Ζητείται F800gs για τεστ ραϊντ Πατρα

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Παιδιά καλησπέρα!! Ότι λέει ο τίτλος...

Επειδή έχω αρχίσει να είμαι λίγο στο ψάξιμο για αλλαγή και μετά από πολλούς πονοκεφαλους, σιγά σιγά θα αλλάξω το πορτοκαλί μου...

Αφού όμως πρώτα, καταφέρω και βρω ενα φ800 για μικρή βόλτουλα ώστε να πάρω μια γεύση, τι κάνει επιτέλους αυτό το ΕΦΟΧΤΑΚΟΣΑ..

Αν κάποιος δεν έχει πρόβλημα θα ήμουν υποχρεος...



Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Καταρχήν Κωστή να σε ευχαριστήσω για την προθυμία σου και με τιμά ιδιαίτερα... Ο πρώτος που σκέφτηκα ήσουν εσύ. Αλλα μετά λέω, αν κάνω βόλτα του Μαθο, δεν θα ξέρω πως πραγματικά είναι ένα εργοστασιακό 800 αχχαχα.

Μην κάνω το δικο σου και μετα αγορασω κανενα ¨μαμα¨ και ξενερωσω?? αχχαχαχ

Βέβαια απο την άλλη, το δικο σου ισως να ειναι κριτηριο για το πως θα επρεπε να είναι ενα F800.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κωστα λιγη υπομονη και οταν η Γερμανιδα μου ειναι καλυτερη απο ποτέ,οσονουπω...,θα την παρεις βολτα και φερτην σε 1-2-3 μερες(θα δωκω σημα να κλεισουν τα συνορα μονο...να ξερεις :p:D).....και αν θελησεις μια ιδια,θα τη βρουμε την ακρη.Γινεται ;)
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
ΠΡΟΣΕΧΩΣ διαθεσιμη...;)

αλλά πριν την παρεις βολτα...εχε κανα ψιλο στην τσεπη..θα θες ιδια μετα...:D:inlove:

κλαιει κοΖμος...:D:cool::inlove::inlove::inlove:
Αυτό το γλυκό αγόρι το βλέπω σε κατάσταση βαθιάς περισυλλογής :):):)
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Αυτό το γλυκό αγόρι το βλέπω σε κατάσταση βαθιάς περισυλλογής :):):)

Δεν ξερω αν ειναι βαθια περισυλογη αλλα σε διπλανο ποστ ρωταγε για μαρκες για υγρα μαντηλακια....















@sugariasgeorge
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Μην κάνω το δικο σου και μετα αγορασω κανενα ¨μαμα¨ και ξενερωσω?
Γενικά να ξέρεις πως θα ξενερώσεις.. ότι και να είναι το 800άρι, ακόμα και του Κωστή που είναι τούμπανο, με τα ελατηριάκια του και τα προγραμματάκια του.
Καλό και άξιο μηχανάκι το 800, κάνει τα πάντα, απλά μετά το 990 το μόνο που μπορεί να σου προκαλέσει συγκίνηση είναι η κατανάλωσή του :D :D :D
Επίσης αν το ψάχνεις με τις αναρτήσεις θα απογοητευτείς.
Γιατί θες να το δώσεις το 990;

ΥΓ, το είχα το 800 για 70.000 χλμ
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@yns δεν θα ελεγα οτι ξενερωνει κανενας οταν γουσταρει ενα μηχανακι...ολα ειναι για ολους...αναλογα τα γουστα.Θεωρω ακυρο να λεμε οτι ξενερωνεις με ενα μηχανακι...
ΥΓ.Ειχα το 990adv...
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
@yns δεν θα ελεγα οτι ξενερωνει κανενας οταν γουσταρει ενα μηχανακι...ολα ειναι για ολους...αναλογα τα γουστα.Θεωρω ακυρο να λεμε οτι ξενερωνεις με ενα μηχανακι...
ΥΓ.Ειχα το 990adv...
Το ξέρω Κωστή. Λάθος μου που γενίκευσα. Προσωπικά το 800 το έδωσα γιατί το είχα πλέον βαρεθεί και ήθελα μια αλλαγή και όλοι σχεδόν οι υπόλοιποι της εδώ παρέας είχαν 990 :)
Όλα όμως είναι σχετικά. Όταν οδήγησα 800 έχοντας πουλήσει το 1ο μου 990 και έχοντας σαν μέσο μεταφοράς το CBF του αδερφού μου, μου φάνηκε απίστευτο. Το ίδιο και όταν είχα το Tenere 660 του '96. Αλλά δεν συνέβη το ίδιο όταν πήρα το 2ο 990 και το οδήγησα. Εκεί ΕΓΩ ξενέρωσα. Και να σημειώσω πως με το 800 έχω τις καλύτερες αναμνήσεις ως τώρα, αλλά σίγουρα δεν φταίει το μηχανάκι για αυτό...

Δεν είμαι οπαδός και ούτε πληρώνομαι από την ΚΤΜ, απλά γράφω την προσωπική μου γνώμη. Μπορεί μεθαύριο να πάρω ξανα πενφέ (κάνα 1200, όχι καινούριο, ποτέ πια λόγω της απαράδεκτης συμπεριφοράς της ελληνικής αντιπροσωπείας όταν ήταν να το πουλήσω), ίσως άφρικα, ίσως Τ7, ίσως χαρχάλεϋ..

Κάπου υπήρχε κι ένα thread 800 vs 990 νομίζω, ίσως να πρέπει να μεταφερθούν κάποια ποστ εκεί. Και ας μας πει τη γνώμη του ο Chester όταν κάνει το τεστ ράιντ! ;)
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Γενικά να ξέρεις πως θα ξενερώσεις.. ότι και να είναι το 800άρι, ακόμα και του Κωστή που είναι τούμπανο, με τα ελατηριάκια του και τα προγραμματάκια του.
Καλό και άξιο μηχανάκι το 800, κάνει τα πάντα, απλά μετά το 990 το μόνο που μπορεί να σου προκαλέσει συγκίνηση είναι η κατανάλωσή του :D :D :D
Επίσης αν το ψάχνεις με τις αναρτήσεις θα απογοητευτείς.
Γιατί θες να το δώσεις το 990;

ΥΓ, το είχα το 800 για 70.000 χλμ
Έχει αρχίσει να με ενοχλεί αρκετά έως πολύ, η υψηλή του κατανάλωση και τα σχεδον 2 / λίτρο, που κοστίζει η βενζίνη.
Δεν γίνεται να πηγαίνω βόλτα κι να σκέφτομαι την βενζίνη...


Ξέρω καλό το 990 και χρυσό και στρίβει και γκαζι και το αγαπάω....
αλλά αγαπάω την τσέπη μου περισσότερο. Δεν θέλω να το δώσω, αλλά τι να το κάνω όταν δεν μπορώ να ευχαριστηθω τα χιλιόμετρα που γράφει...


Βόλτα ΜΕ ΜΩΤ 95 χλμ και 15χλμ χώμα ανάβει λαμπάκι στα 230... Νομίζω με κούρασε λίγο τα τελευταία χρόνια.

Μετά από 5 χρόνια εξάλλου ήρθε η ώρα της αλλαγης



Όταν θα περισσεύουν 13 χιλιάρικα τότε θα ξαναπάρω από αυτά τα ΚΤΜ που καίνε 5.5 μικτά χαχαχχααχχα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Κωστή ευχαριστώ πολύ ρε φίλε!! Είμαι υποχρεος να ξέρεις!
Κωστα λιγη υπομονη και οταν η Γερμανιδα μου ειναι καλυτερη απο ποτέ,οσονουπω...,θα την παρεις βολτα και φερτην σε 1-2-3 μερες(θα δωκω σημα να κλεισουν τα συνορα μονο...να ξερεις :p:D).....και αν θελησεις μια ιδια,θα τη βρουμε την ακρη.Γινεται ;)
Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@yns ετσι ειναι Ντοκ...Καθε μοτοσυκλετα ειναι διαφορετικη.Καπου δινει καπου χανει.Δεν υπαρχει η ιδανικη μοτο που θα τα κανει ολα αριστα κ θα αφηνει μονιμα ενα χαμογελο...αν υπηρχε θα την ειχαμε ολοι κ θα ειχε τελειωσει καθε σκεψη συγκρισης κ αλλαγων...Μα θα ημασταν θαρρεις κι ευτυχισμενοι ετσι?...Ευτυχως καθενας μας ζητα διαφορετικα πραγματα απο μια μοτο ενω ακομα κι εμεις οι ιδιοι ζηταμε την αλλαγη αλλα κ εχουμε αλλα ζητουμενα αναλογα το timing...Γι αυτο κ καθε μοτοσυκλετα δινει χαμογελο.
Οχι το F800GS δεν ειναι ξενερωμα.Ισα ισα που καποιοι λενε οτι ισως κ να ειναι για την Ελλαδα κ η ιδανικη μοτοσυκλετα για χρηση ολα σε ενα. Προσωπικα οσο την οδηγω τοσο την απολαμβανω κ μαλιστα εχοντας την βελτιωσει στα σημεια βγαζω κ γουστα πολλα.Και εξαλλου ειναι φιλε κι αυτο το ...I love my GS ...ξερεις...που απλα καθεσαι κ την κοιτας κ την γουσταρεις...
Σαφως κ το 990 οπως κ πολλες αλλες μοτο εχουν τα θετικα οπως κ τα αρνητικα τους...Διαλεγουμε ζυγιζουμε κ χαμογελαμε ενιοτε...κι ολη η μαγεια στη μοτοσυκλετα βρισκεται εκει...στο οδηγειν κ στον πλουραλισμο επιλογων κ διαφορετικοτητας...keep riding!
 

chaosm

Μέλος
Καλημέρα. Ότι κ να κάνεις εύχομαι να το ευχαριστηθείς. BMW για βόλτα δεν έχω. Ξέρω όμως ένα gs 800 που πωλείται και δεν είναι στο car και η τιμή του είναι πολύ εντάξει και πολύ καθαρό μηχανάκι. Το 800 πονάει σε μερικά σημεία και θες κάποια χρήματα για να το φέρεις. Περισσότερες πληροφορίες για το 800 που πωλείται και για το τι μπορείς να βελτιώσεις στον γνωστό μάστορα. Καλημέρα
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αλλο ενα παιδι νομίζω είχε κανει την μετάβαση και μπορεί να σου πει.
@Vvag
Αστον αυτον...:cool:ειναι καψουρα κ τριγυρναει ταξιδια του Μελιτος με την Γερμανιδουλα του...:inlove:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Καταρχήν Κωστή να σε ευχαριστήσω για την προθυμία σου και με τιμά ιδιαίτερα... Ο πρώτος που σκέφτηκα ήσουν εσύ. Αλλα μετά λέω, αν κάνω βόλτα του Μαθο, δεν θα ξέρω πως πραγματικά είναι ένα εργοστασιακό 800 αχχαχα.

Μην κάνω το δικο σου και μετα αγορασω κανενα ¨μαμα¨ και ξενερωσω?? αχχαχαχ

Βέβαια απο την άλλη, το δικο σου ισως να ειναι κριτηριο για το πως θα επρεπε να είναι ενα F800.
πια προθυμια????....στο εχει πουλησει και το μαθαινεις τωρα....!!!:p
καλοταξιδο και καλοριζικο....:friendship:

Κωστα λιγη υπομονη και οταν η Γερμανιδα μου ειναι καλυτερη απο ποτέ,οσονουπω...,θα την παρεις βολτα και φερτην σε 1-2-3 μερες(θα δωκω σημα να κλεισουν τα συνορα μονο...να ξερεις :p:D).....και αν θελησεις μια ιδια,θα τη βρουμε την ακρη.Γινεται ;)
για πες τωρα....τι θα παρεις ????

Αυτό το γλυκό αγόρι το βλέπω σε κατάσταση βαθιάς περισυλλογής :):):)
Δεν ξερω αν ειναι βαθια περισυλογη αλλα σε διπλανο ποστ ρωταγε για μαρκες για υγρα μαντηλακια....
@sugariasgeorge
#sklireskoufales....:secret:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στο 800 δεν συμπάθησα το μοτέρ του γιατί μου φάνηκε να έχει πιο πολλούς κραδασμούς σε τιμόνι και πόδια από τον πήγασο και δεν συμπάθησα την αεροδυναμική του, ειδικά στο ADV το οποίο βγάζει βουητό από διψήφια χιλιόμετρα. Θα ήθελα να το οδηγήσω πάλι γιατί είναι από τα ελάχιστα μηχανάκια στα οποία ένιωσα άνετα επάνω με το καλημέρα και η συνοδηγός είχε να πει μόνο καλά λόγια.

Η comfort σέλα είναι αυτό που πρέπει, οι γωνίες χέρια/πόδια είναι αυτό που πρέπει (δεν ξέρω για όρθιος, εγώ σίγουρα θα θέλω αποστάτες), το βάρος του είναι χαμηλό, τα φρένα του απλώς ΟΚ και οι αναρτήσεις (του ADV που το οδήγησα δικάβαλος) ήταν επαρκείς για χαλαρή βόλτα. Το μοτέρ έχει λίγες ευαισθησίες πιά (εσάς λέω καδένα εκκεντροφόρων, τεντωτήρα και οδηγοί), ενίσχυση για την βίδα του αμορτισέρ βρίσκεις, ενίσχυση για την βάση του ψυγείου βρίσκεις και ικανές προστασίες για χώμα βρίσκεις επίσης.

Επίσης αν το ψάχνεις με τις αναρτήσεις θα απογοητευτείς.
Με 1200 ευρώ περίπου παίρνεις πλήρως ρυθμιζόμενα cartridge της Andreani και μιά πλήρως ρυθμιζόμενη Wilbers πίσω και από ανάρτηση είσαι κάτι πέρα από ΟΚ.

Το γλυκοκοιτάζω πολλά χρόνια, παρακολουθώ και τα ξένα φόρα, απλά δεν ξέρω αν την στιγμή που θα πω "παίρνω νέο μηχανάκι" θα καταλήξω εκεί ή σε στριτ πάλι. Για τον μήνα Μάιο το έχει "φουλ έξτρα" όπως πάντα η BMW στα 10900 αν θυμάμαι καλά, το οποίο το κάνει ευκαιρία, ακόμα και με τις βελτιώσεις/αξεσουάρ δεν φτάνει στην τιμή του αμέσως επόμενου on-OFF.
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Η αγορά ενός μεταχειρισμένου 800αριού (και ενός καινούργιου αν είσαι άπλας) είναι πολύ τίμια σε σχέση με αυτά που προσφέρει το μηχανάκι. Σε πάει ΠΑΝΤΟΥ οικονομικά. Αν δεν θες διαφορικά ή κάτι εξτρήμ (πχ το γκάζι του 990) είναι το ιδανικό μηχανάκι. Και σίγουρα κατανάλωση και τιμές σέρβις αντισταθμίζει το οποιοδήποτε πρόβλημα έχει (όπως όλα τα μηχανάκια άλλωστε έχουν). Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και αν θες αυτά που αναφέρω παραπάνω, πιστεύω είναι μονόδρομος:p
 
Top Bottom