Ζητείται βοήθεια για επιλογή φωτογραφικής μηχανής

Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Είμαι στο ψάξιμο για μια φωτογραφική μηχανή που να κουβαλάω στα ταξίδια.
Δεν θέλω να κάνω τέχνη, θέλω να τραβάω καλές αναμνηστικές φώτο, οι περισσότερες εν κινήσει πάνω στην μηχανή.
Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το κινητό με καλούτσικα αποτελέσματα, θα ήθελα κάτι καλύτερο.





Σημαντικές παράμετροι για μένα είναι:
  • Ευκολία και απλότητα χρήσης (να μπορώ να την χειρίζομαι με το αριστερό ενώ οδηγώ, κατά προτίμηση χωρίς να βγάζω γάντι)
  • Μέγεθος (να χωράει εύκολα σε τσέπη)
  • Τιμή
  • Επαναφορτιζόμενη μπαταρία από USB
Για βοηθάτε λίγο οι ψαγμένοι...............
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν παίρνεις μια action camera, με bluetouth ή wifi που κάνεις το χειρισμό και από το κινητό σου? Αφού θες χειρισμό με ένα χέρι, αυτές βγάζουν και στιγμιότυπα.
Επίσης έχουν και telecontrol αυτές (το τοποθετείς στο τιμόνι όπου σε βολεύει!) και βρίσκεις πολύ καλή ποιότητα στα 150-200 γιούρα. Ρώτα και το @The Doctor να σε πει ;)
Όλα αυτά στα λέω γιατί φωτογραφική μηχανή και χειρισμό με το αριστερό (ενώ είσαι δεξιόχειρας μάλλον) κι αυτές είναι για δεξιόχειρες όλες , αφού έχουν το κουμπί τοποθετημένο για χειρισμό με τον δεξί αντίχειρα...., δύσκολα θα την δουλέψεις!
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Παναγιώτη καλησπερα,

Θεωρώ πως η λυση στον προβληματισμό σου ειναι μια compact κάμερα με καλές δυνατότητες και ανθεκτική....στον μοτοσικλετιστικό βίο.
Πρόταση μου λοιπον η Nikon aw130. (Εχω την 120, προηγούμενο μοντέλο).
Ανθεκτική , αδιαβροχη , μινιμαλ , με καλο επεξεργαστή και μπόλικα mp , πιστευω πως θα σε ικανοποιήσει στο έπακρο.

http://www.guaranty.gr/product/1000763/nikon-coolpix-aw130.html
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Ρε σεις, εκεί που έγραψα "τιμή", εννοούσα ΧΑΜΗΛΗ τιμή, άνοιξα τον σύνδεσμο για την ΝΙΚΟΝ και έτρεχα για υπογλώσσια.......... :D:p

Για action camera δεν ενδιαφέρομαι γιατί δεν είναι τόσο εύχρηστη και γιατί δεν μπορείς να την γυρίζεις όπου θέλεις (πάνω από το κράνος π.χ. όπως η πρώτη φώτο που ανέβασα - το άσπρο κάτω αριστερά στην φώτο είναι το κράνος μου.

Ψάχνω για κάτι σε διψήφιο νούμερο.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ρε σεις, εκεί που έγραψα "τιμή", εννοούσα ΧΑΜΗΛΗ τιμή, άνοιξα τον σύνδεσμο για την ΝΙΚΟΝ και έτρεχα για υπογλώσσια.......... :D:p

Για action camera δεν ενδιαφέρομαι γιατί δεν είναι τόσο εύχρηστη και γιατί δεν μπορείς να την γυρίζεις όπου θέλεις (πάνω από το κράνος π.χ. όπως η πρώτη φώτο που ανέβασα - το άσπρο κάτω αριστερά στην φώτο είναι το κράνος μου.

Ψάχνω για κάτι σε διψήφιο νούμερο.
Παναγιώτη ακομα και εγω που δε ξέρω που πατώ και που βρίσκομαι γενικώς
Θα σου πω οτι με διψήφιο νούμερο το βλεπω λιγο χλωμό !!!
Μπορει ομως κάτι σε μεταχειρισμένο !!
Υπαρχει ένα μέλος μας ο doctor που μπορει να σε καθοδηγήσει σε ολα !!!!
Σαν επαγγελματίας που ειναι !!!!
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Ρε σεις, εκεί που έγραψα "τιμή", εννοούσα ΧΑΜΗΛΗ τιμή, άνοιξα τον σύνδεσμο για την ΝΙΚΟΝ και έτρεχα για υπογλώσσια.......... :D:p

Για action camera δεν ενδιαφέρομαι γιατί δεν είναι τόσο εύχρηστη και γιατί δεν μπορείς να την γυρίζεις όπου θέλεις (πάνω από το κράνος π.χ. όπως η πρώτη φώτο που ανέβασα - το άσπρο κάτω αριστερά στην φώτο είναι το κράνος μου.

Ψάχνω για κάτι σε διψήφιο νούμερο.
Πάνο χαμηλή τιμή σε κάμερα...μπορεί να σημαίνει και χιλιάρικο :)

Σόρυ λοιπόν , σε διψήφιο νούμερο πας για την nikon L31 coolpix. Απλή καμερούλα των 60-70 ευρώ! αλλιώς ότι σου πει ο doctor Σταυρος.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Παίδες, αυτό που θα ήθελα είναι κάτι καλύτερο από το κινητό που χρησιμοποιώ σαν κάμερα.

Κάτι τέτοιο είχα υπ' όψη μου: http://www.skroutz.gr/s/6162790/Canon-Ixus-160.html
 
Top Bottom