Ζελατίνα για f800gs

Salv92

Μέλος
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
F800GS
Πριν προχωρήσω σε κάποια αλλαγή, επιβάλλεται νομίζω να πάρω γνώμες.
Το ύψος μου 1,90. Η μαμά ζελατίνα κουβαλάει και μια προέκταση από όταν την αγόρασα, η οποία και τη δουλειά της να κάνει νομίζω ότι υστερεί εμφανισιακά (ή τελοσπάντων και να μην υστερεί θέλω να βγουν τα κερατάκια από το οπτικό μου πεδίο :cool:) . Ποιές είναι οι πιο καλές επιλογές? Μια κινεζιά που παίζει στο ebay έχει δοκιμαστεί?
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σωτηρη,στα ιδια κυβικα παιζουμε απο υψομετρο...:p Ξερεις που εχω εστιασει το προβλημα στο θεμα ζελατινα & ανεμοκαλυψη και γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να βρεθει κοινη λυση για ολους τους 800αρηδες;Στο οτι καθε σωματοτυπος,υψος αναβατη και διαστασεις γενικοτερα,καθιζουν τον οδηγο σε διαφορετικη θεση και υψος...Αρα θελουμε ΜΙΑ ζελατινα ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ,που να μας καλυπτει απο τον αερα,καποιοι ακομα και παντελώς.Δυστυχως αυτο δεν θα γινει ποτέ για τον απλουστατο λογο οτι η ζελατινα που για μενα ειναι καλη για σενα θα ειναι μετρια για καποιον αλλο υπερβολικη ή για αλλον απαραδεκτη και ουτω καθεξης.Αρα φαυλος κυκλος οταν ρωτας τον αλλο "παιδια τι ζελατινα να βαλω για να με καλυπτει"...διοτι καθενας χρειαζεται αλλες παραμετρους...σου λεει αυτη ειναι πολυ καλη για μενα,αλλά για σενα μπορει να μην κανει δουλεια...αρα δειγματοληπτικα ακους γνωμες,σε βοηθανε αλλά υπαρχει και ενα ρισκο να μην μεινεις ευχαριστημενος εσυ...
Κι ενα σημαντικο θεμα κατ'εμε του 800 στο θεμα ζελατινα ειναι η λεπτη σιλουετα του σε σχεση με τα mega OnOff πχ το ομοσταυλο R1200GS.Οπου εκει η συνολικη προστασια απο αερα ειναι καλυτερη αλλά και μια μεγαλυτερη ζελατινα μπορει να μπει πιο απροβληματιστα απ'οτι σε εμας...Ενδεικτικα να πω,για να καταλαβουμε ακομα πιο πολυ το θεμα προστασια απο αερα,οτι ακομα και οταν ειχα το 1200GS ακομα και εκει,ειχα βγαλει τη μαμα ζελατινα και τοποθετησα απο GSA...οπου ειχα βρει την απολυτη προστασια απο αερα συνολικα και χωρις κανενα θεμα στροβιλισμων ή τριγμων...

Στο 800 λοιπον εχω αλλαξει εως τωρα...πανω 6-7 ζελατινες και μεχρι να καταληξω για μενα ποια ειναι η καλυτερη σε θεμα προστασιας και ταξιδι...Πλεον εχω καταληξει μετα απο πολυ ψαξιμο και σκεψη,σε πατεντα για τα δικα μου "θελω"...Πηρα μια ψηλη Wunderlich ergo και τοποθετησα εξτρα σε αυτη ενα ρυθμιζομενο φρυδακι τής MRA.
Οχι απλη ή αυτο που λεμε ευκολη τοποθετηση αφου ειχε "στο χιλιοστο" υπολογισμο και μετρησεις,για σωστη τοποθετηση αλλά πλεον την εχω για τουριστικη χρηση και με καλυπτει απολυτα.Τοσο σε πρακτικοτητα και προστασια οσο και σε αισθητικο αποτελεσμα.


Κατα το δυνατο αισθητικο,γιατι καμμια ψηλη δεν δενει απολυτα με το χαρακτηρα τού F800GS κατ'έμε...;)Κι εχω τη χαμηλη για μεσα στην πολη και χωμα και αυτη για ταξιδια οπου θελω προστασια απο αερα και καιρικα φαινομενα.

Την desierto δεν την εχω δοκιμασει σε καποιο 800 για να δω τι λεει,οπότε δεν θα εκφερω γνωμη για το τελικο αποτελεσμα.Αν και διιστανται οι αποψεις τοσο λογω μεγεθους και δικου μου σωματομετρικου θελω,οσο και για την τσουχτερη τιμη της και κατα ποσο ενα τετοιο κοστος αποσβενει...επιφυλασσομαι και δεν εκφερω γνωμη για την επι πρακτεου αποτελεσματος...:cool:
Και παλι ομως...ξαναειπα και πιο πανω.Με μια ζελατινα ή μια καλυτερη σελα,ξαφνικα GT ή RTδεν γινεσαι.... οπότε ας μην τα θελουμε κι ολα δικα μας λεω προσωπικα και χαιρομαι το 800αρι μου συνολικα για ολα οσα απλοχερα μού προσφερει...:) Και προχωραμε με χαμογελο!

Ελπιζω να βοηθησα λιγο...:rolleyes:
Κι ας βαλω και το θεματακι στον Αστερισμο του F800GS για να μεινει και εκει :)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μια κινεζιά που παίζει στο ebay έχει δοκιμαστεί?
Κινεζιες εχω προσωπικα αποφυγει για το λογο οτι η ζελατινα αν δεν εχει μια καλη ποιοτητα,ισως η εφαρμογη της να εχει θεμα απο καλη τοποθετηση ή τριγμους και αεροδυναμικη αλλά και αν πει και κανει κανα κρακ,αν μη τι αλλο ειναι χασιμο χρηματων...και μη συζηταμε τι θα γινει αν σπασει κομματι της την ωρα που κινεισαι...:eek:
 

Salv92

Μέλος
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
F800GS
Κατατοπιστικότατος όπως πάντα ;):ok: Προφανώς το ιδανικό δε θα το βρούμε ποτέ..Όταν Τρίτη έκανα ταξίδι με xtx φίλου και λίγες μέρες μετά με το gs καταλαβαίνεις το σοκ, αλλά πάντα θα μας βασανίζει αυτό το μικρόβιο για το κάτι -ακόμα- καλύτερο. Καθόμουν χθες έβλεπα φωτογραφίες και λέω τι μας λείπει; Πιο πολεμικές μπάρες, ποδιά και μια ζελατίνα. Τι μας παίρνει οικονομικά άμεσα?(μιας και μαζέψαμε και τις ''παιδικές ασθένειες" και βγήκαμε λίγο εκτός) Η ζελατίνα..(?)

Πείτε με περίεργο, δε μου κάθεται καλά με τίποτα η προέκταση.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πείτε με περίεργο, δε μου κάθεται καλά με τίποτα η προέκταση.
Κι εμενα η κοντη με προέκταση δεν μου δενει καλα...Οποτε...Κρατα την προεκταση κ κοιτα να βρεις μια ψηλή ζελατίνα να την μονταρεις πανω σε εκεινη...
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Εχει πεσει πολλες φορες το ματι μου στο θεμα ζελατινα του εφοχτακοσα, πολλες φορες βλεπω και προτεινουν την εργοστασιακη η οποια ειναι πολυ ομορφη αλλα ακριβη λυση, Μαθοσαλα,ιντα λες εσυ γι αυτην?
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εχει πεσει πολλες φορες το ματι μου στο θεμα ζελατινα του εφοχτακοσα, πολλες φορες βλεπω και προτεινουν την εργοστασιακη η οποια ειναι πολυ ομορφη αλλα ακριβη λυση, Μαθοσαλα,ιντα λες εσυ γι αυτην?
Μπα...αυτη δυστυχως την εχουν φτιαξει και καλα touring(πανακριβη και ως αγορα απο τη μαμα...)αλλά εχει τετοια σχεδιαση κ κλιση που αν εισαι πανω απο 1.75μ αντι να σου διωχνει τον αερα στον φερνει πανω σου...δυστυχως δεν...
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Έχει δίκιο σε αυτά που λέει ο @mAthosalas πιο πάνω, με τέτοιο ύψος και με το μηχανάκι μας, δεν θα βρεις την τέλεια λύση για όλα πιστεύω. Εγώ, ύψος 1,80, θα σου πω την γνώμη μου από αυτά που έχω δει και δοκιμάσει:

Αν σε παίρνει οικονομικά πάρε το desierto. Το έχω και είμαι ευχαριστημένος. Η τιμή του πανάκριβο. Αν είναι να αλλάξεις όμως 3-4 ζελατίνες, το παίρνεις. Για 1,90 αν κάνει, δεν το ξέρω.

Μετά, σε λιγότερα λεφτά και πρακτική είναι της ermax. Για δες την αν σου αρέσει.
Αυτή που λέει ο @mAthosalas πιο πάνω νομίζω δε βγαίνει πλέον, μία άλλη βγάζει πλέον η wunderlich που είναι σαν την touratech την απλή.
Την μαμά μεγάλη με την μπάρα, άστην.

ΥΓ για κάγκελα δες τα heed
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου για το desierto που το έχω στο 800 μου εδώ και μια τριετία τουλάχιστον και η επιλογή του με έχει δικαιώσει πλήρως παρά το μεγάλο της κόστος το οποίο δικαιολογείται έν μέρει γιατί δεν πρόκειται μόνο για μια ζελατίνα αλλά για ολόκληρο fairing το οποίο αλλάζει σε μεγάλο βαθμό και την εμφάνιση της μοτοσικλέτας.


Πέρα όμως από το αισθητικό κομμάτι, το οποίο είναι καθαρά υποκειμενικό, έχει κι ένα μεγάλο πλεονέκτημα που δεν ξέρω αν το έχει άλλη ζελατίνα: ρυθμίζεται και σε ύψος και σε κλίση. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι εύκολα ο αναβάτης θα βρει τη ρύθμιση που τον βολεύει για τη μέγιστη κάλυψη από αέρα και στροβιλισμούς. Ακόμα και στη χαμηλή της ρύθμιση με σωστή κλίση σε ταχύτητες μέχρι 120-130 χαω ο αέρας ενοχλεί ελάχιστα, ενώ στην πιο ψηλή της ρύθμιση που εγώ την ανεβάζω μόνο για ταξίδια, πηγαίνω με ο,τι ταχύτητα θέλω χωρίς πρόβλημα. Επίσης, μπορεί πανεύκολα το τμήμα της ζελατίνας να αφαιρεθεί και τελείως (βολεύει πολύ σε χωμάτινες βόλτες) και να μείνει μόνο το πλαστικό τμήμα του fairing, χωρίς έτσι να χαλάει και το σύνολο της εμφάνισης. Το μόνο της ίσως μειωνέκτημα είναι ότι δεν έχει την καλύτερη κάλυψη στους ώμους αλλά εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί καθόλου. Δε θεωρώ ότι παρέχει επίπεδα κάλυψης ζελατίνας ενός 1200 ADV ή ενός RT αλλά τη θεωρώ για τη συγκεκριμένη μοτοσικλετα έναν από τους καλύτερους συνδυασμούς εμφάνισης, ποιότητας και πρακτικότητας.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Τι ύψος έχεις;Καλο ειναι οταν μιλαμε για ζελατίνα και εχουμε πληρη αποψη, επειδή σιγουρα ενδιαφέρει κι αλλους,να γράφουμε και τις διαστασεις μας ωστε να εχουμε οσο καλύτερα μία πλήρη εικόνα για την αποτελεσματικότητα μιας ζελατίνας...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι ύψος έχεις;Καλο ειναι οταν μιλαμε για ζελατίνα και εχουμε πληρη αποψη, επειδή σιγουρα ενδιαφέρει κι αλλους,να γράφουμε και τις διαστασεις μας ωστε να εχουμε οσο καλύτερα μία πλήρη εικόνα για την αποτελεσματικότητα μιας ζελατίνας...
Είναι ψηλό αγόρι...γύρω στο 180 και βαλε, αλλά πρέπει να τονίσουμε σε αυτό το σημειο και την ομορφαδα του:p
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Nα εχουμε και κατι υποψη στην επιλογη ζελατινας,βασικο αν ψαχνουμε κατι καλο.Το εξτρα φρυδακι ή ακομα καλυτερα η διπλη ζελατινα(στυλ Desierto,Vario wunderlich κλπ) στην πραξη επιτρεπουν ενα πολυ ουσιαστικο χαρακτηριστικο στην "μαχη" με τον αερα.Επιτρεπουν ομαλοτερη ροη του αερα και δίοδό του σε 2 τμηματα.Ετσι εξαφανιζουν τους στροβιλισμους και την υποπιεση του αερα σε σχεση με τις μονοκοματες και εξασφαλιζουν πιο ηρεμη προσπτωση του αερα πανω μας...μια ζελατινα που εφαπτεται στο φαιρινγκ δεν αφηνει τον μετωπικο αερα να διαφυγει απο αλλου με τα αναλογα απαοτελεσματα...δειτε το σχημα...


καλυτερη διαχειριση του αερα που ερχεται οποτε και περισσοτερη ηρεμια και καλυτερη προστασια...;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Τι ύψος έχεις;Καλο ειναι οταν μιλαμε για ζελατίνα και εχουμε πληρη αποψη, επειδή σιγουρα ενδιαφέρει κι αλλους,να γράφουμε και τις διαστασεις μας ωστε να εχουμε οσο καλύτερα μία πλήρη εικόνα για την αποτελεσματικότητα μιας ζελατίνας...
Έχεις δίκιο, παράλειψη!
Το ύψος μου είναι 1,85. Δε με λες και κοντό. Αλλά ίσως η ομορφάδα μου είναι που κάνει όλη τη δουλειά:drcl:
 

Salv92

Μέλος
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
F800GS
Μετά, σε λιγότερα λεφτά και πρακτική είναι της ermax. Για δες την αν σου αρέσει.
Δεν τη λες και άσχημη, παλεύεται. Της wunderlich είναι ένα κλικ πιο ωραία νομίζω.

ΥΓ για κάγκελα δες τα heed
Ανοίγει άλλη μεγάλη κουβέντα :D Για adventure-spec έλεγα πακετάκι με ποδιά.
 

lepetymniotis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Μυτιλήνη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ktm 690 adventure

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Ένα ενδιαφέρον βιντεάκι που βρήκα έχει μια δοκιμή στα δύο υλικά που φτιάχνονται οι ζελατίνες των μοτοςικλετών: του πολυκαρβονικού (lexan), το οποίο αν δεν κάνω λάθος το χρηςιμοποιούν υποχρεωτικά οι κατασκευάστριες εταιρείες στις εργοστασιακές ζελατίνες και του ακρυλικού (κοινώς πλέξιγκλας) που δουλεύεται από πολλές aftermarket εταιρείες με πολύ χαμηλότερο κόστος.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
H Desierto όντως είναι η καλύτερη καθώς επιτρέπει αλλαγή τόσο του ύψους όσο και της κλίσης. Υπάρχει και η εναλλακτική Madstad και μάλιστα είχα πάρει και 2 μαύρες μεταλλικές βάσεις για μένα και έναν φίλο τις οποίες ποτέ δεν χρησιμοποιήσαμε (μπορεί να τις βάλω αγγελία στο fb). Το concept με την Madstad αν δεν πάρεις το έτοιμο ΚΙΤ (το οποίο προσωπικά δεν μου αρέσει) είναι πιο DIY αλλά αν πιάνουν τα χέρια σου είναι πολύ πιο οικονομικό από την desierto.
Παραθέτω τις φωτογραφίες από εδώ.

























Στο παραπάνω project ο τύπος έχει χρησιμοποιήσει για το κινητό μέρος μια Powerbronze (δε νομίζω να έχει αναφερθεί στις μέχρι τώρα επιλογές) ζελατίνα για το F650twin/800 GS και για τη βάση την "μαμά" κοντή του F650 GS twin. Έχει επίσης βάλει για παραπάνω στήριξη / λιγότερους κραδασμούς την αλουμινένια βάση της "Touring" ζελατίνας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Εμένα πάντως μου αρέσει αρκετά και η παρακάτω, βέβαια δεν έχω δει κανέναν Ελλάδα με αυτή τη ζελατίνα ούτε και αναφορές σε φόρουμ.....
https://www.wrs.sm/en/windscreens/79827-cupolino-touring-wrs-fume-bmw-f-650-gs-f-800-gs-bm9002.html#s[8][]:5564&s[12][]:11821&s[6][]:5424&s[7][]:5556&sid:2&h:leftColumn&ss:1&nicg:

την είχα.
δεν έχει καμία διαφορά από την μεγάλη touring της bmw. σου φέρνει όλο τον αέρα κατευθείαν στο πρόσωπο. για μένα δεν...
 
Top Bottom