Ζελατίνα για f800gs

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Έχει κανείς στοιχεία επικοινωνίας για τον σύντροχο που έχει κάνει τις custom ομορφιές του παρακάτω blog;

IKARUS HIGH

Κάπου είχα βρει το profile του στο fb και του έστειλα ένα μήνυμα στο messenger πριν αρκετές μέρες αλλά μάλλον δε το χρησιμοποιεί πλέον και δε κατάφερα να επικοινωνήσω.

Ξέρουμε το nickname του εδώ στο forum ή το τηλ του (εφόσον συμφωνεί και ο ίδιος να το δώσει για να τον καλέσω);
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Μετά από 6 μήνες, καμιά 300αρια βάλε-βγάλε ζελατίνες και φρυδάκια και 5 αγοραπωλησίες ζελατίνων είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι επιτέλους βρήκα ένα set-up το οποίο καλύπτει το 1.98cm μπόι μου πολύ καλά μέχρι τα 140 χιλ/ωρα. Ο θόρυβος είναι ελάχιστος και απόλυτα ανεκτός και χωρίς ωτοασπίδες και οι κραδασμοί στο κράνος από τον αέρα πολύ μικροί.



Οι φωτογραφίες αδικούν το πραγματικό αισθητικό αποτέλεσμα αλλά δε τρελαίνομαι και για την ομορφιά του. Παλεύεται πάντως και στη εμφάνιση.

Στην ουσία πρόκειται για την Givi Airflow για το F700GS η οποία με λίγο ζόρι κουμπώνει στις θέσεις του F800gs και ένα spoiler από τα βάθη της Κίνας.

Η λύση νομίζω ήρθε από το μεγάλο ύψος σε συνδυασμό με τις 2 ροές αέρα που έρχονται εσωτερικά του μπαρμπrιζ από το πανω μέρος της givi και του spoiler.

Μεγάλο πλεονέκτημα του set-up η ρύθμιση ύψους στο πάνω μέρος της ζελατίνας και η δυνατότητα να βγεί τελείως το πάνω μέρος με 2 κινήσεις ώστε να μείνει το κοντό ζελατινάκι της βάσης για χωμάτινη χρήση.

:friendship:
 

ChrisKO

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤOΣ
Μοτό
BMW F800GS-ΤΟ ΠΡΙΟΝΙ
Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει σε 800αρι του 2010 την ζελατίνα του adventure ??
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Δεν μπαίνει κουτί, πρέπει να κάνεις πατέντα με αποστάτες, το εχω σκεφτεί και εγώ αλλά κοστίζει αρκετά για δοκιμή που δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει, σε μοντέλο face-lift έχω δει στο youtube έναν που έχει βάλει της givi
 

ChrisKO

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤOΣ
Μοτό
BMW F800GS-ΤΟ ΠΡΙΟΝΙ
Το σίδερο στήριξης έχει 30 ευρώ από Κίνα και έχω βρει και την ζελατίνα μεταχειρισμένη 70 ευρώ,γι αυτό έλεγα να δοκιμάσω….
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Το σίδερο στήριξης έχει 30 ευρώ από Κίνα και έχω βρει και την ζελατίνα μεταχειρισμένη 70 ευρώ,γι αυτό έλεγα να δοκιμάσω….
Δεν μου ακούγεται απαγορευτικό σαν κόστος. Αλλα υπάρχει πιθανότητα να θέλει και πάλι πατέντα για να κάτσει καλά χωρίς να στρεσαρει πλαστικά και βάσεις.
 

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Καλησπέρα,

Έχει κανείς γνώμη για την touring ζελατίνα της Puig?

Touring Screen for motorcycle BMW F800GS 2013 - Puig Hi-Tech Parts

Το δικό μου το f800gs το πήρα με μία ζελατίνα τύπου Givi 333DT αλλά νομίζω πως έχει κατασκευαστεί στην Ελλάδα, πιθανότατα από τον mpfgrivas.com αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Κάνει κάποια δουλειά, προστατεύει από βροχή / κρύο / μυγάκια κλπ αλλά δυστυχώς περνάει πολύς αέρας δεξιά και αριστερά της ζελατίνας, χαμηλά, περίπου στο ύψος του τιμονιού δηλαδή, και δημιουργείται μια δυνατή ροή αέρα ακριβώς μπροστά μου, με χτυπάει στην κοιλιά και ανεβαίνει προς το κράνος με αποτέλεσμα να έχω πολύ θόρυβο.

Ψάχνω να δω τι λύσεις υπάρχουν. Έχω δει σε κάποια f800gs να έχουν προσθέσει έξτρα προστατευτικά για τον αέρα στα πλάγια, πάνω στα fairing, δεξιά και αριστερά κάτω από το τιμόνι. Δεν νομίζω πως υπάρχουν όμως τέτοια στην αγορά έτοιμα, μάλλον πρόκειται για DIY ή custom κατασκευές. Ξέρει κανείς κάτι γι'αυτά;

Σχετικά με την puig, σκέφτομαι ότι ίσως μια κοντύτερη ζελατίνα είναι καλύτερη λύση, ίσως αποσυμφορήσει λίγο την πίεση με την οποία μου έρχεται ο αέρας από τα πλάγια. Το ύψος μου είναι 1.71 οπότε δεν έχω και ανάγκη από πολύ ψηλή ζελατίνα.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Καλησπέρα,

Έχει κανείς γνώμη για την touring ζελατίνα της Puig?

Touring Screen for motorcycle BMW F800GS 2013 - Puig Hi-Tech Parts

Το δικό μου το f800gs το πήρα με μία ζελατίνα τύπου Givi 333DT αλλά νομίζω πως έχει κατασκευαστεί στην Ελλάδα, πιθανότατα από τον mpfgrivas.com αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Κάνει κάποια δουλειά, προστατεύει από βροχή / κρύο / μυγάκια κλπ αλλά δυστυχώς περνάει πολύς αέρας δεξιά και αριστερά της ζελατίνας, χαμηλά, περίπου στο ύψος του τιμονιού δηλαδή, και δημιουργείται μια δυνατή ροή αέρα ακριβώς μπροστά μου, με χτυπάει στην κοιλιά και ανεβαίνει προς το κράνος με αποτέλεσμα να έχω πολύ θόρυβο.

Ψάχνω να δω τι λύσεις υπάρχουν. Έχω δει σε κάποια f800gs να έχουν προσθέσει έξτρα προστατευτικά για τον αέρα στα πλάγια, πάνω στα fairing, δεξιά και αριστερά κάτω από το τιμόνι. Δεν νομίζω πως υπάρχουν όμως τέτοια στην αγορά έτοιμα, μάλλον πρόκειται για DIY ή custom κατασκευές. Ξέρει κανείς κάτι γι'αυτά;

Σχετικά με την puig, σκέφτομαι ότι ίσως μια κοντύτερη ζελατίνα είναι καλύτερη λύση, ίσως αποσυμφορήσει λίγο την πίεση με την οποία μου έρχεται ο αέρας από τα πλάγια. Το ύψος μου είναι 1.71 οπότε δεν έχω και ανάγκη από πολύ ψηλή ζελατίνα.
Αυτό ακριβώς έχω παρατηρήσει και εγώ σαν τη κύρια αιτία για το κούνημα που έχω στο κράνος μετά τα 100-110 χιλ/ω. Με το που βάζω την παλάμη μου κάτω από το τιμόνι εκεί που τελειώνουν τα πλάγια της ζελατίνας σταματάει εντελώς ο θόρυβος και το κούνημα.

Έχω ψάξει αρκετά στο internet για πλαινά flaps σαν αυτά του 1200GSA αλλά δεν έχω βρει τπτ πουθενά σαν έτοιμο αξεσουάρ για το 800αρι. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να πάρει κάποιος ένα σετ side flaps για 1200GSA και να τα τα στερεώσει κάπως στα πλαϊνά πλαστικά του ρύγχους ώστε να ξεκινάνε εκεί που τελειώνει η ζελατίνα.

Επίσης επειδή έχω δοκιμάσει πάρα πολλές ζελατίνες έχω καταλήξει ότι εφόσον υπάρχει θέμα με τον αέρα που έρχεται από τα πλάγια και κάτω από το τιμόνι ότι ύψος ζελατίνας και να βάλεις δε γλιτώνεις το βουητό και το κούνημα.

Τέλος μιας και το έφερε η ευκαιρία να κάνω και μια διόρθωση σε προηγούμενο μου ποστ σχετικά με την givi airflow του f700gs
Μετά από 6 μήνες, καμιά 300αρια βάλε-βγάλε ζελατίνες και φρυδάκια και 5 αγοραπωλησίες ζελατίνων είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι επιτέλους βρήκα ένα set-up το οποίο καλύπτει το 1.98cm μπόι μου πολύ καλά μέχρι τα 140 χιλ/ωρα. Ο θόρυβος είναι ελάχιστος και απόλυτα ανεκτός και χωρίς ωτοασπίδες και οι κραδασμοί στο κράνος από τον αέρα πολύ μικροί.
Φαίνεται ότι εκείνη τη μέρα που βγήκα σε αυτοκινητόδρομο είχα τον αέρα από πίσω μου και με ξεγέλασε. Τελικά ούτε αυτή έλυσε το πρόβλημα μου και πλέον έχω παραιτηθεί με αυτό το θέμα.
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Μαμά touring ζελατινα με ένα φρυδακι που πήρα από τον apos.zeitou κάνει καλή δουλίτσα. Αλλά προσωπικά είδα μεγάλη βελτίωση με την αλλαγή κράνους, icon variant pro, πρώτη φορά φέτος ταξίδεψα χωρίς βουητό και μάλιστα έβαλα και ακουστικά και άκουγα και μουσική.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Εγώ όταν πήρα το μηχανάκι είχε μια ψηλή της ermax φορεμένη η οποία για το οριακό μου 1.80 ήταν πολύ καλή στο ταξίδι αλλά ήταν και πολύ ψηλή γενικά.
Θα βρω κάπου καμία φωτογραφία να βάλω.
Βέβαια από το πλάι ερχόταν αέρας και νομίζω λόγω σχεδίασης της μούρης της μοτοσυκλέτας παρότι ανοίγει λίγο προς τα κάτω δεν μπορεί να εξαλειφθεί αυτό.
Κάποια στιγμή έκανα μια ας πούμε χωμάτινη βόλτα,και έβαλα την τουριστική μαμά που μου είχε δώσει ο πωλητής.
Έχει στην βάση της αρκετό πλάτος και κόβει λίγο τον αέρα από εκεί,όμως έχει μια μαλακισμένη κλίση προς τα πίσω που πραγματικά δεν έχω καταλάβει τον λόγο.
Είναι όπως είχε το Ντακάρ το 650 μια περίοδο που σου φέρνει τον αέρα μέσα στα μούτρα.
Βάζοντας το χέρι μου στο πάνω μέρος κόβει αρκετά και ευελπιστώ πως με ένα ζελατινακι θα είμαι οκ.
Κάποια στιγμή μέσα στο φθινόπωρο θα αγοραστεί αυτό και θα επανέλθω Δημήτριος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Αυτές είναι οι δύο ζελατίνες που ανεφερα παραπάνω.
Υγ.το ταπατοκ τις μαμει τις φωτογραφίες.
Μητσοτάκη,ξέρεις εσύ...:ha


Στάλθηκε από το 2201117TY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Έχει κανείς στοιχεία επικοινωνίας για τον σύντροχο που έχει κάνει τις custom ομορφιές του παρακάτω blog;

IKARUS HIGH

Κάπου είχα βρει το profile του στο fb και του έστειλα ένα μήνυμα στο messenger πριν αρκετές μέρες αλλά μάλλον δε το χρησιμοποιεί πλέον και δε κατάφερα να επικοινωνήσω.

Ξέρουμε το nickname του εδώ στο forum ή το τηλ του (εφόσον συμφωνεί και ο ίδιος να το δώσει για να τον καλέσω);
Αυτό δεν το είχα δει ποτέ.
Μήπως έμαθες κάτι παραπάνω για επικοινωνία;
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Αυτό δεν το είχα δει ποτέ.
Μήπως έμαθες κάτι παραπάνω για επικοινωνία;
Τις έχω δοκιμάσει και τις 2 σε συνδιασμο και με φριδακια σκατακια και δεν...
Με τον σχεδιαστή της ikarus μίλησα μέσω του advrider φόρουμ αλλά μου είπε ο άνθρωπος ότι είχε φτιάξει μερικές ζελατίνες για τον ίδιο και μερικούς φίλους και σταμάτησε να ασχολείται γτ ειχε παρα πολλές εργατοωρες που δεν είχε νόημα να τις βγάλει στην αγορά.
Παραιτούμαι λοιπόν και μέσα στην εβδομάδα θα ανακοινωθούν εξελίξεις περί φου800.
 

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Αυτό ακριβώς έχω παρατηρήσει και εγώ σαν τη κύρια αιτία για το κούνημα που έχω στο κράνος μετά τα 100-110 χιλ/ω. Με το που βάζω την παλάμη μου κάτω από το τιμόνι εκεί που τελειώνουν τα πλάγια της ζελατίνας σταματάει εντελώς ο θόρυβος και το κούνημα.
Αυτό το τεστ έκανα και γω, με την παλάμη για να σταματήσω τον αέρα, και παρατήρησα το ίδιο πράγμα.. έχει πολύ μεγάλη διαφορά όταν κόβεις τον αέρα από αυτές τις δύο πλευρές.
Έχω ψάξει αρκετά στο internet για πλαινά flaps σαν αυτά του 1200GSA αλλά δεν έχω βρει τπτ πουθενά σαν έτοιμο αξεσουάρ για το 800αρι. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να πάρει κάποιος ένα σετ side flaps για 1200GSA και να τα τα στερεώσει κάπως στα πλαϊνά πλαστικά του ρύγχους ώστε να ξεκινάνε εκεί που τελειώνει η ζελατίνα.
θα ψάξω να βρω αν κάνει κάποιος custom τέτοια flaps. Αν βρω κάτι θα επανέλθω.
Φαίνεται ότι εκείνη τη μέρα που βγήκα σε αυτοκινητόδρομο είχα τον αέρα από πίσω μου και με ξεγέλασε. Τελικά ούτε αυτή έλυσε το πρόβλημα μου και πλέον έχω παραιτηθεί με αυτό το θέμα.
Κρίμα.. αλλά καλά έκανες και το ανέφερες γιατί σκεφτόμουν μήπως την δοκιμάσω και γω..

Ίσως πάντως η desierto κάνει δουλειά όπως έχουν πει κάποιοι εδώ, αλλά είναι πανάκριβη και δεν τολμάω να το δοκιμάσω.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Αυτό το τεστ έκανα και γω, με την παλάμη για να σταματήσω τον αέρα, και παρατήρησα το ίδιο πράγμα.. έχει πολύ μεγάλη διαφορά όταν κόβεις τον αέρα από αυτές τις δύο πλευρές.

θα ψάξω να βρω αν κάνει κάποιος custom τέτοια flaps. Αν βρω κάτι θα επανέλθω.

Κρίμα.. αλλά καλά έκανες και το ανέφερες γιατί σκεφτόμουν μήπως την δοκιμάσω και γω..

Ίσως πάντως η desierto κάνει δουλειά όπως έχουν πει κάποιοι εδώ, αλλά είναι πανάκριβη και δεν τολμάω να το δοκιμάσω.
Αν είσαι Αττική στείλε μου pm να περάσεις από εδώ να σου τη δώσω για δοκιμή. Δεν τη χρησιμοποιώ. Έχουμε τεράστια διαφορά ύψους. Μπορεί να σε καλύψει!
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Αυτή που έχει flaps δεξιά αριστερα εκτός της Givi airflow , είναι η ζελατίνα από το adventure 800. Εχω την κοντή της touratech αλλά με ένα φρυδακι από πάνω όταν είμαι σε μεγάλη βόλτα δν έχω κανένα θέμα . Με σέλα comfort και ύψος 1.80.
 

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Έχουμε τεράστια διαφορά ύψους
Εντάξει τώρα αυτό γιατί μου το χτυπάς έτσι; :D (Πλάκα κάνω). Οκ, ευχαριστώ, Αθήνα είμαι.. δεν ξέρω αν αρκεί μια δοκιμή γιατί όπως είπες και συ ανάλογα με τις συνθήκες μπορεί να έχεις διαφορετικό αποτέλεσμα. Θα δω αν μπορώ να κάνω κάτι με τα πλαϊνά flaps και θα σου πω αν είναι (δεν είμαι και πολύυυ καλός με τα μαστορέματα) . Ευχαριστώ για την πρόταση και πάλι!
 

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Αυτή που έχει flaps δεξιά αριστερα εκτός της Givi airflow , είναι η ζελατίνα από το adventure 800. Εχω την κοντή της touratech αλλά με ένα φρυδακι από πάνω όταν είμαι σε μεγάλη βόλτα δν έχω κανένα θέμα . Με σέλα comfort και ύψος 1.80.
Ενδιαφέρον.. Μπαίνει δηλαδή και στο απλό f800gs, όχι μόνο στο adventure?

Είναι αυτή που έχεις και στη φωτό προφίλ σου σωστά; Αν δεν κάνω λάθος είναι η παρακάτω στο site της wunderlich.

windshield F800GS smoked grey
 
Top Bottom