Ζήτηση Ktm 950 adventure

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
9 στους 10 πρωην κατοχους 990 αυτο λενε
Μανώλη για να τα πούμε λιγάκι σοβαρά.

Τι διαφορά έχει το μπλε από τα άλλα; Μόνο στο χρώμα και στο abs.

Οπότε είναι: άβολο, ζεστό, χωρίς καλά φρένα για άσφαλτο, με κακά φώτα, με κραδασμούς που κουράζουν σε φάση σιδεροκωλη, με κακή προστασία από αέρα, με υψηλή κατανάλωση και όχι το πιο εύκολο σε συντήρηση και το abs ήταν οκ τότε, όχι σήμερα.

Γιατί θέλουμε ξαφνικά μπλε; Γιατί είναι "επένδυση/κουμπαράς" αφού το συντηρεί η φημολογία ως τέτοιο.

Το ότι στρίβει υπέροχα είναι μεγάλη αλήθεια. Αλλά να, μάλλον το 890R είναι καλύτερο σε όλα του, το Norden Ε επίσης.

Τι μένει; Η νοσταλγία... και το δικαίωμα κομπασμού της σπανιότητας, δηλαδή οδηγικά τίποτα, ινσταγκραμικά ο κόσμος όλος. Επίσης δεν έχουν όλοι 17000-18000 ευρώ μετρητά γιατί δεν μετείχαν στην επιτυχία, τα καινούρια δεν απευθύνονται σε πολύ κόσμο, τα παλιά όμως είναι ακόμα στο φάσμα του εφικτού.


Αν οι κάτοχοι 990 πήραν Χόντα γιατί βαρέθηκαν τις βλάβες και την συντήρηση r2r καλά κάνουν και θυμούνται το 990 με στοργή γιατί πήραν την μπακατέλα μετά, να θυμηθούν και γιατί το έδωσαν όμως, chill pill.


Κατά τα λοιπά απολαμβάνω την συζήτηση, διαβάζω με ενδιαφέρον.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Μανώλη για να τα πούμε λιγάκι σοβαρά.

Τι διαφορά έχει το μπλε από τα άλλα; Μόνο στο χρώμα και στο abs.

Οπότε είναι: άβολο, ζεστό, χωρίς καλά φρένα για άσφαλτο, με κακά φώτα, με κραδασμούς που κουράζουν σε φάση σιδεροκωλη, με κακή προστασία από αέρα, με υψηλή κατανάλωση και όχι το πιο εύκολο σε συντήρηση και το abs ήταν οκ τότε, όχι σήμερα.

Γιατί θέλουμε ξαφνικά μπλε; Γιατί είναι "επένδυση/κουμπαράς" αφού το συντηρεί η φημολογία ως τέτοιο.

Το ότι στρίβει υπέροχα είναι μεγάλη αλήθεια. Αλλά να, μάλλον το 890R είναι καλύτερο σε όλα του, το Norden Ε επίσης.

Τι μένει; Η νοσταλγία... και το δικαίωμα κομπασμού της σπανιότητας, δηλαδή οδηγικά τίποτα, ινσταγκραμικά ο κόσμος όλος. Επίσης δεν έχουν όλοι 17000-18000 ευρώ μετρητά γιατί δεν μετείχαν στην επιτυχία, τα καινούρια δεν απευθύνονται σε πολύ κόσμο, τα παλιά όμως είναι ακόμα στο φάσμα του εφικτού.


Αν οι κάτοχοι 990 πήραν Χόντα γιατί βαρέθηκαν τις βλάβες και την συντήρηση r2r καλά κάνουν και θυμούνται το 990 με στοργή γιατί πήραν την μπακατέλα μετά, να θυμηθούν και γιατί το έδωσαν όμως, chill pill.


Κατά τα λοιπά απολαμβάνω την συζήτηση, διαβάζω με ενδιαφέρον.
Γιαννη συμφωνω απολυτα με οτι λες.Προσθετω οτι το 990 εμεινε στην παραγωγη αρκετα μεγαλο διαστημα και με τιμη φιξαρισμενη .Αυτο βοηθησε ολα τα μεταχειρω να παιξουν αναλογα την κατασταση σε διαφορες τιμες.Μετα την ελευση των επομενων κτμ χαθηκε η μπαλα..Σημερον πουλιουνται 990 06 μοντελα με 100000+ χλμ στην τιμη που πουλησαμε οχταρια και με τα βιας να εχουν 70000..
Για το νορντεν,ειναι η μετενσαρκωση του 990....θεωρω οτι θα εκανε πολλες πωλησεις ενα νορντεν 790 αντι για το επαναφορα του κτμ 790 στην τιμη που ειναι τωρα το κτμ με τον αναλογο εξοπλισμο που εχει το κτμ 790..Το γουσταρει κοσμος και ειμαι σιγουρος οτι θα παιξει αρκετα στα μεταχειρω....
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γιαννη συμφωνω απολυτα με οτι λες.Προσθετω οτι το 990 εμεινε στην παραγωγη αρκετα μεγαλο διαστημα και με τιμη φιξαρισμενη .Αυτο βοηθησε ολα τα μεταχειρω να παιξουν αναλογα την κατασταση σε διαφορες τιμες.Μετα την ελευση των επομενων κτμ χαθηκε η μπαλα..Σημερον πουλιουνται 990 06 μοντελα με 100000+ χλμ στην τιμη που πουλησαμε οχταρια και με τα βιας να εχουν 70000..
Για το νορντεν,ειναι η μετενσαρκωση του 990....θεωρω οτι θα εκανε πολλες πωλησεις ενα νορντεν 790 αντι για το επαναφορα του κτμ 790 στην τιμη που ειναι τωρα το κτμ με τον αναλογο εξοπλισμο που εχει το κτμ 790..Το γουσταρει κοσμος και ειμαι σιγουρος οτι θα παιξει αρκετα στα μεταχειρω....
Μανώλη 12500+ ευρώ μηχανάκι και αναρτήσεις χωρίς ρυθμίσεις να το χαίρονται στην έκθεση με το φτερό και το ξεσκονόπανο, δεν θέλω καν να ξέρω ότι παράγεται, οποιοσδήποτε σήμα και όνομα αν έχει.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Μανώλη 12500+ ευρώ μηχανάκι και αναρτήσεις χωρίς ρυθμίσεις να το χαίρονται στην έκθεση με το φτερό και το ξεσκονόπανο, δεν θέλω καν να ξέρω ότι παράγεται, οποιοσδήποτε σήμα και όνομα αν έχει.
κατω απ 12 ειναι
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
Εγώ πάντως σε test drive norden και 890 είδα τεράστια διαφορά στις αναρτήσεις υπέρ του 890.
Τεστ απλό του 20λεπτου θα μου πείς , και θα έχεις και δίκιο , αλλά και τα 2 στό ίδιο κομμάτι!
Χαλάμε το θέμα βέβαια αλλά σε καμία περιπτώση δεν θεωρρώ το norden σύγχρονο 990 !
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν μιλάω μόνο για αυτό.
Για αυτό, το τρανσαλπ, βεστρομ, οποιοδήποτε άλλο δεν έχει πλήρεις ρυθμίσεις. Να μην πω ότι το μεγαλύτερο πισωγυρισμα που όλοι έφαγαν αμασητο ήταν η απαλοιφή του ρυθμιστικού γρήγορης συμπίεσης που έχει το 9Χ0.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγώ πάντως σε test drive norden και 890 είδα τεράστια διαφορά στις αναρτήσεις υπέρ του 890.
Τεστ απλό του 20λεπτου θα μου πείς , και θα έχεις και δίκιο , αλλά και τα 2 στό ίδιο κομμάτι!
Χαλάμε το θέμα βέβαια αλλά σε καμία περιπτώση δεν θεωρρώ το norden σύγχρονο 990 !
890 φετινό, 890R, δεν δίνεις πλήρη στοιχεία
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Δεν μιλάω μόνο για αυτό.
Για αυτό, το τρανσαλπ, βεστρομ, οποιοδήποτε άλλο δεν έχει πλήρεις ρυθμίσεις. Να μην πω ότι το μεγαλύτερο πισωγυρισμα που όλοι έφαγαν αμασητο ήταν η απαλοιφή του ρυθμιστικού γρήγορης συμπίεσης που έχει το 9Χ0.
πολυ σωστη παρατηρηση...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Λογικό το βλέπω, οι αναρτήσεις του Norden που οδηγησες είναι ένα επίπεδο κάτω στην γκάμα. Το explorer φέτος έχει τις ίδιες με το R.

Κατά τα λοιπά, οκ φώτα δεν είδες λογικά, από σέλα, αέρα, ότι κατάλαβες σε άνεση γενικά;

Ύψος βάρος δικό σου για να έχουμε και μια ιδέα
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Δεν ξέρω αν σε χώμα θα φανεί η κατώτερη ποιότητα των αναρτήσεων αλλά από τις βόλτες μου με τον drogo Θωμά βλέπω ότι το Norden ακολουθεί μια χαρά τους σβέλτους ρυθμούς. Για μένα είναι μια πολύ καλή επιλογή σε σχέση με το 790/890 (μτχ πάντα) και το μόνο που με προβληματίζει προσωπικά είναι ο 21 τροχός μπροστά (όλοι βέβαια λένε ότι μια χαρά στρίβει, και το βλέπω κιόλας) και οι σαμπρέλες στους τροχούς.

Για τα 950/990 συμφωνώ με amyroukai
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σαμπρέλες το Norden; Μήπως το μπερδεύεις με το τιμιότερο των ξύλων, τον φονέα γιγάντων, τον πυρπολητή της ασφάλτου, τον δεν κυλίεται αλλά ίπταται του οδοστρώματος, το απόλυτο VFM, τον Παπακαλιάτη του ανταγωνισμού;
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
Λογικό το βλέπω, οι αναρτήσεις του Norden που οδηγησες είναι ένα επίπεδο κάτω στην γκάμα. Το explorer φέτος έχει τις ίδιες με το R.

Κατά τα λοιπά, οκ φώτα δεν είδες λογικά, από σέλα, αέρα, ότι κατάλαβες σε άνεση γενικά;

Ύψος βάρος δικό σου για να έχουμε και μια ιδέα
Φώτα δεν είδα ναι γεγονός ! Ομορφιά το Norden κερδίζει αλλά μόνο εκεί ! Κάλυψη από αέρα έχω ένα θέμα γενικότερα με κράνος και γείσο (shinua) . Ούτε στο δικό μου το έχω λύσει μετά τα 130-140! 1,87 95 κιλά !
Η μεγάλη διαφορά τους είναι στα δικά μου χέρια τουλάχιστον ότι με το Norden δε νιώθεις κανίβαλος , μπορείς να πας να ήρεμα ! Στρίβουν το ίδιο με τη σκέψη (δεν είμαι και κανένας χεράς, αλλά σε λακούβες και ελαφρύ χώμα νιώθεις αμέσως "καλύτερα" στο 890 adv. To norden είναι πιο πολιτσμένο .Το 890 έχει αυτό του 950-990 δε μπορώ να κάτσω φρόνιμος
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επειδή δεν ξέρω τι έχουν κάνει με τα ηλεκτρονικά στο υποτίθεται 100% ίδιο μοτέρ, είδες τι σου κάνει η ψυχολογία...

Ευχαριστώ για την απάντηση :)
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Σαμπρέλες το Norden; Μήπως το μπερδεύεις με το τιμιότερο των ξύλων, τον φονέα γιγάντων, τον πυρπολητή της ασφάλτου, τον δεν κυλίεται αλλά ίπταται του οδοστρώματος, το απόλυτο VFM, τον Παπακαλιάτη του ανταγωνισμού;
OK, το γκούγκλαρα. Νόμιζα ότι είχε σαμπρέλες...
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Επειδή δεν ξέρω τι έχουν κάνει με τα ηλεκτρονικά στο υποτίθεται 100% ίδιο μοτέρ, είδες τι σου κάνει η ψυχολογία...

Ευχαριστώ για την απάντηση :)

Εχουν αλλες χαρτογραφησεις αποτι εχω διαβασει. Επισης γενικα η αισθηση του μοτερ πλεον εξαρταται αρκεται απο τον χαρτη ελεγχου της πεταλουδας.
 
Top Bottom