονται και το γεγονός ότι τα καινούργια αργούν να παραδοθούν όμως ακόμα περισσότερο εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι τα καινούργια έχουν πάει στο Θεό και ο περισσότερος κόσμος δεν μπορεί να αγοράσει καινούργιο μηχανάκι.
Σημαντικό επίσης είναι ότι και η προσφορά του δεν είναι και μεγάλη.. F800gs καμία 70αρια αγγελίες r1200gs 350+
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δύο χρόνια πίσω και ενώ ήθελα να πάρω κάτι πιο χωμάτινου από το στρωμ,κοίταγα για κάμποσο καιρό αγγελίες με το f800gs και το tiger 800 xc.
Οι τιμές του τότε με τις τώρα είναι ίδιες ,αν όχι ακριβότερες τώρα.
Ναι προσφορά και ζήτηση,οκ.
Όμως πολλά είναι δύο χρόνια απουλητα.
Όπως συμβαίνει και με το τενερε 660 που πριν από 3-4 χρόνια πουλιοταν Μαξ 4 και τώρα στα 4 ξεκινάνε τα φθηνότερα.
Νομίζω πως εκμεταλλεύονται και το γεγονός ότι τα καινούργια αργούν να παραδοθούν όμως ακόμα περισσότερο εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι τα καινούργια έχουν πάει στο Θεό και ο περισσότερος κόσμος δεν μπορεί να αγοράσει καινούργιο μηχανάκι.
Καλό TENERE 660 (όχι χρέπι) δεν πουλιόταν με ΤΙΠΟΤΑ κάτω από 4 (έγραψες Μαξ 4). Κι εγώ το δικό μου το πούλησα το 2017 αγορασμένο καινούριο το 2011. Πάντοτε τα φθηνότερα ξεκινούσαν από 3,8 με 4. Εδώ και 1-2 χρόνια δεν το παρακολουθώ και δεν έχω άποψη.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
H κατάσταση στα μεταχειρισμένα έχει ξεφύγει παγκοσμίως, δεν είναι ελληνικό φαινόμενο.
R1200GS(A) του 2010/2011 πουλιόνταν 10.000 ευρώ εδω πάνω και τους τελευταίους 3-4 μήνες έχουν ανέβει στα 11 με 12.000 ευρώ (έτσι ενδεικτικά ανέφερα αυτό το best seller μοντέλο).
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Να πούμε εδώ ότι τα BMW με boxer κινητήρες πάντοτε κρατούσαν τις τιμές τους. Αυτό όμως ίσχυε και για τον 2ο και 3ο ιδιοκτήτη, οπότε δίκαιο μου φαίνεται.

Επίσης να πούμε ότι οι τιμές των μεταχειρισμένων δεν είναι για όλες τις μοτοσυκλέτες ίδια του τύπου: 5ετίας -40%... Στη τιμή του μεταχειρισμένου παίζουν πολλά ρόλο εκτός από την κατάσταση και τη συντήρηση του. Τη τιμή μπορεί να την επηρεάζει η εμπορικότητα, το χαμηλό κόστος συντήρησης, η ευκολία υποστήριξης του, η σπανιότητα του και πολλά-πολλά-πολλά άλλα, ακόμη και το χρώμα σε κάποιες περιπτώσεις.

H κατάσταση στα μεταχειρισμένα έχει ξεφύγει παγκοσμίως, δεν είναι ελληνικό φαινόμενο.
R1200GS(A) του 2010/2011 πουλιόνταν 10.000 ευρώ εδω πάνω και τους τελευταίους 3-4 μήνες έχουν ανέβει στα 11 με 12.000 ευρώ (έτσι ενδεικτικά ανέφερα αυτό το best seller μοντέλο).
Μα είναι θέμα αυτόματης ισορροπίας της αγοράς. Πουλάς ακριβότερα το μεταχειρισμένο σου (και φαίνεται ότι μάλλον το πουλάς τελικά) γιατί θα αγοράσεις ακριβότερα και το καινούριο σου. Απλό. Και επειδή αυτό θα μείνει ως κατάσταση δεν έχει κανένα νόημα να πουλήσεις (τρίτο πρόσωπο) μια μοτοσυκλέτα που σου αρέσει. Όταν αποφασίσεις να τη πουλήσεις γιατί πράγματι δεν εξυπηρετεί πλέον τις ανάγκες σου θα έχει τη "τιμή της", όπως και το καινούριο που θα πάρεις ως αντικαταστάτη.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Νίκο nickaoua11 ... εγώ βλέπω στο car οτι υπάρχουν κάποια μηχανάκια στις προδιαγραφές που ζητάς...
Bmw F 800 GS '10 - Car.gr
Ψάχνεις κάτι άλλο ???
Φαινόταν απο τις φωτογραφίες της αγγελίας οτι ΔΕΝ (μονωτική ταινία στα γριπακια) αλλά πήγα και το είδα μιας και ήταν εδώ κοντά μπας και δικαιωνόσουν.
Λάστιχα του 2013, αριστερό καλάμι με μακροχρόνια διαρροή και πλαίσιο με σκουριές.

Οπότε ναι, ψάχνω κάτι άλλο.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Σκέφτομαι για αγορά f800 αν έχεις κάνεις κάτι ας μου πει.. Ευχαριστώ..
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Με υπομονή και καθημερινό χαζεμα στο car,θα βρείς.
Επειδή καιρό τώρα κοίταζα αγγελίες για το συγκεκριμένο μηχανάκι,να δω που παίζουν οι τιμές και ειδικά τους τελευταίους 3 μήνες περίπου κοίταζα για αγορά, βγαίνουν ανά διαστήματα κάποιες ευκαιρίες αλλά δεν μένουν πολλές μέρες διαθέσιμα τα μηχανάκια αυτά.
Πχ τα Χριστούγεννα μπήκε αγγελία ένα έκδοση trophy ( το άσπρο μπλε) 2012 με κάποια λίγα έξτρα,65000 χλμ περίπου στα 6000€.
Έβαλε την αγγελία το βράδυ,την είδα το πρωί,είχε ήδη κλείσει ραντεβού να την δουν και επειδή ήταν στην Αθήνα κι εγώ Πάτρα,δεν προλάβαινα να πάω επί τόπου να την δω.
Σχεδόν 3 μήνες μετά βρήκα ένα με παρόμοια χαρακτηριστικά και πήγα και το πήρα.
Απλά θέλει εγρήγορση και υπομονή.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Με υπομονή και καθημερινό χαζεμα στο car,θα βρείς.
Επειδή καιρό τώρα κοίταζα αγγελίες για το συγκεκριμένο μηχανάκι,να δω που παίζουν οι τιμές και ειδικά τους τελευταίους 3 μήνες περίπου κοίταζα για αγορά, βγαίνουν ανά διαστήματα κάποιες ευκαιρίες αλλά δεν μένουν πολλές μέρες διαθέσιμα τα μηχανάκια αυτά.
Πχ τα Χριστούγεννα μπήκε αγγελία ένα έκδοση trophy ( το άσπρο μπλε) 2012 με κάποια λίγα έξτρα,65000 χλμ περίπου στα 6000€.
Έβαλε την αγγελία το βράδυ,την είδα το πρωί,είχε ήδη κλείσει ραντεβού να την δουν και επειδή ήταν στην Αθήνα κι εγώ Πάτρα,δεν προλάβαινα να πάω επί τόπου να την δω.
Σχεδόν 3 μήνες μετά βρήκα ένα με παρόμοια χαρακτηριστικά και πήγα και το πήρα.
Απλά θέλει εγρήγορση και υπομονή.
Όπως είπες ,πλέον πρέπει να είσαι όλη μέρα στο car κ με το που μπει κάτι αμέσως τηλέφωνο..
 
Top Bottom